mikaP
13.03.15,20:22
Začínam účtovať sro, ktorá poskytuje nákladnú prepravu. Potrebovala by som poradiť. FO (terajší jediný spoločník) kúpil nákladné auto s návesom na seba. Na auto bol robený znalecký posudok. Predajná cena auta bola 10800 Euro (znalecký posudok bol 9145 Euro), náves 7200 Euro (znalecký posudok bol 7620,83). Fo pri zakladaní spoločnosti vložila nákladné vozidlo ako nepeňažný vklad do ZI v sume 9000 Euro. Chcem sa spýtať, či je možné toto vozidlo odpisovať, pretože odpisom znižujem jeho hodnotu a ak áno, tak či je potrebné potom o hodnotu odpisu zvýšiť ZI. Dočítala som sa, že ZI by nemalo klesnúť pod minimálnu hodnotu. V našom prípade pre nákladnú dopravu je to suma 9000 Euro.
Ďalej sa chcem opýtať, ako najlepšie môžem dostať náves pod sro? Predajom alebo darom FO právnickej osobe? Ďakujem za radu.
zlatica76
14.03.15,16:33
No ja neviem, zbytočne si to komplikuješ :)

1. akú máš otváraciu súvahu? Keďže si vložila auto ako nepeňažný vklad, tak by to malo byť 022 / 411 - 9.000 eur

2. od tohto okamihu si základné imanie a auto "žijú" vlastným životom.

2a. pokiaľ sa nezmení zakladateľská listina, základné imanie ostáva vo výške 9.000 eur

2b. auto je zaradené v majetku s.r.o.(BTW, treba urobiť aj prehlásenie na dopravnom inšpektoráte). Auto normálne odpisuješ 551 / 082. Kde sa ti tu znižuje základné imanie?

Samozrejme, pokiaľ nemáš výnosy, znižuje sa vlastné imanie.

Dúfam, že vieš aký je rozdiel medzi základným imaním a vlastným imaním.
karakul
14.03.15,16:48
mikaP
14.03.15,17:02
Ďakujem za odpoveď. Áno, auto som dala na účet 022 a taktiež je prehlásené na dopravnom inšpektoráte. Základné imanie je časťou vlastného imania. Takže v prípade, ak budem mať výnosy a firma bude šlapať, tak to vôbec nemusím riešiť a je to v poriadku? Netreba dať po nejakom čase to auto posúdiť akú má hodnotu?
mikaP
14.03.15,17:10
Ďakujem za radu.