Betina2
14.03.15,16:14
Rada by som si utvrdila nasledovné: Daňovník ukončil živnosť k 4.2.2014 (úplne mu zaniklo oprávnenie, živnosť vrátil). Zostavím mu mimoriadnu účtovnú závierku. Všetky následne došlé faktúry s dodaním po tomto dátume v záväzkoch už neevidujem (ani RZZP nedoplatok ktorý poisťovna vyčíslila a poslala v 8/2014 a bol uhradený v 8/2014). Následne k 11.2.2015 daňovník má nový vznik oprávnenia. Bolo mi povedané, že v 2014 živnosť zrušil úplne a k 11.2.2015 si založil novú živnosť. Aj podla výpisu z ZRSR to tak vyzerá. Mám za to, že v tomto prípade neupravujem základ dane o nezaplatené pohladávky a záväzky a zostatok zásob , kedže u daňovníka z pohladu dane z príjmu došlo k obnoveniu podnikania a SZČ ešte pred dňom na podanie daňového priznania za rok 2014. Podla mojho názoru teda spravím mimoriadnu UZ, Túto mimoriadnu UZ s dátumom zostavenia 4.2.2014 a zostavenú k dátumu 4.2.2014 normálne priložím k daňovému priznaniu. Nič neupravujem, prípadné neuhradené záväzky a pohladávky (mám k tomuto dnu len pohladávku) nebudem nikde upravovať, vykážem ju vo výkaze UZ v JU a k 11.2.2015 otvorím účtovné knihy, kde nadviažem na údaje zo závierky k 4.2.2014. V prípade ak by došlo medzitým k úhrade danej pohladávky, ako to zaúčtujem ? teda ak by bola uhradená medzi 1.1. a 11.2.2015 tak by som to po otvorení kníh zúčtovala vrámci uzávierkových operácii cez ID k 11.2.2015...aby úhrada bola zdanitelným príjmom roku, v ktorom sa prijala....ale čo v prípade, ak by sa daná pohladávka uhradila do 31.12.2014, pričom by som nemala povinnosť upravovať základ dane ako pri skončení podnikania, lebo logika mi vraví, že ked mi uhradia pohladávku v roku skončenia, aj ked obnovím živnosť do podania DP za predchádzajúci rok, tak do príjmu by som to mala zahrnúť v roku príjmu nie ? .....ako by to bolo v takom prípade ? A čo s uhradou nedoplatku RZZP, kde ju vykázať ? v DP ?