bui
16.05.06,10:17
Nasa firma vznikla na konci minuleho roka a doteraz nezamestnavala ziadnych zamestnancov. Teraz ma v plane zobrat na vypomoc v programovani dohodarov. Na danovom urade sme ako zamestnavatel zaregistrovany uz od 1.4.2006. Chcem sa len poradit co vsetko obnasa urobenie dohod o vykonani prace. Docitala som sa, ze jedine poistenie, v pripade, ze su dohodari uz niekde zamestnani na trvaly PP, je urazove poistenie...
treba sa teda zaregistrovat v SP ako zamestnavatel...odovzdat teda tlacivo Registracia zamestnavatela...k tomu mam otazku..
Mam tlacivo vyhotovit dva krat..jedno sa necha v poistovni a druhe si zalozim ja?....alebo inak?
Neviem vyplnit OKEC...viem ze je to odvetvova klasifikacia ekonom. cinnosti...ale kde to najdem?
...dalej treba den pred vykonom cinnosti prihlasit aj zamestnanca...odovzdat teda tlacivo Registracia FO? A kde mam uviest ze ide len o urazove poistenie? Co konkretne si mam zalozit ja?
Musim urobit este nieco ine?...zatial tolko
Jara
16.05.06,08:36
Maš registráciu na DU na platenie dane z príjmu FO? Nakoľko budú mať iný pr. pomer tak ti nepodpíšu Vyhlásenie k dani a teda im budeš musieť sťahovať aj daň z príjmu. Inak na SP je to tak ako uvádzaš, 2x aby ti jedno potvrdili a ostalo tebe. Potom keď budeš robiť registráciu tak deň vopred musíš nahlásiť na SP na RLFO. Tam neuvádzaš nič len hore napíš rukou že ide o DOVP. Riadne rukou to napíš. Potom ak budeš robiť mzdu tak urobiš mesačný výkaz a tam odvedieš O,8% úrazové poistenie. To OKEČ si nájdi tu v porade teraz sa robil vykaz na SP a je tam veľa odkazov na stránku kde si nájdeš OKEČ.
Pepa
16.05.06,08:43
OKEČ nájdeš tu:
http://www.statistics.sk/
Cez register organizácií zadaj IČO a tam máš OKEČ.
Džanka
16.05.06,08:48
Ahojte, tá stránka sa nedá otvoriť. Aspoň mne. Vám ide?


...už ide...
bui
16.05.06,09:44
Dakujem OKEC mam.
Takze si zalozim potvrdeny RL zamestnavatela a potvrdeny RL FO. Potom samozrejme dohodu. No a ten vykaz urobim kedy, kedze dohoda je od 19.5. do 25.5? Po skonceni mesiaca? Alebo ked odvediem UP, teda ked vyplatim aj vyplatu?
Viem, ze plati povinnost
predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného ....
No ked vyplatim vyplatu uz 26.5......tak kedy musim odviest UP...kedze nejde o vyplaty miezd zamestnancom na prac. zmluvu, kedy by sa vyplacalo za maj az v juni...a vtedy by sa roil aj vykaz za maj...
ako je to pri dohodach?...prepacte som len uctovnicka nie mzdarka..
Jara
16.05.06,09:50
do DOVP by si mal napisať kedy bude vyplata mzdy po jej uskutocnení urobiš mesačný výkaz do SP a odvedieš úraz. poistenie a DU daň z príjmu. Zároveň urobiš odhlášku do SP. Nezabudni na daň ak má iný pr. pomer tak sa nahlas aj na DU za platcu dane z príjmu FO
bui
16.05.06,18:26
A mozem poslat registracne listy zamestnavatela a zamestnanca aj postou? Asi nie, ze?..nebudem mat od SP potvrdenu kopiu.....
Paula
16.05.06,18:38
Niektoré pobočky vrátia potvrdenú priloženú kópiu zaslanú poštou.Istejšie je ísť osobne, ani doklad o doporučenej zásielke niekedy nepomôže dokázať, čo v obálke bolo.
bui
17.05.06,10:07
chcem sa este spytat, na to registr. liste zamestnanca ma byt dole aj jeho podpis? Su tam dve prazdne okienka...
bui
17.05.06,10:14
potrebujem rychlo poradit, prosim....
katkaj
17.05.06,10:14
chcem sa este spytat, na to registr. liste zamestnanca ma byt dole aj jeho podpis? Su tam dve prazdne okienka...

