janina028
09.05.05,16:33
prosím poradte!!! akurat som sa vratila zo schodze spolocenstva vlastnikov bytov a ked som im zahlasila, ze mame mat registraturny poriadok, tak mi svorne odpovedali, ze je to blbost a ze sa nas to netyka. Mozete mi niekto napisat ako ich mam presvedcit, ze sa nas to tyka? Je to niekde v tom zakone 395/2002 alebo vyhlaske 628/2002 uvedene, ze aj SVB to musia mat. moc dakujem.:(

Janka
Naďa
09.05.05,17:43
Jeden klient mi dnes zavolal, že mu treba urobiť registratúrny poriadok a vraj počul, že mu ho má vypracovať ekonóm. Budem ho musieť rýchlo vyviesť z omylu. Nemáte náhodou kontakt na firmu, ktorá sa tým zaoberá v Košiciach? Určite ich je viac. Uvítam info na SS. Ďakujem.
Lentilka
09.05.05,18:28
Vďaka ROSEMARY prikladám registratúrny plán a registratúrny poriadok...
... v prípade nejakých chýb sa ospravedlňujem je to predsa len naskenované...
Prosím Vás, namáte naskenovaný Registratúrny denník? Nemohli by ste mi ho sem prilepiť? Pre podnikateľa, ktorý vykonáva prácu a tú si potom fakturuje by mi stačila jedna strana. Ďakujem.
jananov
09.05.05,19:20
prosím poradte!!! akurat som sa vratila zo schodze spolocenstva vlastnikov bytov a ked som im zahlasila, ze mame mat registraturny poriadok, tak mi svorne odpovedali, ze je to blbost a ze sa nas to netyka. Mozete mi niekto napisat ako ich mam presvedcit, ze sa nas to tyka? Je to niekde v tom zakone 395/2002 alebo vyhlaske 628/2002 uvedene, ze aj SVB to musia mat. moc dakujem.:(

JankaPodľa zákona 367/2004 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov je spoločenstvo vlastníkov právnickou osobou.
Podľa zákona 395/2002 o archívoch a registratúrach je pôvodca registratúry každá právnická alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra. A spločenstvo vlastníkov registratúru určite tvorí, už keď si vezmeš len napríklad dokumenty, ktoré zákon č. 367/2004 povinne nariaďuje:
- Zmluva o spoločenstve
- Zápisnica a prezenčná listina zo schôdze vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
- Doklad o bezúhonnosti predsedu spoločenstva
- Výpoveď zmluvy o výkone správy bývalého správcu
a kopec ďalších.
Okrem toho môžeš argumentovať tým, že zákon 395/2002 má paragraf 31, ktorý hovorí o správnych deliktoch a pokutách za to, že právnická (aj spol.vlastníkov) alebo fyzická osoba nezabezpečí napríklad správu registratúry, nevypracuje reg. poriadok a reg. plán alebo ho nepredloži na schválenie a sú to veľké sumy (od 100 000 až do 1 000 000).
mlyn16
10.05.05,05:21
Čerstvá správa zo Štátneho archívu v Bytči, pobočka Martin. FO nemusia posielať registratúrny poriadok na schválenie, musia ho mať len vypracovaný a v prípade kontroly predložiť.
d.j.
10.05.05,05:39
Mam iste pochybnosti o tom ci naozaj mat v tom plane vsetky mozne verzie buducnosti a radsej by som to spravil opacne - formalne i vecne minimalizoval registrovane dokumenty. Tym skor ze sro som iba teraz zalozil a este vobec netusim o com tie papiere budu. Da sa niekde najst zoznam povinne archivovanych dokladov a doby na ktore ich treba odlozit?
Srdecna vdaka
Dusan
Marta L
10.05.05,06:25
Vie mi niekto vysvetliť čo vo vzorovom reg. poriadku znamena:
"Periodické správy alebo iné záznamy rovnakého druhu a charakteru viažúce sa k jednej veci alebo záznamy, o ktorých vedie organizácia zvláštnu systematickú evidenciu sa v denníku evidujú prostredníctvom tzv. zberného hárku."
Čo je ten zberný hárok? Týka sa to napr. knihy faktúr?
Rado2
10.05.05,06:47
Vie mi niekto vysvetliť čo vo vzorovom reg. poriadku znamena:
"Periodické správy alebo iné záznamy rovnakého druhu a charakteru viažúce sa k jednej veci alebo záznamy, o ktorých vedie organizácia zvláštnu systematickú evidenciu sa v denníku evidujú prostredníctvom tzv. zberného hárku."
Čo je ten zberný hárok? Týka sa to napr. knihy faktúr?Netýka.
V zbernom hárku sa eviduje jedna vec, ku ktorej prichádza alebo je odosielaná registratúra. Prakticky pod jedným číslom je evidovaná táto vec preto, aby v registratúrnom denníku nepribúdali stále nové a nové čísla, a pritom je to stále o tej istej veci. Takže v registratúrnom denníku bude jedno číslo týkajúce sa tej veci a v zbernom hárku s týmto číslom bude evidovaná všetka registratúra, ktorá s tým súvisí.
jess
10.05.05,06:53
Sme firma zaoberajúca sa čisto obchodom (MO,VO). To mám do reg.denníka zapisovať všetky došlé a vyšlé faktúry ? Či len také veci, ktoré mi napr. prídu zo Sociálky, z Daňového úradu, z Obch.registra a z takýchto inštitúcii ?
Rado2
10.05.05,07:05
Mam iste pochybnosti o tom ci naozaj mat v tom plane vsetky mozne verzie buducnosti a radsej by som to spravil opacne - formalne i vecne minimalizoval registrovane dokumenty. Tym skor ze sro som iba teraz zalozil a este vobec netusim o com tie papiere budu. Da sa niekde najst zoznam povinne archivovanych dokladov a doby na ktore ich treba odlozit?
Srdecna vdaka
DusanRegistratúrny poriadok a plán sa robí na súčasný stav. V prípade nutnosti sa v budúcnosti potom budú robiť dodatky. Pokiaľ začínaš, mal by si vedieť čo chceš robiť a na to spraviť registratúrny poriadok a plán.
Rado2
10.05.05,07:08
Čerstvá správa zo Štátneho archívu v Bytči, pobočka Martin. FO nemusia posielať registratúrny poriadok na schválenie, musia ho mať len vypracovaný a v prípade kontroly predložiť.Ak máš chvíľu čas, prečítaj si môj príspevok zo 07-05-05, 02:51 PM
gonad
10.05.05,09:27
Ahojte,
dnes som len druhy krat na tejto stranke. Snazim sa zorientovat v problematike
archivacie a registratury. Vedeli by ste mi niekto pomoct s dvoma vecami?
1/ vztahuje sa povinnost mat vypracovany registraturny plan aj pre FO, ktora
v januari tohto roku ukoncila cinnost (zivnost bola zrusena)?,
2/ poznate nejake firmy z okolia BB, ZV, ktore sa zaoberaju spracovavanim registraturnych planov a archivacnych poriadkov pre PO a FO? Mate na nich nejaky kontakt?
Dakujem za pomoc.
Martin
mlyn16
10.05.05,09:48
Pozri príspevok 506
jess
10.05.05,15:51
Sme firma zaoberajúca sa čisto obchodom (MO,VO). To mám do reg.denníka zapisovať všetky došlé a vyšlé faktúry ? Či len také veci, ktoré mi napr. prídu zo Sociálky, z Daňového úradu, z Obch.registra a z takýchto inštitúcii ?
tak poradíte niekto, či áno alebo nie ?

a ešte jedna otázočka. Aký je rozdiel medzi knihou pošty a registr.denníkom ? Veď vlastne to zapisujem 2x to isté ?
miro_mr
10.05.05,17:02
tak poradíte niekto, či áno alebo nie ?

a ešte jedna otázočka. Aký je rozdiel medzi knihou pošty a registr.denníkom ? Veď vlastne to zapisujem 2x to isté ?Faktury nemusis evidovatv denniku, na to mas evidenciu faktur doslych ako aj odoslanych - nepretrzitu radu cisiel. V denniku by si tazko zaistila nepretrzite cislovanie.
Kniha doslej posty je o dorucovani zasielok, napr. cenin, balikov a pod.
Registraturny dennik je o evidencii "pisomnosti".
joilen
10.05.05,17:09
Pekný deň
Jananov, môžem poprosiť aj ja e-mail zo dňa 02.05.05 - "Registratívny poriadok pre živnostníka". Som bezradný!

Vopred ďakujem.
ondrejvla
10.05.05,17:17
Mlyn, kde nájdem dôkaz toho, že pre archív Bytča, tzn. aj Žilina že nemusím posielať Reg.poriadok na schválenie?
veronica
10.05.05,17:38
Ahojte poraďáci, neviem, možno, že už to tu bolo, ale dnes som hovorila s jednou pani, ktorá robí registratúru a podobne a potvrdila mi, že živnostník nemusí predkladať registratúrny plán na schvaľovanie, predloží ho až pri prvom vvyraďovaní dokumentov....
jess
10.05.05,18:03
Registraturny dennik je o evidencii "pisomnosti".Čiže do reg.plánu si popíšem, čo a ako budem ukladať a archivovať podľa tých lehôt(faktúry,ponuky,dopyty,cenníky a pod.) ale do reg.denníka budem zapisovať len písomnosti z úradov...........tak takých budem mať u nás v obchode 10 do roka ! teda, takto som to pochopila a už mám v tom totálny hokej :o
miro_mr
10.05.05,18:15
Čiže do reg.plánu si popíšem, čo a ako budem ukladať a archivovať podľa tých lehôt(faktúry,ponuky,dopyty,cenníky a pod.) ale do reg.denníka budem zapisovať len písomnosti z úradov...........tak takých budem mať u nás v obchode 10 do roka ! teda, takto som to pochopila a už mám v tom totálny hokej :oTazko takto na dialku ale v podstate ano. Faktury evidujes lebo musis a keby si ich este zapisovala aj do dennika tak je to duplicitna evidencia. Podobne ak uz evidujes niekde inde cojaviem ponuky, neni treba ich evidovat este aj v registraturnom denniku. Reg. dennik je vhodny najma na tu cast agendy ktorej sa bezne hovori korespondencia. Tj. ma charakter podani a vybaveni. Ale v podniku je aj kopec inych veci, ktore su tiez registraturne zaznamy ale spisova evidencia ako sa vedie v registraturnom denniku sa na ne nehodi. Pomer medzi korespondenciou a inymi specializiovanymi agendami je v kazdej spolocnosti iny. Iny vo vyrobnej fabrike, iny v obchodnej spolocnosti, iny v pravnickej kancelarii, alebo urade atd. Regiostraturne zaznamy ako su napr. aj vykresova dokumentacia sa neda evidovat formou spisov a takychto prikladov je vela. Takze registraturny dennik - resp. evidencia posty nie je registratura (mnoho ludi si to stale este mysli kedze dennik je dost exponovany prvok), registratura je ale system spravy vsetkych informacii v spolocnosti. Do dennika vsak pojde len to co tam patri a neni na to nic lepsieho.
Inak:
Faktury budes evidovat v denniku doslych a denniku odoslanych faktur najma preto lebo ma lepsie kolonky ako registraturny dennik. A jedna evidencia staci.
sea
10.05.05,18:20
Ahojte,

prikladám jednu stránku kde je to polopate napísanô http://www.palatine.sk/index.html
Sea
sea
10.05.05,18:23
Mirko a vieš aj ako je to s napr. dopravnou dokumentáciou, napr. nákladné listy, prihlášky nakládky, "stazky" ...
Ďakujem, Sea !
miro_mr
10.05.05,18:32
Mirko a vieš aj ako je to s napr. dopravnou dokumentáciou, napr. nákladné listy, prihlášky nakládky, "stazky" ...
Ďakujem, Sea !Tazko sa na dialku poradit ked to clovek nevidi.
Mas na to doteraz nejaku evidenciu? A ako ako to ukladas?
dubacik
11.05.05,12:33
Tazko takto na dialku ale v podstate ano. Faktury evidujes lebo musis a keby si ich este zapisovala aj do dennika tak je to duplicitna evidencia. Podobne ak uz evidujes niekde inde cojaviem ponuky, neni treba ich evidovat este aj v registraturnom denniku. Reg. dennik je vhodny najma na tu cast agendy ktorej sa bezne hovori korespondencia. Tj. ma charakter podani a vybaveni. Ale v podniku je aj kopec inych veci, ktore su tiez registraturne zaznamy ale spisova evidencia ako sa vedie v registraturnom denniku sa na ne nehodi. Pomer medzi korespondenciou a inymi specializiovanymi agendami je v kazdej spolocnosti iny. Iny vo vyrobnej fabrike, iny v obchodnej spolocnosti, iny v pravnickej kancelarii, alebo urade atd. Regiostraturne zaznamy ako su napr. aj vykresova dokumentacia sa neda evidovat formou spisov a takychto prikladov je vela. Takze registraturny dennik - resp. evidencia posty nie je registratura (mnoho ludi si to stale este mysli kedze dennik je dost exponovany prvok), registratura je ale system spravy vsetkych informacii v spolocnosti. Do dennika vsak pojde len to co tam patri a neni na to nic lepsieho.
Inak:
Faktury budes evidovat v denniku doslych a denniku odoslanych faktur najma preto lebo ma lepsie kolonky ako registraturny dennik. A jedna evidencia staci.


Ak som to dobre pochopil, tak z registraturneho planu by som mal vyskrtnut vsetky zalezitosti, tykajuce sa uctovnictva a s nim spojenej evidencie, pretoze je to uz raz evidovane? Potom ale by som mal prerobit aj vzorovy reg. plan, ktory bol poskytnuty z MvSR pre SZCO (som SZCO s jednoduchym uctovnictvom). V nom je uctovna agenda detailne rozpracovana na vsetky faktury, prijemky, vydajky, atd atd. Tym padom ho ale musim dat schvalovat na archiv, pretoze som ho upravoval. Prosim, opravte ma ak sa mylim. Dakujem.
miro_mr
11.05.05,13:06
Ak som to dobre pochopil, tak z registraturneho planu by som mal vyskrtnut vsetky zalezitosti, tykajuce sa uctovnictva a s nim spojenej evidencie, pretoze je to uz raz evidovane? Potom ale by som mal prerobit aj vzorovy reg. plan, ktory bol poskytnuty z MvSR pre SZCO (som SZCO s jednoduchym uctovnictvom). V nom je uctovna agenda detailne rozpracovana na vsetky faktury, prijemky, vydajky, atd atd. Tym padom ho ale musim dat schvalovat na archiv, pretoze som ho upravoval. Prosim, opravte ma ak sa mylim. Dakujem.Pozor!
Musis rozlisit co je evidencia a co je sposob ukladania. Plan urcuje ako sa pisomnosti po vybaveni ukladaju - clenenie agendy. Ulohou evidencie je zaznamenat udaje o tom ze dokument prisiel alebo vznikol, kolko ma stran a kam ho po vybaveni bude treba ulozit. Aby sa nestratil tak ho treba zaevidovat. A plan hovori kam patri vecne.
Heleč
11.05.05,14:13
Memáte náhodou niekto ten metodický pokyn pre živnostníkov? Hoďte ho do placu, prosím . . .
Dík
atomant
11.05.05,14:35
Zdravim Vas!

Dakujem Vam co ste pridali Vas nazor a snazili ste poradit neskusenym. Aj napriek dlhej diskusie som este stale nepochopil ako to ma fungovat v praxi.

Som SZCO poskytujuci Poradenstvo v IT na zaklade mandatnej zmlvy jednemu zakaznikovi. V zivnostenskom liste mam uvedene aj vseliake ine cinnosti z ktorych nic nevykovam /malobchod, velkoobchod, prekl. sluzby atd./ Nemam zamestnancov.
Mesacne mam 2 faktury a nejake dalsie uctovne doklady, benzinove blokceky, vypisy, knihu zjazd /auto nemam na zivnost/ a viac menej to je vsetko. Klasicka posta mi nechodi, len e-mail, ale aj vo vacsine z nich vseliake somariny, tj. nic dolezite. Obcas nejaky mail od zakaznika s nejakou otazkou, co pre chod nasich firiem nama vyrazny vplyv. E-mail mi chodi do sukromnej schranky, nikdy neobsahuje ani moje sidlo ani moje ICO. Druhe e-mailove konto mam priamo u zakaznika. To tiez archivovat?

Mam pocit, ze najvhodnejsie by bolo uplatnovat spomenuty Metodicky navod c.844, co nie je sulade so zakonom ako to pise Rado.
Dokonca ani to sa mi celkom nepaci, najradsej by som to este zredukoval na minimum. Stacilo by asi len ekonomicka agenda + trvale dokumenty ako ziv. list, atd. To co bude v tom plane tak to budem musiet archivovat, co nebude tak to asi nie? Ci ako to je? Ak mi statny archiv schvali zredokvany tak to mam vyhrane, ci nie?

