sybila3
15.05.06,16:51
Ahojte, chcem sa opýtať ohľadom faktúry. Inzerovali sme v časopise stroje. Prišla faktúra v Sk, ale adresa na fa je z Čiech, ale vyčíslená je v Sk, dole na fa je upozornenie, že predávajúci upozorňuje kupujúceho, že je povinný uplatniť si DPH v jeho krajine, malo by sa tam urobiť samozdanenie, nemala som ešte taký prípad, vždy som samozdanenie robila ked fa bola v eurách, ktoré som prepočítala na sk a potom som urobila samozdanenie. Môže mi niekto poradiť?
Tweety
15.05.06,14:53
Ahojte, chcem sa opýtať ohľadom faktúry. Inzerovali sme v časopise stroje. Prišla faktúra v Sk, ale adresa na fa je z Čiech, ale vyčíslená je v Sk, dole na fa je upozornenie, že predávajúci upozorňuje kupujúceho, že je povinný uplatniť si DPH v jeho krajine, malo by sa tam urobiť samozdanenie, nemala som ešte taký prípad, vždy som samozdanenie robila ked fa bola v eurách, ktoré som prepočítala na sk a potom som urobila samozdanenie. Môže mi niekto poradiť?
K tej sume na faktúre si dopočítaš dph. AK máš nárok na jej odpočet, tak si ho zároveň aj uplatníš. Budeš mať potom takto: 343AE/343AE.
Macka
15.05.06,17:24
Takúto faktúru som aj teraz obdržala.Doteraz sme faktúry od ostatných odberateĺov z Nemecka mali v Eurách.Robíme v JÚ ,sme platci DPH a objednali sme si tovar od platcu DPH z Čiech. A tiež nám vyfakturoval tovar v SKK bez dane.Viem,že tento tovar si musíme samozdaniť, len ma pomýlilo , že je to fakturované v SK/ vraj preto, že dodávateľ má účet v SK/. Je to teda v poriadku? Môže to tak byť? Mne totiž základ dane z týchto faktúr ani v programe MRP vo výkaze DPH nechce zaradiť ako nadobudnutie tovaru podĺa par. 11 ,vlastne mi to nikde nezaradí, hoc DPH z tohto samozdanenia mi zvlášť zaradí.Kódy mám nahodené správne, tak neviem,kde mám chybu.Chcela som len vedieť či to môže byť v SK fakturované.Podľa predchádzajúceho príspevku od Twety asi áno.Pochopila som správne?Tiež som sa s tým ešte nestretla.
sybila3
16.05.06,10:48
Aj mňa pomýlili tie Sk, lebo ked robím samozdanenie, tak si nahodím cudziu menu - preráta mi Money S3 na Sk, uložím fa, potom sa mi sprístupní tlačítko revers... a vytvorím si ID, teraz neviem, či ju mám nahodiť v SK a vytvoriť si sama ID, alebo je na nej udaná aj suma v CZK taký divný - 76,126 CZK na 100 SKK, aby som sa dopátrala ku kurzu tak som si to vydelila a vyšiel mi kurz 1,3136 a prepočítala som 3.676,89 x 1,3136 - lenže počítač mi tam hádže stále 4829,96 a nie 4830, (ked si to upravím v korekcii na 4830 tak mi potom nesedia české) teraz neviem, či mám zadať, aby mi to dobre hádzalo SK 4830 alebo CZK 3676,89, asi aby to bolo v slovenských dobre. Môžete mi s tým poradiť? Je to vlastne česká firma-časopis kde sme inzerovali ale zastúpenie majú aj na slovensku , zahr.fa ked prerátavam tak kurz beriem z NBS, tuto majú kurz zadaný.
Lubomirk
23.05.06,11:48
Aj teraz urobis samozdanenie, len to mas uz v SK a nemusis to prepocitavat, je to jednoduche
Šípková
26.05.06,08:10
Ja mám ten istý prípad, faktúru z Čiech prepočítanú na Sk. Robím to tak, že faktúru nahodím v CZK, pretože potom by mi program neurobil samozdanenie. Kurz si vypočítam s faktúry (taký, aký použili oni). Tiež mi nesedí halierové vyrovnanie, ale nahodím to tak, aby mi sedela DPH, čiže v slovenských korunách a české mi o nejaké haliere nesedia. V konečnom dôsledku mám faktúru nahodenú v Sk ako je uvedené na faktúre a DPH vyrátanú zo slovenských korún.
Marianna01
27.05.06,06:43
Ja mám ten istý prípad, faktúru z Čiech prepočítanú na Sk. Robím to tak, že faktúru nahodím v CZK, pretože potom by mi program neurobil samozdanenie. Kurz si vypočítam s faktúry (taký, aký použili oni). Tiež mi nesedí halierové vyrovnanie, ale nahodím to tak, aby mi sedela DPH, čiže v slovenských korunách a české mi o nejaké haliere nesedia. V konečnom dôsledku mám faktúru nahodenú v Sk ako je uvedené na faktúre a DPH vyrátanú zo slovenských korún.

To je zvláštne. Ak mi program neurobí sám samozdanenie, tak predsa vytvorím ID. Účtovať v CZK, keď to mám vystavené v SK sa mi nezdá správne.
Ja takéto prípady riešim v Sk, v členení DPH uvediem riadok 4 - tam sa mi započíta len základ. Zvlášť vytovrím ID, kde zaúčtujem LEN DPH - riadok 16. Prešlo cez kontrolu DPH - nevytknuté nič.
MartinkoK
30.05.06,10:08
Ja by som chcela poradiť. Odberateľ nám vrátil nejaký tovar. Vystavujeme mu ďalšiu faktúru môžem mu v nej ten vrátený tovar napísať s mínusom.
Aby som nemusela vystaovať dobropis.
gabriela7755
30.05.06,10:54
Ja by som chcela poradiť. Odberateľ nám vrátil nejaký tovar. Vystavujeme mu ďalšiu faktúru môžem mu v nej ten vrátený tovar napísať s mínusom.
Aby som nemusela vystaovať dobropis.



Robíme to tak bežne, nikdy nám to nebolo vytknuté DÚ a určite
je to jednoduchšie ako dobropis.