koalko
24.10.04,19:41
Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
jaroslav
24.10.04,19:58
už ti niekto odpovedal ?
Heni
24.10.04,20:00
Janca
25.10.04,04:32
zakon 395/2002 Z.z., vzhl. MV SR 628/2002 Z.z - prave som si vytiahla JUPP 1/2004 od Poradcu Zilina, je tam o tom vsetko. Alebo zavolat do statneho archivu vo svojom obvode. Ach, ach, kde budem brat na tie pokuty, vsetci sa len vyhrazaju a vyhrazaju. Ak takto budu plasit dalej, zachvilu male a stredne podnikanie zanikne....
koalko
25.10.04,09:03
Už som volala štátny archív. Týka sa to len právnických osôb. Nadiktovala mi akú literatúru si mám pozháňať : Správa registratúrnych záznamov a archivácia dokladovu u ich pôvodcov. Publikáciu vydáva K.Z.T. a.s., Kukuričná 1, 820 00 Batislava. Vypracovaný Registratúrny poriadok musí št.archív odsúhlasiť.
Danielle369
25.10.04,09:10
určite to bude len pre právnicke osoby?
Janca
25.10.04,09:11
Mas aj c. telefonu na objednavku tej publikacie ?
rosemary
25.10.04,09:36
Na adrese, ktorú uviedol/la/ koalko ju možno objednať na dobierku. Ja už mám celú peripetiu s registratúrou za sebou.
Dada
25.10.04,09:37
Na adrese, ktorú uviedol/la/ koalko ju možno objednať na dobierku. Ja už mám celú peripetiu s registratúrou za sebou.
Tak nám prosím ťa popíš, ako si postupovala. Vďaka.
Janca
25.10.04,09:49
Publikaciu si mozete objednat vo firme KZT, a.s. Kukuricna 1, Bratislava, fax: 02/44372660, tel.: 02/49265203, e-mail: KZT@KZT.sk. U nas na statnom archive povedali, ze si mame svoje doterajsie interne smernice prepracovat podla tej prirucky aby boli v azurite so zakonom a vyhl. a p. riaditelka nam to potom zadarmo potvrdi a vrati, popr. navrhne co tam este doplnit.
Bodlo by, keby to mal uz niekto vypracovane, ale to by som asi vela chcela, ze ? Tak hor sa do objednavania.
Janca
25.10.04,09:49
Zabudla som este - je to pre vsetky osoby, t.j. FO aj PO.
rosemary
25.10.04,09:54
V tej knihe, ktorá tu už bola spomínaná."správa registratúrnych záznamov a archívnych záznamov a archívných dokumentov u ich pôvodcov" je celý postup popísaný, vzor registratúrneho poriadku je tam tiež, podľa toho som postupovala. Sú tam tiež doby uloženia všetkých možných dokumentov. Keď som si smernicu podľa tohto vzoru vypracovala, poslala som ju na štátny archív /každý okres by ho mal mať/ odsúhlasiť. Mám ju schválenú už viac ako rok. Nieje to nič zložité, je to zasa iba o papierovaní./Čo mimochodom úplne nenávidím/. Kniha mi prišla asi za týždeň.
Dada
25.10.04,09:56
Čo asi stojí tá knižka?
Janca
25.10.04,10:01
Okolo 400,-- Sk, podla toho co stoji este dobierka, balne .... ved to poznate.
Hlinkovx
25.10.04,10:04
TO ROSEMARY:
prosím Ťa, nemohla by si tu niečo viac ohľadom toho napísať..a ak môžeš.. aj ohľadom tej smernice..popr. ju tu uverejniť.. pre také firmy ako je tá naša.. čo žiadnu publikáciu v živote nekúpia, lebo šéf to nepotrebuje...
Ďakujem za každú radu...

A na čo to je vlastne dobré tá registratúra.....?
Skúste mi to objasniť... veď sme malá firma..ktorá má za rok 3 šanóny..a to je všetko
rosemary
25.10.04,10:22
Registratúra je vlastne bývalý archivačný poriadok. Ktorý doklad koľko rokov plesnivý skladovať. Aj keď ste malá firma, mohla by nastať situácia, že budete v likvidácii a pod. a v tom prípade podľa tohto zákona postupovať, ktoré doklady treba odovzdať štátnemu archívu. Dala by som do placu aj registratúrny poriadok, ale nemám ho v elektronickej verzii, ak mi na súkromnú správu pošleš kontaktnú adresu, pošlem ho poštou. Aspoň tak by som dokázala pomôcť.
Hlinkovx
25.10.04,10:28
no v likvidácii asi budeme čoskoro..takže sa to vcelku zíde..
do SS ti adresu pošlem s radosťou...a ďakujem veľmi pekne za pomoc....
Dada
25.10.04,10:36
Registratúra je vlastne bývalý archivačný poriadok. Ktorý doklad koľko rokov plesnivý skladovať. Aj keď ste malá firma, mohla by nastať situácia, že budete v likvidácii a pod. a v tom prípade podľa tohto zákona postupovať, ktoré doklady treba odovzdať štátnemu archívu. Dala by som do placu aj registratúrny poriadok, ale nemám ho v elektronickej verzii, ak mi na súkromnú správu pošleš kontaktnú adresu, pošlem ho poštou. Aspoň tak by som dokázala pomôcť.
Môžem ťa poprosiť o ten registratúrny poriadok? Adresu ti dávam do "súkromnej správ". Vďaka
Dadena
25.10.04,11:01
Registratúrny poriadok sa týka (ak sa nebavíme o štátnej správe) všetkých akciových spoločností a spoločností s ručením obmedzeným (netýka sa SZČO). V podstate ide o vnútornú smernicu spoločnosti (s názvom "Registratúrny poriadok xxx" ), ktorou sa určujú pravidlá, ktoré sa vykonávajú pri prevzatí písomnej zásielky, jej zaevidovaní, jej vybavenia až po jej uloženie. Každá jedna písomnosť (či už ponukový list, obchodný list, faktúra a pod.) by mala byť zaevidovaná v restistratúrnom denníku, tej ktorej spoločnosti (pod evidenčným číslom, s dátumom prijatia, so záznamom od koho je "zásielka", s obsahom podania a so spôbom vybavenia tohto podania). Ďalej by mali byť v registratúrnom poriadku uvedené doby buď skartácie jednotlivých dokumentov alebo archivácie alebo výberu. To znamená, že napr. označenie dokumentu S (skartácia) znamená, že uvedený dokument po určenej lehote bude zoskartovaný, V (výber), že dokument po určenej lehote bude vybraný a zároveň bude posúdená jeho lehota skartovania (to znamená, či sa predĺži alebo ho treba skartovať), A (archivácia) presná lehota na archivovanie (týka sa hlavne dokumentov, ktorých archivácia je presne stanovená osobitnými predpismi napr. personalistika, účtovné doklady). Kedže je opätovne možné, že nám náš štát znova hrozí pokutou, za niečo, čo ani on sám nemá úplne v poriadku, v priebehu budúceho mesiaca sa pokúsim pripraviť (dúfam, že nezabudnem na žiadne §) ustru registratúrneho poriadku, ktorý Vám potom zašlem na tieto stránky a každý si ich môže doplniť prípadne prerobiť na svoje podmienka. Ale nesmieme pri tom zabudúnúť na osobitné zákony, ako zákon o účtovníctve a pod..
rosemary
25.10.04,11:15
Dadenka dobre si to popísala, ale mám dojem, že podľa knihy o registratúrach sa teraz používa príznak A, t.j. dokument s archivačnou hodnotou, a bez príznaku, kde uvedieš iba lehotu uloženia. Takto to mám odsúhlasené štátnym archívom. Pri fyzickom likvidovaní dokladov /čo má byť min. raz za 5 rokov/ doklady bez príznaku môžeš s povolením archívu likvidovať, a doklady s príznakom A posúdiš či si ich ešte ponecháš v registratúre, alebo odovzdáš do štátneho archívu. S a V sa používalo v minulosti pri archivačných poriadkoch.
Hlinkovx
25.10.04,11:21
Díky za objasnenie pre Rosemary a Dadenu...
čo ešte všetko máte vo firmách...?! ja mám dojem, že čím viac čítam túto stránku, tak stále viac nachádzam vecí, ktoré nemáme poriešené.. najprv to bol zákon o ochrane osobných údajov /s oneskorením 1,5 roka/ , teraz nejaký registratívny poriadok..a to ešte neviem, čo ma čaká nabudúce...
rosemary
25.10.04,11:50
My sme minulý rok robili certifikáciu ISO /podotýkam, že je to strašná bl../no a podmienkou sú všetky možné aj nemožné smernice, aby sme si certifikáciu za nemalé peniaze zaslúžili.Mimochodom pripravovali sme to 17 mesiacov.
Dadena
25.10.04,11:53
Ospravedlňujem sa, ak som uviedla nejaké dezinformácie. V každom prípade, Štátny archív mesta BA, usporiada dňa 19. 11. 2004 o 9.00 hod. informačný seminár s témou ako vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny plán (ktorý sa týka s. r.o.). Bližšie informácie na tel. 02/54 43 32 48 p. Karačanová. Predmetného semináru sa zúčastním aj ja. Ak by sa Vám z akéhokoľvek dôvodu tohto semimáru nepodarilo zúčastniť, závery z neho Vám dám na vedomie, resp. pokúsim sa vypracovať registratúrny poriadok.
Hlinkovx
25.10.04,11:59
To rosemary...
takže zato máš o všetkom taký prehľad...keďže si tým všetkým už musela prejsť...
my tu nemáme žiadne smernice...a ani nič podobné... takže ISO by nám určite nehrozilo..ale ani ho nechceme.... my si tu budeme spokojne žiť... až pokiaľ nás nezrušia..hihihi
deha
25.10.04,12:10
V prípade ,keď má spoločnosť smernice kvality ISSO neviemaké, a tam je okolo tohto obehu dokladov a archivacii a skartacii vsetko do puntiku, tak treba okolo toho aj nejaky registraturny poriadok, ved ziskanie takeho certifik ISSO obnasa nemalu sumu , zda sa mi to scestné
andrea
25.10.04,13:23
Prosím Vás nemôže niekto poskytnuť vzor ako má vypracovaný ten registratúrny poriadok? Ja robim účtovníctvo štyrom podnikateľom a každy podnika v inej činnosť. Mám čo robiť, aby som to stíhala a teraz ešte aj toto. Prosím,prosím k nahľadnutiu niejakého registratúrneho poriadku.Ďakujem.
Paula
25.10.04,14:00
Pridávam sa s prosbou k andrei, som na tom presne ako ona.
Fidlo
26.10.04,07:13
Dadena, srdečná vďaka vopred za ponuku a ochotu vypracovať nejaký registratúrny poriadok a dať ho tu do pľacu, myslím že tým pomôžeš veľa "pohodárom". Ešte raz dík za všetkých.
Tomi
27.10.04,10:45
Volala som dnes do pobočky štátneho archívu, kde patríme ( pobočky sú uvedené a s tel. číslami na stranke Ministerstva vnútra - archívnictvo). Veľmi milá pani mi povedala aby sme zajtra prišli, že nám dá na diskete vzory, ktoré k tomu bedeme potrebovať. Ak ich budem mať pokúsim sa ich tu uverejniť.
ricij
27.10.04,10:47
Výborne, Tomi, myslím, že tu už podupkujeme viacerí....
Hlinkovx
27.10.04,10:53
Kto ste z Prievidze... ?! kam spadáme... pod ktorý archív...?!
lebo na tej stránke je štátny archív NITRA pobočka Bojnice..je to tak?! ..díky za odpoveď..
Janca
27.10.04,11:15
To Hlinkovx: Prievidza spada pod statny archiv Bojnice. c.tel: 5430419. Podla ustneho usmernenia ich pracovnicky treba si vypracovat reg. poriadok podla tej publikacie z Bratislave, v jednom vyhotoveni odniest alebo poslat im, su tam kazdy den cca do 15.00 hod. Pani riaditelka ho skontroluje, ak bude v poriadku ostempluje ho, ze je vyhovujuci, potom si ho zalozite ako firma, alebo ho vrati na prepracovanie, ak bude treba. Vraj cela procedura je bez poplatkov. Tolko som zistila ja. Tak teraz uz len cakam na tu knihu, sef mi ju dovolil kupit na dobierku.
Janca
27.10.04,11:16
Keby si tam chcela ist osobne, je to niekde v oblasti poslednej tocitej zastavky v Dubnici. Este som tam nebola, len z pocutia viem, ale uz som tam zvazovala ist kvoli SVB.
Hlinkovx
27.10.04,11:19
Díky Jani...
potešila si ma..a díky za objasnenie postupu....ale zatiaľ sa hrám na mŕtveho chrobáka... čakám na registratívny poriadok od Rosemary..a až potom sa tam budem ozývať...

Jani.. to myslíš, že ten archív je kdesi pri LUNE?!..či kde?!
Už som zistila...je to veľký barák nad Lunou...
katika
27.10.04,11:54
Tomi dúfam,že sa ti to podarí uverejniť, inak sme stratení.
jess
27.10.04,12:33
Akurát mi prišiel list, že mi za "malý" poplatok vypracuje jedna firma ten reg.... plán. A keďže viem, že majiteľ tej firmy je dobrý lakomec a "malý" poplatok bude pre mňa dosť veľký, tak si pekne počkám na reg.plán od rosemary./.... len dúfam, že nás nesklame a prilepí ho tu/. Vopred ďakujem.
Janca
28.10.04,06:30
Ja som dostala ponuku za vypracovanie reg. poriadku s 5-miestnou sumou. Dalsie prace samozrejme samostatne zaplatit navyse. Vzhladom na to, ze sef nechce, aby niekto prezeral udaje nasej firmy pri zostavovani planu, neminie ma to vypracovat to vo vlastnej rezii. Drzte mi palce, aby som sa Vam nemusela ozvat zo Sucian. Sice, minule som tadial isla a uz ta budova nestoji, neviete kde ma teda odvezu ?
Nike
28.10.04,06:40
Ahojte poradníci,

registratúrny poriadok skutočne beží. Je to ozaj zaujímavá záležitosť a pre ekonomov dosť nepríjemná. Prísť k dohode a zhode s archívom je dosť problém. Tiež to máme za sebou, ale ja to budem vždy robiť cez archivára, ktorý mi všetko vybaví, zabezpečí a ťahá sa s archívom. Najskôr sme si mysleli, že máme dosť právnikov aby sme to zvládli, ale archív a istá pani tam nás presvedčila, že sme všetci študovali zbytočne. Najali sme archivára a za 3 mesiace máme veci v archíve.
Toť moja konkrétna skúsenosť. Všetkým držím palce.
Dada
28.10.04,06:47
A kde ste si najali toho archivára? Popíš ešte niečo bližšie. Dík.
Hlinkovx
28.10.04,06:54
Ja som dostala ponuku za vypracovanie reg. poriadku s 5-miestnou sumou. Dalsie prace samozrejme samostatne zaplatit navyse. Vzhladom na to, ze sef nechce, aby niekto prezeral udaje nasej firmy pri zostavovani planu, neminie ma to vypracovat to vo vlastnej rezii. Drzte mi palce, aby som sa Vam nemusela ozvat zo Sucian. Sice, minule som tadial isla a uz ta budova nestoji, neviete kde ma teda odvezu ?
To Janca.. v nemocnici v Bojniciach rozšírili psychiatrické oddelenie..takže ani do archívu to nebudeš mať ďaleko...a určite sa tam stretneme...
aj keď dúfam, že rosemary.. ten papier pošle..a my si ušetríme prácu a námahu a psychiatrickému oddeleniu námahu s nami
Janca
28.10.04,06:56
Rosemary pomooooc, lebo budu musiet stavat viac zariadeni pre nas "postihnutych zakonmi" !!!!!!!!!!!
Hlinkovx
28.10.04,06:57
A ináč ešte stále mi nie je jasné..o čo sa tu vlastne jedná..urobiť registratívny poriadok..a ďalší postup..naťahať veci do archívu, alebo ?!
Hlinkovx
28.10.04,06:58
Rosemary pomooooc, lebo budu musiet stavat viac zariadeni pre nas "postihnutych zakonmi" !!!!!!!!!!!Ale keď sa to tak vezme...čo nám bude chýbať?! okrem toho že nebudeme mať všetkých päť pokope?!
Janca
28.10.04,06:58
Rada hras pexeso a clovece nahnevaj sa ?
Nike
28.10.04,06:59
Tento konkrétny archivár je môj známy, ale nemal by to byť problém zistiť cez archív, alebo štátnu archívnu správu MV (Križkova ul) určite je viac takých, ktorí by pomohli.