Dalsia otazka:
Na zaklade ktoreho paragrafu musim archivovat dokumenty. Uctovne a danove doklady su mi jasne ze musim, ale napriklad dokument ktory si vytvorim a bude len premna alebo pre mojich zakaznikov /kopirujem to elektronicky, alebo to poslem cez moj sukromny e-mail/ asi nie. Zo zakona mi nie je jasne presne ktore dokumenty MUSIM archivovat. V 392/2002 z.z je:
"(2) Archívny dokument je záznam, ktorý má trvalú
dokumentárnu hodnotu pre poznanie dejín Slovenska
a Slovákov. Archívnym dokumentom je aj filmový alebo
zvukový záznam, ktorý vznikol do roku 1950. Archívnym
dokumentom nie je knižničný dokument1)
a zbierkový predmet.2)". No predsa ja nic take nevytvaram, alebo ano? - co presne sem spada?

Mne sa zda, ze pre SZCO typu ako som aj ja, staci do planu len ekonomicka agenda, Ziv. list, zmluvy a zakaznici. Nic ine nepotrebuje, je to tak?
Ak, by aj boli vo firme nejake ine dokumnety, ako to niekto dokaze, ze to priamo suvisi s cinnostou SZCO a nie s cinnostou sukromnej osoby? Dam priklad zaujimam sa o nejaku sluzbu u 5 poskytovatelov, tak vsetky moje dotazy nebudem archivavat ako d.bil, ale len zmluvu s vybratou.

Sorry za dlhy prispevok, som technik a nie ekonom, vobec si to neviem predstavit v praxi :-(.
Suhlasim ze treba evidovat napr. udaje pre dochodok a pod. veci, ale statny archiv nema nic do mojich business-ov /to je definovane v uctovnicstve/, ani do mojich sukromnych e-mailov co chodia na firmu a ani do mojich prieskumov trhu dokonca ani po nejakej lehote splatnosti.

Ak ste porozumeli moj komplikovany mail, tak prosim poradte, lebo po precitani 550 prispevkov (5hod.) mi este stale nie je jasne ako si to zjednodusit - totiz dat vyrobit niekomu plan nie je problem, ale on sa o to starat nebude ci to potom dodrzim alebo nie - to uz zase bude zodpovednost pre mna a prve problemy budu za par rokov.

Ak ma niekto zjednoduseny plan uz odsuhlaseny na st. archive prosim ho laskavo aby mi to poslal do SS. Diky moc!

S pozdravom,
Atomant
miro_mr
11.05.05,18:57
presne si to pochopil neni co dodat.
Rado2
12.05.05,05:19
ATOMANT:
Mam pocit, ze najvhodnejsie by bolo uplatnovat spomenuty Metodicky navod c.844, co nie je sulade so zakonom ako to pise Rado.

Pre ATOMANT: Len upresním, že Metodický návod, tak ako uvádza príklad registratúrneho plánu je O.K., ale pokiaľ si z neho niekto vyvodí, že nemusí si dať plán na schválenie, tak to je v rozpore so zákonom. Tam to napísané totiž nie je. Štátne archívy by si to zbožne priali, aby sa zbavili povinnosti schvaľovať plány samostatne podnikajúcich FO. Pokiaľ by sa plán nemusel dať schvaľovať, tak to by musela upraviť novela zákona, ale nie metodický návod.
Rado2
12.05.05,05:21
Memáte náhodou niekto ten metodický pokyn pre živnostníkov? Hoďte ho do placu, prosím . . .
Dík Pozor to nie je metodický pokyn všeobecne platný pre všetkých živnostníkov. Len pre toho, kto podniká úplne samostatne, nemá žiadnych zamestnancov, pretože živnostník môže mať aj vyše 100 zamestnancov.
Už to tu síce bolo, ale prikladám. A skúste tam niekto nájsť vetu, že samostatne podnikajúca osoba nie je povinná predkladať registratúrny plán na schválenie.
ANYMex
12.05.05,05:56
Ahojte,

nevie niekto čo stojí vypracovanie najjednoduchšieho plánu?

Ďakujem.

Ináč ani ja som nikde nenašiel, že SZČO nemusia predkladať plán na schválenie, ale volal som do archívu a povedali, že to by bolo strašne veľa, ak by mali schvaľovať aj ich plány. Ale asi právne na to neexistuje žiaden dôvod.
iva
12.05.05,05:58
Asi je to zatiaľ naozaj len zbožné želanie archívov, aby FO nemuseli predkladať reg.plány a poriadky na schválenie. Zatiaľ to v zákone nie je.
Minulý týždeň som telefonicky hovorila priamo so šéfom št.archívu a ten mi presne toto povedal.
Vraj treba si v prvom rade dať registr. plán a poriadok vypracovať, zatiaľ nič neposielať a podľa jeho slov : "niekedy o mesiac zasa zavolať, alebo sledovať médiá, kde by to malo byť definitívne zverejnené, či už majú archívy nejaké záväzné usmernie (neviem, neviem, či bude dovtedy novela zákona - asi ťažko), ktoré vydá ministerstvo, aby naozaj FO nič na schvaľovanie predkladať nemuseli.
To, že písali v denníkoch, že FO nič na schválenie archívom nepredkladajú, zrejme teda nie je zatiaľ naozaj ničím záväzným podložené.
atomant
12.05.05,06:45
Dikujem za radu!

Mohol by mi este niekto poradit, na zaklade coho mozu dokazat, ze som nerobil registraturu uplne spravne? Posudzuju to na zaklade mojho planu a mojej smernice alebo na zaklade coho?

Dam priklad: Poslem e-mail v ktorom je uvedene len moje meno a vec. /Napr. poziadavka o cenove ponuky, dohoda obchodnych sretnuti, atd./ Moze ma niekto pokutovat ked nazaregistrujem tieto pisomnosti? Na zaklade coho dokazu, ze to priamo suvisi s predmetom mojho cinnosti ako SZCO?

2. priklad: Vystupom poradenstva moze byt dokument /nemusi/, ktory nebude obsahovat moje udaje. Dam to zakaznikovi osobne alebo cez e-mail. Ako mi to niekto dokaze ze to suvisi s cinnostou SZCO, ked ani na fakture a ani v zmulve nebude spomenuty ten dokument? /Ak druha strana to zaregistruje u seba tak moze hladat kontrola to aj u mna? Mozem argumentovat ze to je pre nich mozno dokument vyznamny, ale pre moju firmu nie?/

3.Tak isto zaznamy z pracovnych stretnuti nemusim robit. Mozem to vynechat z planu? Schvalia to?

Moze mi niekto poslat reg. plan, co obsahuje len fakt minimum? Tj. nemam ziadne dokumenty okrem uctovnictva. /Ma kontrola pravo aby pozrel moj pocitac alebo byt s cielom hladat nejake dokumenty?/

Dakujem!

Preajem Vam nadalej krasny slnecny den,
S pozdravom
Atomant
Čunda
12.05.05,07:02
Myslím, že to bude platiť asi pre všetky pobočky Štátneho archívu, pretože sme spolu s tetou daňovou poradkyňou volali na ministerstvo vnútra pani Mrižovej tvoriteľke zákona a ona povedala, že sa na tú "nútenú" povinnosť pozrie a preverí si to. V prílohe Vám však prikladám čerstvo získané vzory ako to má vypadať pre PO a FO.
Čerstvá správa zo Štátneho archívu v Bytči, pobočka Martin. FO nemusia posielať registratúrny poriadok na schválenie, musia ho mať len vypracovaný a v prípade kontroly predložiť.
urs
12.05.05,07:12
Ahojte,

nevie niekto čo stojí vypracovanie najjednoduchšieho plánu?

Ďakujem.

Ináč ani ja som nikde nenašiel, že SZČO nemusia predkladať plán na schválenie, ale volal som do archívu a povedali, že to by bolo strašne veľa, ak by mali schvaľovať aj ich plány. Ale asi právne na to neexistuje žiaden dôvod.
V Ba sa platí od 10 000 do 20 000,- Sk!!!!!
urs
12.05.05,07:19
Čunda, dík.
Myslím, že predložím aj živnostníkov a mám pokoj.
atomant
12.05.05,08:17
Myslím, že to bude platiť asi pre všetky pobočky Štátneho archívu, pretože sme spolu s tetou daňovou poradkyňou volali na ministerstvo vnútra pani Mrižovej tvoriteľke zákona a ona povedala, že sa na tú "nútenú" povinnosť pozrie a preverí si to. V prílohe Vám však prikladám čerstvo získané vzory ako to má vypadať pre PO a FO.
Diky velmi pekne, aspon z tychto dokumentov vidim nakolko chce MV pomoct zivnostnikom. /Pomoze pri vypracovani planu a smernice, ale je to take zlozite ze dodrzat to asi nikto nebude vediet!/


Po precitani casti pre zivnostnikov nemam z toho dobry pocit. Je to velmy zlozite, 80% malych podnikatelov to nezvladne korektne.
Kto bude prekladat cudzojazycne zaznamy?

Napr. Poriadok zivnostnici.doc
Clanok 1
(6) Živnostenská osoba vedie záznamy a ich evidenciu v štátnom jazyku.
Clanok 2
(2) Záznam je písomná, obrazová, zvuková a iným spôsobom zaznamenaná informácia, ktorá pochádza z činnosti živnostenskej osobyalebo jej bola doručená.


Kto ten zakon vymyslel asi nerobil este v zivote nic, len teoreticky uvazoval nad vecami.
Registratura bude nieco horsie ako uctovnictvo, lebo teoreticky sa to tyka vsetkych dokumentov! Je to nezmysel!
Ako je to vo svete /EU a aj mimo EU/, aj tam sa to robi az tak prisne ako to je v nasom zakone?
Brrrr... uz mi je ztoho zle! :mad:

A.
enter
12.05.05,10:41
dobrý deň

pre spoločenstvá vlastníkov bytov platí registratúrny poriadok a plán tzv. zjednosušený ako pre SZČO, alebo treba vypracovať a dať ho na schválenie
ďakujem
bendži
12.05.05,10:48
dobrý deň

pre spoločenstvá vlastníkov bytov platí registratúrny poriadok a plán tzv. zjednosušený ako pre SZČO, alebo treba vypracovať a dať ho na schválenie
ďakujem
Ahoj,
zucastnila som sa jedneho skolenia ohladom registratury, ktore robila pani od nas z pobocky statneho archivu (DK). Pytala som sa na obcianske zdruzenie a bolo mi vysvetlene nasledovne. Ak je zdruzenie definovane ako pravnicka osoba (obcianske zdruzenie urcite je a mam pocit ze aj spolocenstvo vlastnikov bytov, ak sa nemylim), tak musi postupovat ako pravnicka osoba, cize tzv. zjednoduseny registraturny plan sa jej netyka...
jeso
12.05.05,10:59
[QUOTE=jananov]

Jananov -veľmi pekne ťa prosím aj mne ...
ik-a
12.05.05,11:31
Ahojte,

nevie niekto čo stojí vypracovanie najjednoduchšieho plánu?

Ďakujem.

Ináč ani ja som nikde nenašiel, že SZČO nemusia predkladať plán na schválenie, ale volal som do archívu a povedali, že to by bolo strašne veľa, ak by mali schvaľovať aj ich plány. Ale asi právne na to neexistuje žiaden dôvod.
Pre fyzicke osoby bol vypracovany Min.vnutra metodicky pokyn na spravu registratury. Ak pre potreby fyz.osoby postacuje a bude sa nim riadit, nemusi davat na schvalenie reg.poriadok a plan, nakolko archivy patria pod spravu Min.vnutra. V praxi by to znamenalo asi tolko, ze by ste si davali schvalovat nieco co vydal ich nadriadeny organ. V pripade, ze vam ako fyz.osobe podnikatelovi tento rozsah nepostacuje, musite vypracovat reg.poriadok a plan a dat si ho schvalit.
Rado2
12.05.05,13:26
Asi je to zatiaľ naozaj len zbožné želanie archívov, aby FO nemuseli predkladať reg.plány a poriadky na schválenie. Zatiaľ to v zákone nie je.
Minulý týždeň som telefonicky hovorila priamo so šéfom št.archívu a ten mi presne toto povedal.
Vraj treba si v prvom rade dať registr. plán a poriadok vypracovať, zatiaľ nič neposielať a podľa jeho slov : "niekedy o mesiac zasa zavolať, alebo sledovať médiá, kde by to malo byť definitívne zverejnené, či už majú archívy nejaké záväzné usmernie (neviem, neviem, či bude dovtedy novela zákona - asi ťažko), ktoré vydá ministerstvo, aby naozaj FO nič na schvaľovanie predkladať nemuseli.
To, že písali v denníkoch, že FO nič na schválenie archívom nepredkladajú, zrejme teda nie je zatiaľ naozaj ničím záväzným podložené.Jedno je isté, že registratúrny plán musí mať každý, i samostatne podnikajúca FO. A keď ho už budeš mať, tak ho kľudne pošli do štátneho archívu, nechaj si podací lístok alebo zanes osobne a daj si potvrdiť odovzdanie. Už Ťa potom vôbec nemusí trápiť, či to budú stíhať alebo nie. To je čisto ich problém.
jananov
12.05.05,16:22
Myslím, že to bude platiť asi pre všetky pobočky Štátneho archívu, pretože sme spolu s tetou daňovou poradkyňou volali na ministerstvo vnútra pani Mrižovej tvoriteľke zákona a ona povedala, že sa na tú "nútenú" povinnosť pozrie a preverí si to. V prílohe Vám však prikladám čerstvo získané vzory ako to má vypadať pre PO a FO.Čunda, tá príloha tvojho príspevku, ktorá sa volá poriadok živnostníci.doc na 100% nie je pre živnostníkov. Neviem, kde si tie vzory získal, ale je to trošku upravený vzor pre s.r.o. a akciovky.
Heleč
12.05.05,16:36
Ďakujem za tých živnostníkov. Ale nieje mi jasné ako mi ten poriadok vrátia, každému to pošlú poštou, alebo si ich nechajú? Nemáte niekto praktickú skúsenosť?
sona2005
13.05.05,08:04
Naša s.r.o. ho už má schválený, môžem ho poslať v prípade záujmu.
posli mi prosim na pobox@detva.biz

dakujem
Alena
sona2005
13.05.05,08:06
Naša s.r.o. má registratúrny poriadok už aj schválený štátnym archívom.

V prípade záujmu ho zašlem.
posli mi to prosim...

alena@detva.biz
mlyn16
13.05.05,08:25
Alenka, správca RP dal na stránku:http://www.porada.sk/showthread.php?p=75171#post75171

Uprav si ho na podmienky firmy. Pri tvorbe som vychádzala zo vzorov, ktoré sú v prílohe príspevku č. 514 v tejto téme. Ak by si mala problémy, ešte sa ozvy.
marianna
13.05.05,09:24
Chcela by som si to zhrnúť. Takže ak vedieme knihu došlej a odoslanej pošty, kde zapisujeme všetky listy, listy čo prídu, čo odídu (faktúry, daňové priznania, aj korešpondenciu), okrem bankových výpisov, tak Registr. denník nemusím viesť.(?) Ale ak konateľ uzatvára zmluvy, cenové ponuky osobne, alebo korešponduje mailom tak to musím zapísať do Reg. denníka. Rozumiem tomu dobre?
Marta L
13.05.05,10:58
Prosím, vysvetlite kto vie
Vo vzore prezentačnej pečiaky čo je?:
a) podacie číslo (v reg. poriadku sa píše = por. číslo z denníka + rok
b) číslo spisu = ?
A ešte v reg. poriadku sa používa pojem "evidenčné pomôcky" aké sú to?
acmee
13.05.05,12:05
Zdravim vospolok,

kedze velmi ocenujem tuto moznost zdielania informacii, chcel by som aj ja prispiet niecim, co som tu na fore este nevidel a co sa mi podarilo ziskat z archivu v Kosiciach. Je to vzorovy registraturny poriadok pre male tzv. rodinne srocky. Je to velmi zjednodusena verzia, ktora ani nepocita s vytvorenin jednotnej evidencie zaznamov - dennikom. Pri sprave registratury podla tohto vzoru sa eviduju zaznamy len na tzv. zbernych harkoch podla jednotlivych vecnych skupin planu.

Mam ale otazku praktickeho charakteru.

Srocka prijme internou smernicou reg. poriadok a plan, archiv ho schvali, vec je teda ukoncena.