Dáš tam pečiatku a podpis za firmu. Zamestnanec ti nepodpisuje registračný list. To druhé okienko je tam predpokladám pre SP:) aby si zaznačili dátum prijatia
bui
17.05.06,10:21
a este nie som si ista v bode 10. je datum vzniku poistenia....tam ma byt co? Ked dohoda je od 19.5.?.....poistujem len urazove poistenie
katkaj
17.05.06,10:25
a este nie som si ista v bode 10. je datum vzniku poistenia....tam ma byt co? Ked dohoda je od 19.5.?.....poistujem len urazove poistenie

Tak tam dáš 19.5.;) vždy prvý deň poistenia,čiže nástupu do práce
bui
17.05.06,10:26
Dakujem. Dufam, ze som vyplnila ten spravny RL....RL zamestnanca...aj ked je dohodar student....
katkaj
17.05.06,10:28
Dakujem. Dufam, ze som vyplnila ten spravny RL....RL zamestnanca...aj ked je dohodar student....

Pre dohodárom aj interných zamestnancov sa vypisuje jeden RL, len napíš hore perom "dohoda" aby vedeli že sa jedná o dohodára
bui
17.05.06,10:38
ano, ale existuje aj RL FO za ktoru plati stat...ale to je asi nieco ine....
.........pomylilo ma to, lebo za studentov plati stat..
bui
17.05.06,10:41
a este jedno ma trapi..my sme este neboli ani registrovani ako zamestnavatel, tak som vyplnila aj RL zamestnavatela.....a teda neviem vyplnit na RL zamestnanca ICZ..to je ident. cislo zamestnavatela pridelene SP...co vraj sluzi ako VS k platbam poistneho...co teraz?
katkaj
17.05.06,10:47
a este jedno ma trapi..my sme este neboli ani registrovani ako zamestnavatel, tak som vyplnila aj RL zamestnavatela.....a teda neviem vyplnit na RL zamestnanca ICZ..to je ident. cislo zamestnavatela pridelene SP...co vraj sluzi ako VS k platbam poistneho...co teraz?

čo ja viem tak RL FO je jeden a na nom vyznačíš akú osobu prihlasuješ :rolleyes:

Najprv musí byť prihlásený zamestnávateľ,takže navrhujem ísť s RL zamestnávateľa aj zamestnanca do SP kde ti pri okienku najprv zaevidujú firmu pridelia IČZ a následne odovzdáš RL zamestnanca a dopíšeš tam IČZ. Alebo si to tam pani pri okienku dopíše sama:rolleyes:
bui
18.05.06,06:05
pozeram na stranke SP vzor odhlasenia zamestnanca....to tam staci vyplnit len meno a rod. cislo a ostatne udaje uz netreba? V SP to maju asi v pocitaci, ...len sa chcem uistit u tych kt. s tym maju skusenosti, aby nebolo zle ze som to ostatne nevyplnila.....
a ked dohoda konci 25.5.....musim zamestnanca odhlasit hned?...a aj sa odhlasit ako zamestnavatel, kedxze zamestnancov na trvaly PP nemame?..pozriem este na stranke SP, no zatial som to nenasla...
to bude o drzku stale sa prihlasovat a odhlasovat....a chodit osobne do SP..takych kratkodobych dohod budeme mat asi viac.. :o(
gabriela7755
18.05.06,06:32
zamestnanca odhlasuješ na tom istom tlačive, ako ho prihlasuješ, opravte ma ak sa mýlim
Johanka
18.05.06,06:33
Ak odhlásiš posledného dohodára nemusíš nutne odhlasovať aj zamestnávateľa. V prípade, že nemáš momentálne zamestnancov, ale predpokladáš, že krátkom čase zase niekoho zamestnáš, budeš posielať do SP nulové výkazy.
V prípade časovej tiesne je možné prihlasovať a odhlasovať zamestnancov aj e-mailom alebo SMS-kou. Potom stačí do 3 dní doručiť na pobočku riadne tlačivo. Podrobnosti sú na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk).
Pri dohodároch treba dať pozor aj na povinnosti voči Daňovému úradu v súvislosti so zrážkovou daňou pri príjmoch do 5.000 Sk.
bui
18.05.06,11:23
Viem.
Len na stranke SP maju aj vyplneny vzor...a na odhlaske je vyplnene len nieco..na prihlaske je toho vyplneneho viac.....samozrejme ze na tom istom tlacive....len na odhlaske uz nie je vyplnena napr. adresa....asi uz netreba, ked to bolo na prihlaske..
katkaj
18.05.06,11:27
Viem.
Len na stranke SP maju aj vyplneny vzor...a na odhlaske je vyplnene len nieco..na prihlaske je toho vyplneneho viac.....samozrejme ze na tom istom tlacive....len na odhlaske uz nie je vyplnena napr. adresa....asi uz netreba, ked to bolo na prihlaske..

