Tiger84
11.03.15,17:26
Pekny vecer vsetkym! Moze mi niekto poradit v tom, ci ma firma pravo nepotvrdit moju dovolenku, ak by som to chcela vyuzit v presne dni v aprili a tie dni mam este z minuleho roku? Pocula som to, ze firma si moze urcit len polovicu dovolenky, a druhu polovicu si mozem urcit ja, je to tak? Potrebujem odcestovat v tie dni a nechcu mi to odsuhlasit z dovodu maleho poctu prac. kapacit. Mam pravo vyuzit i tie dni, ktore som pozbierala v tomto roku uz? Alebo len polovicu alikvotnej casti?
Dakujem za pomoc.
Tweety
11.03.15,16:30
Nie je to tak. O čerpaní D v zásade rozhoduje zamestnávateľ.
veronikasad
11.03.15,16:31
Nástup na dovolenku určuje zamestnávatel (v celom rozsahu) s prihliadnutím na oprávnené záujmy zamestnanca. Pokial ide o starú dovolenku (za predch.kal.rok), nástup si určuješ iba v prípade, ak ti ho zamestnávatel neurčí do 30. júna nasl. kal.roka.

Nepočúvaj agentúru JPP - čítaj Zákonník práce, § 100 a nasl. - dozvieš sa všetko o dovolenke.

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html#100
Tiger84
11.03.15,16:33
A nema ta firma ziadny termin, ku ktoremu musi poskytnut tie dovolenky z minuleho roku? Vsak potom by som to mohla zbierat donekoneca ...
Tweety
11.03.15,16:33
nemáte plán dovoleniek?
Tiger84
11.03.15,16:35
Dakujem. Aha, takze ak do 30. juna si neurcuje zamestnavatel, tak od 1-eho jula mam narok to cerpat presne vtedy, ak chcem?
veronikasad
11.03.15,16:38
(2) Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi dovolenku tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka. Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred; uvedená lehota môže byť so súhlasom zamestnávateľa skrátená.
Tiger84
11.03.15,16:39
Nemame nic...ani dovolenkovy papie nevyplname, len hodime to do Outlooku a riedanie bud s tym suhlasi, alebo nie.
buchač
11.03.15,16:49
Dám jeden nápad na čerpanie dovolenky z minulosti.

Ak zamestnávateľ robí nejaké obštrukcie, dá sa spraviť jedno.
Požiadať písomnou formou o preplatenie dovolenky.

Môj kolega mal dovolenky do aleluja, nakoľko si ju nemohol vyčerpať v termíne kvôli objektívnym pracovným dôvodom.
Napísal žiadosť o preplatenie, ktorá sa dostala na stôl najvyššieho šéfa, ktorý si dal kolegu okamžite zavolať.
Po zhodnotení situácie na druhý deň nastúpil na dovolenku a vrátil sa až po jej vyčerpaní...cca po mesiaci.
Tiger84
11.03.15,16:49
Super. Teda ak do konca juna mi to neurcuju, tak ja mozem tu ziadost napisat prveho jula a este musim cakat 30 dni (do konca jula), a potom to mozem cerpat az, ak sa nedohodneme? Alebo mozem tu ziadost napisat este niekedy na zaciatku juna a v juli hned ist? Nemyslim si totiz, ze sa na s nimi normalne dohodnut ...
Tiger84
11.03.15,16:56
Dobry napad, a tipicka reakcia riadenia...dakujem:)...ale ja by som privitala nejake riesenie, vadaka ktoremu by som mohla ist na tu vysnivanu dovolenku hned v aprili:(
avalik
11.03.15,16:56
Žiadať môže koľko chce ústne či písomne ... toto nie je páka na zamestnávateľa ... dovolenka sa prepláca len v určitých prípadoch, ktoré sú uvedené v zákonníku práce.
Tweety
11.03.15,16:58
bez dohody so zamestnáv. ,z čerpania dovolenky nebude nič
buchač
11.03.15,17:56
Očúvajte ma ... ale šak ja netvrdím, že to musí vyjsť.
Je to len pokus...

Dám aj z iného - mojej osobnej skúsenosti.
Oznámil som zamestnávateľovi, že si plánujem (starú) dovolenku a následne som si kúpil poukaz.
Keď došlo na lámenie chleba, šéf mi odmietol podpísať dovolenku.
Nuž som šéfkovi povedal na rozum ...a koniec debaty bolo oznámenie, že to dám na súd a vyžadovanie ušlých nákladov budem vyžadovať priamo od neho.
Veľmi rýchlo otočil...
ivka70
11.03.15,21:27
To prve, 1.7. si mozes urcit, ze ju budes cerpat najskor od 31.7.(pisomne to oznamit zamestnavatelovi, dat si podpisat kopiu) - ak sa nedohodnete
ivka70
12.03.15,05:57
To je len plane vyhrazanie a keby sa zamestnavatel orientoval v zakonoch ,tak ta vysmeje pri takej poziadavke.
Pretoze ty si si kupoval poukaz bez podpisanej dovolenky, on ta teda uz zo schvalenj dovolenky nestiahol, teda sni nezodpoveda za storno tvojho poukazu.
Taky sud by si nevyhral.