Registraturne zaznamy - smernicu s poriadkom a planom - by som teda mal ulozit do registraturneho strediska na dobu, ktoru mi urcuje lehota ulozenia. Kedze ziadost o schvalenie reg poriadku, smernica aj reg. poriadok sa viazu k jednej veci, mali by tvorit jeden spis. Lenze v plane mam definovane vecne skupiny - vseobecna sprava, kde spadaju interne smernice a tiez aj vecnu skupinu registratura, kde spadaju registraturne poriadky a plany. Ako to teda zaevidovat? Oddelit smernicu od poriadku? Ale to by potom smernica nebola kompletna, lebo poriadok tvori prilohu smernice... Teda podla mna malo by to byt asi nejako takto. Teraz zaevidujem smernicu (spolu s prilohami) pod vseobecnu spravu a potom ked raz v buducnosti prijmem novy poriadok mal by som ten, ktory prijmam teraz ulozit pod registraturu, cize budem ho mat duplicitne. Uvazujem spravne?
iza.bella
13.05.05,17:52
Vzory formulárov "Reg.plán, Reg.poradok a Žiadosť o schválenie oboch" osobitne pre fyzické a osobitne pre právnické osoby nájdete aj na stránke www.kros.sk/13770 (http://www.kros.sk/13770). A všetku činnosť okolo tejto problematiky zapracujú v krátkej dobe aj do programov Alfa aj Omega.
miro_mr
14.05.05,09:09
A všetku činnosť okolo tejto problematiky zapracujú v krátkej dobe aj do programov ...Len pozor v poslednej dobe vela firiem, ktore netusili a doteraz ani netusia co je registratura sa vrhlo na tuto oblast podnikania. Kym vsak na spravu registratury treba mat minimalne 3 roky praxe (pokial mozno v registrature nie vo vedeni knihy doslej a odoslanej posty), na vyrobu softveru sa toto nevztahuje. A tak sa casto stava ze na softver, ktory nema okrem nazvu nic spolocne so spravou registratury, sa uzivatel spolahne a po niekolkych rokoch zisti ze to co mu malo povodne pomoct mu vlastne uskodilo. Registratura neni o uctovnom softveri, nie je to ani rozsirenie ekonomickeho systemu o evidenciu posty v tom je ten zakladny omyl. Su to uplne ine procesy, ine pravidla, ine ciselniky proste uplne nieco ine. Ospravedlnujem sa za tvrdsie slova ale tie FANTASMAGORIE o evidencii faktur v spisoch, su proste neuveritelne!
MIRKA
15.05.05,12:38
Boooože môj, tak konečne som túto tému dočítala od začiatku do konca a mám hlavu ako melón........to je niečo strašné............
marianna
16.05.05,06:56
[QUOTE=acmee]Zdravim vospolok,

Pri sprave registratury podla tohto vzoru sa eviduju zaznamy len na tzv. zbernych harkoch podla jednotlivych vecnych skupin planu.

Ako vyzerá taký zberný hárok? A čo sa tam vlastne zapisuje?
yuyu
16.05.05,08:10
moze niekto poslat aj nam reg. plan. sme sro od 2004
dakujem strasne moc zuzanka@wnet.sk
mlyn16
16.05.05,08:20
Pozri príspevok č. 548
yuyu
16.05.05,09:13
dakujem, to som si uz stiahla :)
marianna
16.05.05,09:21
Faktury nemusis evidovatv denniku, na to mas evidenciu faktur doslych ako aj odoslanych - nepretrzitu radu cisiel. V denniku by si tazko zaistila nepretrzite cislovanie.
Kniha doslej posty je o dorucovani zasielok, napr. cenin, balikov a pod.
Registraturny dennik je o evidencii "pisomnosti".
Miro, ale ak do knihy došlej pošty zapisujem všetko, aj písomnosti teda korešponciu, aj keď posielame napr. cenovú ponuku mailom alebo faxom, následne ale všetko posielame aj poštou, to sa zapíše do knihy odoslanej pošty, všetky písomnosti z daňových úradov atď., vlastne všetko okrem novín, musím aj tak viesť Reg. denník? Čo doň zapíšem?
miro_mr
16.05.05,09:45
Miro, ale ak do knihy došlej pošty zapisujem všetko, aj písomnosti teda korešponciu, aj keď posielame napr. cenovú ponuku mailom alebo faxom, následne ale všetko posielame aj poštou, to sa zapíše do knihy odoslanej pošty, všetky písomnosti z daňových úradov atď., vlastne všetko okrem novín, musím aj tak viesť Reg. denník? Čo doň zapíšem?Neved knihy odoslanej a doslej posty ale registraturny dennik ten je aj na to aj na to.
babetka
16.05.05,10:38
Neved knihy odoslanej a doslej posty ale registraturny dennik ten je aj na to aj na to.

Keďže ako som doteraz vyrozumela z príspevkov, registratúrny denník je na vedenie obchodnej korešpondencie a dokladov, ktoré nie sú nikde evidované (napr.aj daňové priznania). Ak teda mi dojde dodací list od dodávateľa a nechcem ho viesť v registratúrnom denníku, tak si ho očíslujem a urobím si zoznam došlých dodacích listov. To isté urobím aj s došlými objednávkami, aby som si na každú nemusela robiť osobitný spis. Chňapem dobre? :rolleyes:
Rado2
16.05.05,16:16
Neved knihy odoslanej a doslej posty ale registraturny dennik ten je aj na to aj na to.Toto je skutočne dobre mienená rada pre všetkých, ktorí si komplikujú život vedením zvlášť knihy došlej pošty a zvlášť knihy odoslanej pošty. A na čo, keď registratúrny denník to zvládne oboje?
Už to tu síce bolo, ale ešte raz: pokiaľ prijmete list a na neho odpovedáte, tak odpoveď ide pod tým istým číslom, ako ste list prijali a zapisuje sa to do toho istého riadku, len do iného stĺpca. Takže nepribúdajú nové čísla.
Neda
16.05.05,18:13
:( Vie mi niekto povedat, kto je oprávneny vyhotovovat registratúrny poriadok,

ci je potrebné mat na to neakú licenciu. Je mozne postupovat pri vypracovaní

reg.poriadku podla vzoru pre FO, PO, ktorý sa dá nájst na internete s tým, ze

sa pouzijú len tie veci, ktoré tá , ktorá firma potrubje. Vdaka Neda
adehda
16.05.05,19:24
Stanme sa vsetci disidentmi voči blbým zákonom.....
Velettka
17.05.05,04:33
Ja som si ho vyhotovila podla vzoru, ktory mi dal statny archiv na disketu a len som tam povyhadzovala veci, ktoré sa nás netýkajú a idem s tým upraveným. Uvidíme, ale myslím, že len všetci robia okolo toho BUBUBU a že je to pre nás strašné len preto,lebo tomu celkom dobre nerozumieme,ale však my sa do toho dostaneme :-))
Pekný deň



:( Vie mi niekto povedat, kto je oprávneny vyhotovovat registratúrny poriadok,

ci je potrebné mat na to neakú licenciu. Je mozne postupovat pri vypracovaní

reg.poriadku podla vzoru pre FO, PO, ktorý sa dá nájst na internete s tým, ze

sa pouzijú len tie veci, ktoré tá , ktorá firma potrubje. Vdaka Neda
accad
17.05.05,05:34
Ako má byť v registratúrnom poriadku ošetrené ak pôvodca registratúry má hospodársky rok pre účely dane z príjmu iný ako je kalendárny rok a registratúrny denník sa nesmie používať počas viacerých kalendárnych rokov.

Ak mám hospodársky rok od 1.5. do 30.4. tak sa mi jeden hospodársky rok delí do dvoch registratúrnych denníkov, čo môže spôsobiť problém pri daňovej kontrole. V prípade ak chcem mať všetky podklady potrebné pre daňové účely v jednom celku = hospodársky, rok buď robím veci duplicitne (napr. kniha dodávateľských faktúr, kniha odberateľských faktúr, doklady k vedeniu účtovníctva týkajúcich sa hospodárskeho roka a pod.) alebo poruším podmienku jedného registratúrneho denníka na jeden kalendárny rok.

Aký majú názor odborníci na registratúru, ako v praxi riešiť daný problém.

Ak môžem odporúčať tak, v časopise Dane a Účtovníctvo 5/2005 od PP, je príspevok k Správe registratúrnych záznamov a archívnych dokumentov, kde sú odkazy aj na iné normy. Je písaný celkom zrozumiteľne.
norika
17.05.05,05:42
Našla som v porade len registratúru vedenú manuálnym spôsobom. Nemohol by mi niekto poradiť spôsob ako viesť registratúru na PC, pretože mám zlý pocit zo záplavy papierov.
marianna
17.05.05,06:13
Toto je skutočne dobre mienená rada pre všetkých, ktorí si komplikujú život vedením zvlášť knihy došlej pošty a zvlášť knihy odoslanej pošty. A na čo, keď registratúrny denník to zvládne oboje?
Už to tu síce bolo, ale ešte raz: pokiaľ prijmete list a na neho odpovedáte, tak odpoveď ide pod tým istým číslom, ako ste list prijali a zapisuje sa to do toho istého riadku, len do iného stĺpca. Takže nepribúdajú nové čísla.A nemôžem knihu došlej a odoslanej pošty nazvať registratúrným denníkom?
ik-a
17.05.05,06:13
Našla som v porade len registratúru vedenú manuálnym spôsobom. Nemohol by mi niekto poradiť spôsob ako viesť registratúru na PC, pretože mám zlý pocit zo záplavy papierov.
To, ze to budes viest na PC este neznamena, ze registraturu budes viest automatizovanym systemom. Tabulka v exceli ti moze nahradit manualne vypisovanie, ale stale sa jedna v zmysle zakona o vedenie registratury neautomatizovanym sposobom. Na trhu su aj firmy, ktore sa zaoberaju vyvojom a predajom takych produktov. Prilepujem ich zoznam, ktory som dostala zo st.archivu v Bratislave.
alex1
17.05.05,06:30
Chcem sa spýtať,

1. keďže obchodnú korešpondenciu budem evidovať v reg. denníku, orazím ju prezentačnou pečiatkou a priradím jej podacie číslo napr 5/2005, číslo spisu bude ???

2. a keď mi príde faktúra tú zaevidujem v knihe prišlých faktúr a orazím ju prezentačnou pečiatkou a priradím jej podacie číslo napr. 5/2005, číslo spisu bude???

a čo teraz keď mám dve rovnaké podacie čísla? Nebude to vadiť? Nemali by tie podacie čísla byť len z reg. denníka, to znamená nutnosť zapisovať faktúry aj v reg. denníku?
RENATAW
17.05.05,06:35
Naša s.r.o. má registratúrny poriadok už aj schválený štátnym archívom.

V prípade záujmu ho zašlem.Sme tiež s.r.o. a beriem Ťa za slovo. Mám záujeme o zaslanie schváleného registratúrneho poriadku.


Ďakujem RENATAW votep@stonline.sk
bazalka
17.05.05,06:40
:) ja ba som bola tiež nesmierne povďačná:D

kkohlsovska@mch-slovakia.sk
marianna
17.05.05,06:44
Zdravim vospolok,

kedze velmi ocenujem tuto moznost zdielania informacii, chcel by som aj ja prispiet niecim, co som tu na fore este nevidel a co sa mi podarilo ziskat z archivu v Kosiciach. Je to vzorovy registraturny poriadok pre male tzv. rodinne srocky. Je to velmi zjednodusena verzia, ktora ani nepocita s vytvorenin jednotnej evidencie zaznamov - dennikom. Pri sprave registratury podla tohto vzoru sa eviduju zaznamy len na tzv. zbernych harkoch podla jednotlivych vecnych skupin planu.

Acmee alebo už robil niekto poriadok podľa tohto vzoru, a čo to sú za zberné hárky, ako vyzerajú?
miro_mr
17.05.05,06:49
A nemôžem knihu došlej a odoslanej pošty nazvať registratúrným denníkom?To by nebola pravda tie knihy sluzia na uplne nieco ine
alex1
17.05.05,07:08
Chcem sa spýtať,

1. keďže obchodnú korešpondenciu budem evidovať v reg. denníku, orazím ju prezentačnou pečiatkou a priradím jej podacie číslo napr 5/2005, číslo spisu bude ???

2. a keď mi príde faktúra tú zaevidujem v knihe prišlých faktúr a orazím ju prezentačnou pečiatkou a priradím jej podacie číslo napr. 5/2005, číslo spisu bude???

a čo teraz keď mám dve rovnaké podacie čísla? Nebude to vadiť? Nemali by tie podacie čísla byť len z reg. denníka, to znamená nutnosť zapisovať faktúry aj v reg. denníku?
Prosím skúste poradiť.
Zita5
17.05.05,07:16
Prosím skúste poradiť.
Já by som zaviedla jednu evidenciu - Kniha došlej pošty - tam mám evidovanú aj došlú administratívu aj došlé faktúry . Čiže tu by sa čisla nemali zduplikovať . A to , že faktúru zaevidujem medzi záväzky , to je už iné číslovanie aj iná evidencia . To je môj názor .
marianna
17.05.05,07:51
Neviem či je to tým, že som blondína alebo tým, že som tehotná ale ja tomu vôbec nerozumiem. Takže mám zabudnúť na Knihu došlej a odoslanej pošty a mám zaviesť vo firme Registratúrny denník? A tam budeme všetci zapisovať všetko čo robíme, posielame, telefonujeme, mailujeme, faxujeme.... Tak? No to bude riadny chaos. A ešte, dočítala som sa v tejto porade, že ten denník, sa dá kúpiť ako dvojstrana, to koľko budem potrebovať do roka? Alebo si ho môžem vyrobiť sama zo zošita? Prosím Vás vysvetlite mi to polopate.
Zita5
17.05.05,07:57
Mariana, já som neni blondína , ale asi som to spískala . Už som aj já blbá .
Julča
17.05.05,12:25
Neviem či je to tým, že som blondína alebo tým, že som tehotná ale ja tomu vôbec nerozumiem. Takže mám zabudnúť na Knihu došlej a odoslanej pošty a mám zaviesť vo firme Registratúrny denník? A tam budeme všetci zapisovať všetko čo robíme, posielame, telefonujeme, mailujeme, faxujeme.... Tak? No to bude riadny chaos. A ešte, dočítala som sa v tejto porade, že ten denník, sa dá kúpiť ako dvojstrana, to koľko budem potrebovať do roka? Alebo si ho môžem vyrobiť sama zo zošita? Prosím Vás vysvetlite mi to polopate.Ja nie som ani blondínky, ani tehotná, ale sm z toho tiež blbá. Mám v tom poriadny chaos.
Kači
18.05.05,08:55
Miro sa zrejme najlepšie vyzná v registratúrnom chaose. Chcem sa spýtať, je veľa podnikateľov FO-že až na konci roka sa rozhodnú či uplatnia paušálne výdavky, alebo preukazateľné. Ak sa rozhodne pre paušálne výdavky musí teraz robiť registr. poriadok a plán?
A keďže teda podľa pokynov MV SR FO nemusia dať schvaľovať registr.´poriadok a plán, tak, medzi nami, nič hrozné sa nestane, keď ho urobíme aj neskôr. Veď uplatňovať ho máme od 1.1.2006. Kači
Dana7
18.05.05,09:28
Našla som v porade len registratúru vedenú manuálnym spôsobom. Nemohol by mi niekto poradiť spôsob ako viesť registratúru na PC, pretože mám zlý pocit zo záplavy papierov.
Je možne viesť denník aj elektronickou formou, ale treba si dať pozor od akej firmy sa program kupuje. Vcera som bola na školení na túto tému. Zoznam licencovaných firiem by malo mať Ministerstvo vnútra.
heluška
18.05.05,09:37
Pripájam sa aj ja s mojou skúsenosťou ohľadom registratúry, dnes som odovzdala reg.plán aj poriadok na schválenie, urobili mi to na počkanie a schválili,nie je to nič hrozné a sami na štátnom archíve mi povedali ,že malé firmy vôbec nebudú kontrolovať, tu ide hlavne o štátne firmy aby to dôsledne robili oni.Neviem, ale myslím si ale, že radšej to robme všetci,lebo oni sami nevedia čo budú kontrolovať a kedy.A čo sa týka reg.denníka - budem robiť len reg.denník a knihu došlej a odoslanej pošta nie- bude všetko spolu, aj číslovanie bude jednoduchšie,čiže por.čislo z reg.denníka bude č.spisu/rok.
Bartosova
18.05.05,11:27
Ja som to urobila este jednoduchsie - pozrela som si na stranku Ministerstva a nechala som si poslat vzorovy registraturny plan. Mozno este niekomu pomoze. M.
Bartosova
18.05.05,11:31
Akosi sa mi nepodarilo prilozit prilohu - hoci je v doc. (som tu este len prvy den a ucim sa :mad: ). Takze ak niekto chce vzorovy registraturny plan nech napise na mbartosova@inmail.sk
miriza
18.05.05,11:41
Prišlo mi to od tej Bartošovej, ale má to nejaké víry tak to nejdem radšej otvárať. Vám to prišlo v poriadku ???
ANNA
18.05.05,11:46
Aj Kros má spracovaný RP: http://www.kros.sk/13770Bude to mať zapracované aj v Alfe a Omege, tak sa tešte nebude treba robiť denník ručne ( dúfam )
nikulik
18.05.05,11:48
Mne pomahala s vypracovanim reg. planu a poriadku jedna znama, ktora bola na skoleni, ale ja nemam hrozu z toho ze to tam zanesiem, uz to mam aj hotove, ale z toho, ze neviem co ako dalej, evidovat to, zakladat, atd.... Mam z toho hrozu :o(
nikulik
18.05.05,11:53
Viete mi niekto poradit, ake cisla sa davaju v registraturnom denniku do kolonky: predchadzajuce čislo, prilohy??? Lebo vlastne nasa firma nieco take ako tento dennik nikdy nemala, len dnes som to bola kupit, a vlastne musime si ist dat urobit peciatku, ...datumovnik,ci ako sa to vola, ktory sa bude razitkovat na listy ktore pridu, tak by som chcela vediet ake cisla asi....
miro_mr
18.05.05,18:10
Aj Kros má spracovaný RP: http://www.kros.sk/13770Bude to mať zapracované aj v Alfe a Omege, tak sa tešte nebude treba robiť denník ručne ( dúfam )Dennik nemusis robit rucne ani teraz.
Podla toho co tam pisu v pdf dokumente sa ale este len ucia.
Dufam ze nechces faktury evidovat tak ako tam ktosi popisuje co sa bude diat s fakturou - to je skutocne kuzelne.
Julča
18.05.05,18:48
Potom pouzi tu ciernu knizku, alebo na strane 35 tejto diskusie je odkaz na nas softver kde je zoznam vecnych skupin z tej knihy.
Miro,
nejde mi ten Váš súbor otvoriť. Chcela by som vedieť čo mám označiť A.
Marian
19.05.05,05:13
Ad nikulik a možno zaujímavá ponuka pre pre všetkých Poraďákov

