petrat
15.05.06,20:04
ahojte, chcela by som sa poradit, ak ma niekto nejake skusenosti s firemnym vyletom.
Sme mala stavebna firma, realizujeme stavbu rodinnych domov ale v poslednom case aj nejake vacsie stavby. Pre motivaciu zamestnancov majitel firmy najlepsim piatim zamestnancom zaplatil vylet do Rima. Je mozne urobit to ako pracovnu cestu. Mate s tym niekto nejake skusenosti? Zaplatil ubytovanie a letenku, dokonca im dal diety ako na zahranicnej pracovnej ceste. Je vobec mozne, aby nam to kontrola nevyhodila - da sa to nejako obhajit. On chce radu odo mna, ale ja som v tomto trochu pesimista - on prilis optimista.
Dakujem za kazdu radu.
Chobot
15.05.06,18:31
ahojte, chcela by som sa poradit, ak ma niekto nejake skusenosti s firemnym vyletom.
Sme mala stavebna firma, realizujeme stavbu rodinnych domov ale v poslednom case aj nejake vacsie stavby. Pre motivaciu zamestnancov majitel firmy najlepsim piatim zamestnancom zaplatil vylet do Rima. Je mozne urobit to ako pracovnu cestu. Mate s tym niekto nejake skusenosti? Zaplatil ubytovanie a letenku, dokonca im dal diety ako na zahranicnej pracovnej ceste. Je vobec mozne, aby nam to kontrola nevyhodila - da sa to nejako obhajit. On chce radu odo mna, ale ja som v tomto trochu pesimista - on prilis optimista.
Dakujem za kazdu radu.


Pokiaľ neviete nepreukázať, že tam vykonávali prácu pre firmu, tak to nemôžete vykázať ako služobnú cestu. To vám nikto neuverí, že tam boli služobne, keď tam nič nerobili.

Pre firmu to budú nedaňové náklady a zamestnancom to budete musieť dodaniť ako benefit. Oficiálne to nie je možné spraviť ako SC.
ricij
15.05.06,18:39
Podľa mňa sú to daňové výdavky (ako forma mzdy) pre firmu a zamestnancom sa to má zdaniť ako nepeňažný príjem.
durisovad
15.05.06,19:25
Prečo to klasifikujete ako firemný výlet? Nemohla to byť služobná cesta, počínajúc príkazom na služobnú cestu .... Zamestnanci fy nemohli mať v Ríme "prehliadku" rodinných domov, prehliadku vačších stavieb tak ako píšeš v otázke. nebola tam v tom období nejaká odborná výstava....
nedá sa uvažovať támto smerom?
Pripadne by mohli v Rime viest nejake rokovania so spriaznenymi firmami o buducej spolupraci. Ale malo by to byt uvedene v prikaze na cestu a aj v sprave z cesty.
petrat
16.05.06,04:15
ale v takychto pripadoch sa asi zvyknu danovaci dost rypat, ze?
tie rokovania s nejakou spriaznenou firmou treba specialne dokladovat? nemam s tym skusenost
Chobot
16.05.06,06:31
A čo keby ste im dali mimoriadnu odmenu vo výške toho zájazdu plus 19% daň? U vás by to boli ako mzdové náklady, oni by to mali riadne zdanené a z toho čistého, čo im zostane si zaplatia ten zájazd (mohlo by to všetko prebehnúť aj papierovo - zájazd by zaplatila priamo firma).

Bolo by to úplne čisté, nikto by nemohol nič namietať a všetci by boli spokojní. Len by to firmu stálo trochu viac (tá daň plus odvody zamestnávateľa), ale myslím, že nestojí to za to, aby ste pre tých pár stoviek ušetrených korún riskovali pokutu z DÚ.
Chobot
16.05.06,06:34
Podľa mňa sú to daňové výdavky (ako forma mzdy) pre firmu a zamestnancom sa to má zdaniť ako nepeňažný príjem.

