DANO6
12.03.15,00:05
Daňovník sa oženil 19. 7. 2014 a vyženil si dieťa, o ktoré sa stará. Príjem mal nad 2112 €. Môže žiadať daňový bonus už za 7. mesiac, alebo až 8. mesiac?
Kabaka123
12.03.15,06:46
https://podpora.financnasprava.sk/280045-N%C3%A1rok-na-da%C5%88ov%C3%BD-bonus-

Otázka č. 2 – Daňový bonus na vyženené dieťa

19.7.2014 som uzavrel manželstvo, pričom manželka má už dieťa z predchádzajúceho manželstva. Počas manželstva sa nám 15.9. 2014 narodilo spoločné dieťa. Manželka nepoberá okrem materskej žiaden iný príjem. Môžem si uplatniť daňový bonus na obe deti, alebo mi vzniká nárok iba na naše spoločné dieťa?

Odpoveď

Nárok na daňový bonus si môžete uplatniť na obe deti, na dieťa manželky si ho môžete uplatniť počnúc mesiacom august 2014, pretože nárok na daňový bonus vzniká i na dieťa druhého z manželov. Na druhé spoločné dieťa si môžete uplatniť nárok už počnúc mesiacom september 2014, t.j. už mesiaci v ktorom sa dieťa narodilo.
DANO6
12.03.15,10:39
Ďakujem za link, lebo mne prišiel tento mail a to obdobie po tejto odpovedi mi nebolo jasné.


Dobrý deň,

v zmysle § 33 ods.1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ( ďalej len ZDP) daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy (r. 2014- 2112 eur), alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 ods. 1 a 2 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2, môže si uplatniť daňový bonus mesačne na každé vyživované DIEŤA ŽIJÚCE V DOMÁCNOSTI S DAŇOVNÍKOM, prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti, nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Podľa § 33 ods. 2 ZDP za vyživované dieťa daňovníka a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a DIEŤA DRUHÉHO Z MANŽELOV, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.

Za splnenia vyššie uvedených podmienok, má daňovník nárok na uplatnenie DB.

---
S pozdravom,
Mgr. Marcela Veselá
Kontaktné centrum podpory
Finančné riaditeľstvo SR