Tak konečne som aj ja zaniesol tie nezmysly do archívu.
Apropos archív - vo dverách som sa zrazil s kolegyňou z inej firmy, s ktorou sme sa dali do reči. Pochválila sa mi aj novou prezentačnou pečiatkou, ktorú jej vyrobili v pečiatkovej firme za 1480,- Sk (1200,- strojček s dátumovníkom + 280,- gumička na objednávku).
Áno Trodatka sa hodí, najmä ak človek nechce byť zašpinený od podušiek a drevených pečiatok. Navštívil som teda aj ja dve pečiatkové firmy skutočne, za zodpovedajúci dátumový strojček veľkosti 6x4 cm
skutočne majú cenníkovú cenu 1208 Sk. Plus navrch cena za výrobu razítka. Tak som sa rozhodol preveriť cenu identického čuda v u distributéra. Čím viac som do toho vŕtal, tým viac som sa priblížil k názoru,
že ak nás bude viac (cca 150-200), tak sa nám to môže oplatiť pretože som dostal lepšiu cenu za strojček pri väčšom odbere a gumičku vieme vyrobiť pre každého na zakázku. Dúfam, že som nepriniesol priveľa nežiadúcej reklamy, ale kto má záujem, tak ttp://www.luton.sk/razitko (http://www.luton.sk/razitko)
Evelynka
19.05.05,05:44
Prosím vás, neviete mi niekto poradiť, ako sa dostanem na záznam #548?
Keď idem na stranu 55 (tam by mal byť), zobrazia sa mi len príspevky 541 a 542, a na strane 56 to začína od #551.
petra:-)
19.05.05,05:52
Alenka, správca RP dal na stránku:http://www.porada.sk/showthread.php?p=75171#post75171

Uprav si ho na podmienky firmy. Pri tvorbe som vychádzala zo vzorov, ktoré sú v prílohe príspevku č. 514 v tejto téme. Ak by si mala problémy, ešte sa ozvy.



Toto je príspevok č. 548. Ja ho na strane 55 mám. :)
Link z príspevku: http://www.porada.sk/showthread.php?p=75171#post75171
nikulik
19.05.05,05:52
Prosím vás, neviete mi niekto poradiť, ako sa dostanem na záznam #548?
Keď idem na stranu 55 (tam by mal byť), zobrazia sa mi len príspevky 541 a 542, a na strane 56 to začína od #551.
Evelynka, teraz som na to pozerala, sla som na stranu 55 a tam bol nizsie zaznam 548.... Mozno ti neotvorilo celu stranku..
evelien
19.05.05,05:55
Nie som si istá, či to tu už bolo zverejnené, ale dnes sa mi dostal do pošty zaujímavý link, na ktorom sú mnohé odpovede na otázky z tejto problematiky. Idem si to celé prečítať :D

http://tvojepeniaze.pravda.sk/sk_pludia.asp?r=sk_pludia&c=A050519_071739_sk_pludia_p01
Evelynka
19.05.05,06:44
Ďakujem za rady, už sa mi podarilo nájsť ten príspevok. (Skutočne mi stránku 55
nevypisovalo celú).
MIRKA
19.05.05,07:05
Mám otázku:

FO bez zamestnancov sa riadi metodickým pokynom č.SVS-204-2004/00844 (ten jednostranový) a FO so zamestnancami si už musí prispôsobiť SVS-204-2005/00659 (ten 14-stranový s prílohami)?????????????
nikulik
19.05.05,07:23
Ako je to s registraturnym dennikom?? Zapisuje sa tam vsetka posta co pride do firmy, lebo my sme mala firma a nam listy ani nechodia, mozno raz za dva mesiace, väcsinou len faktury... Aj faktury tam evidujem??
miro_mr
19.05.05,10:45
Mám otázku:

FO bez zamestnancov sa riadi metodickým pokynom č.SVS-204-2004/00844 (ten jednostranový) a FO so zamestnancami si už musí prispôsobiť SVS-204-2005/00659 (ten 14-stranový s prílohami)?????????????Aj ked to tak vyzera, ja som stale presvedceny ze nie.
jess
19.05.05,11:00
no, tak už som z toho fakt jeleň ! tak čo teda platí pre tú FO bez a FO so zamestnancami ???????????:( :mad: :( :confused:
babetka
19.05.05,11:08
Miro, nechápem. Čo sa zmenilo? Však je ešte ten článok v dnešnej Pravde, že FO nemusia.
miro_mr
19.05.05,11:10
Miro, nechápem. Čo sa zmenilo? Však je ešte ten článok v dnešnej Pravde, že FO nemusia.Nie nezmenilo, len trochu som sa nechal uniest kedze dva krat za dnesny dnen som sa stretol tym ze niekto to vyklada inak. Chcel som sa opriet o stranku MV a zistil som ze skutocne je tam ze mala firmicka musi viest centralizovanu spisovu evidenciu a neni jasne rozlisene FO a PO.
Palino
19.05.05,11:17
Ja som tam nič nevidel, čo by mohlo meniť Tvoj názor. Ale asi sa tak nevyznám a neviem čítať medzi riadkami. Čo je tam iné, ako bolo doteraz?
Katarina1
19.05.05,11:19
Aj ja uz mam z toho coraz vacsi gulas. Cize polopatisticky: ak mi pride faktura alebo ked ja odoslem fakturu, musim ju zapisat do reg. dennika, ked uz mam osobitne vedenu knihu doslych a knihu odoslanych fa?
jarkra
19.05.05,11:26
Ja som si teraz akurát otvorila stiahnuté súbory od firmy Kros a tam je registratúra a jej priebeh (aj keď len veľmi jednoduchý) celkom pekne vysvetlený. Prikladám aj ten súbor (neviem, či to tu už nebolo prilepené, ale pre prípad, že nie):
babetka
19.05.05,11:29
Miro, a čítal si ten príspevok, čo sem nalepila evelien v príspevku 595? podľa toho sa nič nezmenilo. oni maju problem rozlišiť FO a szčo a neviem ešte čo. Mna sa teta na archíve tiež spýtala, že čo je szčo, keď som sa jej pýtala, či predkladať na schválenie, alebo nie. Uvidíme, veď do 30.6. ešte kooooooopu času. Nie?
miro_mr
19.05.05,11:29
Ja som si teraz akurát otvorila stiahnuté súbory od firmy Kros a tam je registratúra a jej priebeh (aj keď len veľmi jednoduchý) celkom pekne vysvetlený. Prikladám aj ten súbor (neviem, či to tu už nebolo prilepené, ale pre prípad, že nie):Kup si rovnu tu knihu z ktorej sa to snazil niekto naformulovat. Je to sprostredkovana a nie celkom dobre pochopena problematika.
Ak by si tak postupovala s faktuarmi ako tam popisuju tak budes mat problemy.
jarkra
19.05.05,11:31
Tak ďakujem za radu, ale poprosím ešte o presný názov knihy a autora.
miro_mr
19.05.05,11:37
Miro, a čítal si ten príspevok, čo sem nalepila evelien v príspevku 595? podľa toho sa nič nezmenilo. oni maju problem rozlišiť FO a szčo a neviem ešte čo. Mna sa teta na archíve tiež spýtala, že čo je szčo, keď som sa jej pýtala, či predkladať na schválenie, alebo nie. Uvidíme, veď do 30.6. ešte kooooooopu času. Nie?Babetka mas pravdu len ja robim poriadky a vsetkym FO, ktore sa na mna obratili som povedal ze netreba nic robit ze met. pokyn im to nahradza. Dnes som sa stretol s opacnym nazorom a pohlad na stranku MV ma len utvrdil v tom ze skor ma pravdu ta druha strana ak si pozrieme tie dva dokumenty.
Katarina1
19.05.05,11:37
A mozes raz pekne napisat, ako s tymi fa postupovat - uplne jednoduchy navodik?
miro_mr
19.05.05,11:39
Tak ďakujem za radu, ale poprosím ešte o presný názov knihy a autora.Sprava registraturnych zaznamov a archivnych dokumentov u ich povodcov
Skus sa opytat v archive alebo vo firme KZT - ta ju vydala alebo priamo u pani Mrizovej ktora je jednym z autorov na MV SR.
babetka
19.05.05,11:42
Babetka mas pravdu len ja robim poriadky a vsetkym FO, ktore sa na mna obratili som povedal ze netreba nic robit ze met. pokyn im to nahradza. Dnes som sa stretol s opacnym nazorom a pohlad na stranku MV ma len utvrdil v tom ze skor ma pravdu ta druha strana ak si pozrieme tie dva dokumenty.

Žeby sme znova otravovali pani Mrizovu? :rolleyes:
miro_mr
19.05.05,11:44
Žeby sme znova otravovali pani Mrizovu? :rolleyes:No co za opytanie nic nedame nie?:)
alex1
19.05.05,11:45
Aj ja uz mam z toho coraz vacsi gulas. Cize polopatisticky: ak mi pride faktura alebo ked ja odoslem fakturu, musim ju zapisat do reg. dennika, ked uz mam osobitne vedenu knihu doslych a knihu odoslanych fa?
Ahoj Katka, ja som včera telefonovala na archív s týmto problémom. Pani mi povedala, že faktúry si evidujte tak ako doteraz - teda v príslušných knihách došlých a vyšlých a do reg. denníku zapisujem len doklady, ktoré nikde inde neevidujem a len faktúry, ktoré zasielam alebo mi prídu spolu so sprievodným listom . T.z., že tam zapíšem ten sprievodný list a do prílohy faktúru. Asi tak som to pochopila ja.
babetka
19.05.05,11:48
No co za opytanie nic nedame nie?:)

Skúsiš ty, či ja? :cool:
miro_mr
19.05.05,11:51
A mozes raz pekne napisat, ako s tymi fa postupovat - uplne jednoduchy navodik?Katka
ziaden navodik, ako to evidujes teraz rob to aj dalej urcite to robis dobre.
Bud dennik doslych a odoslanych faktur alebo uctovny softver a je to tak ako to ma aj byt.
miro_mr
19.05.05,11:52
Skúsiš ty, či ja? :cool:Kto je blizsie ja som TN.
babetka
19.05.05,11:57
Kto je blizsie ja som TN.

Vedieš. Ja som KE. Ale myslim, že e-mailu je to jedno. Alebo žeby dlhé káble a pôjde to dlhšie? :confused:
Katarina1
19.05.05,11:58
Vdaka, trochu istoty nezaskodi :-) Mna dost mataju nase prispevky, ktore nam donesie kde-kto na hocijakych zdrapoch papiera, ze ci by sa nedali uverejnit (ale my si vyberame co uverejnime), co s nimi? Budem sa tvarit, ze nikto nic take nenosi a je to...
AlexS
19.05.05,12:02
Skúsiš ty, či ja? :cool:
Ja som sa písal mailom na Odborearchívnictva MVSR na problém schvaľovania Registratúrnych poriadkov pre FO.



Moja otázka:



„Dobrý deň pán riaditeľ,



v dennej tlači bolo publikované (PRAVDA, 04. 05. 2005, Mgr. Mrížová), že

SZČO, ktoré si vypracujú Registratúrny poriadok podľa Vašej metodiky č.

SVS-204-2004/0084 nemusia ho posielať na schválenie štátnemu archívu. V

metodike som takú zmienku nenašiel.





Vážený pán PhDr. KARTOUS,



prosím Vás mohli by ste mi potvrdiť skutočnosť, že SZČO nemusia svoje

jednoduché Registratúrne poriadky napísané podľa Vašej Metodiky metodiky č.

SVS-204-2004/0084 posielať na schálenie príslušnému štátnemu archívu? Veľmi

by nám to zjednodušilo činnosť.





S pozdravom“



Odpoveď:



„Ak nepotrebujete citovaný metodický návod výraznejšie upravovať, dopĺňať, rozširovať, ak Vám skrátka vyhovuje nemáte žiadnu ohlasovaciu povinnosť apri správe Vašich dokumentov iba postupujte podľa tohto návodu.



M. Mrižová“



Pani Mgr. Mária Mrížová je kompetentná osoba. Patrí medzi špičkových odborníkov v oblasti archívnicstva. Pracuje na Obore archívnictva MV SR a spolu s PhDr. Petrom Kartousom napísala výbornú knihu „Správa registratúrných zázmanov a archívných dokumentov u ich pôvodcov“ v diskusii už spomínaná.

Škoda, že vyjadrenie nie je na papieri alebo na webe Odboru archívnictva, ale iba mail avšak Orange mi posiela faktúry mailom a tvrdia že pre daňový úrad to stačí.
babetka
19.05.05,12:08
[QUOTE=AlexS]Ja som sa písal mailom na Odborearchívnictva MVSR na problém schvaľovania Registratúrnych poriadkov pre FO.

práve preto, že to už bolo písané aj povedané veľa krát. Ale stále sa niečo vyskytne, čo nás zmiatne. Kedy si sa na to pýtal?
miro_mr
19.05.05,12:09
Vedieš. Ja som KE. Ale myslim, že e-mailu je to jedno. Alebo žeby dlhé káble a pôjde to dlhšie? :confused:Zavolam a dam vediet.
Jankaaa
19.05.05,12:10
Takže ak som to správne pochopila, ak mám malú s.r.o-čku bez ľudí musím si aj tak dať vyrobiť tú peknú pečiatku za 1600,-Sk a ak robím účtovníctvo SZČO do 50 zamestnancov tak nemusím. Je to tak?
miro_mr
19.05.05,12:18
Ja som sa písal mailom na Odborearchívnictva MVSR na problém Škoda, že vyjadrenie nie je na papieri alebo na webe Odboru archívnictva
Presne to by nam vsetkym pomohlo a dalo by sa na to spolahnut. Ja som s pani Mrizovou hovoril osobne, ale bolo to pred 3 tyzdnami a dnes mi kolega hovori ze mu v v jednom archive povedali inak a povedal mi aby som sa pozrel na ich stranku. Pozrel som a nemal som ziaden argument povedat mu ze je to inak.
Aťka
19.05.05,13:15
Ja som sa písal mailom na Odborearchívnictva MVSR na problém schvaľovania Registratúrnych poriadkov pre FO.



Moja otázka:



„Dobrý deň pán riaditeľ,



v dennej tlači bolo publikované (PRAVDA, 04. 05. 2005, Mgr. Mrížová), že

SZČO, ktoré si vypracujú Registratúrny poriadok podľa Vašej metodiky č.

SVS-204-2004/0084 nemusia ho posielať na schválenie štátnemu archívu. V

metodike som takú zmienku nenašiel.





Vážený pán PhDr. KARTOUS,



prosím Vás mohli by ste mi potvrdiť skutočnosť, že SZČO nemusia svoje

jednoduché Registratúrne poriadky napísané podľa Vašej Metodiky metodiky č.

SVS-204-2004/0084 posielať na schálenie príslušnému štátnemu archívu? Veľmi

by nám to zjednodušilo činnosť.





S pozdravom“



Odpoveď:



„Ak nepotrebujete citovaný metodický návod výraznejšie upravovať, dopĺňať, rozširovať, ak Vám skrátka vyhovuje nemáte žiadnu ohlasovaciu povinnosť apri správe Vašich dokumentov iba postupujte podľa tohto návodu.



M. Mrižová“



Pani Mgr. Mária Mrížová je kompetentná osoba. Patrí medzi špičkových odborníkov v oblasti archívnicstva. Pracuje na Obore archívnictva MV SR a spolu s PhDr. Petrom Kartousom napísala výbornú knihu „Správa registratúrných zázmanov a archívných dokumentov u ich pôvodcov“ v diskusii už spomínaná.

