Maria129
12.03.15,21:56
Ahojte poraďáci. Kamoška mala za rok 2014 príjmy len z ČR a Švajčiarska. Akú metódu výpočtu dane môže použiť? Podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia by mala metódu zápočtu, ale čítala som niekde, že môže aj metódu vyňatia príjmov. Ak si urobí metódu zápočtu vychádza jej vysoká daň. Vyňatím nie. V zahraničí si nezdaňovala príjmy. Môže teda použiť metódu vyńatia príjmov? Ďakujem za odpoveď.
Anik
12.03.15,21:08
záleží od toho či pracovala na základe živnosti - vtedy nemôže použíť metódu vyňatia
ak to bola závislá činnosť vtedy ten príjem môže vyňať
Maria129
16.03.15,21:41
závislá činnosť, takze môže si uplatniť vyňatie príjmov? Lebo ak som jej urobila metodu zápočtu vyšla jej platiť dan cca 600 eur. AK metodu vynatia tak 0 dan. Preto sa pýtam ako to má byť správne. Nechcem jej zle urobiť
kn-alka
16.03.15,21:44
Maria129 (http://www.porada.sk/member.php?u=265317) (Dnes 23:41) závislá činnosť, takze môže si uplatniť vyňatie príjmov? Lebo ak som jej urobila metodu zápočtu vyšla jej platiť dan cca 600 eur. AK metodu vynatia tak 0 dan. Preto sa pýtam ako to má byť správne. Nechcem jej zle urobiť

Znenie zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. s účinnosťou od 01.01.2015.
§ 45
Zamedzenie dvojitého zdanenia
(3) Metóda vyňatia príjmov podľa odseku 1 sa uplatní, ak daňovníkovi s neobmedzenou daňovou povinnosťou plynú príjmy zo závislej činnosti

a) za prácu vykonávanú pre Európsku úniu a jej orgány, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie, alebo
b) zo zdrojov v zahraničí, zo štátu, s ktorým Slovenská republika nemá uzavretú zmluvu, a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľne zdanené.
c) zo zdrojov v zahraničí zo štátu, s ktorým Slovenská republika má uzavretú zmluvu a tieto príjmy boli v zahraničí preukázateľné zdanené, ak je tento postup pre daňovníka výhodnejší.
Maria129
17.03.15,17:43
Preukázateľne zdanené sa myslí, že sa odviedla daň, alebo že bolo podané daňové priznanie? Lebo v zahraničí nepodávala. Len tu na SK.Takže môže.. Ďakujem. Čítala som si zákony, len ked mi vyšla daň a pri vyňatí nie tak som sa zlakla. Aby nemala problém.
Anik
17.03.15,17:46
Ak to bola závislá činnosť môžeš jej to vyňať lebo
ak nebola zaplatená daň môžeto byť aj prípad, že využila odp. pol. a nevznikla povinnosť zaplatiť daň.