gabrielik
12.03.15,06:37
Dobrý deň, ja by som sa tiež chcela spýtať... Živnostník ukončil živnosť v apríli 2014... Popri tom pracuje na TPP. Zo živnosti však nemal žiadny príjem, nemá žiadne neuhradené pohľadávky , nespotrebovvané zásoby nič... V r. 2014 mu bol len vrátený preplaatok z RZ zdr. poistenia /zrazený zráž. danou/ a on hradil uhradil zdr. poistenie vo výške 53€.... Musí dať DP typ B alebo stačí vypísať A zo závislej činnossti...Dakujem
Danina
12.03.15,07:30
Vzhľadom k tomu, že takémuto SZČO sa môže urobiť ročné zúčtovanie, sa teda môže podať DP A, ale ja by som volila DP B, z toho bude jasné, že ho podáva pod DIČ - om.
kn-alka
12.03.15,08:30
Môže sa rozhodnúť:

Buď podá DP typ A a do poznámok uvedie, že zo živnosti nemal žiadne príjmy ani výdavky
Alebo podá DP typ B, kde uvedie do výdavkov poistenie 53€ - vykáže stratu, výsledok to však neovplyvní, nakoľko príjem zo záv.činnosti sa nedá ponižovať o stratu zo živnosti.
marjankaj
12.03.15,08:35
No veď si môže uplatniť paušálne výdavky. A podľa niektorých mu vtedy nemôže vzniknúť strata. Hoci ja s tým nie som celkom stotožnený.
kn-alka
12.03.15,08:36
zo živnosti nemal príjem - aký paušál? :D
marjankaj
12.03.15,08:42
Príjem 0
výdavky 40% z 0=0 :D

Veď by nepodával DP B. To je iba na "dôkaz", že strata nevznikla.:rolleyes:
dankabo
12.03.15,10:28
v KROS-e to hodi do r.9-výdavky,ale je pravda ,že už v r.73 to už neodpočíta-čiže nie je to možné odpočítat od príjmov zo závislej činnosti.Ak da preukázateľné výdaje, tak to nedá ani do r.9-výdaje
gabrielik
12.03.15,11:36
A ešte prosím vás má tam preplatok zo zdr. poistovne /nie z RZ/ ale vysporiadanie po ukončení... Vrátili mu 5€, zráž. dan zrazená nebola a vrátili mu to až v oktobri /živnost ukončil v aprili... Podám teda DP B a tých 5 eur dám do príjmu?
Katy a R
12.03.15,11:44
ak uhradil na ZP 53 eur - a ZP mu vrátila 5 eur ... tak v skutočnosti zaplatil 48 eur na ZP. Túto sumu uvedie do skutočných výdavkov - ak by sa teda rozhodol vykázať stratu v DP typ B.
Ale zíde sa mu vôbec takáto strata v budúcnosti? - 48 eur?
Ja by som spravila len Ačkové DP - jednu oznamovaciu vetu, že nebol príjem zo živnosti tam určite jesto kde napísať;) (šetrím naše lesy:)).
kn-alka
12.03.15,11:49
nie, o tých 5 eur ponížiš výdavky ..... netráp sa s DP - B, urob A-čko a v poznámkach napíš, že nemal príjmy ani výdavky zo živnosti.
gabrielik
12.03.15,11:51
No stratu určite nikdy nevyužije lebe je to už dôchodca a podnikať už neplánuje... Len som si nebola istá či je možné podať len to A-tlačivo .... či netreba vyplniť tú tabuľku v B - príloha str.12 soc. a zdr. poistenie