5-ko
16.05.06,10:09
Poradte prosim!

Chcem si uzatvorit dochodkove sporenie do podielovych fondov, na zmluve je napisane ze budem sporit 25 rokov, ucel sporenia DOCHODOK, pri skonceni sporenia nebudem mat este 55 rokov! /teraz 24 rokov/ JA PENIAZE VYBERIEM PO 55 ROKOCH, ale netreba to mat aj na zmluve napisane??? Dodatok k zmluve??? :confused:

Spolocnost my slubila ze my na konci roka vystavia potvrdenie ale staci my slub??? :eek:

Definuje to zakon?
Tweety
16.05.06,08:13
Poradte prosim!

Chcem si uzatvorit dochodkove sporenie do podielovych fondov, na zmluve je napisane ze budem sporit 25 rokov, ucel sporenia DOCHODOK, pri skonceni sporenia nebudem mat este 55 rokov! /teraz 24 rokov/ JA PENIAZE VYBERIEM PO 55 ROKOCH, ale netreba to mat aj na zmluve napisane??? Dodatok k zmluve??? :confused:

Spolocnost my slubila ze my na konci roka vystavia potvrdenie ale staci my slub??? :eek:
Takto formulovaná zmluva. resp.jej podmienky, by nesplňali dikciu zákona. Nemohli by byť daňovo uznané pri uplatnení nároku na odpočet z daňového základu. 10 rokov trvania áno, ale nie 55.rokov veku, pri vyplácaní.
5-ko
16.05.06,09:54
Takto formulovaná zmluva. resp.jej podmienky, by nesplňali dikciu zákona. Nemohli by byť daňovo uznané pri uplatnení nároku na odpočet z daňového základu. 10 rokov trvania áno, ale nie 55.rokov veku, pri vyplácaní.



Ale sak su dve podmienky

min sporit 10 rokov
min vybrat v den dozitia 55 roku

Ake mam teda moznosti, ako upravit zmluvu, aj ked spolocnost mi potvrdila ze mi na konci roka vystavia potvrdenie ze si na dochodok sporim 12 000 SK

Dik
Tweety
16.05.06,09:57
Ale sak su dve podmienky

min sporit 10 rokov
min vybrat v den dozitia 55 roku

Ake mam teda moznosti, ako upravit zmluvu, aj ked spolocnost mi potvrdila ze mi na konci roka vystavia potvrdenie ze si na dochodok sporim 12 000 SK

DikJe tam uvedená doba sporenia 25 r., to nebudeš mať 55.r.veku, radila by som dať preformulovať zmluvu, nie som poisčovák, ale určite sa dá urobiť tak, aby bola v súlade so zákonom.
5-ko
16.05.06,10:02
Je tam uvedená doba sporenia 25 r., to nebudeš mať 55.r.veku, radila by som dať preformulovať zmluvu, nie som poisčovák, ale určite sa dá urobiť tak, aby bola v súlade so zákonom.


Ale to je len udaj pre pistovnu aby vedeli urcit cielovu sumu.... to je len udaj kolko rokov budem sporit, ostatne roky sa budu peniaze len zhodnocovat.
5-ko
16.05.06,10:04
Ale to je len udaj pre pistovnu aby vedeli urcit cielovu sumu.... to je len udaj kolko rokov budem sporit, ostatne roky sa budu peniaze len zhodnocovat.


Minimálne obdobie doplnkového dôchodkového sporenia nesmie byť kratšie ako 10 rokov a potrebný vek nesmie byť nižší ako 55 rokov.
Tweety
16.05.06,10:06
Ale sak su dve podmienky

min sporit 10 rokov
min vybrat v den dozitia 55 roku

Ake mam teda moznosti, ako upravit zmluvu, aj ked spolocnost mi potvrdila ze mi na konci roka vystavia potvrdenie ze si na dochodok sporim 12 000 SK

DikAk to takto budeš mať zmluvne ošetrené, tak potom je to pohoda, bude splňať dikciu zákona na ročný odpočet uhradeného poistenia.
alenkas
16.05.06,11:00
Tolki tio to tu uz vysvetliki:
minimalne sporenie 10 rokov, minimalny vek na ukoncenie - 55 rokov, vek odchodu do dochodku bude aj 65 rokov, kym tam pojdes, co sa tym teraz zaoberas. potvrdenie ti daju automaticky na konci roka pre uctovnika, fakt sa tym mopmentalne nezaoberaj, lepsie si precitaj zmluvu, je to tam vsetko, H.
Chobot
16.05.06,11:51
Nenapísal si, čo za dôchodkový produkt to máš, či ide o investičné životné poistenie alebo sporenie v investičných fondoch.

Ak je to investičné živ. poistenie, tak poisťovni by nemal byť problém, aby Ti zmenili poistku na dlhšiu poistnú dobu tak, aby si spĺňal podmienky. Lebo ak na poistke uplynie poistná doba, poisťovňa spravidla vyplatí poistnú sumu.

Pozri si ale v poistných podmienkach, či je tam možnosť, že by si nasporenú čistku nevybral, ale nechal investovanú naďalej. AK tam taká možnosť je, tak nemusíš nič riešiť, jednoducho tie peniaze vyberieš až po dosiahnutí veku 55 rokov a je to.
5-ko
16.05.06,17:53
Nenapísal si, čo za dôchodkový produkt to máš, či ide o investičné životné poistenie alebo sporenie v investičných fondoch.

Ak je to investičné živ. poistenie, tak poisťovni by nemal byť problém, aby Ti zmenili poistku na dlhšiu poistnú dobu tak, aby si spĺňal podmienky. Lebo ak na poistke uplynie poistná doba, poisťovňa spravidla vyplatí poistnú sumu.

Pozri si ale v poistných podmienkach, či je tam možnosť, že by si nasporenú čistku nevybral, ale nechal investovanú naďalej. AK tam taká možnosť je, tak nemusíš nič riešiť, jednoducho tie peniaze vyberieš až po dosiahnutí veku 55 rokov a je to.

Takze

Ide o sporenie do podielovych fondov.
som SZCO takze mna to musi trapit teraz aby ma danovaci o rok nenahanali.
Takze ak tomu dobre rozumiem tak nemusi byt na zmluve nic uvedene staci ak sa ja ZACHOVAM podla podmienok zakona? a spolocnost mi kazdorocne vystavi potvrdenie.
Na zmluve je napisane sporenie 25 rokov.

Dik
5-ko
17.05.06,06:24
Definuje to zakon?
Chobot
17.05.06,07:30
Definuje to zakon?

Účelové sporenie definuje zákon v § 11 odst. 1 písm. d).

Podmienky pre uplatnenie definuje v tom istom pragrafe ods. 6).

(6) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. c) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. d) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.

Takže to Tvoje sporenie nie je v súlade s oboma podmienkami zákona, pretože máš dohodnuté, že plnenie nastane pred dovŕšením 55. roku života. Skús si dohodnúť zmenu podmienok - predĺžiť si dobu splatnosti.