Replasťačka
13.03.15,08:22
Máme pohľadávku, ktorá je po splatnosti k 31.12.2014 viac ako 360 dní, mohla by som k nej v roku 2014 vytvoriť opravnú položku,ktorá je daňový výdavok v zmysle § 20 ods. 14 ZDP, vo výške 20% menovitej hodnoty. Spoločnosť je však za rok 2014 v strate .
Môžem v roku 2015 vytvoriť opravnú položku, keď bude pohľadávka po splatnosti 720 dní, vo výške 50 % menovitej hodnoty pohľadávky, ktorá bude daňovým výdavkom v tej výške, alebo môžem uplatniť za 2015 len 30% ako daňovú OP ?
Čítala som na Porade o OP, tiež usmernenia Finančnej správy a myslím, že môžem v roku 2015 vytvoriť OP, ktorá bude daňovým výdavkom vo výške 50 %, ale potom začnem pochybovať, či som dobre pochopila a tu sú ľudia, ktorí sú odborne na inej úrovni ako ja.
karakul
13.03.15,07:42
Postupy účtovania:
§ 18
Zásady pre tvorbu a zúčtovanie opravných položiek
(1) Opravná položka sa tvorí na základe zásady opatrnosti, ak je opodstatnené predpokladať, že nastalo zníženie hodnoty majetku oproti jeho oceneniu v účtovníctve. Predpoklad zníženia hodnoty majetku je opodstatnený, ak nastala skutočnosť, ktorá je dôvodom na odhad zníženia budúcich ekonomických úžitkov z tohto majetku. Opravná položka sa účtuje v sume opodstatneného predpokladu zníženia hodnoty majetku oproti jeho oceneniu v účtovníctve.

t.j. skutočnosť, či UJ je alebo nie je v strate, nie je pre tvorbu OP podstatná.

Daňová uznateľnosť opravnej položky sa zase posudzuje podľa ZoDzP, a takisto pre účtovanie nie je podstatná.

Posúdenie miery rizika neuhradenia pohľadávky je vždy na UJ.
Replasťačka
13.03.15,07:52
OP som nechcela tvoriť aj z dôvodu, že dlžník pohľadávku postupne spláca, nie síce tak, ako vždy prisľúbi, pohľadávka bola viac ako 15 tis. Eur, teraz je 11300,- , zaplatil aj v 1/2015 300,00 Eur , písomne reagoval na inventarizáciu a uznal svoj záväzok, ale je možné predpokladať, že najbližších 300,- Eur zaplatí za pol roka. Mne šlo o daňovú optimalizáciu, prepáč, asi som sa zle vyjadrila.
renča1
13.03.15,18:02
ak je spol.v roku 2014 v strate a bola aj čiastočná úhrada pohľadávky v roku 2015, tak tvorbu OP by som odložila. A počkala ako sa úhrady budú vyvíjať v roku 2015 a radšej by som ju potom vytvorila v roku 2015