Ja tu adresu vyplňam vždy. Je to len pár riadkov a pri tom chaose ktorý veľakrát majú na poisťovniach je to lepšie:p
bui
18.05.06,12:02
no, dnes to bol zaniest konatel na Zahradnicku do podatelne, a tam mu nevedela o tom povedat teta nic, ze si ma zajtra..teda ked budu mat strankove hodiny zavolat na oddelenie registracie....tak to sme nevedeli..mysleli sme, ze to staci dat do podatelne. Takze sa budu muiet prerobit dohody a aj prihlaska zamestnanca..kedze dohody su od 19.5. co je zajtra a prihlasit zamestnanca treba den vopred....:o(:(
Zoltán Kovács
18.05.06,15:16
no, dnes to bol zaniest konatel na Zahradnicku do podatelne, a tam mu nevedela o tom povedat teta nic, ze si ma zajtra..teda ked budu mat strankove hodiny zavolat na oddelenie registracie....tak to sme nevedeli..mysleli sme, ze to staci dat do podatelne. Takze sa budu muiet prerobit dohody a aj prihlaska zamestnanca..kedze dohody su od 19.5. co je zajtra a prihlasit zamestnanca treba den vopred....:o(:(
Moje skúsenosti so SP Záhradnícka: registráciu zamestnávateľa, zamestnanca, odhlašky som doteraz posielal výlučne poštou.A zatiaľ som nemal problémy. Pri registrácii zamestnávateľa treba priložiť kópiu ŽL pri Fo, a výpis z OR pri PO. Odhlášky tiež vyplňujem kompletne, aby nebolo pochyb, o koho ide.
bui
18.05.06,15:42
ale to potom nemate potvrdenu kopiu?o registracii...ked to posielate postou...
Danila
18.05.06,15:48
Prihlásiť zamestnanca môžeš najneskôr pred nástupom do práce, teda aj 19. 5. ráno. Na SP Ti poskytnú t.č., kde po nadiktovaní potrebných údajov obdržiš OKEC. Úrazové poistenie / 0,8 %/ Ťa bude zaujímať až pri spracovaní miezd.
bui
18.05.06,15:58
okec viem...neviem icz....ale o to nejde...ide mi o to posielanie postou....
Alena Mi
05.06.06,13:18
Dnes študujem tento problém aj ja. Má niekto skúsenosť, čo s tým, keď sme nenapísali na prihlášku - RLFO pri prihlásení dohodára, že ide o dohodu o vykonaní práce? Bola som s tým problémom v piatok na soc. poisťovni. Tam ma pracovník upozornil, že je to dosť veľký problém, musela som vypísať odhlášku pracovníka, vypísať novú prihlášku pracovníka - ako dohodára s poznámkou hore že ide o dohodu o VP. Ale šokom pre mňa bolo to, že túto prihlášku s piatkovým dátumom budú posudzovať ako oneskorené prihlásenie dohodára s možným penále 100,- Sk na deň. U mňa sú to tri mesiace, čiže hrozí pekná pokuta. Môže to tak naozaj byť? Veď tam v skutočnosti nešlo o neskoré prihlásenie pracovníka, ale len o neúplne vyplnené tlačivo. Som z toho hotová, toľko som to tlačivo pri prihlasovaní dohodára vtedy študovala, no nikde som sa nedočítala, že tam tá poznámka má byť. Vysvetlila som si to tak, že v tej príloha sa uvádza vymeriavací základ, tak do ostatného poistného som vypisovala 0 a do úrazového som ho dala. Poradí mi niekto, resp. vie ma niekto ukľudniť, že to môže byť vyriešené aj ináč?
Tweety
05.06.06,13:24
Dnes študujem tento problém aj ja. Má niekto skúsenosť, čo s tým, keď sme nenapísali na prihlášku - RLFO pri prihlásení dohodára, že ide o dohodu o vykonaní práce? Bola som s tým problémom v piatok na soc. poisťovni. Tam ma pracovník upozornil, že je to dosť veľký problém, musela som vypísať odhlášku pracovníka, vypísať novú prihlášku pracovníka - ako dohodára s poznámkou hore že ide o dohodu o VP. Ale šokom pre mňa bolo to, že túto prihlášku s piatkovým dátumom budú posudzovať ako oneskorené prihlásenie dohodára s možným penále 100,- Sk na deň. U mňa sú to tri mesiace, čiže hrozí pekná pokuta. Môže to tak naozaj byť? Veď tam v skutočnosti nešlo o neskoré prihlásenie pracovníka, ale len o neúplne vyplnené tlačivo. Som z toho hotová, toľko som to tlačivo pri prihlasovaní dohodára vtedy študovala, no nikde som sa nedočítala, že tam tá poznámka má byť. Vysvetlila som si to tak, že v tej príloha sa uvádza vymeriavací základ, tak do ostatného poistného som vypisovala 0 a do úrazového som ho dala. Poradí mi niekto, resp. vie ma niekto ukľudniť, že to môže byť vyriešené aj ináč?
Celý problém je v tom, že dohodár je prihlásený iba na ÚP a zamestnanec na všetky poistenia v SP. Oni tak čakali peniažky za všetky druhy poistného.
Je to už opravené, možno nebudú pokutovať, budeš to riešiť, až bude prípadná pokuta. Zbytočne sa nestresuj.:cool:
spell
05.06.06,14:05
Rada by som sa pridala do tejto diskusie. Existuje ochra osobných údajov 428/2002 Z.z. o ochrane osobných údajov. Vie mi niekto poradiť kde sa treba zeregistrovat ako a čo ešte k tomu treba . Máme 8 zamestnancov
Dakujem
Spell
bui
01.10.06,19:50
A je to tu. Konatel firmy mi oznamil (dost neskoro), ze budeme mat prveho zamstnanca na prac zmluvu...takze uz nie len dohodarov...pri tych nebol az taky problem.
Nie som mzdarka a trochu sa toho bojim. Co vsetko treba urobit...?
Zaregistrovala som zamestnanca do SP.....registracny list FO.
