sadek
12.03.15,22:09
Dobrý deň, chcem sa opýtať,
opravy spotrebnej elektroniky - musela sa do 31.12.2014 používať ERP?
Ďakujem.
veronikasad
13.03.15,15:49
do 31.12.2014 nemusela
sadek
14.03.15,11:14
Ďakujem pekne za odpoveď!

1. Príjem z tej činnosti (SZČO JU) pozostáva z pár malých ojedinelých príležitostných položiek v roku, ktoré zďaleka nepokryjú výdavky (ale vyriešil som dostať sa účtovne do plusu...)

2. Okrem toho som skromne zamestnaný, teda mám súbeh, som povinne odhlásený zo SP, zmeny (ani v príjmoch a výdavkoch SZČO) zatiaľ nepredpokladám.

3. Za služby som doteraz prijímal hotovosť (PPD).

4. Na účet som prevádzal prostriedky formou poštovej poukážky U (pre platby SP, ZP, neveľký nájom za priestor, nejaké malé energie) - ako prevod z kasy. Okrem toho som mal len pár hotovostných mini-výdavkov.

5. Neviem, čo teraz ďalej... Ukončiť sa mi ešte nechce, ale vzhľadom na vysoké náklady by som sa ERP určite rád vyhol... Vzhľadom na komplikácie, VRP najradšej tiež... Neviem si však predstaviť, ako to v praxi zrealizovať... Dá sa to vôbec?

5.a. Niekde som tu čítal, že v prípade potreby zrealizovať platbu formou poštovej poukážky. Neviem to už nájsť. Ale k tomu bol príspevok s linkom, že "ale pošta zareagovala..." - ako neviem, ten link na tú poštu už nie je funkčný...
Aj tak si neviem predstaviť, že niekoho pošlem postaviť sa na poštu do rady...

5.b. Napadlo ma, že by som mohol ponúknuť prístup na internet - a dotyčný by mohol urobiť platbu prevodom z jeho účtu. Nabádať ale niekoho, aby zadával prístupové údaje a heslá na mojom PC, je asi ešte hlúpejšie...

5.c. Môžem vôbec požadovať, napríklad vylepeným oznamom, platby výlučne prevodom??

6. Ako je to s VRP - musím sa ísť k 1.4.2015 v každom prípade niekam zaregistrovať? (zrejme DÚ?)
Alebo stačí neskôr, prípadne až v momente, keď sa vyskytne situácia, že budem mať prijať hotovosť?

7. Ak by som sa zaregistroval a v účtovnom roku, alebo až do ukončenia živnosti by som VRP nepoužil, vznikne nejaký problém?

8. Internet v miestne podnikania zavedený nemám, ak by som pre účel VRP potreboval, môžem v prípade potreby využiť cudzí internet?

Prosím o radu, upresnenie, usmernenie, názor na jednotlivé veci - iste je nás s podobnými problémami viac...
veronikasad
14.03.15,11:51
Opravy spotrebičov realizuješ u zákazníkov, alebo máš svoju prevádzku ?
Bola som na seminári DU k VRP, VRP nie je až taký strašiak, aký z nej niektorí robia ... Zatial nie sú vyriešené malé kompatibilné tlačiarne, ale slúbili že to čím skôr vyriešia ... Pripojiť sa môžeš z hociktorého PC s internetom, len nemôžeš byť prihlásený na dvoch PC súčasne. A prekročenie 1000 položiek do mesiaca ti asi nehrozí.
sadek
14.03.15,12:10
Mám prenajatý priestor, ale niektoré situácie si vyžadujú návštevu u klienta...

(1000 položiek pri dnešnej náplni práce už asi nestihnem ani do smrti - a to sa ešte nikam nechystám... Oni tie príjmy naozaj sú úplne na dne a výdavky stúpajú - otázka skôr je, kedy ma štát od tej záľuby vyštve...)

Tie základné zásady som si na nete prečítal, skôr ma trápi to, čo som popísal vyššie... nemohol by som poprosiť niečo k tomu priamejšie?