Deepnet
15.05.06,19:47
Ahojte
Náš zamestnávateľ nám začal rozdávať na podpis prehlásenie o mlčanlivosti na tom nie je nič zlé len ma trochu zaráža že povinnosť mlčanlivosti mám zachovávať aj po zániku funkcie alebo ukončení pracovného pomeru u zamestnávateľa. ( ak to beriem doslovne bez časového obmedzenia to znamená do konca života?).
Je to vobec možné aby nám zamestnávatel niečo také dal podpísať.
Dakujem
ALDA
15.05.06,17:51
Podľa mňa je to OK.
Deepnet
15.05.06,17:58
No čo ak budem raz chciet podnikať a bude to o tej istej výrobe ako u svojho ex zamestnávatela.
endrju
15.05.06,20:07
No čo ak budem raz chciet podnikať a bude to o tej istej výrobe ako u svojho ex zamestnávatela.
Mlčanlivosť predsa neznamená zákaz podnikania.
Paula
15.05.06,20:27
povinnosť mlčanlivosti mám zachovávať aj po zániku funkcie alebo ukončení pracovného pomeru u zamestnávateľa.
Vži sa do jeho situácie a predstav si, že Ty máš firmu a zamestnancov. Časom niektorý z nich odíde a časom sa dozvieš , že rozpráva detaily o fungovaní Tvojej firmy, alebo zneužíva informácie o nej....a jeho "pletkovanie" by prípadne chod a prosperitu Tvojej firmy poškodilo. Takže ide v podstate o prevenciu , ktorá je bežná asi v celom vyspelom svete:)
ALDA
16.05.06,05:51
No čo ak budem raz chciet podnikať a bude to o tej istej výrobe ako u svojho ex zamestnávatela.

Už tu bola téma aj o tom, že podnikateľ žiadal podpísať dodatok k prac. zmluve, že dva roky po odchode z firmy nesmie podnikať v tom istom odbore, alebo nastúpiť do konkurenčnej firmy.
dana9
19.05.06,21:16
Ahojte
Náš zamestnávateľ nám začal rozdávať na podpis prehlásenie o mlčanlivosti na tom nie je nič zlé len ma trochu zaráža že povinnosť mlčanlivosti mám zachovávať aj po zániku funkcie alebo ukončení pracovného pomeru u zamestnávateľa. ( ak to beriem doslovne bez časového obmedzenia to znamená do konca života?).
Je to vobec možné aby nám zamestnávatel niečo také dal podpísať.
Dakujem

Podla mojho nazoru: pracovna zmluva riesi prava a povinnosti ZC aZL iba pocas trvania pracovneho pomeru, ostatne ustanovenia su preto neplatne. Je mozne ze Vam to dal podpisat, ale toto ustanovenie zmluvy je neplatne. Samozrejme, v zavislosti od konkretnej situacie , prichadza do uvahy porusenie obchodneho tajomstva, nekala sutaz a podobne.

dana:)
evka.ba
24.05.06,12:14
Podla mojho nazoru: pracovna zmluva riesi prava a povinnosti ZC aZL iba pocas trvania pracovneho pomeru, ostatne ustanovenia su preto neplatne. Je mozne ze Vam to dal podpisat, ale toto ustanovenie zmluvy je neplatne. Samozrejme, v zavislosti od konkretnej situacie , prichadza do uvahy porusenie obchodneho tajomstva, nekala sutaz a podobne.

dana:)
Ja by som sa k tejto teme chcela spytat, momentalne potrebujem riesit pracovne zmluvy, ktore by mali obsahovat nieco ako zabezpecenie voci tomu, aby nas zamestnanec ( ktoreho si zaskolime) nepresiel ku konkurencii alebo nezacal podnikat v predmete cinnosti nasej firmy. Existuje daka ochrana? Pomohla by akasi dohoda o mlcanlivosti, kde by bolo uvedene ze zamestnanec sa zavazuje ze v urcenom obdobi nevykonavat tu istu cinnost a nebude v tej oblasi podnikat? Mame uz neblahu skusenost aj ked nie sme proti konkurencii...to je ale mimo temy :)
dana9
24.05.06,12:31
Ja by som sa k tejto teme chcela spytat, momentalne potrebujem riesit pracovne zmluvy, ktore by mali obsahovat nieco ako zabezpecenie voci tomu, aby nas zamestnanec ( ktoreho si zaskolime) nepresiel ku konkurencii alebo nezacal podnikat v predmete cinnosti nasej firmy. Existuje daka ochrana? Pomohla by akasi dohoda o mlcanlivosti, kde by bolo uvedene ze zamestnanec sa zavazuje ze v urcenom obdobi nevykonavat tu istu cinnost a nebude v tej oblasi podnikat? Mame uz neblahu skusenost aj ked nie sme proti konkurencii...to je ale mimo temy :)


evka, podľa môjho názoru ide o to, že v pracovnej zmluve síce je možné takúto konkurenčnú doložku dohodnúť, (resp. prac. zmluva môže takéto ustanovenie obsahovať), ale v prípade jej porušenia nie je možné takéto porušenie sankcionovať, keďže ZP explicitne ustanovuje prípady a dôvody sankcií, resp. zabezpečenie práv a povinností vustanovených pracovnou zmluvou, a takáto siuácia tam ustanovená nie je.

Ako riešenie prichádza do úvahy uzavrieť zmluvu s konkrétnou osobou, avšak podľa ustanovení Občianskeho zákonníka, stretla som sa s týmto názorom v právnej teórii.

dana:)
dana9
24.05.06,12:42
:) ešte by som chcela upresniť, že v pradchádzajúcom príspevku hovorím o konkurencii po skončení pracovného pomeru, počas trvania prac. pomeru k vám (ako zamestnávateľovi), sa uplatňuje § 83 - výkon inej zárobkovej činnosti. Takýto výkon je zakázaný pokiaľ je rovnaký/podobný s predmetom činnosti zamestnávateľa.

dana
evka.ba
24.05.06,12:46
Danka, dakujem za reakciu, som v podstate toho isteho nazoru. Mozno to bude mat len trosku psychologicky efekt ale to je asi tak vsetko..
Ale ta zmluva podla obc.zakonn. to by mozno velmi pomohlo. Idem to hladat :)
Dakujem :)