Škoda, že vyjadrenie nie je na papieri alebo na webe Odboru archívnictva, ale iba mail avšak Orange mi posiela faktúry mailom a tvrdia že pre daňový úrad to stačí.
Ja som tiez pisala p.Mrizovej na mail, a pytala som sa jej na niektore zalezitosti
a co mi odpisala, prestne tu istu vetu, ktora je uvedena v citovanom prispevku.
Takze si myslim, ze ju zjavne kazdy s tym otravuje a tristo ludom odpise to iste.
Tak som jej este raz preposlala mail s tym, ze nic nove som sa nedozvedela, teba
ze mi neodpovedala na moje otazky a radsej mi zatial neodpovedala.
ik-a
19.05.05,13:38
Kebyze si citate pozorne celu temu a nie len posledne prispevky, tak by ste zistili, ze:
Pre fyzicke osoby bol vypracovany Min.vnutra metodicky pokyn na spravu registratury. Ak pre potreby fyz.osoby postacuje a bude sa nim riadit, nemusi davat na schvalenie reg.poriadok a plan, nakolko archivy patria pod spravu Min.vnutra. V praxi by to znamenalo asi tolko, ze by ste si davali schvalovat nieco co vydal ich nadriadeny organ. V pripade, ze vam ako fyz.osobe podnikatelovi tento rozsah nepostacuje, musite vypracovat reg.poriadok a plan a dat si ho schvalit.
Toto nemam z vlastnej hlavy alebo dedukcie. Su to slova p. Mrizovej zo skolenia, kt. som absolvovala a ona tam bola lektorkou.
Shaman
19.05.05,14:08
Mozno tu uz bolo napisane vsetko, ale kedze sa mi to nechcelo citat, tak som si veci nastudoval a napokon sa i informoval na urade.

ZHRNUTIE:

SZCO - riadi sa podla metodickych pokynov vydanych uradom a nemusi nikde nic nahlasovat. Pokial sa podla nich neriadi, ci ich zmeni pre svoju potrebu, je nutne poslat na schvalenie.

SPOLOCNOST - vypracuje a posiela reg. plan i reg. poriadok na schvalenie uradu

POZICIAVANIE DOKLADOV - mna ako uctovnika zaujimalo preberanie dokladov, ci bude musiet moj klient vypisovat reverzy na kazdy doklad co mi odovzda alebo staci nejaky sumarny preberaci protokol. Netreba vsak nic, nakolko mam s kazdym klientom zmluvu, na zaklade ktorej mi tieto dokumenty odovzdava.

OZNACOVANIE DOKUMENTOV - faktury, blocky a pod. doklady evidovane v uctovnictve sa NEEVIDUJU samostatne. Akurat napr. na sanon so mzdami sa nalepi a vypise vzorovy stitok uvedeny v prilohe.

NA VYTVARENE dokumenty (zmluvy, posta...) sa pise Nasa znacka - a uz sa inac neoznacuju.
NA DOSLE dokumenty sa da peciatka podla prilohy a vypise sa.
MAILY sa vytlacia a zaeviduju sa.

KNIHA EVIDENCIE, kde sa eviduju vsetky registratury moze mat i elektronicku formu.

Snad nie som posledny co som si to pozistoval a uvedene niekomu este pomoze ;)
Sabrina
19.05.05,14:25
Vyjadrenie p. M. Mrížovej k problematike rgistratúry-PRAVDA, 19.05.2005:

Otázka: Musí reg. plán a poriadok schváliť št. archív?
Odpoveď: áno, ale len pri právnických osobách. Pri fyz. osobách schvaľuje archív len návrh na vyradenie dokumentov z evidencie. To znamená, keď ich už živ. nepotrebuje. Shvaľovanie je bez poplatku.
Pridávam niekoľko užitočných int. stránok z tohto článku:
Malé pod. subjekty do 50 zamestnancov: www.minv.sk-v (http://www.minv.sk-v/) sekcii Archívy pod Správa reg.
Živnostníci a slobodné povolania:www.minv.sk (http://www.minv.sk/) alebo str. 18 -PRAVDA
Čo sa týka otázky vzdelania pre vypracovanie reg. plánu a poriadku, pri
malých subjektoch to nie je potrebné,vyžaduje sa to iba pri väčších spoločnostiach, ako uvádza článok. /podľa zákona-min.úp.stred. vzdelanie/
AlexS
19.05.05,16:22
[QUOTE=AlexS]Ja som sa písal mailom na Odborearchívnictva MVSR na problém schvaľovania Registratúrnych poriadkov pre FO.

práve preto, že to už bolo písané aj povedané veľa krát. Ale stále sa niečo vyskytne, čo nás zmiatne. Kedy si sa na to pýtal?
Pýtal som sa 17. mája o 10 hod. a už o 13 hod mi poslali odpoveď.
MIRKA
19.05.05,17:11
Nuž, ja som dnes v archíve BA dostala odpoveď, že bez ohľadu, či FO má nejakých zamestnancov alebo nemá riadi sa 2-stranovým pokynom z MV a nedáva nič schvaľovať. Na papier mi to samozrejme nechceli dať...
Purdey
19.05.05,18:23
KZT momentalne vyuziva situaciu a ponuka vzor registraturneho poriadku za 5000 Sk bez DPH. vid. inzerat v Pravde zo 17. maja 2005. ......no asi ide o vzor ktory mi svojho casu nezistne zaslala pani Mrizova do e-mailu.

vskutku zaujimava situacia
nikulik
20.05.05,03:15
Ahojte, vcera som sa bola pytat vo firme na peciatky, konkretne trodat, a este konkretnejsie v poprade, takze ak by to niekoho zaujimalo, pečiatka s meniacim sa datumom Sk 1 200,-- samozrejme orientacne ceny, +- nejake drobne, dalej peciatka bez datumu, kde sa datum musi dopisat perom Sk 900,-- a drevena peciatka 300 alebo 400, teraz presne neviem.
Takze podla mna by stacila peciatka aj bez datumu, alebo konkretne pre nasu firmu aj drevena, ked nam pride list raz za dva mesiace. Pekny den
ebeš
20.05.05,03:33
Chcela by som vedieť, kde je v zákone napisané, že na označenie záznamov musim mať pečiatku a nestači mi prislušné údaje na záznam dopisať rukou.
Chcem to vedieť aj pre to, ze už pred rokom som niesla poriadok na schválenie do archívu a jednou z vecí, ktoré mi pani archívnička pripomienkovala bola neexistencia vstupnej pečiatky. Celý môj dojem z pripomienkovania bol však taký, že pani sa v mojom poriadku a pláne nepáčilo to, čo sa líšilo od vzorového uvedeného v knihe p.Kartousa a spol.
A tú pečiatku nemienim dať do poriadku ani na druhý pokus.
Rado2
20.05.05,05:17
Pokiaľ ste robili účtovníctvo tak viete, že do konca r. 2003 sa rozlišoval malý závod do 20 zamestnancov a nad 20 bol veľký závod. Od 1.1.2004 sa to rozdelenie zrušilo, pretože daňováci zistili, že i firma s počtom zamestanncov do 20 vie vyprodukovať veľké čísla. Myslíte si, že ten čo do Pravdy dal také podklady, má vôbec predstavy čo to je firma s 50 zamestnancami? Ste i vy názoru, že na firmu s 50 zamestnancami je priliehavé označenie - malý podnikateľský subjekt?

Len rada - držte sa zákona a nie článkov v novinách a toho, čo niekto povedal. Áno, sú tu zmätky a podnikatelia sú dezorientovaní. Práve zásluhou takýchto článkov a vyjadrení ľudí, ktorým zákon priniesol vážne narušenie doterajšej pracovnej pohody v štátnych archívoch.
jess
20.05.05,05:28
Chcela by som vedieť, kde je v zákone napisané, že na označenie záznamov musim mať pečiatku a nestači mi prislušné údaje na záznam dopisať rukou.
Chcem to vedieť aj pre to, ze už pred rokom som niesla poriadok na schválenie do archívu a jednou z vecí, ktoré mi pani archívnička pripomienkovala bola neexistencia vstupnej pečiatky. Celý môj dojem z pripomienkovania bol však taký, že pani sa v mojom poriadku a pláne nepáčilo to, čo sa líšilo od vzorového uvedeného v knihe p.Kartousa a spol.
A tú pečiatku nemienim dať do poriadku ani na druhý pokus.Ja na tých 10 papierov korenšpondencie do roka kupovať pečiatku nebudem !!! Tabuľku si vyrobím v Exceli a to budem pricvakávať na listy a ručne vypisovať. Registratúru ešte nemám schválenú, ale dúfam, že to prejde.
jarkra
20.05.05,06:17
No neviem, či to môžeš pricvakávať. Ak by mal ten list archívnu hodnotu, nebude sa to precvaknutie (alebo aj predierkovanie) považovať za zničenie (poškodenie) archívneho záznamu? :(
Rado2
20.05.05,07:05
Nuž, ja som dnes v archíve BA dostala odpoveď, že bez ohľadu, či FO má nejakých zamestnancov alebo nemá riadi sa 2-stranovým pokynom z MV a nedáva nič schvaľovať. Na papier mi to samozrejme nechceli dať...Vieš prečo Ti to nedali na papier?

1.Zákon č. 395/2002 Z. z.
§ 2 - Základné pojmy
(16) Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra.


§ 16 - Práva a povinnosti pôvodcu registratúry
(2) Pôvodca registratúry je povinný
a) vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán a predložiť ich na posúdenie a schválenie ministerstvu prostredníctvom štátneho ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou,

§ 31 - Správne delikty
(1) Ministerstvo môže uložiť pokutu do
c) 100 000 Sk tomu, kto
4. nevypracuje registratúrny poriadok a registratúrny plán alebo ho nepredloží na posúdenie a schválenie,
NADEJKA
20.05.05,07:36
Dobrý deň,

prosím vás vie mi niekto poradiť firma na Lazaretskej č. 8 pod aký štátny archív v Bratislave patrí a zaslať mi adresu? ďakujem pekne
Miruška
20.05.05,07:41
Ja som dnes volala do dvoch archívov pre istotu do iných okresov, a potvrdili mi obidve panie to isté, netreba sa ohlasovať, ( SZČO, FO ) len keď prejde lehota archivovania určitých dokumentov, treba dať žiadosť na archív pre ich zlikvidovanie. Tak ja už neviem kde je pravda.Treba sa riadiť metodických pokynov.Toť milé panie ,mi oznámili.
miro_mr
20.05.05,07:46
Vieš prečo Ti to nedali na papier?

1.Zákon č. 395/2002 Z. z.
§ 2 - Základné pojmy
(16) Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra.

§ 31 - Správne delikty
(1) Ministerstvo môže uložiť pokutu do
c) 100 000 Sk tomu, kto
4. nevypracuje registratúrny poriadok a registratúrny plán alebo ho nepredloží na posúdenie a schválenie,
Ono cim viac sa clovek nad tym zamysla je to zamotanejsie a zamotanejsie.
Ked pride dochodcovi rozhodnutie o dochodku je to registratura alebo nie?
Dedko je fyzicka osoba rozhodnutie je registraturny zaznam lebo urad ho zaevidoval. Cize ak by sme chceli brat zakon do slova tak tak by sme sa museli opytat co je myslene pod Fyzicka osoba - podnikatel, zamestnanec, dochodca ? aj to su fyzicke osoby a nikde v zakone nemaju ziadnu vynimku.
Registratura je charakterizovana v zakone ze je to suhrn registraturnych zaznamov povodcu.
Registraturny zaznam je informacia, ktoru povodca zaevidoval.
Cize registratura neni charakterizovana ako suhrn dokumentov z podnikatelskej cinnosti, ale suhrn informacii, ktore povodca zaevidoval. Aky je rozdiel medzi FO SZCO, ktory svojmu zamestnancovi posle napriklad vypoved postou a jeho zamestnancom? Aj to je FO aj to je FO. Preco by u jedneho to mala byt registratura a u druheho nie?
Zakon je tak uvedeny ako je.
MV moze udelit pokutu ale nemusi. Bolo by velmi neseriozne ak by ju udelilo niekomu, komu najprv povie ze nemusi a potom ho opalkuje ako sa patri.
Nie som pravnik, ale bola bolo by zaujimave ako by sa v takom pripade zachoval sud.
miro_mr
20.05.05,07:48
Dobrý deň,

prosím vás vie mi niekto poradiť firma na Lazaretskej č. 8 pod aký štátny archív v Bratislave patrí a zaslať mi adresu? ďakujem pekneAkciovka na Krizkovu a sro. do mestskeho archivu
evina
20.05.05,07:50
Ja som dnes volala do dvoch archívov pre istotu do iných okresov, a potvrdili mi obidve panie to isté, netreba sa ohlasovať, ( SZČO, FO ) len keď prejde lehota archivovania určitých dokumentov, treba dať žiadosť na archív pre ich zlikvidovanie. Tak ja už neviem kde je pravda.Treba sa riadiť metodických pokynov.Toť milé panie ,mi oznámili.
Nechcem prilievať olej do ohňa zákon je určite nad metodickým alebo akýmkoľvek pokynom. Riadila by som sa podľa príspevku 637. Rado 2 . Archív asi vie, prečo nechce písomne potvrdiť, že sa stačí riadiť Metodickým pokynom ...
Miss.sixty
20.05.05,07:59
viem vybaviť registratívny poriadok už schválený,kontakt 0910 40 50 60 ,0915 058 636
Jana Acsová
20.05.05,08:02
Tak ho vybavte. My potrebujeme registratúrny poriadok.
Rado2
20.05.05,08:13
Dobrý deň,

prosím vás vie mi niekto poradiť firma na Lazaretskej č. 8 pod aký štátny archív v Bratislave patrí a zaslať mi adresu? ďakujem pekneV Bratislave nezáleží na akej ulici je firma, ale o akú formu firmy ide. V BA sú 2 archívy, kde schvaľujú registratúrne poriadky - MV SR - Archív hl. mesta SR Bratislavy, Primaciálne nám. 3, a MV SR - sekcia verejnej správy, odbor archívov a registratúr, Križkova 7.
s.r.o.-čky napr. v Archíve hl. mesta Bratsilavy, ale nie vždy to platí. Delenie kompetencií je trochu zvláštne. Zavolaj si a vysvetli im aká ste firma.
Ivan2
21.05.05,21:44
Mili Poradaci, pre vsetkych, ktori este Registraturny poriadok a plan nemaju: firma alebo právnická osoba do 50 zamestnancov moze pouzit vzorovy registraturny poriadok vypracovany ministerstvom vnutra pre male subjekty, staci dopisat udaje o firme (nachadza sa na internetovej stranke ministerstva vnutra - www.minv.sk, v sekcii Archivy pod Sprava registratury), system uschovy dokumentov musi schvalit aj Statny archiv.
kvalitny
22.05.05,05:44
PRE VSETKYCH!!!!! Klikni na www.minv.sk potom "Archivy" a potom "Sprava registratury"

Tu mate aj Vzorovy registraturny poriadok pre mensie S.R.O. Je to vo Worde, takte staci dopnit firmu a mate to hotove.
:-)
Marta V
22.05.05,07:22
Aj tu sa dá stiahnuť registratívny poriadok a plán pre FO a pre PO. www.kros.sk/13770 Dá sa upraviť na vlastné podmienky. Je vo Worde.
Hlinkovx
22.05.05,08:57
nikulik
23.05.05,10:14
mam na vas jednu otazocku: na prvej strane registraturneho poriadku je v Čl.2 veta. Tento prikaz č.... nadobuda ucinnost ...(datum).

Ked tam dam datum 01. 01. 2006, bude to v poriadku?? Potom sa budem riadit tym planom az od 01.01.2006??? Chcem to uz zaniest do archivu,tak potrebujem to vediet, diky
miro_mr
23.05.05,10:49
mam na vas jednu otazocku: na prvej strane registraturneho poriadku je v Čl.2 veta. Tento prikaz č.... nadobuda ucinnost ...(datum).

Ked tam dam datum 01. 01. 2006, bude to v poriadku?? Potom sa budem riadit tym planom az od 01.01.2006??? Chcem to uz zaniest do archivu,tak potrebujem to vediet, dikyucinnost je ok. Ale ak zakon zostane v sucasnej podobe tak musis podla tohoto planu urobit aj vyradenie zaznamov ktore vznikli doposial, takze cim skor zacnes s usporiadavanim tym lepsie. Pokial sa ustanovenia o vyradovani nezmenia.
Mickya
24.05.05,04:58
Ako je to možné, že mne v Trnave povedali, že SZČO ho tiež dáva na schválenie keď tu čítam, že to nie je potrebné? To je sila...
Minulý týždeň som volala opäť na Štátny archív. Tento raz mi povedali, že nie je potrebné, aby SZČO dala schváliť RP. To je fakt dobré...
janaGT
24.05.05,05:14
Minulý týždeň som volala opäť na Štátny archív. Tento raz mi povedali, že nie je potrebné, aby SZČO dala schváliť RP. To je fakt dobré...Mickya, dávajú v Trnave aj nejaký vzorový registratúrny plán a poriadok?
Monička
24.05.05,07:18
Ahojte, vidím že sa trápite aj Vy. Ja som si našla na www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk) pod linkou správa registratúry vzor na registratúrny poriadok aregistratúrny plán. Je tam síce uvedené, že je pre subjekty menšieho charakteru, resp. subjekty s nízkou písomnou produkciou, ale neviem čo si mám pod tým predstaviť - čo je mála a čo už veľa, ako je to myslené. Ale ako vzro je to myslím celkom dobré už som si to prešla a asi to spracujem podľa toho.