Čo ťa zaujíma viac. O konkrétnom archívnom poriadku veľa neviem aj keď som ho čítala (ekonomické zákony sú podľa mna zrozumitelnejšie). Výhoda v najatí archivára bola v tom, že nám to nielen celé vybavil a urobil, ale aj vysvetlil a naučil nás v tom pokračovať správne. Sme titiž úrad a tu by mal spisový a registratúrny poriadok fungovať 100% čo sa aj deje.
Je to presne ten istý prípad ako keď si niekto najme ekonóma aby to celé nemusel spackať sám-
Hlinkovx
28.10.04,07:03
Rada hras pexeso a clovece nahnevaj sa ?Radšej scrabble...aj keď nebudeme mať všetko v hlave ok..tak pexeso..a clovece určite zvládneme...len aby nás dali spolu na celu!! hihi
Hlinkovx
28.10.04,07:04
Tento konkrétny archivár je môj známy, ale nemal by to byť problém zistiť cez archív, alebo štátnu archívnu správu MV (Križkova ul) určite je viac takých, ktorí by pomohli.

Čo ťa zaujíma viac. O konkrétnom archívnom poriadku veľa neviem aj keď som ho čítala (ekonomické zákony sú podľa mna zrozumitelnejšie). Výhoda v najatí archivára bola v tom, že nám to nielen celé vybavil a urobil, ale aj vysvetlil a naučil nás v tom pokračovať správne. Sme titiž úrad a tu by mal spisový a registratúrny poriadok fungovať 100% čo sa aj deje.
Je to presne ten istý prípad ako keď si niekto najme ekonóma aby to celé nemusel spackať sám-Jedná sa mi o to.. že keď vypracujem / odpíšem/ registratívny poriadok od niekoho..tak nasledujúci postup..je zaniesť papier na archív a čo dalej?!
Janca
28.10.04,07:06
To Hlinkovx: mozno sa nam to podari, vsak budeme mat jednu diagnozu.
Hlinkovx
28.10.04,07:08
NIKE... a ešte ohľadom toho archivára...koľko ťa to stálo?! lenže by sme malá firmička.. my nie sme úrad..
Hlinkovx
28.10.04,07:09
To Hlinkovx: mozno sa nam to podari, vsak budeme mat jednu diagnozu.Lebo cez mreže sa to dosť blbo hrá... ale možno by sme si zvykli...
nemáš tam nejaké konexie...žeby sa už pripravili na nás..potom bude nápor a čo s nami bude?!
Janca
28.10.04,07:12
zacnem ich hladat, len co neurobim ten reg. poriadok a registraciu osob. udajov, ked ma sef vyhodi. Jeho zena je doktorka, Ta nam to urcite lahko zariadi. Vsetci sa zideme v jednej posteli ....
Hlinkovx
28.10.04,07:13
ja síce radšej v samostatnej postielke......ale keď ináč nedáš...ale keď nám nedajú..tak aj jedna bude stačiť..
Nike
28.10.04,07:15
Sme malý úrad. Cena je porovnateľná s účtovníkmi, takže dosť. Samozrejme nezáleží na veľkosti firmy, ale na množstve dokladov.

Opísať môžeš len z časti, lebo to musíš našiť na vašu fi. To ale nie je to najhoršie. Najťažšie je dostať súhlas archívu.
Konkrétna skúsenosť.
Právnici vypracovali poriadok pred cca 8 rokmi. Prediskutovali sme to so štátnou archívnou správou MV - súhlas, používali sme ho.
Prišla novela zákona, vypracovali nový už registratúrny poriadok. Poslali sme ho do archívu. Neprišiel súhlas, ale pani, ktorá nám chcela poradiť. Boli sme radi, všetko sme akceptovali - vytkla, že máme do veľa skupín rozdelenú agendu. tak sme prerobili poriadok upravili sme skupiny. Prišla opäť a vytkla nám, že ich je málo. Šéf sa naštval najal archivára a je to.

takže držím palce v spolupráci a archívom, ale možno očaríte.
Janca
28.10.04,07:19
Tymi vraskami asi tazko. Mam len jedny nervy a mozno presvedcim sefa, ze to bude pre nas vyhodnejsie a budeme postupovat ako Ty Nike. Ale uz som si dala poslat tu knihu, tak aspon jeden pokus urobim a potom sa uvidi.
Hlinkovx
28.10.04,07:22
Dokladov tu nemáme veľa... napr. 2 šanóny za rok.../faktúry, pokladňa, mzdové listy, fondy, výkazy, DPH/ nič viac..
ostatné všetko hádžeme do zberu.. však, kde by sme to skladovali?!..
a kvôli tomu robiť všelijaké papiere.. to fakt si myslia, že človek nemá čo iné na práci... len študovať zákony..a hrať sa s papiermi..?!
Hlinkovx
28.10.04,07:23
Tymi vraskami asi tazko. Mam len jedny nervy a mozno presvedcim sefa, ze to bude pre nas vyhodnejsie a budeme postupovat ako Ty Nike. Ale uz som si dala poslat tu knihu, tak aspon jeden pokus urobim a potom sa uvidi.
Keď neočaríme...aspoň unavíme..!!!
Nike
28.10.04,07:28
Z vás bude mať archív radosť. Vetrím porušenie nielen archívneho zákona. Ale aj tak sa dá.
Janca
28.10.04,07:29
Vies ukecat k smrti ? Lebo ja moc nie. Ja len dufam, ze Tí, co to maju za sebou poradia, ked na nieco zlozitejsie narazime.
Hlinkovx
28.10.04,07:37
TO NIKE A JANCA:
Nike..vetríš správne.. z nás majú všetci radosť...ale paragrafy sú nato , aby sa obchádzali... - aj tak v živote sa Ti nepodarí, aby si všetko mala OK..na 100% percent
JANCA: ukecať viem, až keď ma niekto veľmi naštve...dovtedy som kľudas, ktorý toho veľa nenahovorí....
Zajtra mám voľno..tak neviem, či sa do toho archívu nevyberiem.. pokecať si... len keby sa mám aspoň čoho chytiť
Hlinkovx
28.10.04,07:43
Z vás bude mať archív radosť. Vetrím porušenie nielen archívneho zákona. Ale aj tak sa dá.Vieš ono to máš asi tak... napr. zákon o ochrane osobných údajov.... keď sme urobili inváziu na úrad..tak zrazu musia novelizovať zákon..
takže možno to takto dopadne aj s registratúrou..
keby tie zákony robia ľudia z praxe....bolo by to super...ale keďže sú to väčšinou zákony šité horúcou ihlou a od stola....tak to tak aj vyzerá..
a tento štát vie tak akorát podkopávať nohy...
štát nedodržuje zákony .. tak prečo sa s nimi mám riadiť ja...?!..
Janca
28.10.04,07:45
Skus sa opytat v Haagu !?!?!?
Hlinkovx
28.10.04,07:48
Skus sa opytat v Haagu !?!?!?
a prečo...?!... a načo?!..nechňapem
andreaS
28.10.04,07:50
janca a hlinik: myslim, ze sme viaceri.. :o))

ja robim ucto jednej malej s.r.o.-cke bez zamestnancov a drobnym podnikatelom, ktori maju do roka 10 faktúr. A zas akoby som nemala nic na praci budem kazdemu robit registraturny poriadok... ach jaj...
Hlinkovx
28.10.04,07:51
za ten hlinik vypichnem očko...ale ináč ma teší.. že problémy nemám sama...
andreaS
28.10.04,07:52
akurat som si to vsimla a chcela som sa ospravedlnit.. promin.. v tej rychlosti sa mi podari vselico
Hlinkovx
28.10.04,07:54
akurat som si to vsimla a chcela som sa ospravedlnit.. promin.. v tej rychlosti sa mi podari vselicoOK..očko ti zostane...
Janca
28.10.04,07:57
... ze stat nedodrzuje zakony .... Mam rada filmy zo sudnej siene.
Hlinkovx
28.10.04,08:01
... ze stat nedodrzuje zakony .... Mam rada filmy zo sudnej siene.vša aj ja a súdne spory so štátom sú tie najlepšie ..
ale je to tak.. štát urobí zákon..ktorým sa sám neriadi..a ja mám vymýšľať a vypisovať všelijaké formuláre a poriadky.... ktoré on sám nemá...
nech sa na mňa nikto nehnevá...ale však toto je republika postavená na hlavu....
Hlinkovx
28.10.04,08:05
Mamina napr.ide na dôchodok ku koncu roka ...a teraz má čakať naň 7 mesiacov.. než jej ho odsúhlasí sociálna poisťovňa..a to ešte robila aj na Morave..takže neviem, neviem, či to bude vôbec za 7 mesiacov ... ale v zákone je uvedená lehota.. trošku iná...
a kde má sociálna poisťovňa archív...a podobné veci... však keď tam človek ide,, tak aj tak nič nenájdu.... akorát oni sa môžu na niekoho vyhovoriť a my nie..
Suzanne
28.10.04,12:38
ako Vás tak všetkých čítam, tak vidím, že v utorok ma čaká čaká výlet do archivu...asponže som si už dnes zistila kam vlastne patrím
A ešte niečo..tá pani z archívu mi slúbila že mi poskytne nejaký vzor ako by mal taký poriadok vyzerať, tak pre Vás všetkých ktorí ste s vypracovávaním ešte nezačali to sem umiestnim.
Tomi
29.10.04,09:36
Ako som sľubila pripájam registratúrny plán a poriadok ako som ho dostala so Štatneho archívu.
Pripájam aj text s mailu:
" Štátny archív v Levoči, pobočka Poprad Vám zasiela vzor registratúrneho poriadku a plánu. Vzory upravte podľa systému práce vo Vašej spoločnosti. Znaky hodnoty a lehoty uloženia uvedené vo vzorovom registratúrnom pláne nie je možné meniť. Po konzultácii s pracovníkmi archívu je však možné do registratúrneho plánu dopísať skupiny písomnosti, ktoré sa vo Vašej firme vyskytujú, ale vo vzorovom pláne nie sú. Doplneným písomnostiam je potrebné priradiť znak hodnoty a lehotu uloženia.
S pozdravom"
Dúfam že Vám to pomôže tak veľa zábavy

PS. Pegistratúrny poriadok je formát RTF , takže ho nemôžem pridať ako prílohu, ak to ide tak mi poraďte.
Janca
29.10.04,09:41
To teda bude zabava... uf, uf, uf. Ale dik za prilohu.
lepotka
29.10.04,09:47
Dnes som bola u nás v archíve a výsledok:
babetka
29.10.04,10:03
Veľmi veeeeeeeeeeeeeeľmi ďakujeme lepotka a Tomi.
katika
29.10.04,10:14
Ďakujem!!!!!!! Už sa na to teším :(
Luckasari
29.10.04,10:49
Milí poraďáci, prosím vás, to sa naozaj týka všetkých PO??? aj FO? ja som si včera, keď som našla túto tému prečítala zákon o archíve a registratúre, ale tam som nenašla takúto povinnosť, alebo som nečítala pozorne? alebo je to niekde inde uvedené? prosím napíšte mi presne § a zákon alebo usmernenie
Vopred vďaka.
Dada
29.10.04,10:51
To aby sme zamestnali ešte jedného človeka, čo sa čisto len tomuto bude venovať. Brrr.
Lenočka
29.10.04,11:40
Vie mi niekto povedať odkedy to firma musí robiť? Ja som to započula prvý krát asi pred týždňom v správach.Údajne hrozí pokuta ak to firma nevedie.
Suzanne
29.10.04,12:18
Lenočka: tú istú otázku som položila aj ja včera pracovníčke archívu, jej odpoveď ma prekvapila. Táto povinnosť existuje vraj od roku 1975 a každá novovzniknutá spoločnosť má túto povinnosť pri založení.
vladan
29.10.04,12:23
Lenočka: tú istú otázku som položila aj ja včera pracovníčke archívu, jej odpoveď ma prekvapila. Táto povinnosť existuje vraj od roku 1975 a každá novovzniknutá spoločnosť má túto povinnosť pri založení.
pufff, to sme ale zaspali dobu, čo?:D
McMarti
29.10.04,12:29
Nuž čo hor sa zaplňať archívy, tetušky budú mať radosť aspoň prevetrajú staré papiere. Inač ja si pamätám za "socíku" že sa viedol archív so vše všudy takže ono to bolo len po páde železnej opony na to ludia nejak pozabudli.Lebo však kto bude sa hrabať v starých záznamoch a kde tade.Lepšie je spáliť za sebou mosty a nik už na nič nepríde ani tý čo zabúdaju si odkladať napr. zápočty a "potom sa dožadujú dôchodku.Však oni majú všetko odpracované len ta firma už neexistuje :)"
Viera
29.10.04,12:49
Lenočka: tú istú otázku som položila aj ja včera pracovníčke archívu, jej odpoveď ma prekvapila. Táto povinnosť existuje vraj od roku 1975 a každá novovzniknutá spoločnosť má túto povinnosť pri založení.
Novela tohoto zákona bola schválená v roku 2002 - 395/2002 a 628/2002
Suzanne
29.10.04,12:53
pufff, to sme ale zaspali dobu, čo?:D

