kakoska
16.05.06,08:45
Prvý krát som sa stretla s tým že sme mali úhradu pokladničného bločku platobnou kartou, teda cez banku. Neviem ako mám evidovať tento pokladničný bloček, či v pokladni, alebo pri výpise z účtu (ani jedno nie som si istá)? Máme JU a nieviem ako to mám evidovať doklad v evidencii DPH (teda či to bude číslo pokladničného bločku, alebo číslo výdaja z bankového výpisu).
Prípadne mi poraďte kde nájdem odpoveď.
Ďakujem.:rolleyes:
dom
16.05.06,09:37
Ja sa tiež stretávam s nákupom PHM bankovou kartou. Skôr ako mám paragón o nákupe PHm mám výpis z banky, a výpis z banky naúčtujem na priebežné položky. keď dostanem paragóny o nákupe PHm- doklady z registračnej pokladne na každý na rub si napíšem že bolo platené bankomatom ( to len pre svoju kontrolu), vtedy keď mám už doklad z registračnej pokladne naúčtujem čiastku na priebežne položky(aby sa mi vyrovnali) a doklad o nákupe PHM aj s ostatnými dokladmi o nákupe PHM(platenými v hotovosti) účtujem jedným dokladom raz za mesiac ako výdavok z pokladne aj do evidencie DPH.
Neviem či tento spôsob je najsprávnejší, ale mne sa javí ako najvhodnejší pre evidenciu DPH, kontrolu spotreby PHM podľa priemernej spotreby... atď.
vypracovala som si vnútropodnikovú smernicu.
kakoska
16.05.06,10:09
Myslela som si, že to bude cez priebežné položky, len mi stále robí problém ten pokladničný bloček. Nechcem ho pripnúť len tak k výpisom z banky. Používame Alfu od firmy Kros a používam na zápis došlých faktúr záväzky a potom mám očíslované pokladničné bločky (výdavkové a príjmové)- samostatné číslovanie.
Asi nerozumiem čo je to interní doklad v JU. Mám do dať ku faktúram, alebo do pokladne, alebo nové číslovanie? Čo som sa pýtala účtovníčky, ktorá tu bola predtým, vravela že nemáme žiadne interné doklady.
Ďakujem
lenkak
16.05.06,13:32
Interný doklad by mal byť - namali ste odpisy? Žiaden majetok?
Vtedy sa ID používa ako uzávierková operácia.
Ja ešte ID používam kvôli zápočtom, ktoré nejdu cez pokladňu, nie sú PPD ani VPD, iba klasický zápočet. Dávam to ako nepeňažnú operáciu.
stuko
16.05.06,15:43
no poviem vam uprimne, aj ja som to takto uctoval, ale nie som presvedceny o spravnosti, kedze priebezne polozky suvisia len medzi operaciami prevodmi z uctu na pokladnu alebo naopak a pri platbe kartou vlastne dochadza k zmene na ucte a pokladnicu to vlastne ani neovplyvnuje lebo peniaze isli z uctou.

Ja to uctujem klasicky, podla clenenia s tym, ze pokial napriklad nakupim piateho a banka to zauctuje k siestemu tak s tymto terminom to davam do uctovnictva, ved vo vypise sa to prejavi, takze neni o com.

Ak je to na konci mesiaca napriklad 30 a banka mi to vo vypise za prislusny mesiac nestrhne, tak to zauctujem, len ako vydavok neovplyvnujuci zaklad dane a nasledne po dodani vypisu nadalsi mesiac to preuctovavam
Paula
16.05.06,15:58
pri platbe kartou vlastne dochadza k zmene na ucte a pokladnicu to vlastne ani neovplyvnuje lebo peniaze isli z uctou.

Ja to uctujem klasicky, podla clenenia s tym, ze pokial napriklad nakupim piateho a banka to zauctuje k siestemu tak s tymto terminom to davam do uctovnictva, ved vo vypise sa to prejavi, takze neni o com.
Takto to účtujem v JÚ i ja - výdavok priamo z účtu, nevidím dôvod zaťahovať do operácie priebežné položky, veď pokladnica sa na celej operácii vôbec nepodieľala.
(A čo sa týka ID,iné je to v PÚ, kde nemožno okrem poplatkov a úrokov účtovať v banke o nákladoch. Tu robím interný doklad o nákupe - hoci ani v tomto prípade nepužijem 261, ale 379).
abel
16.05.06,17:54
Tiež neviem, prečo si to sami sebe komplikujete rôznymi ID alebo prieb. položkami. Veď k úhrade v hotovosti, čiže poklesu peňazí v pokladni vôbec neprišlo - ako vám to vôbec môže sadnúť? Úhradu zaúčtujem dňom odpísania sumy z účtu v príslušnom členení a doklad pripojím k výpisu z účtu.
kakoska
17.05.06,08:50
Tiež neviem, prečo si to sami sebe komplikujete rôznymi ID alebo prieb. položkami. Veď k úhrade v hotovosti, čiže poklesu peňazí v pokladni vôbec neprišlo - ako vám to vôbec môže sadnúť? Úhradu zaúčtujem dňom odpísania sumy z účtu v príslušnom členení a doklad pripojím k výpisu z účtu.

Abel,
prosím ťa teda ten doklad (pokladničný) pripojený k bankovému výpisu neočísluješ?
A ešte, čo ak sa stratí potvrdenka o úhrade kartou, ktorú treba pripnúť k bločku z pokladne?
Ďakujem.
SAJUŠKA
17.05.06,08:57
nechápem tie komplikácie ani ja. Pokladničný doklad si očísluješ len pri evidencii DPH (ak si doklady v knihe čísluješ) do pokladne sa to vôbec nemiešaj. Potvrdenku nepotrebuješ, veď to máš jednoznačne na výpise, a tú potvrdenku máš len na reklamácie.
Paula
17.05.06,09:02
Abel,
prosím ťa teda ten doklad (pokladničný) pripojený k bankovému výpisu neočísluješ?
A ešte, čo ak sa stratí potvrdenka o úhrade kartou, ktorú treba pripnúť k bločku z pokladne?
Ďakujem.
Doklad o nákupe má pridelené číslo zápisom do denníka pri spracovávaní bankového výpisu.