UstipnutaDaisy
13.03.15,19:09
Vyradili ma z evidencie nezamestnanych kvoli nepritomnosti na vyberovom konani. O vyberovom konani ma informovali pomocou pozvanky, ktora bola odoslana nedoporucene. Na moje nestastie som bola pocas dorucenia danej "pozvanky" na dovolenke v zahranici tym padom som nemala ziadnu sancu na vyriesenie danej situacie. Ak by som list obdrzala pred dovolenkou tak by som zavolala na urad prace, ale list prisiel pocas dovolenky v zahranici.

Otazky:

1. Je dane zakonom, aby sa uchadzac o zamestnanie zdrzoval doma 24/7 cakajuc na pozvanku od uradu prace?

2. Mam pravo sa odvolat voci takemuto rozsudku? Ak ano, staci napisat pravdu t.j. v danom case som bola na dovolenke tym padom som nemala ziadnu sancu na prezretie postovej schranky + faktura alebo doklad o dovolenke?!

3. mam povinnost oznamit na urade prace, ze sa chystam do Tatier od 1 do 14 marca (priklad), aby mi v tom obdobi neposielali pozvanky? Existuje takyto zakon?

4. Ake su moje moznosti z pohladu platnej legislativy?

Dakujem.
Tweety
13.03.15,18:12
Skús sa odvolať.
Katy a R
13.03.15,18:59
Byť evidovaným uchádzačom o zamestnanie je síce právom občana - ale nie povinnosťou .
pozri tu (aj si určite dostala písomne ) .. že či to bolo s kostolným poriadkom ?
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/prava-a-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie.html?page_id=12927
lacotinka
13.03.15,20:05
Nezamestnaná a fláka sa po dovolenkách.
Najprv zahraničie, potom 2 týždne Vysoké Tatry

To bude asi tou krízou :D
arizona
13.03.15,20:06
Evidovaneho na UP moze UP hocikedy pozvat na vyberove konanie,alebo ponuknut pracu.
Ak sa evidovany chysta na dlhsie odcestovat,mal by to vopred oznamit na UP.

Evidovany ma nielen prava,ale aj povinnosti.

Nemusis byt doma uvaznena, ved evidencia zaujemca o pracu na UP nie je povinna...Ale ak chces vyuzivat vyhody evidencie,musis byt k dispozicii.
lacotinka
13.03.15,20:09
A pre istotu aj Kalimu :D
UstipnutaDaisy
13.03.15,21:03
existuje o tom nejaky zakon ktory by to spresnil? Nemozem ist na tyzdnovu dovolenku do zahranicia bez toho, aby som sa musela hlasit na UP? Ved to je sialene. Musim byt k dispozicii... co to znamena? 24/7? Neexistuju vynimky?
UstipnutaDaisy
13.03.15,21:04
nie je to povinnost, ale vyhodit oknom skoro 60€ na zdravotnych odvodoch nie je sranda :( Nevedela som o tom, ze musim byt k dispozicii do 3 dni.. ved to je vaznica! Ak by posielali pozvanky kazdy mesiac v pravidelnych intervaloch tak nepoviem nic, mozem sa dopredu pripravit, ale taketo nieco sa mi este nestalo... smola
UstipnutaDaisy
13.03.15,21:05
samozrejme, ze sa odvolam, ale musim sformulovat moju ziadost a dat tomu vyznam, aby mi to uznali
arizona
13.03.15,21:35
Povinnosti uchádzača o zamestnanie : Uchádzač o zamestnanie je povinný na účel sprostredkovania vhodného zamestnania alebo účasti v programoch odborného poradenstva a programoch aktívnych opatrení na trhu práce byť k dispozícii úradu do troch pracovných dní odo dňa vyzvania úradom. Formu vyzvania si uchádzač o zamestnanie dohodne s úradom
http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/prava-a-povinnosti-uchadzaca-o-zamestnanie.html?page_id=12927
tannenkau
14.03.15,07:33
načo si evidovaná na UP, keď máš na týždňovú zahraničnú dovolenku ?
alaya1
14.03.15,07:37
Mala si sa ohradit, ze si si hladala pracu v inom kraji, preto si nebola doma.
erik555
14.03.15,07:43
Upresni, o co Ti presne ide? O prispevok v hmotnej nudzi? Ak ma pamat neklame v podobnych temach tu na fore, ten budes dostavat, aj keby si nebola vedena na UP. Rovnako bude za teba stat odvadzat do zdravot. poistovne.
P.S. Tebe nebola ponuknuta praca na odpracovanie si hmotnej nudzi?
Katy a R
14.03.15,10:18
nuž teraz už si voľná ;) (žiadna väznica) - nemusíš im hlásiť vôbec nič :)
inak o tej povinnosti si vedela - dostala si inštruktáž pri zaradení do evidencie a tiež ich dávajú písomne.
veronikasad
14.03.15,12:04
ako dlho si bola v zahraničí ? Nemusíš sa zdržiavať doma 24/7, len je dobré pred dlhším odchodom mimo bydliska oznámiť to na UP - na našom UP sú ústretoví, napr. v prípade 4-týždňového liečenia ohláseného vopred bez problémov prispôsobili kontakty ...
UstipnutaDaisy
15.03.15,16:25
nepoberam zioadne soc. davky, ale ked ma vyradia z evidencie tak budem musiet uhradzat zdravotne poistenie z vlastneho co ma vyjde na 57€ :(
UstipnutaDaisy
15.03.15,16:26
ano, ale v tom pripade by som potrebovala potvrdenie od zamestnavatela na ten den
UstipnutaDaisy
15.03.15,16:27
nevedela som o tom a teraz je uz neskoro, prec som bola 2 tyzdne a ta "pozvanka" prisla cca. 2 - 3 dni potom, co sme boli prec
UstipnutaDaisy
15.03.15,16:28
byt evidovanym na urade prace znamena, ze nemam na chleba? Mam manzela, mame deti, kvoli mojej aktualnej situacii sa svet nezastavi