vladan: v 75-tom so mnou ešte očúraval otec akurát tak ploty
Luckasari
29.10.04,12:58
ale ja stále nerozumiem - internú smernicu na archiváciu, skartáciu, lehoty archivovania, ... a všetkého čo sa toho týka mám
čo mám ešte navyše mať? a tu som čítala, že mi náš archív niečo musí potvrdiť? prosím, napíšte niekto ako to vlastne je, lebo ja tomu fakt nerozumiem
Luckasari
29.10.04,13:00
Novela tohoto zákona bola schválená v roku 2002 - 395/2002 a 628/2002
Vieri, prosím ťa, ale kde to tam je napísané? ja som si včera tie zákony pozerala, ale som to tam nenašla, mohla by si prosím napísať konkrétny §?
Fajdy
29.10.04,14:57
ale ja stále nerozumiem - internú smernicu na archiváciu, skartáciu, lehoty archivovania, ... a všetkého čo sa toho týka mám
čo mám ešte navyše mať? a tu som čítala, že mi náš archív niečo musí potvrdiť? prosím, napíšte niekto ako to vlastne je, lebo ja tomu fakt nerozumiem
Dnes som volala do Štátneho archívu v Košiciach a pani na telefóne mi sľúbila, že keď za ňou prídem na budúci týždeň s disketou vzorový Registratívny poriadok mi skopíruje. Samozrejme, že ho tu hneď vyvesím.
Pekný deň :)
Hlinkovx
29.10.04,20:17
Díky všetkým za pripojenie...tých poriadkov...
človek jeden deň nie je v robote.... a toľko zmien....
vladan
31.10.04,06:32
vladan: v 75-tom so mnou ešte očúraval otec akurát tak ploty
no môj apko v 75tom očúraval aj ploty, aj stromy, ale nie so mnou! ... najprv s mojou sestrou ... ja som si ešte počkala 3 rôčiky :D
Danielle369
01.11.04,09:17
Nemôžem si stiahnuť z Wordu ten registrativny plan.Prečo?
koalko
02.11.04,06:47
Ďakujem.............. začala som to pracne všetko zháňať, ale už ma to prestalo baviť, robiť všetko zadarmo. Má to vôbec robiť účtovník-živnostník? Ale som rada že sú šikovnejší a ponúkli to na túto internetovú stránku. Díky!!!!!!
Dada
02.11.04,06:59
A vzťahuje sa to aj na FO, či len na PO?
lepotka
02.11.04,09:35
Mne bolo povedané, že to platí pre všetkých živnostníkov či PO alebo FO, hoci má za celý rok iba jeden šanon dokladov.
Je potrebné ten registratúrny poriadok a plán vypracovať a dať si ho schváliť archívom do 30.6.2005 a používať sa bude od 1.1.2006. Tak mi to bolo vysvetlené v archíve.
Beata
02.11.04,09:46
Prosím Vás, napíšte niekto, ktorý zákon, či paragraf ukladá povinnosť založiť registratúrny poriadok. Neviem sa dopátrať nikde. Pretože samotný zákon o archívoch a registratúre to neprikazuje, aby som ja ako živnostník viedla registratúru... Neviem ako to vlastne je.
HELP
Luckasari
02.11.04,10:00
Prosím Vás, napíšte niekto, ktorý zákon, či paragraf ukladá povinnosť založiť registratúrny poriadok. Neviem sa dopátrať nikde. Pretože samotný zákon o archívoch a registratúre to neprikazuje, aby som ja ako živnostník viedla registratúru... Neviem ako to vlastne je.
HELP
Bei, presne toto som sa už aj ja pýtala, ale zatiaľ som nedostala odpoveď

takže pomôže nám niekto? a objasní nám to?
Luna
02.11.04,10:34
Ako som to ja pochopila tak sa jedná len o PO osoby (s.r.o.,a.s.) Viď príspevok DADENA asi tak na 2 strane tojto témy.
Hlinkovx
02.11.04,10:58
TO ROSEMARY:
ďakujem za registratúrny poriadok ..

Dnes som volala do Archívu v Bojniciach : pôvodcami registratúry sú všetky PO a FO..
takže to platí aj pre právnické aj pre fyzické osoby...
na môj dotaz...ohľadom presného paragrafu, ktorý nám prikazuje vypracovať registatúrny plán a poriadok.. mi odpovedali §16 od. 2 písm. a .. zákon 395/2002 z.Z.
keď som sa opýtala.. či som to nutná vytvoriť aj keď máme 2 šanóny za rok..odpoveď bohužiaľ znela áno...
takže hor sa do toho...
Hlinkovx
02.11.04,11:04
Ozaj..ešte ma napadlo..že som sa tej pani v archíve priznala, že ako likvidujeme..poštu a podobné nezmyselné veci.. tak povedala.. že však do poriadku si mám dať to .. čo archivujeme...a nie to čo likvidujeme....
Hlinkovx
02.11.04,11:33
Mne bolo povedané, že to platí pre všetkých živnostníkov či PO alebo FO, hoci má za celý rok iba jeden šanon dokladov.
Je potrebné ten registratúrny poriadok a plán vypracovať a dať si ho schváliť archívom do 30.6.2005 a používať sa bude od 1.1.2006. Tak mi to bolo vysvetlené v archíve.
Lepotka, ako si prišla na ten dátum... v zákone nič také nie je.... zákon nadobudol účinnosť dňa 1.1.2003 ..a o prechodných ustanoveniach tam podľa mňa nie je ani zmienka, čo sa týka dátumu.....
?!?!?!
Beata
02.11.04,12:19
Stále sme sa ale nedozvedeli, ktorý zákon a ktorý paragraf mi prikazuje, aby som robila registratúrny poriadok. Ako som sa dočítala v zákone o archívoch a registratúrach 395/2002 Z. z., je v ňom obsiahnuté všetko ako má postupovať archív, registratúra, ako uchovávať dokumenty, ako chrániť, na akom mieste má byť archív atď. Nikde tam nie je však napísané, že archív musím zriadiť. No a ak nemusím zriadiť archív, tak nepotrebujem registratúrny poriadok... Ale vrátim sa k menovanému zákonu. Všetci sa tu obraciate na §16 a 17 spomínaného zákona. Dokonca aj pani v archíve povedala Hlinkovx, že §16 odst. 2a, tak si pozrime tento paragraf:


§16

Práva a povinnosti pôvodcu registratúry
(1) Pôvodca registratúry je oprávnený
a) požiadať ministerstvo prostredníctvom štátneho
ústredného archívu alebo štátneho archívu s regionálnou
územnou pôsobnosťou o informáciu, odbornú
radu a usmernenie,
b) zveriť správu registratúry inej osobe.
(2) Pôvodca registratúry je povinný
a) vypracovať registratúrny poriadok a registratúrny
plán a predložiť ich na posúdenie a schválenie ministerstvu
prostredníctvom štátneho ústredného
archívu alebo štátneho archívu s regionálnou
územnou pôsobnosťou,
b) zabezpečovať správu registratúry,
c) zabezpečiť trvanlivosť registratúrneho záznamu; ak
je registratúrny záznam vyhotovený na papieri, papier
musí spĺňať požiadavky technickej normy,
d) zabezpečovať, aby správu registratúry vykonávali
osoby, ktoré majú najmenej úplné stredné vzdelanie,
14)
e) umiestniť registratúru v priestoroch, ktoré zaručujú
jej zachovanie,
f) umožňovať výkon štátneho odborného dozoru nad
správou registratúry,
g) vyraďovať pravidelne registratúrne záznamy len so
súhlasom ministerstva,
h) označiť registratúrne záznamy, ku ktorým chce
obmedziť prístup, slovami „obmedzený prístup“
30) a uvedením času trvania obmedzenia,
i) oznamovať bezodkladne ministerstvu prostredníctvom
štátneho ústredného archívu alebo štátneho
archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou zmenu
svojho názvu a zmenu miesta uloženia registratúry,
j) odovzdať archívne dokumenty po vyraďovacom konaní
do archívu v lehote, ktorú archív určil, so zoznamom
odovzdávaných archívnych dokumentov
a s evidenčnými pomôckami podľa registratúrneho
poriadku,
k) odovzdať bezodkladne registratúru právnemu nástupcovi
alebo ak zanikne bez právneho nástupcu
1. odovzdať registratúrne záznamy s trvalou dokumentárnou
hodnotou ministerstvu prostredníctvom
štátneho ústredného archívu alebo štátneho
archívu s regionálnou územnou pôsobnosťou
usporiadané podľa jeho pokynov,
2. uložiť registratúrne záznamy bez trvalej dokumentárnej
hodnoty do uplynutia lehôt uloženia
a oznámiť ministerstvu miesto, kde sú uložené.

Toto je celý paragraf 16. Stále som sa nedočítala o povinnosti mať registratúrny poriadok. Je tu len napísané, že čo musí a má urobiť pôvodca. No a kto je pôvodca, to hovorí zasa §2 odst. 16:


(16) Pôvodca registratúry je právnická osoba alebo

fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra.


No a tu sa neviem nájsť, lebo toto podľa mňa hovorí, že nejaká PO alebo FO môže založiť registratúru, teda venovať sa registrovaniu dokumentov od ľudí, ktorí majú taký dokument, ktorý potrebujú archivovať...

Tak kto nám to teda prikazuje? Ktorý zákon? Ktorý paragraf? Prosím, napíšte niekto, že podľa čoho sme povinní robiť tieto ceremónie, lebo už som z toho blázon.
Hlinkovx
02.11.04,12:36
Bei...
aj tak si nepomôžeš... keď musíme..tak musíme....
my to neovplyvníme ....
Nechceš ísť do parlamentu ?! ..môj hlas máš istý....

Bei....ešte na doplnenie
§ 2 odst. 14
Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry

tá pani to obhajovala tým..že napr. mzdové listy sme povinný archivovať 70 rokov... no ešte šťastie, že tu už nebudem..
anturia
02.11.04,14:25
Zdravim vsetkych,

tyka sa povinnost zaviest registrativny poriadok aj firmy, ktora sa este len zaklada, cize zatial nema nic archivovane? Treba to mat pripravene kvoli buducnosti?

dakujem
lepotka
03.11.04,06:07
Lepotka, ako si prišla na ten dátum... v zákone nič také nie je.... zákon nadobudol účinnosť dňa 1.1.2003 ..a o prechodných ustanoveniach tam podľa mňa nie je ani zmienka, čo sa týka dátumu.....
?!?!?!
Tie dátumi mi povedali v archíve.
Hlinkovx
03.11.04,06:09
Tie dátumi mi povedali v archíve.
a nevieš náhodou..odkiaľ ich vzali...?!
vladan
03.11.04,06:14
Bei...
aj tak si nepomôžeš... keď musíme..tak musíme....
my to neovplyvníme ....
Nechceš ísť do parlamentu ?! ..môj hlas máš istý....

Bei....ešte na doplnenie
§ 2 odst. 14
Registratúra je súbor všetkých registratúrnych záznamov evidovaných pôvodcom registratúry

tá pani to obhajovala tým..že napr. mzdové listy sme povinný archivovať 70 rokov... no ešte šťastie, že tu už nebudem..
ja tiež čakám na presný paragraf, ktorý mi prikáže, aby som mala registratúrny poriadok.
Silvi, mzdové listy sa už dávno-pradávno archivujú, buď v spoločnosti (keď vydrží na trhu a neskrachuje), alebo potom v štátnom archíve. A tu začína byť dôležitý štátny archív ... podľa mňa, ak skončí spoločnosť až vtedy je tu povinnosť dať tieto dokumenty do štátneho archívu, ale fakt nevidím dôvod prečo viesť registratúrny poriadok, kým firma existuje ... no s Beou sa tu rozčuľujeme, ale ja fakt nemám čas na takéto hlúpe papierovačky ... nejaká správa preletela Markízou a už sme všetci na nohách a bijeme na poplach! Ale prečo to spomenuli až teraz keď to je aktuálne od roku 1975, to nikto nevie:eek:
Hlinkovx
03.11.04,06:38
Vladi...
mne je to jasné.. ja som len sprostredkovala to, čo mi bolo povedané... nič viac a nič menej...
s Beou sme včera mali dosť dlhú debatu o tom... ale aj tak sme sa k ničomu sa nedopracovali... takisto sa mi to nepáči ako aj Vám dvom... a nemám chuť vôbec niečo také robiť...a to si myslím.. že je nás tu podstatne viac takých!!! ale....
však skús zavolať do archívu..možno Ti vysvetlia..prečo a začo..a aj aký paragraf..mne sa odvolali na vyššie uvedený...
Silvia
lepotka
03.11.04,09:07
Práva som to zistila odkiaľ sú ti dátumi. Je to vo Vyhláške 628/2002, ktorá upravuje niektoré ustanovenia zákona 395/2002 Z.z. a konkrétne je to §43 - prechodné ustanovenia.
Hlinkovx
03.11.04,09:16
Díky..Lepotka...
za upresnenie...už to pozerám...
Beata
03.11.04,09:50
Stále nikto nenapísal, že ktorý zákon mi prikazuje, aby som robila registratúrny poriadok. Čím viac sa tým zaoberám, hľadám a pátram, tým viac nevidím zmysel, aby som takúto "nadrobotu" robila. Vidím v tom len zbytočné starosti.
Dobre, povedzme, že mi nejaký zákon prikáže zriadiť registratúrny poriadok. Urobím to. Ako to poznám, keďže je to pre mňa dosť nepodstatné, tak to urobím veľmi narýchlo, aby bolo... Pôjdem do archívu, potvrdia mi to, všetko OK. Lenže tým moja robota nekončí. Musím sa tým stále zaoberať, dopĺňať atd. To je jedna vec. No a celá táto snaha speje k tomu, že po zákonom stanovenom termíne tieto doklady skartujem... A čo sa stane, ak mi vyhorí kancelária? Alebo ma vytopia, alebo ma vykradnú? Ako mi pomohlo, resp. ako pomohlo tým mojím dokumentom, ktoré nie sú charakteru archívneho dokumentu - dokumentu s trvalou dokumentárnou hodnotou, že som ich mala v registratúrnom poriadku, potvrdené archívom? Čo urobí archív? Čo sa bude diať ďalej? No už asi nič, len sa budem modliť, aby rýchlo ubehli tie roky a nepredvolali ma na daňovú kontrolu.
Naopak, ak som pôvodcom takého dokumentu, ktorý má podľa môjho úsudku trvalú dokumentárnu hodnotu a je dôležitý pre perspektívne zachovanie historického prameňa, potom sa obrátim na št. archív a ten erudovane preskúma tento dokument a archivuje ho.
Tiež si myslím, že veľké spoločnosti, významné spoločnosti pôsobiace na trhu, štátna správa, by mali automaticky viesť registratúrny poriadok a je mi jasné, že tieto spoločnosti majú aj mnoho dokumentov s trvalou dokumentárnou hodnotou. Ale ja, malý podnikatelík, bezvýznamný človiečik zhŕňajúci svojich pár chechtáčikov, ktoré premením za stravu a nájom vzápätí ako ich dostanem, no aké ja už môžem mať dôležité dokumenty?! Tých pár papierov, ktoré ukladám v pivničke pre Daňový úrad a po uplynutí doby povinnej pre ukladanie účtovných dokladov ich spálim a som šťastná, že som sa ich aj zbavila, aby som sa ešte musela trápiť s registratúrou...?!

Prosím Vás, ak niekto viete, či je naozaj povinnosťou každej FO a PO, aby robila túto prácu naviac, ak nám to naozaj zákon prikazuje, napíšte to sem do Porady, nech už konečne vieme, či sa tým máme zaoberať, alebo nie. Nie som sama, ktorá sa touto myšlienkou zaoberá a trápi, nakoľko ako všetci vieme, aké máme zárobky a aké vysoké sankcie sú za nesplnenie si povinnosti zo zákona. U nás nefunguje niečo ako "no-no-no", ale "Neurobil si? Tak zaplať a bude Ťa to stáť toľko, že si ešte ani toľko nezarobil, ale si zapamätáš, že si urobil chybu!"
Zuzaka
03.11.04,10:10
Ahojte,
prosím Vás mali sme pred tromi mesiacmi ISO, máme vypracovaný reg. poriadok aj plán ale neviem - mám to ísť overiť ešte aj do štátneho archívu ?

