Lenny
14.03.15,17:05
Zamestnanec, ktorý je už 2 roky viac ako 70 % invalidný a nepožiadal o zníženie pracovného úväzku, si neplnil pracovné povinnosti, preto mu zamestnávateľ dal 2x písomné upozornenie na neplnenie povinností s možnosťou výpovede. Zamestnanec po upozornení chcel dať výpoveď sám, potom po zvážení všetkých možností výpovedných lehôt a prerokovaní so zamestnávateľom a zástupcami zamestnancov sa dohodli na ukončení PP dohodou.
Teraz pred skončením PP požiadal o vyplatenie odchodného s tým, že "odchádza do invalidného dôchodku". Nakoľko je to prvé skončenie pracovného pomeru po nadobudnutí nároku na invalidný dôchodok, aké doklady má zamestnanec predložiť ako potvrdenie jeho slov?
Mal by nárok na odchodné aj v prípade, keby mu zamestnávateľ dal výpoveď z dôvodu porušovania pracovnej disciplíny?
ivka70
14.03.15,16:29
Narok na odchodne v pripade ukoncenia PP dohodou ma zo zakona. Predlozi doklad zo Socialnej poistovne s datumom priznania a percentom invalidneho dochodku, ktory musi byt nad 70%.

Zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, ak sa pracovný pomer skončil podľa § 68 ods. 1.
veronikasad
14.03.15,17:20
čo rozumieš pod neplnením pracovných povinností a porušením prac.disciplíny ? Rozviazať pracovný pomer so zamestnancom so zdravotným postihnutím (výpoveďou so strany zamestnávatela alebo okamžitým ukončením prac.pomeru) nie je až také jednoduché ...
kopretinka
14.03.15,17:55
prečo by mal žiadať o zníženie úväzku....
veronikasad
14.03.15,17:59
v lekárskom posudku z posudkovej komisie pri prejednávaní invalidity býva uvedené akú prácu môže naďalej vykonávať aj počet hodín výkonu práce.
veronikasad
14.03.15,17:59
Priznanie ID nie je však dôvodom na ukončenie prac.pomeru.
kopretinka
14.03.15,18:08
inv.dôchodca nie je nijako obmedzovaný,možno kedysi,ale nie dnes.
veronikasad
14.03.15,18:12
Nie je obmedzený výškou príjmu.
kopretinka
14.03.15,18:13
nie je obmedzený ani prac.časom,môže robiť,koľko chce.
veronikasad
14.03.15,18:15
Nesúhlasím, mám týždeň starý posudok z prehodnotenia zdr.stavu - dlžku prac.času a doporučenú prácu som mala pri priznaní invalidity a mám ju tam uvedenú aj teraz.
kopretinka
14.03.15,18:18
to je doporučenie pre koho? pre teba či pre zamestnávateľa? doporučenie nie je príkaz.keď vládzeš,tak prečo by si nemohla robiť aj viac?
kopretinka
14.03.15,18:21
nevieme,či dotyčný má doporučený čas. ja napr.nemám,ale mám len 41%
veronikasad
14.03.15,18:23
pozerám do posudku - nie je tam slovo doporučujem, ale môže vykonávať ...
kopretinka
14.03.15,18:27
takže môžeš vykonávať prácu iba určených napr.4hod.denne? Tak potom to ale vylučuje vetu,že invalid nie je obmedzený na zárobku.Si teda obmedzená na zárobku,lebo nemôžeš pracovať celú smenu.dobrá blbosť.
Lenny
15.03.15,06:34
Zamestnanec podľa lekár.posudku mohol vykonávať pôvodnú prácu bez zmien. Mohol si podľa zákona požiadať o zníženie pracovného úväzku, čo neurobil. Keby zamestnávateľ chcel inv. zamestnancovi dať výpoveď podľa Zákonníka práce § 63 (1) 4. "pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede" .
Avšak v prípade výpovede u ID ešte musí zamestnávateľ požiadať o súhlas Úrad práce.
Lenny
15.03.15,06:35
ďakujem za odpoveď
veronikasad
15.03.15,08:52
ako porušoval pracovnú disciplínu ?