Teraz ho este treba prihlasit do ZP...dokedy?
Na danovom urade sme uz zaregistrovani.
Dalej treba zacat tvorit SF. Mali by sme zalozit osobitny ucet v banke? Dalej zamestnanec ma narok na zabezpecenie stravovania resp. stravne listky...zamestnanec bude mat vykon prace doma....takze asi mu budeme kupovat stravne listky...co teraz, ked sme to nestihli...lebo zmluva je od 2.10.?
Co vsetko si mam od zamestnanca vypytat....zapoct.list od predchadz. zamestnavatela, karticku poistnca do ZP, prefotit OP, aj vypis z registra trestov?
Poradte..urcite som na nieco zabudla....
Melnick
01.10.06,20:01
S tými stravnými lístkami si nerob problém,môžeš mu ich dať aj spätne.
Zamestnancovi ešte daj podpísať :Vyhlásenie na zdanenie príjmov FO.... v prípade,že bude uplatňovať NČD a daňový bonus/vtedy aj potvrdenia detí zo školy/ja výpis z RT nevyžadujem, tiež mu daj podpísať ,že súhlasí so spracovaním jeho osobných údajov v rámci organizácie.
Ak ma ešte niečo napadne ,doplním,ak tak neurobia iní.:) :)
Melnick
01.10.06,20:18
A je to tu. Konatel firmy mi oznamil (dost neskoro), ze budeme mat prveho zamstnanca na prac zmluvu...takze uz nie len dohodarov...pri tych nebol az taky problem.
Nie som mzdarka a trochu sa toho bojim. Co vsetko treba urobit...?
Zaregistrovala som zamestnanca do SP.....registracny list FO.áno Teraz ho este treba prihlasit do ZP...dokedy? do 8 dní
Na danovom urade sme uz zaregistrovani. áno,dobre.
Dalej treba zacat tvorit SF. Mali by sme zalozit osobitny ucet v banke? Ja vždy zakladám. Dalej zamestnanec ma narok na zabezpecenie stravovania resp. stravne listky...zamestnanec bude mat vykon prace doma....takze asi mu budeme kupovat stravne listky...co teraz, ked sme to nestihli...lebo zmluva je od 2.10.? Spätne
Co vsetko si mam od zamestnanca vypytat....zapoct.list od predchadz. zamestnavatela, karticku poistnca do ZP, prefotit OP, aj vypis z registra trestov?
Poradte..urcite som na nieco zabudla....
v predchádzajúcom príspevku máš ďalšie povinnosti .:)
liba2
02.10.06,03:24
A je to tu. Konatel firmy mi oznamil (dost neskoro), ze budeme mat prveho zamstnanca na prac zmluvu...takze uz nie len dohodarov...pri tych nebol az taky problem.
Nie som mzdarka a trochu sa toho bojim. Co vsetko treba urobit...?
........ Poradte..urcite som na nieco zabudla....Ja ti odporúčam zakúpiť program na mzdy. Veľmi ti to uľahčí prácu mzdárky a mnohé ti urobí sám, resp. ti napovie čo treba urobiť. Odporúčam Olymp, sú tam aj všetky potrebné tlačivá. Ale existujú aj iné programy, na porade sa o tom veľa popísalo....
Marína
02.10.06,07:05
Pri nástupe do zamestnania
1.Potvrdenie o zdaniteľnej mzde a preddavkoch …
2.Rodné listy detí, potvrdenie zo školy, ak si uplatňuje daňový bonus resp. potvrdenie z ÚPSVaR o poberaní rodinných prídavkov
3.Zápočet rokov od predchádzajúceho zamestnávateľa
4.Potvrdenie z Úradu práce, ak bol/a/ v evidencii nezamestnaných.
5.Potvrdenie zo Sociálnej poisťovne ak bol pred nástupom do zamestnania SZČO
6.Pracovný posudok od predchádzajúceho zamestnávateľa
Samotné zamestnanie
7.Pracovná zmluva
8.Náplň práce
9.Hmotná zodpovednosť
10.Vyhlásenie k zdaneniu príjmov a funkčných požitkov ….
11.Prihláška do Sociálnej poisťovne/Registračný list FO/
12.Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie
- Zdravotná poisťovňa (ak je ZC invalidný alebo starobný dôchodca, pripojiť kópiu rozhodnutia o invalid. alebo starobnom dôchodku)
13.Ak je to u zamestnávateľa jeho prvý zamestnanec, zamestnávateľ je povinný
sa prihlásiť do -
a.)Sociálna poisťovňa –registrácia zamestnávateľa (predložiť orig. Živnostenského listu + kópia)
b.)Zdravotná poisťovňa (tá, v ktorej je ZC registrovaný) - prihláška zamestnávateľa (predložiť originál živnostenského listu + kópia)
c.)Daňový úrad – registrácie dane zo závislej činnosti (predložiť kartičku DIČ)
14.Evidenčný list dôchodkového poistenia
15.Osobný dotazník
16.Absenčná karta
17.Zápisník o bezpečnosti práce
18.Potvrdenie o vstupnej lekárskej prehliadke (ak je potrebné)
19.Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na výkon práce v noci (ak je potrebné)
20.Výpis z registra trestov (ak je potrebné)
21.Informatívane poučenie zamestnancov k Zák. 367_2000 Z.z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti
22. Všeobecné požiadavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, poskytovanie prvej pomoci
bui
02.10.06,10:12
Program Olym kupeny mame, no je tam vela veci co moc neviem a prirucka je nic moc.
Co satyka tlaciv, tak napr.uz pri dohodach som nevedela vytlcit odhlasku regg.list FO, takisto prihlaska do ZP..neviem preco je prazdna...Noveho pracovnika som si zapisla do personalistiky, aj som urobila pracovny pomer...od 2.10....no este stale mam otvoreny september, lebo este som neurobila vyplaty dohodarov...zeby tam bol problem?