Ďakujem Zuzana
Hlinkovx
03.11.04,10:13
Zuzka...
ak ho orazený ešte nemáš.. treba ísť do archívu.. pod ktorý spadáš...
ak už si ho mala orazený ... tak potom neviem...

Skúšala som volať do iného archívu.. znova to isté zdôvodnenie...!!!
rosemary
04.11.04,05:49
Registratúrny poriadok musí mať každá firma, ktorá vytvorí ročne aj jeden doklad. Registratúrny doklad je každý účtovný doklad, každá písomnosť aj ročná závierka. Podľa 395/2002 § 16 ods.2 písm a/
Hlinkovx
04.11.04,06:42
Vďaka ROSEMARY prikladám registratúrny plán a registratúrny poriadok...
... v prípade nejakých chýb sa ospravedlňujem je to predsa len naskenované...
Dada
04.11.04,06:47
Ďakujeme Rosemary a Hlinkovx za dobré pomôcky. :-)))))))
Hlinkovx
04.11.04,07:02
http://www.joj.sk/tvarchiv/index.html?period=2004-10-24..2004-10-25&prog=NOVINY
toto mi poslala LUSKARI..sú to správy z televízie, ktoré hovoria o registratúrnom poriadku...
Luna
04.11.04,07:02
Hlinkovx,ty túto peripetiu máš už absolvovanú.Mne sa do toho vôbec ale vôbec nechce.
Luckasari
04.11.04,07:02
ak by ste si chceli vypočuť, čo sa hovorilo v tých správach TV noviny, tak tu je odkaz
http://www.joj.sk/tvarchiv/index.html?period=2004-10-24..2004-10-25&prog=NOVINY
Luckasari
04.11.04,07:03
http://www.joj.sk/tvarchiv/index.html?period=2004-10-24..2004-10-25&prog=NOVINY
toto mi poslala LUSKARI..sú to správy z televízie, ktoré hovoria o registratúrnom poriadku...
jááááááj, Silvi ma už predbehlaaaaaa http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Hlinkovx
04.11.04,07:12
Hlinkovx,ty túto peripetiu máš už absolvovanú.Mne sa do toho vôbec ale vôbec nechce.
LUNA..nemám nič absolvované.. predvčerom som tieto podklady dostala od Rosemary..a len som ich naskenovala. a keď ti mám pravdu povedať.. ani neviem ešte, o čom to je a čo tam je....
ale čaká nás to každého...aj keď sa nám ani jednému do toho nechce
To LUCKARI...
zase som prvá...hahaha..
ekin
06.11.04,12:52
vdaka vsetkym, ktorí prispeli k informovanosti v tejto oblasti...skutocne, uz nemame čo na práci...a vyriešime nezamestnanosť tým, že začneme vo firmách vytvárať úradnícke miesta, aby sme dodrzali vsetky zákony, predpisy či ineé nariadenia. Toto je uz vrchol, aby malí živnostníci /či malé s.r.o./ vykonávali tolko zbytočnej adm.práce, ako keby nestacila interná smernica ci oraniz.poriadok, kde by to bolo vsetko... ale ak sa budeme venovať tejto úradníckej práci, kto bude zveľadovať tento štát dvíhaním produkcie? Malý živnostník si asi rozmyslí, či bude poskytovať oficiálne služby a zamestnávať uctovníka, uradníka či iného - nika , ked sám ledva prežije.. A to aby sa stále obával, čo mu uniklo, kde porušil nevedomky zákon, ktorý ktosi vymyslel, aby si uhájil svoje kreslo kdesi na úrade.. Kam to spejeme?
Prepáčte mi tie otázky, ale som z toho skutočne zronená..:( , takto si podporu podnikania nepredstavujem. Ako mám ľudí presviedčať, že majú začať podnikať, aby si vytvorili pracovné miesto, ked im musím povedať pravdu: ľudia, u nás to nestojí na práci, ale na vyplnaní tlačív pre taký či onaky úrad..najprv papiere, potom služba, potom kontrola, pokuta..a krach. Čím mám presvedčiť, že živnosť sa oplatí? Zárobkom? Ten je neistý..ale pokuty, tie sú jasné hned!!
Je mi z toho nanič..
A kto to zmení? My? Obávam sa, že budeme musieť len vypĺňať a vypĺňať všetky hlásenia, .....:confused:
anka1
08.11.04,07:07
Ekin,

to si napísala veľmi trefne a presne. Som toho istého názoru. Neviem čo mám začať robiť skôr. Najprv zákon o ochrane osob. údajov a teraz toto. :(
Držme sa všetci!
Hlinkovx
08.11.04,08:13
Možno si tam hore myslia, že sa moc nudíme...iné vysvetlenie totiž k tomu už nejde dať..
Paula
12.11.04,08:12
Poradcovia moji s už splnenou povinnosťou, do archívu ste dávali reg.poriadok a reg.plán (či ešte aj iné dokumenty?) so žiadosťou o odsúhlasenie, alebo ste to odovzdali (resp.poslali) len so sprievodným listom?

Vie niekto adresu príslušného archívu v KE? Ďakujem za odpovede.
Hlinkovx
12.11.04,10:28
http://www.civil.gov.sk/archivy.htm..
tu je adresa na archív v KE:
Ministerstvo vnútra SR
Štátny archív v Košiciach
041 56 Košice, Bačíkova 1 /pošt. priečinok C-26/
telefón: 055/ 622 24 15 - ústredňa
729 32 46 - riad.
FAX: 729 32 45
FAX: 622 08 40 - sekretariát
633 91 47 - pracovisko Vodárenská 10
E-mail: archiv@sake.vs.sk
riaditeľka: PhDr. Milena O s t r o l u c k á
iné zatiaľ neviem..ešte som na tom archíve nebola.../ale bolo mi povedané, že to tam môžem pani riaditeľke zaniesť na odsúhlasenie.../ ale budem rada, keď sa niekto ozve, kto už tam bol...
Paula
12.11.04,10:30
Hlinkovx, ďakujem za info.:)
Hlinkovx
12.11.04,10:32
Hlinkovx, ďakujem za info.:)není zač..
ESTER
13.11.04,17:01
Neviete niekto, keď už teda máme mať ten registratúrny plán - budeme musieť všetky doklady napr. od r. 1993 usporiadať podľa tohto plánu alebo sa to bude týkať dokumentov až od r.2006?
jana991
13.11.04,17:14
takže, ak sa rozhodneš, že tvoj reg. poriadok platí od 1.1.2006, tak od tohto dátumu sa musíš riadiť podľa tejto smernice. Pokiaľ ide o staré dokumenty, tak ich nemôžeš vyhodiť, ale spravíš tam poriadok. To, čo bude A alebo čo uznáš, že mká archívnu hodnotu, môžeš prabrať preberacím protokolom akože do archívu(ten budeš mať vrámci reg. strediska, len oddelene od ostatných reg. záznamov). Tie, ktoré zistíš, že nepotrebuješ, tak vyradíš. A tie, ktoré majú pre teba prevádzkovú hodnotu, tz. že ich ešte potrebuješ, tak tie tiež preberieš do reg strediska preberacím protokolom. Tieto nemusia byť označené podľa reg. plánu, kt. nadobúda u teba účinnosť 1.1.2006. Počas roka alebo aj hneď si ich roztriediš, a napíšeš si napr. na šanony hodnotu, ako dlho ich ešte potrebuješ uchovávať, nebudú mať však spätne reg. značku, lebo v čase ich vzniku neplatil reg. plán. Keď budeš mať tieto záznamy prebraté do reg. strediska, tak ich môžeš vyradiť len zo súhlasom archívu. Pri vyhotovovaní zoznamu uvedieš, že je to vyraďovací zoznam reg. záznamov pred rokom 2006 alebo niečo podobné. A požiadaš archív o schválenie. Taktiež sa môžeš rozhodnúť, že to spätne všetko označíš, záleži na tebe. Ale samozrejme, táto informácia je z našeho archívu, ale určite by som si to prediskutovala aj s riaditeľom toho Vášho. Mám také skúsenosti, že ani oni sami niekedy nevedia, čo chcú.
jana991
13.11.04,17:18
Poradcovia moji s už splnenou povinnosťou, do archívu ste dávali reg.poriadok a reg.plán (či ešte aj iné dokumenty?) so žiadosťou o odsúhlasenie, alebo ste to odovzdali (resp.poslali) len so sprievodným listom?

prikladám taký sprievodný lit, ktorý používame, keď žiadame archív o schválenie
ESTER
13.11.04,17:54
Tie dokumenty, ktoré majú pre mňa ešte prevádzkovú hodnotu mám tiež odovzdať do reg.strediska. Ale kedy? Veď ja stále potrebujem nazrieť do niektorých dokumentov z minulých rokov, to budem stále lietať do archívu, aby som si niečo overila? Môžem ich odovzdať až potom, keď uznám za vhodné, že ich už nebudem potrebovať?
memsahib
13.11.04,18:08
Dobry vecer,
dlhsiu dobu som "tu" nebola a nasla som tu tuto temu. Neviem, ci je to este aktualne, ale posielam v prilohe archivaciu pisomnosti.
Jana :)

P.S.: musia ju mat aj FO
jana991
14.11.04,18:48
Ester, hlavne treba rozlišovať, že registratúrne stredisko a archív sú dve odlišné veci. v reg. stredisku máš záznamy pokiaľ im neuplynie lehota uloženia a vyraďuješ ich odtiaľ len zo súhlasom štátneho archívu na zákklade vyraďovacieho protokolu (viď. príloha vyhlášky 628/2002). Ak zistíš, že nejakému tomu dokumentu už uplynula lehota uloženia a ty ho stále potrebuješ k svojej činnosti, tak to prehodnotíš pri vyraďovaní a môžeš opätovne tento dokument prijať do reg. strediska a jeho lehota uloženia mu začína plynúť odznova, tz. ak mal LU 10 rokov, tak mu ju predĺžiš o 10 = spolu 20 rokov. A pokiaľ ide o archív, tak ten budeš mať u seba v organizácii vrámci reg. strediska predpokladám. Štátne archívy, pokiaľ mám info mebudú tieto archívne dokumenty preberať, lebo nemajú na to priestory. Budú si ich uschovávať organizácie u seba v nejakom tom predarchíve. To môže byť aj jedna samostatná polica. Je tam len zásada, aby boli osobitne od ostatných záznamov (dokumentov). Samozrejme podľa usmernenia MV pre oblasť archívov, tak je aj iná manipulácia s dokumentami v reg. stredisku a iná v predarchíve (archíve). Hlavne z hľadiska vypožičiavania dokumentov. Z archívu (predarchívu) sa nesmú dokumenty už požičiavať, len poskytovať z nich kópie , opisy, výpisy. Ale ako ja vravím, všetko záleží ako sa dohodnete v organizácii. Pri malých org. je to ešte ľahké, ale pri väčších je to horšie. A ešte je tu jedná zásada, pokiaľ je dokument živý, tz. že ho potrebuješ denne, tak ho samozrejme nedáš do reg. strediska, budeš si ho držať v tzv. príručnej registratúre (napr. v stole, skrini v kancelárii) až do doby, kedy budeš považovať celú záležitosť za uzavretú (tzv. spisy). Pokiaľ nie je spis uzavretý, tak ho neoddovzdávaš. A jeho lehota uloženia začína plynúť až od uzavretia a od nového roku. Napr. spis uzavrieš v máji roku 2005 , LU je 10 rokov. Táto lehota ti začína plynúť až od 1.1.2005. Je to dosť nevyčerpateľná téma, ale dúfam, že je to aspoň trochu jasnejšie. Inak info mám z archívu. A troška sa tejto téme venujem. Je veľmi dôležité ako si spravíte reg. poriadok a plán.
Nike
27.11.04,18:07
Zaujímalo by ma kto už máte konkrétnu skúsenosť s archívom v BA. Komu, ako a za akú dobu vydali súhlas.
ebeš
29.11.04,11:20
Nemám skúsenosti s archívom v BA, ale s iným nemenovaným oblastným archívom.
Malá firma ( cca 6 zamestnancov ) si vypracovala Registratúrny poriadok a Registratúrny plán a zaniesla ho na posúdenie do archívu.
Pracovník archívu vyjadril nemalý údiv nad tým, že firma, ktorá si nerobí normy ISO, vypracovala si svoj vlastný poriadok. Na argumentáciu, že zákon to prikazuje, sa len pousmial a žoviálne dodal , že inakšie inštitúcie ( napr.školy ) nemajú v poriadku archívne dokumenty od r. 1945.
Poriadok si prevzal a asi za mesiac sme ho mali pripomienkovaný. Ako viete, existujú rozne vzorové poriadky a plány. Čítali sme ich, ale predovšetkým sme sa snažili prispôsobiť ich podmienkam našej malej firmy ( a verte, je omnoho ľahšie napísať nejaký elaborát ako uviesť ho do praxe ). A tak bol náš poriadok a plán pripomienkovaný na tých miestach, ktoré sa odlišovali od vzorov vydaných archívom .
A samozrejme sme dostali ďaľší vzorový poriadok a plán, aby sme vedeli ako máme postupovať.
Ak sa registratúre niekto venuje, zaujímalo by ma ako sa uchovávaju súbory v elektronickej podobe , e-maily ,CD , diskety a pod. ( to nám v archíve nevedeli poradiť).
Ďakujem
Nike
29.11.04,16:08
S elektronickou formou je problém, lebo napr. ak máš CD tak musíš archivovať aj zariadenie, na ktorom ho aj po rokoch môžeš prehrať.
Som zvedavá na vaše skúsenosti s archívmi, lebo ako som už písala, tak moje skúsenosti sú nevalné.
Všetci sa snažíte urobiť za dosť zákonu, tvoríte čo možno najlepšie poriadky, ale zaujíma ma ako na túto vašu tvorbu reagujú v archívoch. Mám informácie, že schvaľovanie nie je veľmi rýchle, nehovoriac o rôznych názoroch kompetentných v archívoch.
ebeš mi potvrdzuje, že to asi tak je.
Dadena
30.11.04,05:53
Dňa 23. 11. 2004 som pre čitateľov porady dala na tieto stránky Registratúrny poriadok s informáciami pre s. r. o.. Treba pohladať. Ale ide o registratúrny nie registratívny poriadok.
Nike
30.11.04,06:07
Ano rôzne šablony poriadkov tu "frčia", má ho už niekto v nejakej forme schválený?
Hlinkovx
30.11.04,06:16
Ten od Rosemary..čo som sem vložila..bol už schválený...
Nike
30.11.04,06:36
Super až sa mi veriť nechce, že to ide aj bez problémov. Ktorý archív to schvaľoval.
Hlinkovx
30.11.04,06:39
Super až sa mi veriť nechce, že to ide aj bez problémov. Ktorý archív to schvaľoval.Podľa mňa a územného členenia archívov asi v Skalici.... ale to by musela rosemary potvrdiť..!
Máš nejaký problém s archívom...?!
Nike
30.11.04,06:40
Myslela som, že to asi nebola BA. Ale ebeš píše aj o inom nemenovanom ako v BA takže je to opäť o ľuďoch úradníkoch.
ebeš
30.11.04,07:12
Myslím si, že nie je problém dať si schváliť registratúrny poriadok a plán podľa vzorov vypracovaných samotnými archívmi. Problém nastáva vtedy, keď si ho chcete upraviť na svoje vlastné pomery ( a malej firmy zvlášť ), teda keď vybočíte z radu. Napr. priložený registr. poriadok a hlavne registr.plán od rosemary je pre nás, čo máme 10 registr. záznamov týždenne nepoužiteľný. Ale nepochybujem o tom, že keby sme ho priniesli na archív, tak nám ho schvália. Tak mám dilemu, máme mať shválený poriadok a plán, ale nebudeme podľa neho robiť, alebo neschválený, ale zato v našej firme použiteľný.
Hlinkovx
30.11.04,07:48
Ale už sa je aspoň o čo oprieť ....je fakt, že zmenšiť ho na pomery malej firmy je dosť ťažké, ale ide to....už som si to rozplánovala...len sa do toho pustiť naplno.....
Ebeš..z ktorej časti Slovenska si ?! východ, západ, stred?!
Pravdaže, či ho schvália, to je otázne?!...
Ale za pokus to stojí...však keď neuspejem...potom budem veci riešiť inak
ebeš
30.11.04,08:11
Som zo západu a táto debata mi pripomenula povinnosť opät navštíviť archív.
Hlinkovx
30.11.04,08:14
Tak príjemné vybavovanie..potom sa podel s nami o tvoje dojmy a skúsenosti
jess
30.11.04,09:26
Ja som bola u nás na archíve a p.riaditeľka mi povedala, že oni žiaden vzorový poriadok ani plán nemajú. Akurát mi ponúkla, aby som si u nej kúpila tú knižku na vypracovanie poriadku cca 300,-Sk. Ale, že som SZČO, čiže fyzická osoba, tak mi ten reg.poriadok a plán vôbec netreba, pokiaľ sme obchodná firma a že stejne aj keby sme mali nejaké veci do archívu aj tak ich nebudú od nás chcieť, pretože z historického a kultúrneho hľadiska pre potreby archivácie sme nič ! Na kontroly, že vôbec nechodia, lebo nemajú čas. No ale S.R.O. by mala mať vypracovaný reg.poriadok a plán. Ja som si zatiaľ ešte čas na vypracovanie nenašla. Tiež sme novozaložená s.r.o. obchodného charakteru a tak tiež mám problém prispôsobiť si reg.plán a poriadok pripnutý na túto poradu.
Hlinkovx
30.11.04,09:35
Jess...neviem teda..ale čo mne bolo povedané..aj FO a aj PO musia mať registratúrny poriadok a plán vypracovaný!! ale mám dojem, že zmienka o FO a PO je aj v zákone!!
jess
30.11.04,09:46
Tak mi povedala priamo riaditeľka v našom archíve v malom meste na juhu SR. Vraj, že stejne sa to má novelizovať tuším v januári.
Hlinkovx
30.11.04,09:48
Jess...ja teda neviem..ale v zákone je to uvedené ináč..ale to je jedno
však oni všetko idú novelizovať...tak to dopadlo aj s ochranou osobných údajov, tak to dopadne aj s archívom...
ale aspoň sme ich riadne zahltili otázkami...a oprášili ich spráchnivené archívy!!
ebeš
30.11.04,09:57
Zákon o Archívoch a registratúrach hovorí, že " vypracovať registratúrny poriadok a plán a predložiť ho.....je povinný pôvodca registratúry " a " pôvodca registratúry je právnická alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra."
No a z toho, že nemajú čas a nechodia na kontroly by som sa moc netešila, lebo ešte viac nemajú peniaze a pokuty sú ich istý zdroj ( tak nás strašili na školení ).
Hlinkovx
30.11.04,09:59
Zákon o Archívoch a registratúrach hovorí, že " vypracovať registratúrny poriadok a plán a predložiť ho.....je povinný pôvodca registratúry " a " pôvodca registratúry je právnická alebo fyzická osoba, z činnosti ktorej vzniká registratúra."
No a z toho, že nemajú čas a nechodia na kontroly by som sa moc netešila, lebo ešte viac nemajú peniaze a pokuty sú ich istý zdroj ( tak nás strašili na školení ).
presne to isté si myslím aj ja!!!
jess
30.11.04,10:01
Veď to, niečo v správach preblesne, potom sme z toho na vetvy a nakoniec aj tak všetko ostane po starom. Mne tá riaditeľka povedala, že je ich 5 v archíve spolu a že kedy by to stíhali chodiť na kontroly a dávať pokuty. Ak sa FO zaoberá nejakou výrobou alebo zvláštnymi službami atraktívnymi pre archív, tak potom aj FO. Ale pre právnickú osobu to platí. No ale vieš, iný región, iný názor. Je fakt, že zákon nepustí, ale pokiaľ ho majú novelizovať, tak radšej počkám a budem sa venovať príjemnejším veciam, ktoré mi horia viac ako reg.poriadok. Ako napríklad teraz moje palacinky. Pomoooc ...
McMarti
30.11.04,11:05
Po 15.januari 2005 bude usmernenie k registračnému poriadku ako pre právnicke osoby aj pre fyzické. Také sú informácie zo štátneho archívu mesta Bratislavy. Malo by to byť uverejnené aj na stránke MV SR,ale to s istotou nehovorila.
jess
30.11.04,11:06
Presne to mi hovorili aj u nás v archíve. Takže, počkajme. Pekný deň !
miro_mr
21.12.04,18:47
Dobry den