Ešte sa Vás opýtam:
Budete to spracovávať ako účtovníci v rámci mesačnej odmeny, alebo si to vyúčtujete zvlášť? Už som tiež počula že to externý účtovníci robia za 5000,- Sk mimo účtovných prác.
Evelyn36
24.05.05,15:02
neviem,či som správne pochopila,ale ak ide o SZČO, tak bol vydaný metodický pokyn na vypracovanie reg. poriadku spolu so vzorom registratúrneho plánu. V reg. pláne je uvedené,že mám uschovávat os. spisy zamestnancov 70 rokov od narodenia zamestnanca,t.j. ak má můj zamestnanec 20 a ja 50, tak musím jeho os údaje uschovávat do mojich 100 rokov. Je pekné, že sa musím dožit takého vysokého veku.
Jana Acsová
24.05.05,15:30
"V reg. pláne je uvedené,že mám uschovávat os. spisy zamestnancov 70 rokov od narodenia zamestnanca,t.j. ak má můj zamestnanec 20 a ja 50, tak musím jeho os údaje uschovávat do mojich 100 rokov. Je pekné, že sa musím dožit takého vysokého veku."

Tak toto je špica poznámka, rýchlo si niekoho zamestnajme a máme zaručenú dlhovekosť.
Porada je super, fakt.
Ale v tom horšom prípade, ak dnes zamestnám 71 ročného zamestnanca, tak vlastne ho môžem rovno zahodiť (teda spis), ale neznamená to, že vlastne sa môžem pobrať aj ja do večných lovíšť?
Radana
24.05.05,16:03
Ja som si včera náhodou klikla na www.obcan.sk a tam v časti archivácia som
sa dočítala, že registratúrny plán a poriadok má byť zaslaný na schválenie
do 30.júna a účinnosť smernice má byť od 01.01.2006.
lenkak
24.05.05,16:10
AVO dobrý postreh aj ja som sa na tom pobavila.
Radana
24.05.05,16:12
Ja tiež neviem koľko mám za to pýtať, tiež som počula o sumách okolo 10 tisíc,
ale budem to klientom faktúrovať zvlášt, nie ako vedenie účtovníctva.
Fakt neviem za koľko?
Sefcikova
24.05.05,16:17
Článok v sme včera - Povinnosť registratúry sa možno zruší

http://www.sme.sk/c/2228353/Povinnost-viest-registraturu-sa-mozno-zrusi--redir.html
nikulik
25.05.05,03:28
Ja som si včera náhodou klikla na www.obcan.sk (http://www.obcan.sk/) a tam v časti archivácia som
sa dočítala, že registratúrny plán a poriadok má byť zaslaný na schválenie
do 30.júna a účinnosť smernice má byť od 01.01.2006.
Tak teraz tomu uz vobec nechapem, zajtra by som to tam chcela ist zaniest, a aky tam mam dat datum, moze byt 01. 06. 2005, alebo az 01. 01. 2006??
Manual
25.05.05,03:34
Tak teraz tomu uz vobec nechapem, zajtra by som to tam chcela ist zaniest, a aky tam mam dat datum, moze byt 01. 06. 2005, alebo az 01. 01. 2006??Schválené od archívu do 30.6.2005 a riadiť sa tým - môže byť datum 1.1.2006. Taký datum mi tam dávala firma, čo to robila pre s.r.o.
Pekné ráno...
nikulik
25.05.05,03:56
takze ked tam dam datum 01. 01. 2006, zacnem sa aj od toho datumu az riadit tym archivom,ale sa riadim od 30. 06. 2005??
AlexS
25.05.05,05:21
Podľa zákona sa do 30. júna 2005 musí odovzdať Registratúrny poriadok na schválenie do príslušného štátneho archívu, ktorý ma 6 mesiacov na schválenie. Účinnosť môže byť až 1. 1. 2006, pretože registratúrny denník sa vedie v celých rokoch od 1. 1. do 31. 12. a potom sa ukončí. Nový rok znova to isté. V tomto roku si to môžete cvične skúsiť, ale od 1. januára 2006 bude povinnosť pracovať podľa scháleného Registratúrneho poriadku. Preto doporučujem si dobre premyslieť čo bude v Registratúrnom poriadku napísané. Doporučujem podľa možnosti popísať existujúci systém práce a úpravy iba ak by boli veľké rozpory so zákonom. V podstate každý podnikateľ si uchováva dôležité dokumenty a mnohé uchováva podľa rôzných iných zákonov.
KON-EKON
25.05.05,05:23
V poriadku musí byť uvedené od akého dátumu platný, to že sa dáva k 30. 6.2005 schváliť je povinnosť zo zákona, ale platnosť používania bude ten dátum aký si tam udá firma a to je v tomto prípade ,alebo asi v prípade kždej firmy posledný dátum 1.1.2006.Zdravím
Jana Acsová
25.05.05,05:39
V poriadku musí byť uvedené od akého dátumu platný, to že sa dáva k 30. 6.2005 schváliť je povinnosť zo zákona, ale platnosť používania bude ten dátum aký si tam udá firma a to je v tomto prípade ,alebo asi v prípade kždej firmy posledný dátum 1.1.2006.ZdravímTu len trochu zapolemizujem v terminológii.
Platnosť a účinnosť sú dva rôzne pojmy. Platnosť smernice je dňom vydania (resp. schválenia), t.j. odkedy je smernica na svete. Účinnosť je možné stanoviť priamo v smernici a týmto dátumom môže byť najneskôr 1.1.2006.
Je vhodné uvádzať v smernici oba dátumy. Ale to sme už na porade mali.
GZuzana
25.05.05,09:16
ahojte,

neviem sa tu ešte dobre orientovať,ale poradíte???
Kde nájdem lehotu archivovania nemocenských dávok, /prihlášky, odhlášky, zmeny.../
Aký zákon a ktorý paragraf.
ĎAKUJEM
dnc
25.05.05,12:52
A vzťahuje sa to aj na FO, či len na PO? Podľa vyhlásenia MVSR fyzickým osobám stačí metodický návod pre živnostníkov (http://www.spisy.sk/metodicky-navod-pre-zivnostnikov.html) (viď www.spisy.sk - otázky a odpovede (http://www.spisy.sk/otazky-odpovede.html)).
sara
25.05.05,17:36
Viete niekto, prosím Vás, ako je to pri združení živnostníkov, musia mať všetci zo združenia samostatný poriadok a plán, alebo len jeden za združenie a môžu sa riadiť tiež len metodickým pokynom?
Jana Acsová
26.05.05,06:21
RP musí spracovať pôvodca registratúry § 16 zákona t.j. každá fyzická alebo právnická osoba. Ak združenie nemá právnu subjektivitu (pridelené IČO), pôvodcom registratúry je každý jeho člen.
V zmluve o združení sa dá riešiť poverenie - tak ako je to v prípade spracovania účtovníctva, DPH a pod.
Mickya
26.05.05,06:22
Mickya, dávajú v Trnave aj nejaký vzorový registratúrny plán a poriadok?To fakt neviem.
Veselá
27.05.05,05:22
Čauko mám jednu dobrú správu (alebo dve).
Je piatok a tá druhá:

Na stránkách MVSR http://www.minv.sk/ je zverejnený oznam, že ministerstvo
predloží v najbližších dňoch návrh novely vyhlášky, ktorá termín na predkladanie
registratúrnych plánov a poriadkov stanoví na 30.06.2007 :) :)
strapka
27.05.05,07:38
Ahoj poradáci. Dnes prišla moja šéfka s nadšením do práce, že vraj sa nemusíme registratúrnym poriadkom riadiť od 1.1.2006 ale až od 1.1.2007, takže sa naše povinnosti posunú o rok? Vraj to počula v správach ráno na TA 3, je to pravda? No v každom prípade si to nachystáme a zašleme.
JanaF
27.05.05,07:43
Vcera v novinach hororili, ze platnost nastane az od 1.1.2007. Zistili, ze to nie je take jednoduche ako sa zdalo...:)
anka1
27.05.05,12:47
Prečo mi zobrazuje ako posledný príspevok č. 670???
dubacik
30.05.05,06:45
Volajako to tu zamrzlo, odkedy sa posunul termin o 2 roky. Zase sa oplatilo nic nerobit a cakat do poslednej chvile. Nech zije chaos!
Bubika
30.05.05,07:35
Volajako to tu zamrzlo, odkedy sa posunul termin o 2 roky. Zase sa oplatilo nic nerobit a cakat do poslednej chvile. Nech zije chaos!
otazocka znie, ci to ozaj posunuli koli nam a nie nahodou koli sebe z dovodu casovej tiesne. Ja som RP poslala na schvalenie zaciatkom februara a dodnes nemam ziadnu odpoved :O)
miro_mr
30.05.05,08:12
otazocka znie, ci to ozaj posunuli koli nam a nie nahodou koli sebe z dovodu casovej tiesne. Ja som RP poslala na schvalenie zaciatkom februara a dodnes nemam ziadnu odpoved :O)Aj, aj. Dost zapracovali media.
Katty
30.05.05,09:17
no chvalabohu že to tak dopadlo, aspoň majú čas na prijateľné zmeny... tie totiž tento zákon potrebuje
ariola.canasta
31.05.05,10:15
ja by som sa netesil

pokial bude na ministerstva vnutra pani mrizova, ktora to cele vymyslela a spackala, hrozba rastu byrokracie nie je a nebude zazehnana.

Ak neverite pozrite si prepis vcerajsej relacie TA3 Financie a ekonomika (vopred sa ospravedlnujem za pravopisne chyby v prepise)
Eva Ďurdinová
09.06.05,10:54
ProsímŤa, ak môžeš pomôcť, pošli mi Registratúrny poriadok a plán. Ďakujem vopred.
Eva Ďurdinová
durdinova@alltoys.sk
alena
09.06.05,11:35
vo vzorov registratúrnom poriadku pre rodinné firmy sa píše, že
- spločnosť nevdie centrálnu evidenciu registratúrnych záznamov
- evidovanie zabezpečuje konateľ osobitne pre jednotlivé vecné skupiny záznamov
- záznamy sa evidujú prostredníctvom tzv. zberného hárku.
Nemá náhodou niekto vzor zberného hárku, aby som vedela o čo vlastne ide, či to tam môžem nechať? Ešte som sa s tým nestretla, alebo stretla a neviem, že je to zberný hárok.
miro_mr
09.06.05,12:46
Ešte som sa s tým nestretla, alebo stretla a neviem, že je to zberný hárok.Je to zjednodusena evidencia, ktora obsahuje len kolonky:
Poradove cislo, datum, od koho to prislo, vec, poc. listov a poznamka
decembrovka
10.06.05,16:19
Môj ty bože, čítam Vašu výmenu názorov na RP. Čo som zle zachytila informáciu, že spracovanie uvedeného "birokratického" dokumentu sa odkladá o 2 roky?
kikimi
10.06.05,19:35
otazocka znie, ci to ozaj posunuli koli nam a nie nahodou koli sebe z dovodu casovej tiesne. Ja som RP poslala na schvalenie zaciatkom februara a dodnes nemam ziadnu odpoved :O)
Ja si skor myslim, ze to posunuli, lebo sa ti hore nevedeli dohodnut. Zamysleli ste sa vobec, aky je to dobry dzob take archivnictvo? Ved je to trvaly zdroj prijmov vlastnikov takeho archivu. A viete, ze popri statnych archivov zacali vznikat aj sukromne? No a v tom vidim ja dovod posunutia. Asi nedostali licenciu ti, ktori ju dostat mali a tak......ale vdaka za to posunutie.....
miro_mr
11.06.05,08:30
Ja si skor myslim, ze to posunuli, lebo sa ti hore nevedeli dohodnut. Zamysleli ste sa vobec, aky je to dobry dzob take archivnictvo? Ved je to trvaly zdroj prijmov vlastnikov takeho archivu. A viete, ze popri statnych archivov zacali vznikat aj sukromne? No a v tom vidim ja dovod posunutia. Asi nedostali licenciu ti, ktori ju dostat mali a tak......ale vdaka za to posunutie.....A viete kolko ziadosti od socialnej poiistovne take "sukromne archivy" denne dostavaju ? (Mimochodom nejde o archivy ale o registraturne strediska oni len zaistuju ulozenie pisomnosti a sleduju lehoty ulozenia kedy ich maju skartovat alebo odovzdat do ozajstneho archivu. Nepotrebuju ziadne licencie len tri roky praxe a priestory, cize kazdy kto to splni moze zacat ale musi sa o pisomnosti aj starat. To neni len naplnit regale a chodit pozerat na ucet.)
Napr.
Ked potrebuju v soc. poistovni niekomu vypocitat dochodok a nemaju dostatok podkladov, alebo ak sa niekto voci vymeranemu dochodku odvola kam sa asi obratia?...
A viete si predstavit kolko osobnych spisov a mzdovych listov zostalo po zrusenych podnikoch v ktorych pracovalo tisice ludi a kedze system bol taky aky bol tak tieto udaje poistovna nema. A kedze to nie su archivne dokumenty ale len "obycajne" osobne spisy(mzdove listy a pod. cize nie uctovne zaznamy o ktorych kazdy rozprava ako by boli jedinym co firma vyprodukuje), ktore sa mozu skartovat po uplynuti lehoty tak bud ich ma za povinnost uchovavat ten kto ich vyprodukoval, jeho nastupca alebo to co nazyvas sukromny archiv.
Kolko ludi este pojde do dochodku nez nabehne novy system a kolko ludi este bude potrebovat udaje pre vypocet dochodku, alebo pre pripad ze mu ho zle vymeraju? ...
Teraz ak mate spatne vypocitany dochodok staci vypatrat kde skoncila registratura byvaleho zamestnavatela (spravidla v niektorom "sukromnom archive") a poziadat ich o vyhotovenie kopii dokladov a je to.

Rozdat tieto dokumenty byvalym zamestnancom tiez nie je riesenie, lebo by sa tym znizila ich hodnovernost. Co teda? Zrusit uplne zakon aby ti co im tony spisov (jedine co ich drzi v tom aby ich neskartovali je zakon o archivoch a registraturach) zavadzaju ich vyhodili do smeti, alebo posunut termin o dva roky a zakon zrealnit???
sway
11.06.05,13:46
Ja neviem ľudkovia, mám info priamo od vedúceho archívu - vraj v médiách narobili paniku, posunuli to údajne len takým, čo to už robili - majú na prepracovanie termín do 2007 , ale ostatní, čo ešte registratúru nikdy nerobili majú pôvodnú povinnosť, takže všetko treba spraviť do 30.6.2005 - toť len info čo som dostala - ja som svojím klientom dala kontakt na firmu a nech spravia ako uznajú za vhodné - ja si to vybavím a hotovo.
miro_mr
11.06.05,18:45
Ja neviem ľudkovia, mám info priamo od vedúceho archívu - vraj v médiách narobili paniku, posunuli to údajne len takým, čo to už robili - majú na prepracovanie termín do 2007 , ale ostatní, čo ešte registratúru nikdy nerobili majú pôvodnú povinnosť, takže všetko treba spraviť do 30.6.2005 - toť len info čo som dostala - ja som svojím klientom dala kontakt na firmu a nech spravia ako uznajú za vhodné - ja si to vybavím a hotovo.Pan veduci archivu zase hovori nieco ine ako jeho nadriadeni - netrap sa s tym to je normal. Kedze situacia je aka je a MV nebude vyzadovat smernice skor ako za 2 roky, tak si treba dat "pohov". Ak smernice nemusis mat z ineho dovodu napr. ak zavadzate system kvality podla ISO9000:2000 tak sa neponahlaj.
V parlamente je aj navrh na zrusenie tejto povinnosti pre podnikatelov, co ak by sa schvalilo by bola rovnaka KORUNOVANA BLBOST ako vyzadovanie 20 stranovych smernic od malych podnikatelov.
Kedze ale doslovny vyklad zakona je taky ze sa neda v praxi dodrzat o vyhlaske ani nehovoriac, bolo by vhodne zakon poriadne pripravit a zmenit ho tak aby bol v sulade s realnym zivotom. Ak by k tomu zosuladeniu nahodou doslo, verim tomu ze smernice vo firme uz nebudu obsahovat postupy, ktore sa hodia do uradu a nie do firmy v 21 storoci. Rovnako je potrebne tieto veci zosuladit s europskymi normami, ktore sa touto problematikou vo vyrobnej a obchodnej sfere podrobne zaoberaju.
Takze ak by som si dal schvalit smernice teraz tak by potom ich bolo treba zmenit co by bola zbytocna robota.
Preto si myslim, ze kto smernice nepotrebuje napr. z dovodu spominaneho systemu ISO9000 nech sa nikam neponahla ked nemusi radsej nech si system premysli aby ked ho zavedie bol firme na uzitok.
misurka
14.06.05,04:51
17:04 - Ministerstvo vnútra zaslalo na publikovanie do Zbierky zákonov novelu vyhlášky k zákonu o archívoch a registratúrach, ktorá posunie pre podnikateľov konečný termín na predkladanie a schvaľovanie registratúrnych poriadkov a plánov na 30. jún 2007.