Ide o noveho zamestnanca ktory ma aj zivnost aj bol do 30.9. zamestnany u ineho zamestnavatela...

evidencny list doch.poistenia...co s nim?
hromadne oznamenie ZP...ani to netusim

a nemate neikto to tlacivo ze suhlasi s pouzitim jeho osobnych udajov?
...boze mam z toho krce v bruchu:mad:
ZuzanaP
02.10.06,10:27
Program Olym kupeny mame, no je tam vela veci co moc neviem a prirucka je nic moc.
Co satyka tlaciv, tak napr.uz pri dohodach som nevedela vytlcit odhlasku regg.list FO, takisto prihlaska do ZP..neviem preco je prazdna...Noveho pracovnika som si zapisla do personalistiky, aj som urobila pracovny pomer...od 2.10....no este stale mam otvoreny september, lebo este som neurobila vyplaty dohodarov...zeby tam bol problem?

Ide o noveho zamestnanca ktory ma aj zivnost aj bol do 30.9. zamestnany u ineho zamestnavatela...

evidencny list doch.poistenia...co s nim?
hromadne oznamenie ZP...ani to netusim

a nemate neikto to tlacivo ze suhlasi s pouzitim jeho osobnych udajov?
...boze mam z toho krce v bruchu:mad:

Len kľud, to zvládneš, len treba študovať.