malo by to byt cislo 204-2004/00844 z 22.11.2004 vydane sekciou archivov a registratur MVSR.
Kolega to videl visiet niekde na nastenke na zivnostenskom urade.

Miro
miro_mr
21.12.04,18:51
Elektronicke zaznamy sa nemusia oznacit v plane nijak. Ale musite ich mat zaevidovane a ak uz su v reg. stredisku, tak podchytene v tzv. lokacnom prehlade podla vyhlasky c. 628/2002zz. Taktiez ich potom musite zapracovat do vyradovacieho zoznamu (bez hodnoty "A"). S hodnotou "A" by mali byt len na papieri.
resola
21.12.04,19:05
Helou vsetci,
mate uz ten Registraturny poriadok a Registratúrny plan , lebo ja ho mam uz aj schvaleny Statnym archivom. Mam Vam poslat ?
gabri
21.12.04,20:44
No,teda!! Ja som celú túto debatu objavila dnes, stravila som nad ňou asi hodinu a hlavu mám ako melón-ešte k tomu dutý. To všetko je fakt? Vlastne som už o tomto všetkom počula, ale medzi časom v návale iných povinností sladko zabudla. Stihnem sa ešte zaradiť? Alebo mam pokutu na krku? A niekedy mám dojem, že ma už snáď aj zavrú nepodmienečne doživotne
Hlinkovx
21.12.04,20:52
Helou vsetci,
mate uz ten Registraturny poriadok a Registratúrny plan , lebo ja ho mam uz aj schvaleny Statnym archivom. Mam Vam poslat ?skús ho buď sem prilepiť...alebo tu je moja e-mail adresa..

Díky
Hlinkovx
21.12.04,20:53
No,teda!! Ja som celú túto debatu objavila dnes, stravila som nad ňou asi hodinu a hlavu mám ako melón-ešte k tomu dutý. To všetko je fakt? Vlastne som už o tomto všetkom počula, ale medzi časom v návale iných povinností sladko zabudla. Stihnem sa ešte zaradiť? Alebo mam pokutu na krku? A niekedy mám dojem, že ma už snáď aj zavrú nepodmienečne doživotneešte ťa nezavrú ...neboj..do 30.6... to ale musíš mať už aj schválené!!
gabri
21.12.04,21:05
...to som rada, už som si zabalila pilnik...
Hlinkovx
21.12.04,21:08
no..ja už ani teraz narýchlo neviem s kým., ale rezervovala som si izbu na psychiatrii..bo to u nás blízko archívu
Hlinkovx
22.12.04,05:43
Asi by bolo najlepšie..aby tieto dve témy Richard zlúčil...
a keďže sa k tomu nikto nemám, aby mu to oznámil ...tak mu idem napísať ja..
Yaya
29.12.04,22:43
Ďakujem,Yaya.
Valika
30.12.04,09:17
Resola pošli mi prosím ten vzor registr.poriadku a plánu na SS.Vopred dakujem.
Krásny deň prajem všetkým, Veselý Silvester a štastný Nový rok plný zdravia, úspechov a pohody.
misurka
13.01.05,05:44
Nemate niekto kontakt na archiv v Ziline?
Hlinkovx
13.01.05,05:50
Nemate niekto kontakt na archiv v Ziline?
Ministerstvo vnútra SR

Štátny archív v Bytči

pobočka Žilina

010 01 Žilina, Framborská 9

telefón, FAX : 041/ 562 26 19

E-mail: archiv@saby-pza.vs.sk (archiv@saby-pza.vs.sk)

riaditeľ: Mgr. Peter Š t a n s k ý
Hlinkovx
13.01.05,05:52
http://www.civil.gov.sk/archivy.htm
tu sa nachádza zoznam archívov...keď neviete pod ktorý patríte..kliknite na mapku..a potom na ten pod ktorý patríte....v adresári
inge57
26.01.05,18:45
Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Ahoj Koalko! Viem Ti poradiť. Stačí sa obrátiť na hociaký štátny archív a oni Ti emailom zašlú zdarma vzor registratúrneho poriadku a registr. plánu. Ak budeš potrebovať aj konkrétnu emailovú adresu ozvi sa!
Zuzana68
27.01.05,07:31
Prosím prosím daj adresu na tie protivné úrady.Dííííííky
Hlinkovx
27.01.05,07:37
Prosím prosím daj adresu na tie protivné úrady.Dííííííkyhttp://www.civil.gov.sk/archivy.htm
tu je link na archív..iba si vyberieš mesto, pod ktoré spadáš...
Kolmar
28.01.05,13:54
Pre vsetky pravnicke a fyzicke osoby kliknite na www.bureau-veritas.sk (http://www.bureau-veritas.sk/) sekcia aktuality, je to francuzka firma, ktora vyuzia erudovanych odbornikov na vypracovanie dokumentacii pre firmy ( i registratúru ) su vyborni, rychli, odporucam...!!!
mamina
07.02.05,23:59
images/icons/icon14.gif
]images/icons/icon14.gifimages/icons/icon11.gifimages/icons/icon11.gifimages/icons/icon11.gif
:Registratúrny poriadok: ahojte poradaci je to úžasná stránka som na stránke už pekne dlho,pátrala som po info.o archivacii učtovných dokladov, a prišla som až sem ,to čo som sa dočítala mi vzalo chuť dalej pracovať images/icons/icon8.gif .To vážne musí aj živnostník vypracovať tie nezmyselné tlačivá.pracujem ako obchodný zástupca,a učtovníctvo si robím sama,sú to len príjmy fakturačné ,a výdavky za kopírovanie a cesty,nechce sa mi veriť že to musím robiť aj jaimages/icons/icon8.gif skutočne to je nutné !!potvrdí mi to niekto skúsený??? PS.neviem s tým netom ešte dobre pracova t tak prepáčte prípadné chyby,images/icons/icon8.gif!
miro_mr
08.02.05,08:13
Nemusis nic tvorit. Staci sa riadit metodickym pokynom MV SR.
Vid:
http://www.admis.sk/fyzos.htm
mamina
09.02.05,10:24
dakujem miro_mr za radu, už som si to stiahla.
jana991
09.02.05,12:52
pripájam Vám metodický pokyn z ministerstva pre vypracovanie registratúry pre samostatné fyzické osoby.
ivetakli
09.02.05,15:38
Neviem či som to tu už niekto spomenul, alebo som to len prehliadla, ale registratívny poriadok musí byť schválený archívom do 1.5.2005
Nike
09.02.05,17:40
Ja viem tak, že do 30.6.2005 musí byť predložený archívu na schválenie. Ak a keď ho archív schváli tak bude platiť od 1.1.2006.
Andrej Ahoy
09.02.05,18:10
Ked uz si tu ludia robia reklamu, skusim tiez www.registre.sk (http://www.registre.sk)

Urcite sa dohodneme.
jana991
10.02.05,09:08
Ja viem tak, že do 30.6.2005 musí byť predložený archívu na schválenie. Ak a keď ho archív schváli tak bude platiť od 1.1.2006.
Reg. poriadok musí byť predložený archívu na schválenie do 30. júna 2005, lebo archív má 1/2 roka na schválenie. Platnosť reg. poriadku si môžete určiť sami, ale najneskôr s účinnosťou od 1. januára 2006 ( vyhláška 628/2002, §43, odst. 1)
gabri
10.02.05,09:30
Ja som si čítala vaše rôzne príspevky asi v decembri, bola som plná optimizmu že napochodujem do ŠA a tam mi poradia-pomôžu, ako ste mali mnohí z vás skúsenosti, ale velice som sa sklamala. U nás nie sú ochotní pomôcť vôbec, dokonca mi porozprávali ako už koľkých odpinkali, lebo mali zle vypracované podklady, a vraj sa mám obrátiť na právnikov o pomoc.(to zas bude tortúra)
miro_mr
10.02.05,10:33
§16 zak.395/2002 ods. 1 sice hovori ze povodca ma pravo poziadat informaciu, radu a usmernenie, ale uz tam neni napisane ze ju aj musite dostat. Archiuvy budu zahltene mnozstvom smernic ktore musia schvalit a tak nebude casu moc sediet s niekym nad jeho problemami, co je tak trochu na skodu. Ak sa metodicka cinnost archivu obmedzi len na poskytnutie vzoru smernic, tak je to tiez na nic, lebo potom to vyzera ze na slovensku je kazda organizacia rovnaka - smernice nepopisuju konkretny stav vo firme - jedine plus je ze prejdu bez problemov schvalovanim archivom ale su v rozpore s medzinarodnymi normami pre riadenie dokumentacie a udajov a zasadami zabehnutymi v celej europe - to tiez neni dobre. Personalne moznosti archivov nie su nevycerpatelne a ked si zoberieme cas potrebny na podrobne prestudovanie smernic, najma planov a pocet firiem tak to asi inak nejde.
Pravnik Vam to vypracuje po pravnej stranke mozno dobre ale to chce skusenosti z oblasti spravy dokumentov-registratury, co on chudak bude robit registraturny plan?
gabri
10.02.05,10:51
Vďaka milá Ola!!!tak,tak-úradníci jedni usedení! :) :)

Ale za vzor ďakujem, už som si ho aj stiahla-dúúfam, že mi pomôže!!!(ale pri mojich administr.schopnostiach trošku pochybujem :( (ja som mala problémy aj s inventarizačnými formalitami :mad: )
miro_mr
11.02.05,11:53
Ola, zastavam ich iba trosicku. Sam som na svojej kozi poznal ako je to ked sa dobra myslienka presadit neda a musis prepracovat dobre mysleny poriadok, ci plan. Dnes uz to beriem sportovo.
Janna
11.02.05,12:35
Nemusis nic tvorit. Staci sa riadit metodickym pokynom MV SR.
Vid:
http://www.admis.sk/fyzos.htm

