kuravesele
14.03.15,15:22
Vie mi niekto poradiť ako vypočítať optimálnu dĺžku "panelového radiátora C22" do miestnosti? Alebo existuje na to nejaký program? Kúrenie je na pevné palivo.

Veľkosti miestností:

1. Spálňa - 4x3,40
2. Spálňa - 4,80x3,3,
3. Spálňa 3,8x3,10
4. Obývacia miestnosť 5x5
5. Kuchyňa 6x5

Výška je 2,60m
dmc
14.03.15,14:47
Na presny vypocet potrebujes toho vedieť daleko viac. Zlozenie obvodovych stien - orientacia miestnosti podla svetovych stran - zlozenie podlahy, stropu - tepelne straty budovy, velkost okien a ich kvalitu - hrubku zateplenia, pozadovanu tepelnu pohodu, vykon kotla - tepleny spad vykurovanej vody......vykon radiatora (spodne napojenie ma iny vykon ako bocne).....je to cela alchymia.

Pri kureni pevnym palivom je to hadam este zlozitejsie.

Pri planovani kurenia som precital "kvantum" informacii na internete - zavolal som "kurenarov" avsak co "kurenar" to iny nazor.

Idealne by bolo oslovit priamo cloveka, ktory projektuje kurenie a zohladnuje vsetky okolnosti a podmienky priamo na mieste.

Ja som planoval rekonstrukciu kurenia s plynovym kotolom a vychadzal som z nasledovnych informacii

Pri vypocte vykonu kotla som vychadzal zo spotreby plynu za poslednych 5 rokov (cca)- podla toho som si zvolil vykon kotla. Podla vykonu kotla a podla velkosti miestnosti a ich orientacie som si rozdelil kW na jednotlive miestnosti a podla pozadovaneho vykonu v miestnosti som urcil typ radiatora - (jeho velkost-pocet panelov a vykon.

Treba si uvedomit ze maximalny vykon radiatora vyuzijes iba par dni v roku. Samozrejmosotu si termostaticke hlavice na radiatoroch.

S nazorom niektorych - cim vecsi radiator - tym lepsie som sa nestotoznil.