rozália1986
11.03.15,12:09
sro kúpila v 11/2013 budovu s pozemkom, ktorú aj zaradila do obchodného majetku. keďže sro má voči spoločníkovi dlh, chceli by ho vyrovnať buď tým, že budovu s pozemkom predajú spoločníkovi, alebo mu ju darujú... čítala som toho veľa, ale akosi sa z toho neviem vysomáriť... poraďte prosím... budova samozrejme nie je odpísaná, čiže by som účtovala vyradenie budovy v zostatkovej cene v prípade darovania na 543/081 a vyradenie majetku v 081/021 a v prípade predaja 541/081 a vyradenie 081/021. ako je to s DPH? prosím múdrejších a skúsenejších POMôžTE!!

sro je platcom DPH
Klara321
11.03.15,14:11
Darovanim by som to neriesila, dar je nieco co davas bezodplatne, teda nevznikne ti pohladavka voci obdarovanemu a Vas zavazok voci spolocnikovi by uctovne nadalej pretrvaval. Jednoduchsie a cistejsie riesenie asi bude predaj, kedy ti vznikne voci spolocnikovi pohladavka a nasledne sa mozete dohotnut na vzajomnom zapocitani vasich pohladavok. Predajna cena budovy by mala byt trhova cena, kedze ide o spolocnika, t.j. zavislu osobu. Co sa tyka DPH, ak ste platca DPH, treba posudit ci predaj uvedenej nehnutelnosti nesplna podmienky oslobodenia:
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň
Na začiatok

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7

Ak nesplna tak potom predaj podlieha DPH.
renča1
11.03.15,18:06
súhlasím s príspevkom od Klara321, a ešte som len chcela doplniť, že ak je spoločník zamestnaný a išlo by o dar, tak pozor na § 5 ako nepeňažný príjem ktorý by sa musel zdaniť vo mzde ako prijatý dar.