Ešte sa vrátim k tomu metodickému pokynu. Sme FO, to znamená, že budem mať vytlačený takýto metod.pokyt a to je všetko?
Mám v tom dobrý zmätok. Dá sa to napísať nejak polopatisticky, čo vlastne treba spraviť do 30.6.2005 pre FO?
jana
miro_mr
11.02.05,13:14
Janna:
Do 30.6. nemusis robit nic - 30.6. sa tyka len PO.
FO staci sa riadit tym pokynom - ten nahradza reg. poriadok aj plan.
Nike
11.02.05,14:22
Janna:
Do 30.6. nemusis robit nic - 30.6. sa tyka len PO.
FO staci sa riadit tym pokynom - ten nahradza reg. poriadok aj plan.Miro z čoho súdiš, že FO nemusia nič robiť do 30.6. Cituj §.
A ak nie FO do 30.6. tak od kedy sa mám riadiť pokynom, mám dávať niečo na schválenie archívu?
tinusa
11.02.05,14:26
Ahojte.. registraturny plan a registraturny poriadok musi mat vypracovany kazdy podnikatelsky subjekt, to je jedno, ci je to pravncka osoba alebo zivnostnik, lekari.. skratka vsetci. Inak nestaci mat len tu metodiku, ale treba vychadzat aj z predmetu podnikatnia a platnych zakonov... inak, je to dost "piplacka". Moja mamina sa tomu venuje-myslim vypracovavaniu reg. poriadkov, tak viem co je to za robotu.. Drzim vam vsetkym palce, co sa do toho sami pustite.
tinusa
11.02.05,14:43
A este ... jak ste hovorili o tom datume 30.06... tak to je vlastne termin, do ktoreho by ste mali predlozit na statny archiv na posudenie a schvalenie registraturny plan a registraturny poriadok. Potom od 01.07.2005, pokial si tu povinnost nesplnite hrozia tie financne postihy.
miro_mr
11.02.05,14:43
Nike
Potvrdila mi to pani Mrižová z MV SR, ktorej som sa na toto priamo pytal.
Inak aj v tom pokyne sa pise ze "tento navod upravuje upravuje postup FO pri plneni uloh podla zakona 395/2002 Zz..."
Aj tak ale odporucam opytat sa priamo vo svojom archive odo mna to ber len ako neoficialnu informaciu . Ak by niekomu povedali ze musi byt poriadok vypracovany aj pre FO dajte vediet spytame sa priamo na odbore archivov a registratur MV (oar.svs@mvsr.vs.sk) aby v tom bolo jasno kazdemu a vsade.
Nike
11.02.05,21:30
Nike
Potvrdila mi to pani Mrižová z MV SR, ktorej som sa na toto priamo pytal.
Inak aj v tom pokyne sa pise ze "tento navod upravuje upravuje postup FO pri plneni uloh podla zakona 395/2002 Zz..."
Aj tak ale odporucam opytat sa priamo vo svojom archive odo mna to ber len ako neoficialnu informaciu . Ak by niekomu povedali ze musi byt poriadok vypracovany aj pre FO dajte vediet spytame sa priamo na odbore archivov a registratur MV (oar.svs@mvsr.vs.sk) aby v tom bolo jasno kazdemu a vsade.Vďaka miro, ale nerozumieme si. Nepochybujem o pokyne pre FO, predpokladám,že Dr.Kartous vie čo podpisuje. Zaujíma ma jeho použitie.
Takže - upravím si ho pre svoje potreby a musím ho predložiť archívu na schválenie? lebo píšeš, že nemusím urobiť nič do 30.6. tak ti nerozumiem. Kedy musím niečo urobiť?
Inak mám v tejto oblasti dosť skúseností, lebo naša firma má reg. poriadok od r.1993 keď sa to ešte volalo úplne inak a aj ho používa.
A rozchádzajú sa tvoje info s našim archivárom, ktorého som sa pýtala na FO.
Takže sa pripájam k Janke - vysvetli to polopate.
miro_mr
12.02.05,06:30
Nike:
Podla mna nemusis vypracovavat nic. Len sa riadit tymto navodom. Metodicky navod nie je vzor ako v pripade vzoroveho poriadku, ktori ti archiv da.
Riad sa tymto pokynom a budes mat nalezitosti vysporiadane. T.j. ak ti pride postou nieco tak to zaeviduj do evidencie, ktora ma kolonky ake su tam popisane, pripadne ak nieco vyrobis tak to rovnako zaeviduj a hotovo. Ukladaj to po vybaveni do vecnych skupin a ked budes chciet nieco skartovat napis zoznam a zasli ho do archivu. Ak ti do danej lehoty neodpovedia tak to skartuj a hotovo.
Co sa tyka rozchadzajucich informacii, mam tuto informaciu od pani Mrizovej zo 17.1.2005:
"Áno metodický návod MV SR č. 844/2004 nahrádza samostatne podnikajúcim fyzickým osobám registratúrny poriadok a registratúrny plán. Ak budú postupovať podľa neho majú náležitosti súvisiace so zákonom č. 395/2002 Z. z. vysporiadané." - vsimni si slovo "nahradza" a tiez to ze nikde sa nehovori v nom aby si si ho upravovala a davala schvalovat. (ak odhliadneme od toho co je napisane v zakone)
Ak niekde tvrdia inak potom je to len chyba sirenia signalu a treba to dat MV vediet ze archivy davaju ine informacie ako oni - ale musi sa im povedat ktory archiv konkretne aby sa to napravilo.
Myslim ze MV zivnostnikom v tomto hodne pomohlo.
Ola: aj toto je jeden z dovodov preco si trochu zastavam tych uradnikov vyuradnikovanych, lebo sa nam snazili usetrit cas a namahu pri spracovavani dalsich zbytocnych smernic a procesu schvalovania. Takisto ak by sme mali mat spisovu evidenciu rovnako ako PO tak by remeselnici potrebovali aj "vodicsky preukaz na registraturny dennik".
Nike
12.02.05,15:36
Miro vďaka, tvoja verzia sa mi páči, už chápem, verím ti a preverím si to.

Správu nešíril archív, ale len sa zamýšľal náš archivár, ktorý mi sľubil, že to preverí, ale on robí zatiaľ len PO.

Pekný večer.
tinusa
13.02.05,21:10
Ahoj, vospolok...nejak mi neda, aby som sa zase nezapojila do debaty.. :)
Takze..mam pred sebou zakon cislo 395/2002 §16 ods. 2, pism. a), ktory hovori:"Povodca registratury, je povinny vypracovat reg. poriadok a reg. plan a predlozit ich na posudenie a schvalenie ministerstvu prostrednictvom statneho ustredneho archivu alebo statneho archivu z regionalnou uzemnou posobnostou".
Dalej, ten isty zakon §2 ods. 16 citujem :" Povodca registratury je pravnicka osoba alebo fyzicka osoba, z cinnosti ktorej vznika registratura"
Dalej, ten isty zakon §2 ods. 14 citujem: " Registratura je subor vsetkych registraturnych zaznamov evidovanych povodcom registratury." ( teda vsetkych papierov, ktore sa "premelu" firmou a nejakym sposobom su v nej zaevidovane)

Pokial ide o tie metodicke navody.. jeden je pre pravnicke osoby ( neviem teraz presne jeho cislo) a druhy SVS -204-2004/00844 je fyzicke osoby.
Vo vzorovom registraturnom plane pre fyzicke osoby je treba dat pozor na cast ODBORNE CINNOSTI, ktore si musi upravit kazdy sam podla svojho predmetu podnikania. Z toho vyplyva, ze kazdy registraturny plan je specificky.
Jedine co nemusi dat podnikatel- fyzicka osoba na schvalenie prislusnemu archivu je zoznam dokumentov, ktore chce vyradit ( teda skartovat). Toto staci archivu iba oznamit a pockat 30 dni.

(ak niekto potrebuje viac info, tak sa ozvite)
ahojte.
miro_mr
14.02.05,06:36
tinusa,
ak sa na to pozrieme očami zakona tak je to jasne - tam nie je o čom diskutovať.
V čl 4 navodu sa hovori o tom že FO môže vyradiť dokumenty až po uplynuti lehoty stanovenej osobitnymi pravnymi predpismi. LU niektorých vecných skupín odporúča vzorovy reg. plan. Cize nie ako u pravnickych osob, ...až po uplynutí LU stanovených v registratúrnom pláne.
Toto bol práve dôvod - tiež mi to trochu nesedelo, prečo som sa obrátil priamo na pani Mrižovú, ktorá oblasť registratúr v SR zastrešuje.
Tiež viď. článok Dr. Kartouza v hospodárskych novinách zo dňa 20.1.2005.
macko
16.02.05,17:17
Bola som v archíve v Leviciah. Predložila som im Metodický návod MVSR s otázkou ako mám v prípade FO postupovať. Odpoveď bola taká, že mám do metodického návodu doplniť svoje identifikačné údaje FO, vytlačiť ho a priniesť na schválenie do archívu. Nemusím na ňom nič meniť - to ale platí len pre FO, ktoré nemajú zamestnancov. Pre FO so zamestnancami mi dali vzor registratúrneho poriadku, ktorý má vrátane reg. plánu 8 strán. Ten je podľa nich potrebné dopliniť o identifikačné údaje FO a priniesť na schválenie archívu.
miro_mr
16.02.05,18:34
OK skusime zistit kde je problem. Vydrzat napisem na MV SR mailom otazku a dam sem vediet co mi odpovedia.
Nike
16.02.05,18:42
Preverovala som aj ja postoj MV k pokynu pre FO. Skutočne to vykladajú tak ako píše MIRO. Je to síce v rozpore so zákonom, ale už sme si zvykli, že postupujeme podľa výkladov aj v iných oblastiach.
Zatiaľ je to postoj, ktorý FO vyhovuje.
Deni
19.02.05,16:41
Zdravím!
Čítam si tu všetky príspevky o registratívnom poriadku a som z toho úplne zmagorená.
Robím účtovníctvo FO-živnostníčke, ktorá má aj zamestnancov. To treba aj mne viesť nejaký registratívny poriadok? Čo to mám vlastne robiť? Myslela som že keď dočítam túto rubriku, tak sa to dozviem, ale viem len to, že teraz už ničomu nerozumiem. Ak niekto môžete, skúste mi to vysvetliť ešte raz.
Ďakujem
tinusa
20.02.05,19:57
ahoj deni,
pokusim sa ti objasnit celu tu hrôzu okolo registratury. Najskôr naco to vlastne je, okrem toho, ze je to povinnost dana zakonom. Registraturny poriadok je to vlastne spôsob, ako mas zaobchadzat s pisomnostami, ktore ako podnikatelka sama vytvoris, alebo ti ich niekto posle. Ak nemas doteraz ziadny svoj system, staci ti, ked si zajdes na tebe prislusny archiv a poprosis ich o metodiku, alebo si ju stiahni z internetu. Pozor vsak pre fyzicke osoby je metodika velmi strucna, podla mojich skusenosti, ludia, ktori nie su v registrature aspon trochu zdatni s nou môzu mat problemy. Je to pre nich vlastne iba formalita. Moje doporucenie:
registraturny poriadok si mozes urobit aj tak, ze opises metodiku a das si ju schvalit na prislusny archiv, ale podla mna velmi dobre urobis, ak si podla tej schvalenej metodiky vypracujes podrobnu internu normu, ktora ti bude aj realne sluzit, lebo pisomnosti v tvojej firme budú vzdy tam kde maju byt a tak ako maju byt. Skratka budes mat poriadok v papieroch.
Komplikovanejsie je to so spracovanim registraturneho planu, niekdajsi skartacny poriadok. Je sice vydany vzorovy registraturny plan, ale pozor ten uz nemozes iba opisat a dat tam svoje inicialy. Vsimni si tam na konci ODBORNE CINNOSTI, tie si musis doplnit sama. V archive ti schvalia v podstate vsetko co mas vypracovane podla metodiky, ale poriadok v pisomnostiach potrebujes mat predsa ty a to ti ziadny archiv ani zakon strazit nebude. Ked si zlikviduješ dokument skôr ako je to potrebne, bude to tvoj problem. Tak isto ako bude tvoj problem aj to, ked budes zbytocne zavalena papierami, ktore pre istotu nevyhodis, lebo mozno ich budes niekedy potrebovat, ale aj tak, ked budes nieco hladat podla platneho zakona schvalnosti to urcite v systeme "archivujem vsetko" nenajdes vtedy ked to budes potrebovat. Moja druha rada: rob to, co robit vies a nezatazuj sa s tym, co je pre teba vyhodnejsie dat urobit inemu. Klikni si na internete na ZOZNAM a vo vyhladavaci hladaj "registratúrny poriadok" urcite si nieco najdes.
Deni
20.02.05,20:08
pokusim sa ti objasnit celu tu hrôzu okolo registratury
Akhoj!
Ďakujem za objasnenie problematiky, ale teraz mám z toho naozaj len hrôzu.
Vôbec som o tom nič nepočula, asi preto že som stále zavalená papiermi a teraz ešte aj toto. Stiahla som si nejaký METODICKÝ NÁVOD a myslela som že to stačí. To treba ešte nejako prerábať a dať potvrdiť archívu? A odkedy sa treba potom riadiť týmto met.návodom? Dokedy to všetko treba urobiť? Kto to bude kontrolovať? Zasa samé otázky, ale naozaj v tom nie som doma.
Manual
21.02.05,04:48
Ahoj tinusa a miro mr
myslím že Deni aj ja a celý rad iných by uvítalo, keby ste napísali nejakú polopatistickú kuchárku - návod čo má robiť FO a čo PO /pre každého zvlášť/ aj to otermínovať atď. Z príspevkov vidieť že ste v tom asi najviac "doma" !!! Vopred ďakujem. Dúfam, že aj Deni súhlasí.
1. ........
2. ......
3.
atď.
miro_mr
21.02.05,06:35
Vzhladom k tomu, ze v LV mali archivari ohladom FO iny nazor ako bol prezentovany MV SR, poslal som otazku na MV. Minuly tyzden a mozno aj tento mali archivari skolenie tak sa tam urcite tieto veci preberali a nazor by mal byt uz ujednoteny. Tak pockam na odpoved a dam sem vediet.
Deni
21.02.05,10:10
Ahoj tinusa a miro mr
myslím že Deni aj ja a celý rad iných by uvítalo, keby ste napísali nejakú polopatistickú kuchárku - návod čo má robiť FO a čo PO /pre každého zvlášť/ aj to otermínovať atď. Z príspevkov vidieť že ste v tom asi najviac "doma" !!! Vopred ďakujem. Dúfam, že aj Deni súhlasí.
1. ........
2. ......
3.
atď.
Presne to by som potrebovala! Pretože predtým som nič také nerobila, je to pre mňa úplná novinka a neviem sa v tom akosi zorientovať. Asi by vaše informácie pomohli mnohým.
Ďakujem!
Hlinkovx
21.02.05,10:12
Vzhladom k tomu, ze v LV mali archivari ohladom FO iny nazor ako bol prezentovany MV SR, poslal som otazku na MV. Minuly tyzden a mozno aj tento mali archivari skolenie tak sa tam urcite tieto veci preberali a nazor by mal byt uz ujednoteny. Tak pockam na odpoved a dam sem vediet.Díky Miro...ja som sa totiž pýtala v archíve..a ohľadom toho usmernenia FO nič moc nevedeli..takže rada si počkám na tvoje upesňujúce info...
Marcela
22.02.05,08:10
Cauko
prikladám metodický návod MVSR pre samostatne podnikajúce fyzické osoby. Dúfam, že Vám pomôže.
Luna
24.02.05,11:49
Zas o reg.poriadku a pláne. Z Porady som si stiahla plán a poriadok.
Mám nejaké otázky a rada by som bola keby sa ktomu niekto vyjadril kto to už má za sebou túto tortúru.
1,Trištvrte vecí ktoré sú na poriadku z archívu som nepoužila. Prejde mi to archívom ,keď na poriadku sú veci pre mna nepoužiteľné,alebo to tam musím nechať?
Poriadok je asi na 10 stranách,mne z toho vyšla jedna.
2,Plán som prispôsobila podľa svojich možností a schopností,neskoršie ukladať veci tak ako som do plánu napísala. (Žiadny kôš,všetko poctivo zakladať,ide predsa o kultúrne dedičstvo)
3,Od roku 2006 nakúpiť zakladače a zakladať veci tak oko je to v pláne a hlavne evidovať poštu a zásielky v denníku.