- toto je uverejnené na stránke pravdy.sk zo včera
jananov
14.06.05,05:33
marianna
14.06.05,05:50
Takže to platí pre všetkých aj PO aj FO. Neviem prečo mi minulý týždeň pani v archíve povedala, že FO musia odovzdať Metodický pokyn do 30.6.2005 ale s.r.o. nie. Najlepšie by bolo, ak by to vyriešili tak ako v Čechách.
S21
14.06.05,06:03
ja som poslala registratúrny FO 10.5.05 na schválenie do archívu s tým, že účinnosť od 1.1.06. Prišlo mi späť, že schvaľujú, ale neopečiatkovali, len poslali papier a s účinnosťou od 1.6.2005. Čumáci :D
marianna
14.06.05,06:40
S21 ako si posielala ten Metodický pokyn, dala si tam hlavičku FO, alebo ako? A dávala si aj nejakú žiadosť? A načo to vlastne je dobré, keď ti to nepotvrdili.
S21
14.06.05,06:55
posielala som žiadosť, regis. poriadok a plán, ktorý som si upravila a podstatne zjednodušila, do poriadku som pod nadpis vložila meno, priezvisko a adresu a ičo, do plánu detto.

žiadala som o schválenie alebo rpipomienkovanie, myslím, že vzor je tu niekde na porade

no bola by som radšej, keby mi na môj poriadok a plán dali štempel, že je to ok, nie len ten list, ale nevadí, aj tak dobre
katika
14.06.05,07:55
Prosim ta miro mr, co odporucas mam radsej poslat registraturny poriadok na schvalenie, alebo to nechat o tie dva roky. Kazdy pise inac a ja sa neviem rozhodnut. Dakujem
Luna
14.06.05,08:44
Včera mi prišiel schválený poriadok a plán.O dva roky môže byť všetko ináč,tento poriadok už nebude platný,tak budeme zas a zas prerábať.Ja by som chvíľu počkala čo sa bude diať. Ja som nad poriadkom pracovala od minulého roku. Písala som na archív,poslali mi odpoveď na môj mail. Nakoniec tá odpoveď bola nesprávna.Potom som v poriadku mala napísané že budeme používať čiernu pečiatku,neskôr ma upozornili,že čiernu nie,že treba modrú.3 x som ho prerábala,a vidíte ako to dopadlo.
miro_mr
14.06.05,09:52
Prosim ta miro mr, co odporucas mam radsej poslat registraturny poriadok na schvalenie, alebo to nechat o tie dva roky. Kazdy pise inac a ja sa neviem rozhodnut. Dakujemok ako tu dalej Luna pise v sucasnej dobe je taka prax ze archiv od teba bude pozadovat veci, ktore sa tebe nemusia pacit ako je napr. farba peciatky a ine veci, ktore su v spisovej sluzbe dlhe roky zauzivane, ale nemaju oporu nikde v zakone (podnikatel musi povinne robit len to co je v zakone prikazane a toto nikde nenajdes). Archivy ich vyzaduju lebo tak boli zvyknute.

Ak uz mas mernice vypracovane tak kludne ich posli na schvalenie a skuste vo firme podla nich nejaky tyzden ist. Zivot ukaze v com su neprakticeke. Potom ich upravit tak aby sa dali pouzivat a poslat znovu na schvalenie. Tym sa dostanete do stavu ze budete mat poriadok a aj zavedeny dobry system. Pri zmene smernic ale mozes narazit na stejne problemy - vyzadovanie veci, ktore v zakone nie su uvedene.


Druha moznost je vypracovat smernice moderne a podla svojho gusta a dat ich schvalit, co to urobi.

a tretia je pockat ako sa situacia vyvynie.
Ja by som vyuzil posun terminu na sledovanie situacie a az bude mozne kludne predlozit smernicu taka aka mi vyhovuje tak ju predlozim.
Nemyslim tym ze by som cakal cele dva roky, lebo ono sa to vyvynie urcite skor. Toto plati vsak len tam kde nemusis mat smernicu vypracovanu z ineho dovodu ako je napr system kvality a pod.


Preco to hovorim:
zakon az na to ze hadze vsetky FO do jedneho vreca je napisany celkom dobre a moderne. Jedinou vecou ktoru mu mozno vytzknut je ze zavadza pojem Registreaturny zaznam tam, kde cely svet hovori o Dokumente.
Nikde v zakone nenajdes tie bveci na ktore najviac podnikatelia nadavaju (spominane razitzko a pod)
Smernice tym ze popisem fungujuci system a dam schvalit je dobra vec, lebo zavedie vo firme system, ktory musia zamestnanci dodrziavat a budovat tak informacnu zakladnu firmy - vo smete sa to zavadza z dovodu ze je to treba v dnesnej dobe, a my sme to mali zakonom - boli sme trochu v predu aj ked smernice boli zastarale ale system je nutny. Takze v tomto zmysle kto chce v dobe informatizacie spolocnosti zvladnut naval informacii, neda sa to robit systemom "kazdy inak a kazdy dobre".
Problem je len v zrealneni pohladu archivov na obchodnu a vyrobnu sferu, ktora ma uplne ine poziadavky ako statne urady.
Podobne vsak ako je system kvality mozne zaviest v urade rovnako ako vo fabrike a j system spravy dokumentov je mozne zaviest v urade aj vo fabrike tak aby fungoval a pomahal. Je to tym ze norma za produkt povazuje vyroboik, sluzbu ale aj uradnicku pracu. Podobne tym ze pojem informacie sa zobecnil do registraturneho zaznamu je mozne system spravy registratury zaviest rovnako uspesne v poniku ako v urade, ale treba prisne zohladnit odlisnosti.
Aby vsak uradnik urcoval vyrobarovi co ma ako robit a kam buchnut razitko a akej farby to su veci ktory ktore nielenze nemaju oporu v zakone ale vyvolavaju zbytocne odpor voci systemu spravy informacii ktory je inak velmi uzitocny.
JanaF
15.06.05,19:07
Toto vyslo dnes v zbierke c. 109/2005

251
VYHLÁŠKA
Ministerstva vnútra Slovenskej republiky
z 10. júna 2005,
ktorou sa mení vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 628/2002 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky podľa § 33 zákona č. 395/2002 Z. z. (http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&LngID=0&phContent=~/ZzSR/ShowRule.ascx&RuleId=0&FragmentId1=222711&FragmentId2=222718) o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov ustanovuje:
Čl. I
Vyhláška Ministerstva vnútra Slovenskej republiky č. 628/2002 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o archívoch a registratúrach a o doplnení niektorých zákonov sa mení takto:
V § 43 ods. 1 sa slová „1. januára 2006“ nahrádzajú slovami „1. januára 2008“ a slová „30. júna 2005“ sa nahrádzajú slovami „30. júna 2007“.
Čl. II
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 30. júna 2005.
Vladimír Palko v. r.
Hlinkovx
15.06.05,19:10
prikladám plné znenie novely ako vyšlo v zbierke
AntekaK
22.06.05,08:22
Ahojte všetci, je tu toho toľko o tej registratúre, aj som chcela prečítať všetky príspevky, ale vzdala som to. Možno to, čo sa spýtam, už tu je, ospravedlňujem sa. Ja mám také praktické otázky:

1. Aký je rozdiel v ukladaní spisov, ktoré majú znak uloženia "A" a napr. "A-10"?
2. V podacom denníku musia byť všetky doklady?

Ďakujem.:confused:
miro_mr
22.06.05,08:55
Ahojte všetci, je tu toho toľko o tej registratúre, aj som chcela prečítať všetky príspevky, ale vzdala som to. Možno to, čo sa spýtam, už tu je, ospravedlňujem sa. Ja mám také praktické otázky:

1. Aký je rozdiel v ukladaní spisov, ktoré majú znak uloženia "A" a napr. "A-10"?
2. V podacom denníku musia byť všetky doklady?

Ďakujem.:confused:Ked mas v plane A-10 tak po 10 rokoch od roku kedy bol spis ukonceny pojde takyto spis do archivu na veky.
Kdezto ak nedas lehotu 10 rokov tak takyto dokument pojde do archivu az po zaniknuti spolocnosti.

V podacom denniku nemaju byt vsetky dokumenty. Treba tam evidovat len tie na ktore sa dennik hodi. Napr. korespondencia.
Čiči
15.12.05,08:01
Na stránke MŠ SR www.minedu.sk REZORTNÉ PREDPISY nájdeš podrobný reg. poriadok i s prílohami, aktualizovaný od 1.1.2006
jkr52
15.12.05,21:56
Pozrite si dobre vzory! Kto to robil na MŠ, tak to opisoval so štátnej správy ( samosprávy?) aj s chybami. V RegPor je množstvo nelogičností, ktoré budú školy a školské zariadenia zaťažovať zbytočnou agendou. A načo je každému zariadeniu a škole reg. stredisko? Veď mestá a obce majú vlastné reg strediská, kde môžu ako zriaďovatelia zabezpečiť správu registratúry. MŠ opäť vyprodukovalo (po koľkýkrát? ) ďalší paškvil. Pán Boh Vám pomáhaj, páni rechtori!
Velettka
30.01.06,06:40
Chcem poprosiť niekoho kto vedie registratúru v malej srocke o pár rád. Treba do denníka registrovat kazdu fakturu? Vyslu/doslu? A co s pokladnicnimy blockami co mi donesu zamestnanci? Aj tie evidovat? Prosim dufam, ze mi viete niekto poradit. Alebo par tipov ako zacat a zžit sa s tym ... Ďakujem za každú praktickú radu ... :-)
Velettka
30.01.06,09:27
prosím skúste mi niekto poradiť, fakt mám toho dosť a ešte aj toto, ani na plate sa mi to kua neodrazi :) Nemam sily rozmyslat, uvitala by soém nejake dobre rady. Uz som urobila prvy krok, kupila som si registratúrny denník a dátumovku pečiatku :D
miro_mr
30.01.06,09:33
Chcem poprosiť niekoho kto vedie registratúru v malej srocke o pár rád. Treba do denníka registrovat kazdu fakturu? Vyslu/doslu? A co s pokladnicnimy blockami co mi donesu zamestnanci? Aj tie evidovat? Prosim dufam, ze mi viete niekto poradit. Alebo par tipov ako zacat a zžit sa s tym ... Ďakujem za každú praktickú radu ... :-)
Nie ak faktury evidujes napr. v uctovnom SW, alebo v denniku doslych faktur nemusis to evidovat v registraturnom denniku, bola by to dvojita robota. Podobne aj blocky.
Evidencia faktur v registraturnom denniku je robota naviac, lebo tam nemozno zabezpecit nepresevanu ciselnu radu cisiel faktur, takze zapisovanie do reg.. denika by maximalne posluzilo len ako nahrada dorucovacej knihy.
Velettka
30.01.06,09:34
ĎAKUJEM TI :) máš ešte nejaké užitočné rady ? Prosiiiiim .... Čo tam mám potom vlastne písať? Objednávky, dodacie listy, korešpondenciu? ....
miro_mr
30.01.06,09:39
ĎAKUJEM TI :) máš ešte nejaké užitočné rady ? Prosiiiiim .... Čo tam mám potom vlastne písať? Objednávky, dodacie listy, korešpondenciu? ....
Hlavne korespondenciu a to co nemas nikde inde evidovane
Melnick
01.02.06,10:52
Dovolím si poznámočku: správne=registratúrny poriadok

problematika mi je trochu blízka ,pretože som ich zopár vypracovávala aj pre malé tzv."jednochlapové eseročky"
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Ak viem pomôžem. MajulaPhttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
mayday
06.02.06,15:37
Ahojte, chcem sa opýtať na ktoré agendy by sa nemala dávať registratúrna pečiatka. Som si istá že na zmluvy nie, ale neviem či na úradné doklady došlé poštou. / napr. potvrdenie o prijatí priznania k dani z príjmov PO, platobný výmer -poplatky za komunálne odpady, rozhodnutia o zmene výšky miestneho poplatku/.myslím že by to bolo OK bez problému, ale tie dokumenty ktoré neprišli poštou a chcem ich niekde zaradiť, neviem či zo zákona mám povolenie nejako označiť tieto papiere. Poradte prosím, lebo mi potom stojí robota.
mayday
06.02.06,15:42
Ahojte, chcem sa opýtať na ktoré agendy by sa nemala dávať registratúrna pečiatka. Som si istá že na zmluvy nie, ale neviem či na úradné doklady došlé poštou. / napr. potvrdenie o prijatí priznania k dani z príjmov PO, platobný výmer -poplatky za komunálne odpady, rozhodnutia o zmene výšky miestneho poplatku/.myslím že by to bolo OK bez problému, ale tie dokumenty ktoré neprišli poštou a chcem ich niekde zaradiť, neviem či zo zákona mám povolenie nejako označiť tieto papiere.
Poradte prosím, lebo mi potom stojí robota.
Melnick
07.02.06,22:58
Do pozornosti publikácia "Správa registratúrnych záznamov a archívnych dokumentov u ich pôvodcov." / Peter Kartous/:)
Simonab
08.02.06,06:43
problematika mi je trochu blízka ,pretože som ich zopár vypracovávala aj pre malé tzv."jednochlapové eseročky"
http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

Majka, mohla by si sem prilepiť do dokumentov príklad takého registratúrneho poriadku pre malú " jednochlapovú s.r.o."? Chystám sa ho tiež vypracovať, len neviem kde a ako začať. Ďakujem.:)
Áno dýchame rovnaký ozón:D . A ešte poznámočka, ty tuším ani nespíš, ako pozerám na tie tvoje popolnočné odpovede.;) Závislosť, čo?:p :p
Melnick
08.02.06,06:50
Pre Simonab

Hej mohla by som prilepiť, len nie som vybavená tou správnou technikou,
takže prilepujem sa v noci k internetu ako vidíš.Ale ak chceš nechám ti nejaký materiál v Libre /dnes?,zajtra?- upresním/ a tam Ti ho kočky dajú.
:D :D :D
Simonab
08.02.06,07:01
Ďakujem ti veeeľmi pekne. Idem dnes na DU, tak by som sa mohla zastaviť. Uff, aspoň si to porovnám s tým čo už mám a vylepším. A už boli aj schválené?
Blbá otázka museli byť.
Melnick
08.02.06,07:17
Simona,

Doporučila som,aby si ich dali na schválenie ,ale nikto sa neozval.
Takže Ti neviem povedať.A možnože sa neozvali preto ,lebo mi 3
s.r.o. neuhradili doteraz Fa. Prácu vzali a poslali mi pozdrav z diaľky ,až z Vatikánu :že PB zaplať.

Nechám Ti to dnes, o 9.45 odchádzam z domčeka do ulíc.
Melnick
08.02.06,11:37
. A už boli aj schválené?
Blbá otázka museli byť.


Vôbec nie blbá otázka,tým že termíny boli posunuté ,každý si to zo zásady necháva na poslednú chvíľu.:p :p :p :p :p :p :eek:
martina12
08.02.06,11:49
Dokedy vlastne musia mať firmy schválený registratúrny poriadok (pôvodný termín bol tuším 30.6.2005 a potom to posunuli). Ďakujem za odpoveď.
Melnick
08.02.06,13:29
:) :) Stratila sa moja siahodlhá odpoveď.Vypisujem odmenu,pre toho kto ju nájde!:( :(
Simonab
08.02.06,15:31
Majka, ďakujem za ten registratúrny poriadok, ani nevieš ako si mi pomohla. Ešte raz vďaka a aj bodík by sa bodol, však?:) :)
Počuj ja stále Majka, Majka a teraz som si nie istá či sa tak voláš. Kde Ti zmizol ten pekný podpis? Tuším tam bolo Majula.
Melnick
08.02.06,16:07
Majka, ďakujem za ten registratúrny poriadok, ani nevieš ako si mi pomohla. Ešte raz vďaka a aj bodík by sa bodol, však?:) :)
Počuj ja stále Majka, Majka a teraz som si nie istá či sa tak voláš. Kde Ti zmizol ten pekný podpis? Tuším tam bolo Majula.

Áno ,ten podpis je moje meno a písmeno na konci je zač. písmeno môjho priezviska. Dobre si to dešifrovala ,si prijatá:) :) Som rada ,že som ti pomohla. Ak sa dozvieš niečo o školení Dr. Mihála v DK daj vedieť .