Evid. list dôch. poistenia vypisuješ, ak skončí u vás zamestnanie. Hrom. oznámenie ZP slúži na oznamovanie napr. PN, OČR a pod. Ďalej na ňom prihlasuješ nových zamestnancov.
ZuzanaP
02.10.06,10:30
V prílohe možný vzor súhlasu, podobný je aj v OLYMPE.
Marína
02.10.06,10:35
Tak ako píše Zuzka. Ja som Ti len vypísala, aké doklady sa používajú v súvislosti s pracovno-právnym pomerom. Súhlas zamestnanca Ti priložím, ale môžeš ho zapracovať priamo v pracovnej zmluve.
Priložené súbory nie sú mnou vypracované. Pre širšiu verejnosť ju dal k dispozícii niekto z poraďákov.
S Olympom Ti neviem pomôcť.
P.S.: Zuzka, ELDP dávam podpísať na konci zúčt. obdobia, preto ho vypisujem skôr ako pri ukončení prac. pomeru. Môže nastať hraničná situácia, že zamestnanec počas roka zomrie a predchádzajúce obdobia to nebude mať kto podpísať.
ZuzanaP
02.10.06,10:44
Marína mne sa síce nestalo, že mi zamestnanec zomrel, ale často sa mi stalo, že skončili PP a ELDP nepodpísali. Nevedela som, ako to riešiť, po porade s pani zo soc. poisťovne, ich zasielam aj nepodpísané. Zatiaľ sa mi nevrátili, pokiaľ to však ide, dávam im ich podpísať aj nedokončené, aby som raz nemala problémy.
VERONIKA6
02.10.06,10:52
Evidenčný list /údaje ktoré viem/ dávam podpísať pri vstupe zamestnanca. Sú to hlavne zamestnanci, ktorých berieme počas sezóny a tak u nás dlho nepobudnú. Tiež som mávala problémy. Niektorí odpracovali iba pár dni a sami skončili dohodou, alebo viacej ani neprišli. S takými som mala stále problémy. Takto si potom dopíšem už iba ukončenie pracovného pomeru a VZ. Pokiaľ zamestnanca nezastihnem, tiež posielam /po dohode so soc. posiť./ bez podpisu s poznámkou nezastihnutý.
bui
02.10.06,10:59
a ak bolo 1. 10. v nedelu je spravne ze som napisala prac. zmluvu od 2. 10? Bude musiet doplacat nejake poistne?za toho 1.10?
jankasm
02.10.06,11:04
a ak bolo 1. 10. v nedelu je spravne ze som napisala prac. zmluvu od 2. 10? Bude musiet doplacat nejake poistne?za toho 1.10?

Pracovná zmluva môže byž podpísaná k 1.10.2006 aj keď to bola nedeľa. Ak začne pracovať od 2.10.2006 podľa zákona nemá napr. za október nárok na dovolenku (dovolenka je len za každý celý odpracovaný mesiac).
katkaj
02.10.06,11:04
a ak bolo 1. 10. v nedelu je spravne ze som napisala prac. zmluvu od 2. 10? Bude musiet doplacat nejake poistne?za toho 1.10?

Záleží odkedy si ho prihlásila. Keď si ho prihlásila na poisťovňu od 1.10 tak aj zmluva by mala byť od 1.10. Nezáleží že to bola nedeľa.
ZuzanaP
02.10.06,11:10
Doplatiť bude musieť napr. zdravotné, ak bol dobrovoľne nezamestnaný.
bui
02.10.06,11:11
praveze som ho prihlasila vcera mailom a napisala som vznik poistenia 2. 10...a zamestnanec sa ma dnes pyta ci to neslo od 1.10...ja neviem ci sa to uz spatne da
katkaj
02.10.06,11:16
praveze som ho prihlasila vcera mailom a napisala som vznik poistenia 2. 10...a zamestnanec sa ma dnes pyta ci to neslo od 1.10...ja neviem ci sa to uz spatne da

Musela by si zrušiť to prihlásenie k 2.10 a prihlásiš ho od 1.10 ešte raz. Ale v tom prípade nestíhaš zákonom stanovenú lehotu jeden deň vopred a môžu ťa pokutovať.
ZuzanaP
02.10.06,11:18
Mylíte, že zmenou by to nešlo - ako oprava údaja.
katkaj
02.10.06,11:25
Mylíte, že zmenou by to nešlo - ako oprava údaja.
Myslím že nie :confused: ale to asi záleží od pobočky. Skús si zavolať na vašu pobočku SP
ZuzanaP
02.10.06,11:29
Za pokus to stojí:rolleyes:
AHA
02.10.06,11:37
Na registračnom liste nie je podpis zamestnanca
Marína
02.10.06,12:37
AHA, my sme nehovorili o registračnom liste ale o evidenčnom liste dôchodkového poistenia.;)
vcielka
02.10.06,12:52
Chcem sa opýtať, lebo neviem či sme urobili správne,ak sme mali zamestnaných v júli 2006 celý mesiac na DOVP a boli prihlásení a odhlásení len V SP. Do ZP sme ich neprihlasovali.Počula som, ale samozrejme aj dočítala, že vraj ich trebalo prihlásiť a odhlásiť zo ZP. Mám z toho obavy.
Odkedy platí zákon prihlásovanie a odhlasovanie na DOVP?