Možno blbé otázky ale myslím si že som nie jediná ktorá takto rozmýšľa.
Hlinkovx
24.02.05,12:21
Zas o reg.poriadku a pláne. Z Porady som si stiahla plán a poriadok.
Mám nejaké otázky a rada by som bola keby sa ktomu niekto vyjadril kto to už má za sebou túto tortúru.
1,Trištvrte vecí ktoré sú na poriadku z archívu som nepoužila. Prejde mi to archívom ,keď na poriadku sú veci pre mna nepoužiteľné,alebo to tam musím nechať?
Poriadok je asi na 10 stranách,mne z toho vyšla jedna.
2,Plán som prispôsobila podľa svojich možností a schopností,neskoršie ukladať veci tak ako som do plánu napísala. (Žiadny kôš,všetko poctivo zakladať,ide predsa o kultúrne dedičstvo)
3,Od roku 2006 nakúpiť zakladače a zakladať veci tak oko je to v pláne a hlavne evidovať poštu a zásielky v denníku.

Možno blbé otázky ale myslím si že som nie jediná ktorá takto rozmýšľa.
A z ktorého poriadku a plánu si to robila...zo vzorového z archívu ...ale z poriadkov a plánov ktoré vytrorili poraďáci...
no..s tým košom veru budeme musieť asi prestať...aj keď ja to nehádžem do koša..ale mám takú krabicu..vznešene jej hovorím archív...a hádžem do nej všetok papier, ktorý naša firma vyprodukuje a ktorý sa dovalí do firmy...
Podľa mňa je podstatné..aby bol ten plán prispôsobený na podmienky "mojej" firmy..a samozrejme aby spĺňal predpisy...
firma, kde robím vyprodukuje 2 šanóny za rok
a tu mám taký postreh z archívu u nás..
keď som tam volala prvý krát..tak mi povedali..že mám zakladať okrem iného aj objednávky /to bola odpoveď na otázku..čo všetko tam mám napísať/
...keď som sa tej pani snažila vysvetliť..že my žiadne objednávky nemáme..tak mi povedala...že to nie je možné, aby firma nemala objednávky a že v pláne ich mám mať..tak som sa odmlčala...a opýtala som sa len, že či tam mám napísať aj to , čo nemám, alebo len fakt to , čo mám, lebo toho fakt veľa nie je...
odpovedala mi tak..že si tam mám napíšať čo chcem, že však aj tak to ide na schválenie a potom mi povedia..čo tam mať mám a čo nemám...
ako keby v archíve vedeli, čo ja vo firme mám a čo nemám http://www.porada.sk/images/icons/icon9.gif
takéto sú moje skúsenosti...
Hlinkovx
24.02.05,13:47
Dnes sa mi dostal do rúk papier, kde sú ponuky na školenia ...
Jedna z nich sa týkala aj archívov..
Výklad k VZPN
- registratúrny poriadok a plán
- Bádateľský poriadok a Archívny poriadok... ???? čo je toto..stretli ste sa s tým niekto???
Díky
tinusa
24.02.05,14:42
ahojte,
luna, vezmi si svoj predmet podnikania, co mas v zivnostenskom alebo obchodnom registri a pozri, ake tam mas cinnosti. Teda nie len tie cinnosti, ktore vykonavas teraz, ale vsetky, ktore tam su. Prestudujes zakony, ake doklady mas vystavovat a ako dlho ich mas "archivovat". A potom si to porovnaj s metodikou, alebo so vzorovym registraturnym planom, co si dostala na archive.
Osobne si ale myslim, ze co zaplatis za skolenia, cesty do archivu, pripadne literaturu... a to nepocitam tvoj cas a nervy.... by ti to vypracovala externa firma a mas to bez starosti.
tinusa
24.02.05,14:52
hlinkovx,
to skolenie ohladom toho badatelskeho poriadku... by si potrebovala, ak by si chcela prevadzkovat archiv. Inak sa o nom docitas viac v zakone cislo 395/2002 Zz.
miro_mr
24.02.05,20:16
Luna: Skus napisat priklad co si vyhodila a co je nepouzitelne skusime sa na to podrobnejsie pozriet - aspon par prikladov daj.
Hlinkovx: niektore veci su take ze ich musi firma podla toho ci je sro. a.s. alebo ina forma musi mat (napr. zakladacia listina, osobne spisy, korespondencia, uctovna dokumentacia, zmluvy.....) ak nieco firma nema a archivarovi sa to nezda, treba na tom trvat ze to tak je - firma predsa nie je urad a moze byt skutocne cinnost fiormy taka ze niektory inde bezny druh dokumentov nema. Treba to presadit lebo ak do firmy pridu po case na kontrolu a budu pytat objednavky a ty ich budes mat v plane tak tazko potom budes vysvetlovat ze ste ich nikdy nemali. Skor to treba urobit pri schvalovani. Aj preto je dobre ked ti to robi niekto kto je zbehnuty v registraturnej problematike, lebo ten bude vediet lepsie argumentovat. Archiv neurcuje ktore druhy dokumentov musi firma mat, iba schvaluje registraturny plan ktory ma obsahobvat to co firma skutocne ma a nie co by podla niecieho nazoru mala mat. Na druhej strane tym ze archiv schvaluje velke mnozstvo firemnych poriadkov a planov ma dobry prehlad o tom aka agenda sa spravidla vo firme nachadza.
Hlinkovx
24.02.05,20:24
Hlinkovx: niektore veci su take ze ich musi firma podla toho ci je sro. a.s. alebo ina forma musi mat (napr. zakladacia listina, osobne spisy, korespondencia, uctovna dokumentacia, zmluvy.....) ak nieco firma nema a archivarovi sa to nezda, treba na tom trvat ze to tak je - firma predsa nie je urad a moze byt skutocne cinnost fiormy taka ze niektory inde bezny druh dokumentov nema. Treba to presadit lebo ak do firmy pridu po case na kontrolu a budu pytat objednavky a ty ich budes mat v plane tak tazko potom budes vysvetlovat ze ste ich nikdy nemali. Skor to treba urobit pri schvalovani. Aj preto je dobre ked ti to robi niekto kto je zbehnuty v registraturnej problematike, lebo ten bude vediet lepsie argumentovat.Miro...veľmi pekne ďakujem za objasnenie a vysvetlenie....takže si jednoducho budem stáť za tým..čo vo firme máme a nenechám sa presvedčiť tetou v archíve, že čo by sme mali mať...a nemáme..
NO..vieš..sme malá firmička..a šéfino nezaplatí ani to čo musí..a nie ešte to, čo je pre neho nepostatné...aj keď mu hrozia za to pokuty...
a myslím si..že je veľa firmičiek..ktoré jednoducho na to peniaze nemajú..aby si to mohli dovoliť u niekoho objednať a nechať spracovať..
Ďakujem ešte raz...http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
Luna
25.02.05,07:14
Včera som musela odísť,už som nemohla diskutovať.Mám 2 s.r.o.:
1 je sám majiteľ ,žiadny zamestnanec a 2 s.r.o. má 4 zamestnancov.
Tých záznamov nie je tak veľa,okrem toho o všetku birokraciu sa starám sama..
Miro Mr napr. v v položke stroje a zariadenia tam nemám nič žiadne evidenčné listy a karty strojov po vyradení,žiadne generálne opravy,žiadne knihy inštalovaných strojov atď.
Alebo v styku s verejnosťou a reklama tiež tam nemám čo dať.
Ďalej čítam o prezenčnej pečiatke tú pečiatku musí mať každý? Tieto plány sú robené všetko pre veľké firmy,kde funguje podateľňa ,serketariát,úseky.
Rada by som vedela čo by to stálo vypracovanie takéhoto poriadku externou firmou.
Sme malá firma a neviem si predsataviť popri iných poplatkoch platiť ešte aj toto.Možno pre niekoho je to pár korún,ale pre firmu ktorá sa rozbieha je to dosť aj 6 000 alebo 10 000,-. Keď teraz zaplatím pár korún za niečo ,potom zas príde iný zákon kde to bude zas len pár korún.Čo nám ostatne na zveladenie kultúrneho dedičstva?
miro_mr
25.02.05,07:16
Miro...veľmi pekne ďakujem za objasnenie a vysvetlenie....takže si jednoducho budem stáť za tým..čo vo firme máme a nenechám sa presvedčiť tetou v archíve, že čo by sme mali mať...a nemáme..
Presne tak. Ak ti bude tvrdit ze nieco musite mat, spytaj sa podla ktoreho konkretne zakona, resp. vyhlasky alebo inej pre vas zaväznej normy by ste to mali mat. Je mozne ze ti povedia normu podla ktorej to mate mat a potom to doplnis a poucis aj sefa a ked nie tak nie je co riesit.
Miro
miro_mr
25.02.05,07:40
Luna: ak nemate stroje tak je to ok. Ak mate a mate evidencne listy tak to tam kludne daj lebo ked stroj vyradite tak tie karty na par rokov ulozite do reg. strediska (prip. skrine na to urcenej ak ste malinka firmicka).
Plan nespracovavaj tak ze opisujes vzor ci tam mate co dat ci nie, ale naopak plan rob podla toho co mate v skutocnosti a ked nevies lehotu a znak hodnoty pozri do vzoru co ti dalo MV, alebo do ciernej knizky. Inak hrozi ze si urobis plan ktory nebudes dodrziavat a tym aj buduci problem. Co sa tyka poriadku tak ten sa aplikuje na firmu bez ohladu na to ci postu otvara podatelna a dalej niekomu predava, alebo vsetky cinnosti robi jeden clovek. Podla toho sa poriadok urobi. Su tam postupy, ktore musia byt - jednym z nich je aj peciatka - toto je previazanie fyzickeho dokumentu s evidencnym zaznamom v evidencii -denniku takze je to povinne.
Co sa tyka ceny za tieto sluzby treba si vybrat zo sirokej ponuky (od firiem ktore ponukaju poradenstvo v snad vsetkych oblastiach ake existuju a budu existovat, cloveku az nejde do hlavy kde nabrali tolko fundovanych a skusenych odbornikov - tomu odpoveda aj cena, az po byvalych archivarov a spisovakov, ktori maju skutocne prakticke skusenosti a zivia sa tym).

Vzdy sa ale treba pytat na skusenosti, kde ich nabrali (dvojtyzdnove skolenie s certifikatom je na vypracovavanie planov inym velmi malo - este na par firmach sa treba vyucit)
Hlinkovx
25.02.05,08:34
Su tam postupy, ktore musia byt - jednym z nich je aj peciatka - toto je previazanie fyzickeho dokumentu s evidencnym zaznamom v evidencii -denniku takze je to povinne.
A teraz taká otázka..nemám žiadnu pečiatku, na ktorej by bolo razítko firmy s dátumom..ako to býva vo veľkých firmách..že príde pošta na podateľňu..človek, ktorý tam pracuje poštu orazí a roztriedi....
ako postupovať tu..dá sa to nejako obísť??
jess
25.02.05,09:45
Silvi, ja som myslela, že ty to už máš dávno zmáknuté.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
miro_mr
25.02.05,09:46
Hovorisa ze "Kto ma peciatku ma urad,
kto ma urad ten ma moc" - to vo firmach najma malych vobec neplati. Nad tym ako podaciu peciatku nahradit som este nerozmyslal. Skor si myslim, ze akokolvek inak to budes robit bude to zlozitejsie. Napr. Vyhlaska stanovuje ze znak hodnoty a lehota sa musi vyznacit v denniku aj na zazname. Co sa este ma na registraturnom zazname vyznacit neni nikde predpisane, iba doporucene normou STN (nie je zaväzna) a z toho sa vychadza aj pri spracovani reg. poriadku. Neviem veru nic lepsie poradit ako je peciatka.
Hlinkovx
25.02.05,10:26
Silvi, ja som myslela, že ty to už máš dávno zmáknuté.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifJaj..aj ja som si všeličo myslela..ale po mojích rozhovoroch s tetuškou v archíve.. a po kopci neujasnených vecí...ako napr. tá nešťastná pečiatka...pri príjme pošty...a také podobné veci./objednávky, sppoločenská zmluva..- ktorú nikde nemôžem nájsť..a mám ju zarchivovať/ .som normálne stratila chuť ..to robiť...
a nevyše ma potešil môj šéf...keď som mu povedala..že to aj on potrebuje..tak bol taký zlatý..že pokrčil plecom ...a povedal mi.."hej..potrebujem.. no tak to urob...dávam ti moju plnú moc a zavrel dvere..."
Hlinkovx
25.02.05,10:28
Hovorisa ze "Kto ma peciatku ma urad,
kto ma urad ten ma moc" - to vo firmach najma malych vobec neplati. Nad tym ako podaciu peciatku nahradit som este nerozmyslal. Skor si myslim, ze akokolvek inak to budes robit bude to zlozitejsie. Napr. Vyhlaska stanovuje ze znak hodnoty a lehota sa musi vyznacit v denniku aj na zazname. Co sa este ma na registraturnom zazname vyznacit neni nikde predpisane, iba doporucene normou STN (nie je zaväzna) a z toho sa vychadza aj pri spracovani reg. poriadku. Neviem veru nic lepsie poradit ako je peciatka.A fakt neprídeš na niečo také..čím by sa to dalo nahradiť..
resp..ľudia...ako ste to vyriešili v maličkých firmách, čo ste tam načarbali
miro_mr
25.02.05,12:35
Strasne rad, ale nic lepsie asi neni. Ide o to ze ak po vybaveni pisomnosti s nou potrebujes nalozit tak ako sprava registratury vyzaduje, tak potrebujes k tomu tieto veci:
Cislo pod ktorym je to zaevidovane v denniku,
Cislo spisu do ktoreho pisomnost patri
Registraturnu znacku
Znak hodnoty a lehota tam musia byt podla vyhlasky.
T.j. musis si pisomnosti oznacit z hladiska vecneho aby sa neskor dali usporiadat vecne - to sa da urobit len v case kedy sa pisomnostou zaoberam-spätne by to bol uz problem.
Ak toto by si mala pisat na kazdu dorucenu pisomnost, je uz lepsie si poriadit peciatku a pisat to do nej - bude to rychlejsie, jednotne a uhladnejsie ako to robit rukou.
regis
28.02.05,09:31
treba vediet ako na to ak chces viac nieje to na chat tak ma kontaktuj na webe
miro_mr
28.02.05,11:05
Ako som slubil pred nedavnom v otazke FO a spravy registratury sa nic nemeni. Tu je mail od pani Mrizovej z MV SR:
Od: "Maria Mrizova"
Komu: <>
Předmět: Re: Registratura FO
Datum: 28. února 2005 10:14

... nie, FO naozaj stačí iba si zadovážiť ten metodický návod a najmä postupovať v súlade s ním
FO príde do styku so štátnym archívom prvýkrát pri vyraďovaní dokumentov vzniknutých z jej činnosti - znovu podľa metodického návdou.

