Lila
11.03.15,09:54
Prosíme radu, sme vyrobca, ktory má vystavené svoje vyrobky vo svojich firemných, výstavných priestoroch v areali spolocnosti. Pri dekorovaní výrobkov kupujeme rôzne dekorácie, aby naše výrobky lepšie vynikli. Črepníkové kvety, vázičky, ...atd. Tieto dekorácie neponúkame na predaj. Kde to máme zaúčtovať? Na ucet 513 ako reprezentačné? A v DP to pripočítať k základu dane. Alebo viesť na kartách ako material MD111/DAL211, 221 ., MD112/DAL111 ? Alebo to mozme dat rovno do spotreby ako 501? dakujeme
Klara321
11.03.15,14:33
Zalezi na Vas, ci si to viete obhajit. Na to aby to bol danovo uznatelny vydavok musite vediet preukazat je to vydavok nevyhnutne vynalozeny na udrzanie a zabezpecenie prijmu, t.j. ze Vam to napriklad zvysuje resp. zabezpecuje predaj vasich vyrobkov a to tym, ze dekoracie pozitivne psychologicky posobia na zakaznika a tym ho podnecuju ku kupe. Je to na hrane, ja by som to osobne asi radsej dala do nedanovych vydavkov - 501 / analyticky ucet bez vplyvu na zaklad dane.
Lila
12.03.15,08:25
a ak kupite rychlovarnu kanvicu napr. pre zamestnacov do satne, tiez neodpocitujete DPH a davate to do nedanových nákladov cez 501?
Klara321
12.03.15,09:48
Toto je iny pripad, rychlovarna kanvica pre zamestnancov je danovy naklad - drobny majetok - uctovat na 501 danovy naklad a mozete si odpocitat DPH na vstupe.
martinez
12.03.15,10:10
osobne si myslim, ze je to danovy vydavok, nakolko priamo suvisi s prezentaciou a teda podporou predaja vyrobkov, cize vydavok sluzi na dosiahnutie a zabezpecenie zdanitelneho prijmu...
Lila
12.03.15,18:37
Priznam sa, ze to tak chapem aj ja a DPH odpočítavame, uctujeme rovno do 501xy a na konci roka si len vytlacime zoznam takto nakupených dekorácii a v rámci inventarizácie skontrolujeme ci su dekorácie vsetky. Na konci roka to ale neprevádzame na 112. Je to takto správne? Alebo to mame preučtovat MD112/DAL501xy ?