Práveže to nie je forma mzdy, lebo účelom nákladu je nejaký zájazd, ktorý nesúvisí s podnikaním a dosahovaním zisku. Jedine v prípade, ktorý som popísal vyššie.
durisovad
16.05.06,06:36
ale v takychto pripadoch sa asi zvyknu danovaci dost rypat, ze?
tie rokovania s nejakou spriaznenou firmou treba specialne dokladovat? nemam s tym skusenost
Specialne dokladovat netreba, ale musi byt uvedena firma, ktora skutocne existuje a s ktorou su uz nadviazane aspon telefonicke kontakty. Mam skusenost, ze danovi uradnici nepreverovali existenciu firmy, ale cert nikdy nespi.....
Jana G.
16.05.06,09:39
Najlepšie by bolo, keby ste mali od tej talianskej firmy aj nejakú pozvánku napr. na rokovanie. Bola by doložená pod cesťak.
Denda
16.05.06,09:51
Pre motivaciu zamestnancov majitel firmy najlepsim piatim zamestnancom zaplatil vylet do Rima. Je mozne urobit to ako pracovnu cestu. Mate s tym niekto nejake skusenosti? Zaplatil ubytovanie a letenku, dokonca im dal diety ako na zahranicnej pracovnej ceste.
A prečítali ste si toto? A neplatí to iba pre zadávateľa otázky. Pýtate sa na výlet. Odpovede by sa mali týkať výletu. Pojem "pracovná cesta" predsa nie je výlet.

Vážení členovia Porady. Po viac než polroku fungovania tejto diskusnej stránky by som rád otvoril tému etikety - teda nepísaných pravidiel správania sa na Porade. Pár vecí ma tu totiž mrzí a myslím, že by bolo dobre si ich touto formou vyjasniť a tie nepísané pravidlá na tomto mieste napísať.

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám.
luebchenko
16.05.06,12:20
Ja ti veru neviem... myslíte že tie naše zákony a zákonodarcovia sú k nám takí féroví, že by sme sa nemali aj snažiť trochu ich obchádzať? Samozrejme v rámci zákonných možností. A aj ja som otázku pochopila ako hľadanie zákonnej možnosti dostať tie výdavky na ten výlet do nákladov. Viem o istej firme ktorá spolupracuje so zahraničím (je to malý kolektív) a už roky chodia pravidelne na "porady" do sveta.... Riadna služobka s diétami a tak!
KEJKA
16.05.06,12:23
Ja ti veru neviem... myslíte že tie naše zákony a zákonodarcovia sú k nám takí féroví, že by sme sa nemali aj snažiť trochu ich obchádzať? Samozrejme v rámci zákonných možností. A aj ja som otázku pochopila ako hľadanie zákonnej možnosti dostať tie výdavky na ten výlet do nákladov. Viem o istej firme ktorá spolupracuje so zahraničím (je to malý kolektív) a už roky chodia pravidelne na "porady" do sveta.... Riadna služobka s diétami a tak!
Súhlasím, ale potom si treba dať námahu a otázku sformulovať tak, ako je myslené riešenie. Otázka typu
Boli sme pozvaní na lyžovačku a prišla nám na firmu faktúra za ubytovanie: Môžeme si ju dať do nákladov?..........................na Poradu nepatrí.
Jana Acsová
16.05.06,12:28
Súhlasím, ale potom si treba dať námahu a otázku sformulovať tak, ako je myslené riešenie. Otázka typu
Boli sme pozvaní na lyžovačku a prišla nám na firmu faktúra za ubytovanie: Môžeme si ju dať do nákladov?..........................na Poradu nepatrí.Resp. aj patrí, ale odpoveď na ňu je: Je to možné účtovať nákladovo, ale bude sa jednať o položku pripočítateľnú k základu dane.

V prípade, že máme záujem o účtovanie služobnej cesty, otázka zas môže znieť. Zamestnanci boli na zahraničnej pracovnej ceste. Akú dokumentáciu potrebujem k jej dokladovaniu?

A zadávateľ otázky si nájde, čo hľadá a čo potrebuje.
petrat
17.05.06,06:31
Dakujem vsetkym za prispevky, pomohli mi.
A na margo zaradenia tejto otazky do diskusie - ked je zamestnavatel ochotny odmenit svojich zamestnancov za ich dobru pracu a hlada sposob, ako to pre nich urobit co najvyhodnejsie (a aby to prenho nebolo velmi nevyhodne), nie je to podla mna v rozpore s pravidlami - nekvalifikujem to ako snahu o porusenie zakona. Kiezby bolo takychto zamestnavatelov u nas viac.
Samozrejme, tema sa da zadat aj "zakonnejsie", ale potom by specifika polozenej otazky mohli uniknut v podtexte.
Ale este raz dakujem za pomoc.