Pekný deň

M. Mrižová

>>> 02/16/05 08:41odp >>>
Dobry den pani Mrizova,

chcel by som sa vas len opytat ci sa nieco zmenilo na tom ze fyzickym osobam
staci plnit metodicky pokyn, lebo na internete sa jedna z diskutujucich na
temu registratura fyz. osob vyjadrila takto:

"Bola som v archíve v Leviciah. Predložila som im Metodický návod MVSR s
otázkou ako mám v prípade FO postupovať. Odpoveď bola taká, že mám do
metodického návodu doplniť svoje identifikačné údaje FO, vytlačiť ho a
priniesť na schválenie do archívu. Nemusím na ňom nič meniť - to ale platí
len pre FO, ktoré nemajú zamestnancov. Pre FO so zamestnancami mi dali vzor
registratúrneho poriadku, ktorý má vrátane reg. plánu 8 strán. Ten je podľa
nich potrebné dopliniť o identifikačné údaje FO a priniesť na schválenie
archívu."

To by bolo trochu v rozpore s vasim predoslym vyjadrenim ako aj clankom pana
Dr. Kartouza v Hospodarskych novinach. Kedze sa snazim robit osvetu
registrature prosim o Vase vyjadrenie aby som neposkytoval mylne informacie..

Dakujem a prajem Vam pekny den
MM


-=x=-
Skontrolované antivírovým programom NOD32
Luna
28.02.05,13:38
miro_mr
28.02.05,15:28
Ok Luna
lehoty by mohli napomoct. Pozor vsak na znaky hodnot, lebo este to obsahuje S a V, ktore boli zrusene.
Hanka
14.03.05,11:30
Som uplne znechutená, sme mala firma, musime sa riadne otacat, aby sme sa uzivili a niekto si vydava hlupe predpisy. Pripada mi to ako balada "O ....... na morskom dne". Kurnik, ved existuju predpisy, co a ako dlho mam archivovat a nieto este taketo ...., aby clovek robil. http://www.porada.sk/images/icons/icon13.gif
Alexandra Molnárová
15.03.05,09:09
Včera som bola na školení o archívoch a registratúrach. Bola tam pani zo štátneho archívu, ktorá tam robí od roku 1979 (už som sa vtedy hádam nemala plienky :D ) a poriadne nám vynadala, že si nevážime písomnosti
a záznamy, že sa máme ísť pozrieť k nim do archívu, čo všetko tam majú.
Poradila nám, že si nemáme plniť povinnosti vyplývajúce zo zákona, lebo
čo zarobia na pokutách z toho budú reštaurovať zachované písomnosti.
Keby sme mali dodržať všetko čo by si oni priali museli by to robiť (aspoň v našej firme) aspoň dvaja ľudia. Inak mi veľa nepomohli, lebo to všetko hovorili vlastne len z ich pohľadu a nárokov. Takže mám čo robiť po daňovom priznaní! :(
monsol
15.03.05,12:44
Firma musí odovzdať reg. plán a poriadok na Štátny archív do 30.6.2005. Tieto postupy by mala mať zavedené už skôr. Ja osobne si s tým hlavu veľmi nerobím, odovzdám to do 30.6. ale uplatním to (aj to určite nie všetko) až na začiatku roku 2006.

Na archíve z toho aj tak budú mať veľkú srandu, keď budú čítať tie výplody firiem...
Alexandra Molnárová
15.03.05,13:03
Oni majú srandu z tých výplodov už teraz! Neviem či sa to bude dať s tým nedodržaním odfláknuť, lebo na školení sa nám vyhrážali, že budú chodiť na kontroly ako daňováci (aj námatkovo) a majú dosť veľa možností na sankcie!
Hanka
15.03.05,19:52
Fakt ma štvú všetci títo úradníčkovia, ktorí žiju z našich daní. Hneď sa vedia vyhrážať, a prvé čo vedia všetci vysvetliť je, za čo všetko nás budú pokutovať. A samozrejme, že to vedia presne v akej výške. Ale keď ideš za nimi s konktrétnym niečim, tak ..... škoda reči. Možno toto moje "nadávanie" ani nepatrí do tejto témy, ale na každom školení, je vždy ich bu-bu-bu a sankcie.
adrika
16.03.05,06:50
Ja som bola včera v Št. archíve v Prešove a zlatá pani mi povedala, že niekedy v apríli budú mať vypracované vzory Reg. poriadkov a plánov pre menšie firmy, ktoré sa budú dať zakúpiť asi cca za 50-100,- Sk - vraj stačí len dopísať do tých tlačív konkr. údaje o firme , dať pečiatku , oni to potvrdia a "amen". Bolo by to super, ale zdá sa mi to príliš jednoduché....na to, aká všetká byrokracia je okolo nás.
Alexandra Molnárová
17.03.05,07:03
Ja sa chystám navštíviť náš archív v Trebišove v pondelok, tak som zvedavá
čo mi tam povedia, lebo Trebišovský okres je štát v štáte! Už sa veľmi teším
na "ochotné tetušky".
Luna
17.03.05,07:25
Toto mám zo Štátneho archívu v BB.Odpovede na moje otázky.

Ak firma ma sidlo v okresoch Banska Bystrica alebo Brezno, inak do uzemne prislusnej pobocke statneho archivu. Na posudenie spravnosti staci jedno vyhotovenie, na schvalenie potom dva exemplary. K vzoru je nutne vyhotovit aj titulny list, kde bude navrhu nazov a sidlo firmy, Uprostred nazov „Registraturny poriadok a registraturny plan“, dole vlavo: Statny archiv, pobocka Banska Bystrica, meno zamestnanca archívu, dole vpravo: nazov Vasej firmy a meno veduceho.
Odpoved na Vase otazky:


Aka pečiatka? Ak firemna – ma ju kazda firma; ak prezentacna – nemusi byt.
Je na Vas aku formu vyhotovenia zvolite.
Neudavate zdroj, na internete moze byt hocico. V prilohe Vam zasielam vzorovy registraturny poriadok a registraturny plan pre male firmy.
Firma si sama urci kto bude spravca registratury.
Lehota ulozenia je počet pokov, pocas ktorych organizacia potrebuje registraturny zaznam pre svoju cinnost. Vzory su v registraturnom plane.

Dúfam,že Vám to pomôže.Ušetrite si cestu do archívu.
jjj
06.04.05,07:59
ahojte,
prosim Vas - prave som si prezerala registraturny plan a rada by som sa spytala na jednu vec: "dane registraturne znacky" su vseobecne platne pre vsetky subjekty? (pretoze som na stranke nasla aj ine plany s odlisnym znacenim dokumentov)
...plus by ma zaujimalo, ci sa povinnost zriadit registrat.poriadok vztahuje aj na statne institucie? (to by ma dost zaujimalo)
Diky
Jana
miro_mr
06.04.05,12:18
Ahoj aj na statne institucie sa to vztahuje.
System registraturnych znaciek si navrhuje povodca
mozu byt rozne napr
A1-01
AA1
a pod.
ala13
10.04.05,04:18
Vdaka, Luna.
Adula
12.04.05,08:25
Ja by som poprosila iba odsúhlasenie, či to tak môže byť: Objednávky, zmluvy,... - rozdelené na vyšlé a došle, každé mam na samostatnom papieri - napr. Objednávky: 1. 08.04.2005 - objednávka + vec - od koho je alebo komu ju posielam. My sme FO, takže v archíve mi povedali, že nič neposielam. A chcem sa spýtať, musím aj cenové ponuky-vyšlé takto archivovať , keď sa vytlačí jedna a potom sa rozposiela viacerým. Diki. Adula.
Adula
12.04.05,09:40
Odsúhlasí mi to niekto, či je to tak správne ako som uviedla v príspevku predtýmto.Ešte raz diki. Adula
miro_mr
12.04.05,14:09
Ak som tomu dobre porozumel tak si myslim ze je to ok.
Ak odosielas nieco na viac adresatov, staci zalozit jeden vytlacok. Na nom byva dobre urobit tzv. Rozdelovnik kde sa napisu adresati ktorym to odislo aby sa v buducnosti dalo zistit kam vsade to slo.
Anonymka
13.04.05,05:54
Ahojte lidičky!!!


Vy ste proste super. O tejto veci som sa dozvedela iba dnes ráno, hneď som skočila sem na poradu, a zrazu je mi jasné, čo všetko mám robiť. Ste všetci proste SUPPPPPER!

Idem a napíšem e-mail do archívu.
Adula
13.04.05,06:18
Ďakujem veľmi pekne Miro.
Rado2
13.04.05,09:30
Máte nejaké problémy s registratúrnym poriadkom a registratúrnym plánom? Zaoberám sa tým. Absolvoval som rôzne školenia po viacerých štátnych archívoch a skúsim Vám odpovedať na Vaše otázky. Informatívne: je potrebné poznať zákon a niektoré vyhlášky, aby ste mohli sami pre seba spracovať tieto dokumenty. Pokiaľ na to nemáte čas a chceli by ste si dať za výhodných podmienok tieto dokumenty dať spracovať, ozvite sa prostredníctvom súkromných sms. Je tu totiž dosť zavádzajúcich informácií.
Rado2
13.04.05,09:35
Firma musí odovzdať reg. plán a poriadok na Štátny archív do 30.6.2005. Tieto postupy by mala mať zavedené už skôr. Ja osobne si s tým hlavu veľmi nerobím, odovzdám to do 30.6. ale uplatním to (aj to určite nie všetko) až na začiatku roku 2006.

Na archíve z toho aj tak budú mať veľkú srandu, keď budú čítať tie výplody firiem...Zaoberám sa s tým a tvrdím, že nesprávne vypracované plány a poriadky budú archívy vracať ako nevyhovujúce. Bude to zbytočne zaťažovať mnohých tých, čo sa pokúšali vybabrať s úradmi a odfláknuť to.
zatopek
13.04.05,13:21
zakon 395/2002
zatopek
13.04.05,13:25
Zaoberám sa s tým a tvrdím, že nesprávne vypracované plány a poriadky budú archívy vracať ako nevyhovujúce. Bude to zbytočne zaťažovať mnohých tých, čo sa pokúšali vybabrať s úradmi a odfláknuť to.ja som to dal vypracovať firme mam to kryte zmluvou o dielo a ta nesie zodpovednosť všetko so mnov konzultuju a viem čo to vlastne je a nebude ma potom nieaky uradnik ked sa na miestach menia potom cvičiť
zatopek
13.04.05,14:11
Toto mám zo Štátneho archívu v BB.Odpovede na moje otázky.

Ak firma ma sidlo v okresoch Banska Bystrica alebo Brezno, inak do uzemne prislusnej pobocke statneho archivu. Na posudenie spravnosti staci jedno vyhotovenie, na schvalenie potom dva exemplary. K vzoru je nutne vyhotovit aj titulny list, kde bude navrhu nazov a sidlo firmy, Uprostred nazov „Registraturny poriadok a registraturny plan“, dole vlavo: Statny archiv, pobocka Banska Bystrica, meno zamestnanca archívu, dole vpravo: nazov Vasej firmy a meno veduceho.
Odpoved na Vase otazky:


Aka pečiatka? Ak firemna – ma ju kazda firma; ak prezentacna – nemusi byt.
Je na Vas aku formu vyhotovenia zvolite.
Neudavate zdroj, na internete moze byt hocico. V prilohe Vam zasielam vzorovy registraturny poriadok a registraturny plan pre male firmy.
Firma si sama urci kto bude spravca registratury.
Lehota ulozenia je počet pokov, pocas ktorych organizacia potrebuje registraturny zaznam pre svoju cinnost. Vzory su v registraturnom plane.

Dúfam,že Vám to pomôže.Ušetrite si cestu do archívu.

ja som absolvoval to iste, ale mam pocit že ten nový zakon im pridal robotu a oni sa jej snažia zbaviť , lebo sa snažia ako za komunizmu natlačit tlačivá, poradia nam aby sme tam napisali že s tým súhlasíme a keď dojde na lámanie chleba tak povedia -veď je to vaša smernica vy ste si ju vymysleli a dali na schválenia a potom ma seknu. Radšej by som bol keby nám aspoň povedali čo to podpisujeme a poradili nam ako to urobiť čo najlepšie aby sme sa vyhli pokutam. ona mi potom s pokutou nepomozu ani ju nezaplatia ale aby si nahnali percenta že koľko ludi to už ma tak to kubikuju.
Rado2
13.04.05,18:33
ja som to dal vypracovať firme mam to kryte zmluvou o dielo a ta nesie zodpovednosť všetko so mnov konzultuju a viem čo to vlastne je a nebude ma potom nieaky uradnik ked sa na miestach menia potom cvičiťSúhlas. To je najlepší postup, pokiaľ sa niekto nechce zaťažovať štúdiom zákonov s ktorými pracovne neprichádza do styku. A hlavne skutočne sa vyhne prípadným problémom kvôli registratúrnemu plánu a poriadku.
jess
13.04.05,19:00
Súhlas. To je najlepší postup, pokiaľ sa niekto nechce zaťažovať štúdiom zákonov s ktorými pracovne neprichádza do styku. A hlavne skutočne sa vyhne prípadným problémom kvôli registratúrnemu plánu a poriadku.len, pokiaľ na to máš peniažky
miro_mr
13.04.05,19:06
Zaoberám sa s tým a tvrdím, že nesprávne vypracované plány a poriadky budú archívy vracať ako nevyhovujúce. Bude to zbytočne zaťažovať mnohých tých, čo sa pokúšali vybabrať s úradmi a odfláknuť to.Ak niekto tieto smernice "odflakne" len pre to aby splnil termin do 30.6. tak sa vystavuje dvojemu riziku.
1. Ak mu poriadok a plan archiv vrati, bude ho musiet stejne prepracovat a zaslat tak aby ho mohol s ucinnostou od 1.1.2006 uz pouzivat. Ak mu ho vratia po 30.6. bude mat co robit aby mu ho do konca roka schvalili, ak nahodou nedojde k posunu terminu napr. z kapacitnych dovodov.
2. Ak mu poriadok a najma plan aj schvalia a tento je spracovany neodborne - resp. nerealne tak ho cakaju problemy pri najblizsom vyradovani - preusporiadavanie. Smernice je treba uviest do praxe aby system dokumenty zacal usporiadavat podla planu (zaznamy do spisov, spisy a reg. zaznamy potom do ukl. jednotiek...) a to u vsetkych agiend nie len u korespondencie. Preto nikdy nie je od veci poradit sa alebo spolupracovat s niekym kto sa tejto oblasti venuje.
Hlinkovx
13.04.05,19:33
Miro...
a vďaka tvojím radám....myslím...že by sa nám to mohlo podariť skĺbiť do verzií, ktoré budú správne aj pre archív a aj pre nás...