Ďakujem včielka.
Čo mi odporúčate?
katkaj
02.10.06,13:08
Chcem sa opýtať, lebo neviem či sme urobili správne,ak sme mali zamestnaných v júli 2006 celý mesiac na DOVP a boli prihlásení a odhlásení len V SP. Do ZP sme ich neprihlasovali.Počula som, ale samozrejme aj dočítala, že vraj ich trebalo prihlásiť a odhlásiť zo ZP. Mám z toho obavy.
Odkedy platí zákon prihlásovanie a odhlasovanie na DOVP?

Ďakujem včielka.
Čo mi odporúčate?

Dohodári si zdravotné "riešia" sami. Ty ako zamestnávateľ prihlasuješ dohodára len do Sociálnej poisťovne. :)

PS: A kde si to čítala ?:eek:
vcielka
02.10.06,13:15
Čítala som názory na tému "prihlasovanie a odhlasovanie" na Porade a z toho som usúdila a zamyslela nad DOVP. Nie som mzdárka, ale snažím sa sledovať zákony, možno mi niečo ušlo, alebo som to zle pochopila.

Čiže je to správne, ako sme postupovali!
Ďakujem za odpoveď a perajem pekný deň!
brtkova
26.10.06,05:57
mám otázočku...sme personálna agentúra, začíname zamestnávať ľudí, lenže keď im platím z min. mzdy odvody, výjde im po uplatnení nezdaniteľnej čiastky 0 daň. Poraďte prosím, čo mám ja nahlásiť na DU, aj keď mám 0 daň musím ju nejako uvádzať a treba sa aj zaregistrovať na DU. Vrelá vďaka všetkým-moooc
evina
26.10.06,06:00
mám otázočku...sme personálna agentúra, začíname zamestnávať ľudí, lenže keď im platím z min. mzdy odvody, výjde im po uplatnení nezdaniteľnej čiastky 0 daň. Poraďte prosím, čo mám ja nahlásiť na DU, aj keď mám 0 daň musím ju nejako uvádzať a treba sa aj zaregistrovať na DU. Vrelá vďaka všetkým-moooc

Áno treba sa zaregistrovať na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti a štvrťročne posielať nulové prehľady o zrazených a odvedených preddavkoch a následne ročné Hlásenie...
brtkova
26.10.06,06:10
kde by som našla zaregistrovanie ako platiteľ dane zo zav.činnosti, to hlasenie som našla www.dsr.sk a to vyhlásenie na zdanenie príjmov FO a daň.bonusu zostáva u nás a dávam mu to vždy na konci januára podpisovať. Prepáčte, ale nie som mzdárka a chcem v tom mať jasno. DAKUJEM
Tweety
26.10.06,06:15
kde by som našla zaregistrovanie ako platiteľ dane zo zav.činnosti, to hlasenie som našla www.dsr.sk (http://www.dsr.sk) a to vyhlásenie na zdanenie príjmov FO a daň.bonusu zostáva u nás a dávam mu to vždy na konci januára podpisovať. Prepáčte, ale nie som mzdárka a chcem v tom mať jasno. DAKUJEM
Vyhlásenie na zdanenenie podpíše zamestnanec pri nástupe do práce, pri zmenách, a potom po ukončení kalend. roka, pri výstupe z PP.To ostáva v karte zamestnanca.
Tu je link na prísl. tlačivo na registráciu:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskapo.pdf
brtkova
26.10.06,06:27
prosím, prosím súrne....
evina
26.10.06,06:32
Tweety
26.10.06,06:36
prosím, prosím súrne.... V príspevku č.60 máš link na registr. pripnutý.
brtkova
26.10.06,07:03
a ....zistila som , ze je prihlásený na DU, ale v Bratislave, co ked mi máme prevádzku v Prievidzi, ja si myslím, že aj tu sa treba zaregistrovať alebo sa mýlim?:( :( :o
liba2
26.10.06,08:23
Predpokladám že je tu reč o registrácii k DZč. Firmu zaregistruješ ako platiteľa tejto dane u svojho správcu dane, t.j. podľa sídla firmy, t.j. tam kam budeš daň platiť.
evina
26.10.06,08:57
a ....zistila som , ze je prihlásený na DU, ale v Bratislave, co ked mi máme prevádzku v Prievidzi, ja si myslím, že aj tu sa treba zaregistrovať alebo sa mýlim?:( :( :o

