jaja161
14.03.15,13:04
Dobrý deň, prosím o radu. V septembri mi končí RD. Teraz mám druhý mesiac dohodu cca 300 (netto) eur pred MD som bola zamestnaná za plat cca 750 eur brutto. Vypočíta sa mi podpora po RD iba zo zamestnanie kde som bola 7 rokov (pracovný pomer stále trvá), alebo tou dohodou som si to pokazila? ak somsi to pokazila, ako by som to mohla napr. navýšiť jeden mesiac dohodu na cca 1600 eur? alebo ako? som z tích zákonov mimo :(
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
veronikasad
14.03.15,12:06
pracovný pomer počas RD trvá ?
jaja161
14.03.15,12:10
ano
veronikasad
14.03.15,12:17
Pozri prvú časť § 108 odst. 3 Zákona o soc.poistení

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2015-a.html#108
jaja161
14.03.15,12:24
dakujem ale som len úplne obyčajný človek a týmto zákonom a veta nerozumiem :(
veronikasad
14.03.15,12:28
Dávka v nezamestnanosti sa ti bude počítať z dohody z posledných dvoch rokov ku dňu vzniku nároku na dávku. Spočítajú sa hrubé príjmy z dohody a vydelia počtom kal.dní trvania dohody. Dostaneš denný vymer.základ. Dávka v nez. je 50 % DVZ a vypláca sa za kal. dni.
veronikasad
14.03.15,12:29
Nie som si úplne istá či obdobie rod.dovolenky v tomto prípade je vylučitelná doba ...
jaja161
14.03.15,12:32
dobre som to pochopila, najlepšie by bolo keby som dostala teraz čo najvyššiu sumu na nete som čosi čítala 1600 eur a ukončila čo najskor tu dohodu? inak Ďakujem veľmi pekne za Váš čas
veronikasad
14.03.15,12:37
max.mesačný VZ, z ktorého sa platí poist. v nezam. je 4120€. Čiže môžeš mať príjem vyšší ako 1600€, ak dohoda netrvá celý rok,
jaja161
14.03.15,12:52
dobre som to pochopila takže nárok pred MD uplne zaniká a bude rátana dávka iba z dohody tj. 2300eur/58dní=39,65/50%=19,825 na deň podpora?
jaja161
14.03.15,13:20
len teraz som sa dočítala že možem ročne zarobiť kedže som na RD 2918,70 to je suma mimo rod.prispevku?
brčko
15.03.15,20:37
Je to ako píše veronika, ak ti bude trvať prac.pomer ešte po ukončení RD, tj. obnoví sa ti poistenie, tak sa ti podpora bude rátať z obdobia dva roky pred zaevidovaním. Ak by ti skončil pp posledným dnom rodič.dovolenky (tj. neobnovilo by sa ti už poistenie zamestnanca), tak budú rátať denný vym.základ z obdobia:
1. dva roky pred zaevidovaním
2. dva roky pred nástupom na RD (nie md)
a z vyššieho vym.základu sa bude rátať podpora.
Ale samozrejme, ak skončí pp posledným dnom RD, tak ti neplynie ochranná lehota z nem.poistenia, tj. nemáš nárok na nemocnské, materské, ošetrovné po ukončení prac.pomeru.
sylviah
17.03.15,19:47
Dobry vecer, som v podobnej situacii.

Tiez sa mi konci rodicovska dovolenka po 5,5 roku po 2detoch.
Od 08/2009 som nastupila na matersku, potom rodicovska, zase materska a rodicovska ). Pocas rodicovskej pri 2 dietati - teraz, som posledne 2 roky pracovala na dohodu len na par hodin.
Tak neviem z coho sa mi bude pocitat davka v nezamestnanosti? Z dohody? To by mi vypocitali len par eur. Alebo z pracovneho pomeru zpred 5 rokov? Co je lepsie: ukoncit PP ukoncenim RD alebo sa znovu zamestnat aspon na nejaky cas? Naozaj neviem,co mam urobit.

Na stranke soc.poistovne som nasla taketo nieco:

Kým do 31.12.2013 sa pri výpočte dávky v nezamestnanosti bral do úvahy vymeriavací základ dosiahnutý počas rodičovskej dovolenky, po novom sa už naň pri určení denného vymeriavacieho základu na určenie sumy dávky v nezamestnanosti nebude prihliadať, ak bude nižší ako denný vymeriavací základ určený z obdobia zamestnania pred nástupom na rodičovskú dovolenku.

V praxi to znamená, že ak bude osoba po rodičovskej dovolenke zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce po 31. decembri 2013 a požiada o dávku v nezamestnanosti, Sociálna poisťovňa bude porovnávať, aká výška dávky v nezamestnanosti by bola určená z vymeriavacích základov dosahovaných z dohody v období počas rodičovskej dovolenky, a aká výška dávky v nezamestnanosti by bola určená z obdobia pred nástupom na rodičovskú dovolenku. Dávka v nezamestnanosti bude následne vypočítaná z vyššieho denného vymeriavacieho základu .

Upozorňujeme však, že vyššie uvedené platí len v prípade, ak v rozhodujúcom období dvoch rokov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bude len obdobie prerušenia poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky a vymeriavací základ bude dosiahnutý na základe dohody o vykonaní práce alebo dohody o pracovnej činnosti s pravidelným mesačným príjmom. Do rozhodujúceho obdobia dvoch rokov teda nesmie zasahovať ani materská dovolenka.

Vopred dakujem za odpoved!
brčko
17.03.15,20:25
No ak ozaj dohoda spadá do obdobia dva roky pred zaevidovaním, tak by bolo rozumnejšie ukončiť pp posledným dnom RD. Podpora sa bude rátať z vym.základov v období dva roky pred prvou RD, ak nasledovala md2 a RD2 bez čerpania dovolenky či pn.