byrokrat
12.03.15,18:10
Počas minulého roka 2014 som prenajímal byt, ktorý mám v osobnom vlastníctve a nemám ho zaradený v obchodnom majetku. Od januára do konca marca bol prázdny, potom som tam mal podnájomníka, a to od apríla do septembra. Od októbra do konca roka bol byt zase prázdny, nikto tam nebýval. Ide mi o to, či si môžem do daňových výdavkov započítať zálohové platby za energie a ostatné služby za obdobia, počas ktorých bol byt prázdny (1. až 3. a 10. až 12. mesiac 2014) alebo nie. Ďakujem za odpovede.
Tweety
12.03.15,17:13
Nie.
hena22
12.03.15,17:38
prečo nie? keď ten byt je určený na prenájom, v uvedenom období bol prázdny a zhodou okolností hľadáš nájomníka pár mesiacov?
byrokrat
12.03.15,18:09
Takže si myslíte, že tieto výdavky majú charakter osobnej spotreby? Pretože už som narazil aj na názor, že slúžia na zabezpečenie príjmov z prenájmu a teda je možné ich zahrnúť do daňových výdavkov.
dmc
12.03.15,19:35
ak nie - možete prosim uviesť konkrétne prečo ? Na zaklade čoho sa to nedá ?
katka
12.03.15,20:32
Áno, do daňových nákladov idú aj výdavky počas ktorých bol byt prázdny. Overovala som si to na daňovom úrade
KEJKA
12.03.15,22:01
podľa mňa môžeš - píšeš, že byt bol prázdny, napriek tomu si povinný platiť.
Vo vyúčtovaní energie /napr./ sa ti objaví možno preplatok, kedže počas obdobia, kedy bol byt prázdny a to bude zasa tvoj príjem.
Byt máš nahlásený - teda si registrovaný, že ho prenajímaš, preto nevidím dôvod neuplatniť všetky náklady za rok.
dmc
13.03.15,04:41
Ja by som mal podotazku na danovakov (ak tu niekto je). Odkial vie danovy urad ci mam byt prazdny alebo tam je najomnik? (ak byt nemam v obchodnom majetku a ak som prihlaseny na danovom). Myslim ze niekde nemam povinnost predkladat danovemu uradu nove zmluvy s najomcom. resp. musím tieto zmluvy archivovať pre pripadnu danovu kontrolu a ak ano -po aku dobu. (FO)
jslancik
13.03.15,06:13
pozrú ti na účet, a vidia... (že neprichádzali žiadne platby v dané mesiace). Samozrejme, nevidieť to v daňovom priznaní, ale pri následnej kontrole.
dmc
13.03.15,06:58
Na aky ucet myslis. Ak prenajimam byt ako fyzicka osoba nepodnikatel - nemam byt v obchodnom majetku - mouzivam svoje 3 sukromne ucty
jslancik
13.03.15,07:12
...ktoré si nahlásil na daňový úrad a ten ti ich skontroluje pri daňovej kontrole. alebo si myslíš, že nie? :D potom by sme mohli oficiálne prenajímať, ale nepriznávať žiadne príjmy...
EvaB
13.03.15,07:52
To, či bol byt prázdny sa dá zistiť jednoducho. Ak berieš nového nájomníka, prílohou zmluvy sú odčítané merače EE a plynu. Vyúčtovacie faktúry za EE máme na kalendárny rok, ak tam nikto nebýva, spotreba EE je minimálna, stačí, keď si pozrú údaje: počiatočný stav v zúčt. období, odčítaný stav pri začiatku prenájmu a konečný stav z vyúčtovacej faktúry. Určite je viditeľný rozdiel v priemernej spotrebe za mesiace bez nájomníka. Všetky tieto doklady, faktúry, záverečné vyúčtovanie je prílohou k príjmu z prenájmu a DÚ to musíš predložiť.
lacotinka
13.03.15,07:52
Skoro 20.

Veď je to obdobné :
- máš dielňu, kde niečo vyrábaš
- ale je obdobie keď napr nevyrábaš (v noci / cez weekend / nemáš zákazku) ale napriek tomu tam napríklad kúriš (síce zaplatíš 3,5 x viac za kúrenie , ako je úspora na dani za znížený daňový základ - preto tam napr NESVIETIŠ )