Daň zo ZČ budeš platiť ako píše vyššie Liba. Len pripomínam - prevádzku máte ohlásenú tiež na DÚ?
brtkova
26.10.06,09:18
nemáme, však to...
kristina.hr
26.10.06,09:37
len chcem dodat, ze za dohodarov sa od 1.8.2006 odvadza okrem urazoveho poistenia aj garančne poistenie.
Na registracnom liste sa zamestnanec nepodpistuje, jedna kolonka je pre zamestnavatela a druha pre potreby socialnej poistovne. Takze podpisuje len zamestnavatel + peciatka
Ataga
26.10.06,10:24
Na soc. poisťovňu treba poslať: RL - za zamestnavateľa - ofoť si (kópiu potvrdi soc. poisť) pri kontrole sa bude treba preukázať. Zadaj si tam termín na výplatu neurčený je to lepšie. Registračný list FO - vypisuješ a zašleš najneskôr v deň dástupu (radšej deň pred nástupom) zamestnanca do zamestnania aj ak ide o dohodu - na tlačive RL-FO zaškrtneš, že sa jedná o dohodu (je tam taká kolonka) v oddiel 10 obdobie poistenia - zadaš - dátum vzniku poistenia. Pri odhlasovaní vyplniš - dátum zániku postenia, pozor za neskore prihlásenie pokuta od 10,- - 100,- Sk/deň. Každý mesiac zasielaš výkaz so zoznamom zamestanancov ktorým si vyplatila peniaze a tam sa uvádza čiastka, na úrazové postenie a garančne. Všetky papiere z ktorých sa môže platiť pokuta je lepšie mať potvrdené a založené uchrániš sa pred pokutou.
brtkova
27.10.06,07:03
mimotemy ešte že vás mám - všetkých poraďákov, bez Vás by som sa nepohla ani o krok a nemám nikoho, kto by mi poradil...okrem Vás....vrelá vďaka za ochotu pomôcť a poradiť tým, ktorí to fakt potrebujú...jeden človek nevie všetko...ale viac hláv...viac kapusty....;)
sara-ke
27.10.06,11:25
ahojte, chcem sa vas opytat, ci sa dohodar pocita za zamestnanca. totiz to v zakone o ochrane osob. udajov, je uvedene ak zamest-tel zamestnava viac ako 5 osob je povinny pisomne inform. Urad......... my mame 5 zamest-cov a 1 dohodara tak teraz neviem, aj on sa poscita??

dik
Netka
06.03.07,05:37
Ahojte chcela by som sa spýtať, kde by som našla oznámenie na DÚ na ktorom oznamujem, že PO sa stáva zamestnávateľom.
Ďakujem.
kattka.c
06.03.07,05:47
oficiálne tlačivo na to nie. Len si napíš vo worde oznámenie a to podaj.
ZuzanaP
06.03.07,06:01
A nemusí sa registrovať ako platiteľ dane zo závislej činnosti?
ZuzanaP
06.03.07,06:02
ahojte, chcem sa vas opytat, ci sa dohodar pocita za zamestnanca. totiz to v zakone o ochrane osob. udajov, je uvedene ak zamest-tel zamestnava viac ako 5 osob je povinny pisomne inform. Urad......... my mame 5 zamest-cov a 1 dohodara tak teraz neviem, aj on sa poscita??

dik

Počítajú sa len zamestnanci v pracovnom pomere, dohodári sa nezarátavajú.
kattka.c
06.03.07,06:05
A nemusí sa registrovať ako platiteľ dane zo závislej činnosti?

ak začne zamestnavať musí. Ak ide o prvú registráciu na DÚ da iba x k závislej činnosti, ale ak už sú registrovaný na DÚ urobí to formou oznámenia.
Netka
06.03.07,06:22
Počkajte teraz tomu už nerozumieme, zamestnávateľ ešte nezamestnala nikoho ale plánuje, teda ako to mám oznámiť na DÚ?
Môžete mi sem priložiť aj nejský vzor. Ďakujem.
Netka
06.03.07,07:38
Prosím tak ako to mám urobiť?
Melnick
06.03.07,07:44
Stačí :
Názov organizácie.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx , oznamujem týmto Daňovému úradu v Ružomberku, že dňom ...................... mi vznikla povinnosť zrážať daň a preddavky
na daň, nakoľko v zariadení „XXXXXXXXXXXX “ v XXXXXXXXX ul. XXXXXX 2 som začal na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru zamestnávať. Týmto si plním povinnosť zaregistrovať sa ako platiteľ tejto dane.