MaFa
11.03.15,20:07
po 14 rokoch platenia mi skončila životná poistka a dostala som vyúčtovanie, kde sa mi zdá, že mi poisťovňa vypočítala vysokú daň, ktorú si sami nechali. Kde by som si to mohla overiť, či je výška dane správna? díky
Katy a R
11.03.15,20:22
sami si ju určite nenechali ;)
k výške - kuk § 43 http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#f6137140
všetko by malo byť v tom vyučtovaní
Ice dive
11.03.15,20:37
daň je 19 % z výnosu, ktorý daná životná poistka priniesla... treba si pozrieť podmienky treba si zrátať, koľko si za tých 14 rokov zaplatil na poistnom a túto čiastku rozdeliť podľa toho čo bola sporiaca časť a čo bolo poistné za zvolené riziká... no a potom to porovnaj s tým čo máš vo vyúčtovaní ako základ pre výpočet výnosu.... (ťažko to podrobnejšie popísať bez toho aby sme videli podmienky) predpokladám, že chybu robíš v tom že si zrátala koľko si za 14 rokov zaplatila a výnos z poistky sa nerovná ani tomu, čo si zaplatila a ešte aj daň platiť...
Chobot
11.03.15,20:43
Ty si to sama nevypočítaš.

A neboj sa, poisťovňa si tú daň nenechala, to ti môžem garantovať. A výška bude tiež správna.

Odcitujem ti najprv časť zákona 595/2004 o dani z príjmu §43 ods. 3:

(3) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou a neobmedzenou daňovou povinnosťou sa vyberá zrážkou, ak ide o
a) ....
f) plnenia z poistenia pre prípad dožitia určitého veku [§ 7 ods. 1 písm. e)],

Teda poisťovne sú POVINNÉ túto daň poistenému z vyplatenej sumy poistného strhnúť a odviesť štátu. Poisťovňa by si nedovolila (účtovne to ani neide) túto daň ponechať.

Ide o to, že z poistného (teda zo ziskutvornej rezervy), ktoré si platila poisťovni, sa ti vytvoril nejaký výnos a z tohto výnosu musíš zaplatiť daň. Presne to nevypočítaš, ale odhadom to môžeš určiť.

Z poistného, ktoré si platila za tých 14 rokov musíš odpočítať samotné poistné za pripoistenia. Z vyplateného poistného potom odpočítaš zvyšnú sumu a z rozdielu si povinná zaplatiť 19% daň.

Pravdepodobne ti vyjde vyššia suma, lebo z poistného nevieš určiť výšku poistného pre hlavné poistenie, ktoré nevstupuje do rezervotvornej zložky. Taktiež tam nepatria provízie pre sprostredkovateľa a poplatky. Tieto sumy si nevieš zistiť, ale nie sú to malé čiastky. Poisťovňa teba ako klienta informuje len o výslednom poistnom (plus poistné za pripoistenia).

Uisťujem ťa, že môžeš veriť poisťovni, že ti vypočítala správne tú daň.

Len pre zaujímavosť, skús napísať, koľko si platila poistné za hlavné poistenie, koľko ti bolo vyplatené a akú daň ti odviedli.
MaFa
12.03.15,10:01
tak pre zaujímavosť - za tých 14 rokov som zaplatila 8066 Eur, vyrátali mi 9500 a stiahli z toho 441 Eur. daň ja ako laik rozmýšľam - zaplatila som za tých 8066 daň, keď som ich zarobila - tak prečo mám znovu platiť ďalšiu daň, keď mi poisťovňa dala zisk iba 1500Eur??? tak nemá byť daň iba zo zisku? prečo aj z tých, čo už boli zdanené
Chobot
12.03.15,10:30
Ak si platila daň 441 EUR, tak tvoj výnos z poistenia bol 2321 EUR (441/19*100). To znamená, že z celkového poistného, ktoré si zaplatila - 8066, boli poplatky a poistné 887 EUR. Rezervotvorná čiastka (teda tá, ktorú poisťovňa zhodnocovala, ktorú si si šetrila a tvorila ti výnos) bola 7179 EUR.

Ak si z tvojich investovaných 7179 EUR dosiahla sumu 9500, to znamená, že si mala výnos 2321 EUR. Mne sa to zdá celkom v poriadku. PRedpokladám, že išlo o kap. životné poistenie, kde garantovaná tech. úroková miera bola na úrovni 4-5 %. Alebo to bolo investičné živ. poistenie, kde si dosiahla pekný výnos.

Z celkového poistného 8066 je úplne bežné, že rizikové poistné a poplatky sú 887 EUR. A to máš ešte celkom lacné poistenie. Veď len provízia sprostredkovateľovi zvykne byť vo výške ročného poistného (teda to, čo si zaplatila prvý rok, išlo ako provízia sprostredkovateľovi).
MaFa
12.03.15,17:09
to tak tomu mám rozumieť, že za províziu pre sprostredkovateľa daň mám zaplatiť ja????? to je akože správne?
Katy a R
12.03.15,17:32
ty zaplatíš daň iba z tvojho výnosu. :) za nikoho druhého.
nič nepíšeš, že aké riziká si tam mala poistené... to nie je zadarmo. Takisto služby nikto zadarmo neposkytuje ani poisťovňa ..