monok
11.03.15,13:39
Aky moze byt maximalny prijem pri prenajme, tak aby sa nepodavalo danove priznanie, ked prijem zo zamestnania je cca 1000 eur? Moze to byt len tych 900 eur, aby sa dosiahla suma tej nedanitelnej ciastky 1901,67 eur alebo to moze byt suma navysena o tych odpocitatelnych 500 eur? Ide o prijem, ktory si rozdelia manzelia tak, aby to bolo pre nich najvhodnejsie.
Klara321
11.03.15,13:48
Suma 1901,67 Eur nie je nezdanitelna ciastka ale vyska celorocneho prijmu pri ktorej nie je potrebne podavat danove priznanie. Ak je suma prijmu v zdanovacom obdobi vyssia, danove priznanie je potrebne podat. Do zdanitelneho prijmu sa zahrna iba prijem z prenajmu znizeny o oslobodenu ciastku 500 Eur. Upozornujem ze v rovnakom pomere treba kratit vydavky z prenajmu, t.j. nemozu sa zahrnut do danovych vydavkov v plnej vyske. Od prijmu z prenajmu nie je mozne odpocitat nezdanitelnu ciastku 3803,33 Eur, tuto je mozne odpocitat iba od aktivnych prijmov, cize vo Vasom pripade od tych 1000 Eur. Nezdanitelna cast sa pri dochodcoch, ktori poberaju dochodok od zaciatku zdanovacieho obdobia upravuje o vysku ich dochodku, teda znizuje sa.
Kvaka
11.03.15,14:32
Maximálny zdaniteľný príjem spolu by mal byť 1901,67€. Ak je príjem zo zamestnania 1000€, tak príjem z prenájmu môže byť 901,67 + 500€. Oslobodený príjem nie je zdaniteľný príjem. Príjem z prenájmu si môžete rozdeliť v takom pomere, ako vám to vyhovuje, pričom každý z manželov si môže uplatniť pri prenájme oslobodenú sumu 500€ bez ohľadu na to, akú pomernú časť príjmu z prenájmu si určil.
monok
11.03.15,16:59
Dakujem, ja som to asi zle napisala, ze nezdanitelna, ale myslela som to, co pisete. Ostatnym veciam rozumiem, len som nevedela, ci si tam mozem priratat aj tych 500 eur.
monok
11.03.15,17:03
Dakujem, uz rozumiem. Doplnujuca otazka, moze si manzel nieco odratat na manzelku, ak ona ma ten prijem za 2 mesiace, zvysnych 10 mesiacov bola na rodicovskej dovolenke? Ak tomu rozumiem, tak on si moze za nu odratat tu NCZD minus jej celkove prijmy? A krati sa ta NCZD o tie mesiace co pracovala? Cize by to bolo NCZD znizena o tie dva mesiace nejakym pomerom a minus tie jej prijmy?
Klara321
11.03.15,18:37
Presne tak. Urobte to ako pisete.
monok
11.03.15,19:33
ok, dakujem za pomoc.
monok
17.03.15,06:47
A este jedna doplnujuca otazka - z tych prijmov manzelky sa nieco odratava? Poistne, tych 500 eur alebo výdavky pri prenajme? Aby som to neurobila zle a dostala pokutu :)
A este, moze si manzel uplatnit NCZD na seba a zaroven NCZD na manzelku? Je mozne oboje naraz?