Ahoj MajulaP

Simonka dík, pozerám ,že sa mi tam "zabodilo ":D :D :D
SilviaS
15.03.06,08:38
Dobrý den všetkým.
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o maličkú radu.
Práve teraz chcem ísť do Štátneho archívu odniesť za našu firmu
Registratúrny poriadok a Registratúrny plán a neviem písalo sa že tam
má byť aj neaká smernica??????
Neviete o tom niečo???
Poradte prosímmmmmmmmm
Vďaka za odpoved

Silvia:) :) :)
SilviaS
15.03.06,09:06
Vážne nikto nevie?????????????
Silvia
miro_mr
15.03.06,09:26
Registraturny poriadok je smernica.
SilviaS
15.03.06,10:12
Ďíky pekne Miro za odpoved.
pekný den.
Silvia
lydinka
23.03.06,15:25
Ahojte poradaci, jeden moj klinet sa ma pytal, ze ked by chcel vypracovavat reg. poriadok / samozrejme za nejaku sumu a ma ZL/ ci staci ten ZL na sluzby alebo tam musi byt uvedene nieco specialne ? sama neviem co by to malo byt, tak som mu len povedala, ze zistim a preto sa obraciam na vas.
Dakujem
monspa
30.03.06,10:15
Prosím Vás, dokedy sa má odovzdať na schválenie registratúrny poriadok? A musia ho predložiť aj FO /do 20 zamestnancov/?
Milanmsk
04.04.06,05:01
Archivácia a registratúra, nájdete všetko na www.spisy.sk. Sú tam aj vzorové formuláre.
tinit
16.06.06,04:52
Zdravim vsetkych "nadsencov" pre registraturny poriadok!
Mam dotaz. Registraturny poriadok pre nasu spolocnost nam vypracovala ina spolocnost a poskytovala nam vsetky sluzby okolo toho. Teraz ta spolocnost zanikla a ja neviem, ci treba niekde nahlasovat zmenu, ci mame vypracovavat novy registraturny poriadok.... Vie mi prosim niekto poradit? Dakujem.
sway
16.06.06,04:59
Zdravim vsetkych "nadsencov" pre registraturny poriadok!
Mam dotaz. Registraturny poriadok pre nasu spolocnost nam vypracovala ina spolocnost a poskytovala nam vsetky sluzby okolo toho. Teraz ta spolocnost zanikla a ja neviem, ci treba niekde nahlasovat zmenu, ci mame vypracovavat novy registraturny poriadok.... Vie mi prosim niekto poradit? Dakujem.

Môj názor je, že ak ho máte schválený tak nič netreba meniť, len podľa neho pracovať.;) A ak firma chce môže zadať práce okolo toho inej firme už s tým že RP vypracovaný a schválený má, len ďalšie služby chce od nej - ale neviem o aké služby ide? - veď podľa RP už len evidujem a zakladám doklady...
tinit
16.06.06,05:25
sway, dakujem za nazor
sway
16.06.06,05:34
sway, dakujem za nazor

Fajn ale aj tak ešte chvíľku počkaj čo ostatní.....:)
MartinkoK
26.06.06,10:31
Ahojte, práve idem začať pracovať na registratúrnom poriadku pre s.r.o. - 5 zamestnancov. Nemohol by niekto niečo podobné prilepiť. Díky
petra:-)
26.06.06,10:57
zdendo
27.06.06,20:51
Ked som SZCO a nezamestnavam nikoho, mozem pouzit registraturny plan a poriadok co je na stankach http://www.civil.gov.sk/arch/MPzivnostnicileg.doc , pripadne co je vzor na http://www.spisy.sk/zivnostnici-registraturny-plan.html .
Ked nebudem viest vsetku agendu co je v tej tabulke mam radsej tie riadky vymazat, alebo ich tam nechat.
Pokial nebudem mat dokument co by som tam zalozil tak sa s tym riadkom proste nezaoberat?
Este pre istotu, nemusim to davat na schvalenie ked je to take isté odporucené od MVSR, pripadne keby som nejake riadky z tabulky vynechal?
Melnick
27.06.06,21:14
Ked som SZCO a nezamestnavam nikoho, mozem pouzit registraturny plan a poriadok co je na stankach http://www.civil.gov.sk/arch/MPzivnostnicileg.doc , pripadne co je vzor na http://www.spisy.sk/zivnostnici-registraturny-plan.html .
Ked nebudem viest vsetku agendu co je v tej tabulke mam radsej tie riadky vymazat, alebo ich tam nechat.
Pokial nebudem mat dokument co by som tam zalozil tak sa s tym riadkom proste nezaoberat?
Este pre istotu, nemusim to davat na schvalenie ked je to take isté odporucené od MVSR, pripadne keby som nejake riadky z tabulky vynechal?

Povinnosť schváliť svoj RePo a RePlán majú s.r.o.
Tie vzory sú trochu strohé na môj vkus a aj ukladanie dokumentov podľa toho plánu si neviem dosť dobre predstaviť. To je len pomôcka,pre podrobnejšie vypracovanie.
Alexandra Molnárová
16.08.06,07:59
Nemáte niekto skúsenosti s p. riaditeľkou archívu v Trebišove? Je to strašné, včera ma z nej skoro porazilo. Už 3 mesiace nám schvaľuje reg. plán. Máme strašne veľa papierov, bez A-čka, ktoré majú viac ako 10 rokov, potrebovali
by sme ich vyradiť, lebo nám len zaberajú zbytočne veľa miesta. Povedala mi
pred 2-mi mesiacmi, že keď si urobím plán podľa knižky ktorú napísala jej šéfka tak to bude určite dobré. Ja som to urobila podľa tej knižky samozrejme
som to prispôsobila na podmienky našej firmy a odovzdala na schválenie. Po mesiaci mlčania som tam zavolala, či by to nemohli urýchliť, lebo sa nám už
naozaj nezmestia papiere do poličiek, tak nám z trucu zaslala sekretárkou
list, že tam máme chyby a máme pozrieť knižku (podľa ktorej som to robila), alebo prísť na konzultáciu. Predvčerom som jej zavolala, kedy môžem prísť
na tú konzultáciu tak mi povedala, že ona už nevie o čo tam išlo, ale určite
to bolo pokazené. Včera som za ňou zašla, po 45 minútach čakania a 20 minútach kým našla naše papiere mi povedala, že ona nie je povinná mi povedať čo tam máme zle. Že máme niekomu zaplatiť (zdá sa mi že tým myslela seba) 15.tisíc aby nám to urobil. Keď som sa jej spýtala, či to potom už bude isté, že nám to schváli povedala, úškrnom, že nie. Neviete náhodou, kde by som sa na ňu mohla sťažovať. Je to staršia pani, ktorá robí určite v archíve od skončenia vŠ a myslí si, že je to najdôležitejšia inštitúcia v štáte.
Rozpráva s povýšeneckým tónom ako keby bola najmúdrejšia osoba na svete.
mlyn16
16.08.06,08:06
Našťastie naša firma nedávala ešte nič na archiváciu, tak nemám skúsenosti s prístupom nášho archívu, ale zo životných skúseností by som ti doporučila písomný styk, aby si mala aspoň niečo v rukách. S takouto korešpondenciou by si sa mohla neskôr obrátiť aj na nadriadený úrad.
Držím palce!
korduľa
16.08.06,08:11
alexandra tak teda tu pani pozdravujem- kedze si bola na konzultacii pani ti mala pekne povedat co konkretne je zle, neexistuje aby ti povedala, ze si mate najat niekoho kto ti povie co tam mate zle.
my sme firma,ktora robi registraturu a aj za klientov vybavujeme konzultacie v archive, ver tomu, ze oni si vzdy nieco najdu, zo je treba opravit aj ked je to urobene inou firmou - vlastna skusenost.
vzdy ked som bola na konzultaciach bol navrh pripraveny a oznaceny co treba prerobit a preco, takze pokial mas navrh urobeny a hlavne prisposobeny na vase podmienky tak trvaj na tom, ze chces od nej vyjadrenie s konkretnymi vecami co treba urobit a dovod.
ona predsa nevie ako to u vas funguje a nemoze vnucovat nejaky vzor podla knizky to je blbost , kazda firma predsa zaklada dokumnety podla toho ako jej to vyhovuje a hlavne ako si zvykla a nebude to predsa menit podla toho ako urobi niekto knizku
Alexandra Molnárová
16.08.06,08:19
Veď ja si trvám na svojom, lenže ona sa mi zdá, že kým nedostane do vrecka zopár tisíc, alebo nepodám na ňu niekde sťažnosť tak bude vyskakovať. A to som už včera predtým ako som tam išla dve sekretárky z inej firmy vraveli, že ma dopredu ľutujú, že tam musím ísť, lebo oni ju tiež poznajú, takže to asi nerobí iba so mnou. Už som tam poslala písomne návrh na vyradenie bez "A"čkových záznamov. Počkám či sa ozve keď nie tak to vyhadzujem.
korduľa
16.08.06,08:26
splnila si si povinnost - zaslala si smernice na schvalenie - predpokladam, ze mas od toho nejaky doklad , pripadne sa informuj nie u nej ale u pracovnicok ci maju v tom konkretnom archive limit do kedy to musia schvalit - malo by to byt do 3 mesiacov -/mam skusenosti aj s jednym rokom/
viac tam nevolaj musia ti poslat pisomne vyjadrenie, s uvedenymi chybami alebo navrhmi na zmeny
korduľa
16.08.06,08:31
hlavne si trvaj na svojom - kazde vyjadrenie pisomne,
Alexandra Molnárová
16.08.06,08:50
ďakujem za skúsenosti a rady;)
Maxinka
31.08.06,14:09
Prosím Vás vypracuvávam pre novú s.r.o. reg.poriadok a plán, ktorá nemá ešte ani zamestnancov a v dohľadnej dobe ich bude mať len okolo 10.Môžem použiť ako prílohu ten reg. poriadok, ktorý je na istej web.stránke ako pomôcka?
A poradte mi, kde mám otlačiť tú prezenčnú pečiatku,a čo mám do nej napísať:- Pod. číslo?
- Číslo spisu?
- prílohy/listy?
Musím si kúpiť aj tú reg.knihu? Ak áno, čo budem do nej zapisovať?

Za info vopred ĎAKUJEM
boitana
05.09.06,06:43
Registratúra je vlastne bývalý archivačný poriadok. Ktorý doklad koľko rokov plesnivý skladovať. Aj keď ste malá firma, mohla by nastať situácia, že budete v likvidácii a pod. a v tom prípade podľa tohto zákona postupovať, ktoré doklady treba odovzdať štátnemu archívu. Dala by som do placu aj registratúrny poriadok, ale nemám ho v elektronickej verzii, ak mi na súkromnú správu pošleš kontaktnú adresu, pošlem ho poštou. Aspoň tak by som dokázala pomôcť.
Chcem ta poprosit o radu -bývala s r o -nevypracovavala registraturny poriadok lebo od roku 2003 bola mrtva firma nerobila nic a v roku 2006 ju vymazali z obchodneho registra a ja teraz neviem co sa tyka dokladov -hlavne ohladom miezd -ako ich mam archivovat doma ?lebo fakt su velmi potrebne, alebo komu ich mam zaslat-do archivu ked som nevypracovala ziadny registraturny poriadok -dakujem za kazdu radu
Assea
26.09.06,04:42
Ahojte poraďáci...

zaujíma ma do kedy treba odovzdať registratúrny plán.
Sme malá a.s. a chcela by som ako registratúrny plán použiť
vzorový (pre malé subjekty)... bude to OK?

A neviete či je niekde zverejnený prehľad koľko min. má byť
ktorý dokument archivovaný?

Mám tu z toho guláš... :) Ďakujem
apo
11.01.07,23:18
ako Vás tak všetkých čítam, tak vidím, že v utorok ma čaká čaká výlet do archivu...asponže som si už dnes zistila kam vlastne patrím
A ešte niečo..tá pani z archívu mi slúbila že mi poskytne nejaký vzor ako by mal taký poriadok vyzerať, tak pre Vás všetkých ktorí ste s vypracovávaním ešte nezačali to sem umiestnim.

Väčšina podnikateľov nebude musieť od mája 2007 vypracúvať registratúrne poriadky. Vyplýva to z novely zákona o archívoch a registratúrach, ktorú v stredu schválila vláda SR. Na rokovanie ju predložilo Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Pôvodcovia registratúry pri vyraďovacom konaní už nebudú musieť dlho čakať na rozhodnutie štátneho archívu o vyradení dokumentov. Ak štátny archív nevydá do 60 dní rozhodnutie o vyradení resp. archivácii dokumentov, pôvodca môže dokumenty bez trvalej dokumentárnej hodnoty zničiť.

MV sa tak snaží vyhovieť požiadavkám podnikateľov, ktorí argumentujú nadmerným byrokratickým i finančným zaťažením súvisiacim s vypracúvaním registratúrneho poriadku. "Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán," uviedla Alena Koišová z MV. Od tvorby registratúrnych plánov a registratúrnych poplatkov by mali byť oslobodení aj tí pôvodcovia registratúry, ktorých výsledky činnosti sú predmetom autorského práva.


Vláda schválila zmenu v povinosti vypracovať registrartúrny plán.

Vie niekto definovať okruh podnikateľov:
Ak z činnosti podnikateľa nevznikajú registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou hodnotou, ktoré sú potenciálnym zdrojom archívnych dokumentov, nebude povinný vypracúvať ani registratúrny plán.

Mám obavu, že ten kto vystavuje faktúry je už ten kto nespadá do okruhu s výnimkou podľa textu v uverejnenej správe.

apo
korduľa
12.01.07,08:38
archivne dokumenty mozu byt zakladatelske listiny a vyrocne spravy a podobne veci, faktury su v poho.
ale zakladatelske listiny ma skoro kazdy
tinusa
12.01.07,10:27
podľa návrhu zákona v §16 sa dopĺňa odsek 3, ktorý znie:
Povinnosť vypracovať registratúrny poriadok nemá pôvodca registratúry, ktorý je podnikateľom, to sda nevzťahuje na registratúrny plán. Povinnosť vypracovať registratúrny plán nemá pôvodca registratúry, ktorý je podnikateľom a jeho registratúru tvorí len účtovná dokumentácia.
To znamená, že vlastne každý podnikateľ bude aj podľa tohoto návrhu mať povinnosť vypracovať registratúrny plán, lebo každý má aj iné dokumenty ako účtovnú dokumentáciu. Podľa môjho názoru a skúseností je dobre vypracovaný registratúrny plán prínosom pre každého podnikateľa samozrejme ak ho bude aj využívať, to znamená, že nesmie byť vypracovaný iba formálne, preto,že to prikazuje zákon. Dobre poznám aj problematiku byrokracie na niektorých archívoch, ktoré sa snažia vnútiť podnikateľovi svoju predstavu o registratúrnom pláne, čo tam má byť a čo nemá. Potom sa môže stať, že takýto registratúrny plán bude iba formálnym a v organizácii nepraktickým. Prípadne bude taký jednoduchý, že budete musieť každú chvíľu robiť jeho aktualizáciu a znova chodiť na archív aby vám schválili dodatok. Čo sa týka registratúrneho poriadku, navrhovaná zmena zákona ruší povinnosť tento vypracovať. Ale toto treba chápať v kontexte celého zákona. To znamená, že registratúrny poriadok nemusí podnikateľ vypracovať a dávať na schválenie archívu. Sama vítam tento zámer. Podľa môjho názoru registratúrny poriadok je internou normou organizácie, ktorej schválenie a vydávanie má byť vo výlučnej právomoci podnikateľa. A tak, ako iné interné predpisy, ju bude musieť podnikateľ vypracovať, samozrejme okrem prípadov, keď si správu registratúry vykonáva sám, vtedy bude pre neho záväzný zákon a prípadné vykonávacie predpisy k nemu. Podľa môjho názoru v médiach sa často nerozlišuje medzi registratúrnym plánom a registratúrnym poriadkom. Preto často dochádza k dezinformácii. To bol aj prípad, návrhu novelizácie zákona o archívoch a registratúrach, keď sa v médiach objavila informácia, že podľa odhadov MV SR bude mať povinnosť vypracovávať registratúrny plán iba pätina podnikateľov na Slovensku. Mám dojem, že autor tohoto výroku hovoril o registratúrnom poriadku. Budem rada, ak tieto moje postrehy vnesú aspoň trošku svetla do chaosu, ktorý vládne okolo registratúr.
misomiso
12.01.07,11:03
No a aky je vlastne rozdiel medzi registraturym planom a reg. poriadkom?

Ak vyhlasim, ze nasa s.r.o. vedie iba uctovnictvo, tak sa to na nas nevztahuje?
repero
12.01.07,22:40
Nevedeli by ste mi prosim poradit, dokedy je (alebo bola) povinna mala sro predlozit reg. poriadok a/alebo reg. plan? Dakujem