AneAne
15.03.15,02:40
Nuz, ako je mozne, ze stat znevyhodnuje fyzicku osobu?
Uplne elementarny priklad:
mesacny prijem 1000 EUR
precestujem 1000 EUR
musim zaplatit 190 EUR dan, plus odvody
avsak, sro, ak ma prijem 1000, precestuje za tmyto prijmom 1000, zdani 0.
ale FO je v minuse 190EUR, plus odvody.
tj, Fo sa defacto neoplati pracovat a oplati sa viac "robit nic"
je toto vobec normalne ?
chcem poukazat nien a tento absurdny priklad, ale na to, ze sro si moze do nakladov hodit aj to, co realne nepotrebuje, ale FO si nemoze do nakladov dat to, co realne ako naklad k svojej praci potrebuje, od napriklad perfektne kvalitu obuv, alebo cestovne naklady, az po banalitu ako reprezentativne osatenie a/alebo kozmetiku/hygienu.
ved konieckoncov, je to nutnost, ktora dava ako ultimatum samotna praca - ak pridem smradlavy, vyhodia ma. ak si kupim kozmetiku, som v strate.
Ono by sa nejednalo o taktuto temu, pokial by platy boli europske, alebo aspon poslanecke, avsak percentualny naklad na danu kozmetiku pri priemernom median plate je uz znacne citelny.
zaujimal by ma Vas nazor.
dakujem
Dáša_
15.03.15,02:58
a kde si zobral, že PO si môže dávať do nákladov oblečenie, kozmetiku...

Naviac si zabudol na mnoho veci - napríklad na to, že ako zamestnanec FO máš akú takú istotu, že máš stálu prácu. Či ti majú čo dať robiť, či nie. Dostaneš stravné lístky, platia aj keď nepracuješ (dovolenku), dostávaš odstupné. Nestaráš sa, či je čo robiť, kde predať to, čo sa vyrobilo, nemáš neustále kontroly pod hrozbou pokút. nemáš problémy s tým, že urobíš prácu a faktúru ti nezaplatia, lebo napríklad tvoj odberateľ išiel do konkurzu... Nemusíš sa trápiť s tým, že ťa konkurencia predstihla, okopírovala.

To by ma fakt zaujímalo, kto presadzuje takýto pohľad na vec....

ty hovoríš, že FO si nemôže dať nič do nákladov - ale to je fakt trošku skreslené - máš odpočitateľnú položku cca 316€ (pri tak vysokom plate ako ty uvádzaš sa už kráti).
Ty za svoje osobné auto, ak nim chodíš nemusíš platiť cestnú daň. Máš zaručenú minimálnu mzdu.

A hlavne zabúdaš na podstatné - na to, aby si mohol dať podnikateľ čokoľvek do nákladov, najskôr na to musí zarobiť a hlavne mu to musia zaplatiť. Lebo štát sa ho nepýta, či mu zaplatili a má z čoho napríklad daňovú licenciu zaplatiť. Štát jednoducho len ukazuje ruku - olať.
renča1
15.03.15,05:21
a kde si zobral, že PO si môže dávať do nákladov oblečenie, kozmetiku...

Naviac si zabudol na mnoho veci - napríklad na to, že ako zamestnanec FO máš akú takú istotu, že máš stálu prácu. Či ti majú čo dať robiť, či nie. Dostaneš stravné lístky, platia aj keď nepracuješ (dovolenku), dostávaš odstupné. Nestaráš sa, či je čo robiť, kde predať to, čo sa vyrobilo, nemáš neustále kontroly pod hrozbou pokút. nemáš problémy s tým, že urobíš prácu a faktúru ti nezaplatia, lebo napríklad tvoj odberateľ išiel do konkurzu... Nemusíš sa trápiť s tým, že ťa konkurencia predstihla, okopírovala.

To by ma fakt zaujímalo, kto presadzuje takýto pohľad na vec....

ty hovoríš, že FO si nemôže dať nič do nákladov - ale to je fakt trošku skreslené - máš odpočitateľnú položku cca 316€ (pri tak vysokom plate ako ty uvádzaš sa už kráti).
Ty za svoje osobné auto, ak nim chodíš nemusíš platiť cestnú daň. Máš zaručenú minimálnu mzdu.

A hlavne zabúdaš na podstatné - na to, aby si mohol dať podnikateľ čokoľvek do nákladov, najskôr na to musí zarobiť a hlavne mu to musia zaplatiť. Lebo štát sa ho nepýta, či mu zaplatili a má z čoho napríklad daňovú licenciu zaplatiť. Štát jednoducho len ukazuje ruku - olať.

ahoj, ale on poukazoval na rozdiel v platení odvodov ako szčo a rozdiel v platení ako keby si založi PO. aspon tak som to pochopila ja z otázky.
renča1
15.03.15,05:28
Nuz, ako je mozne, ze stat znevyhodnuje fyzicku osobu?
Uplne elementarny priklad:
mesacny prijem 1000 EUR
precestujem 1000 EUR
musim zaplatit 190 EUR dan, plus odvody
avsak, sro, ak ma prijem 1000, precestuje za tmyto prijmom 1000, zdani 0.
ale FO je v minuse 190EUR, plus odvody.
tj, Fo sa defacto neoplati pracovat a oplati sa viac "robit nic"
je toto vobec normalne ?
chcem poukazat nien a tento absurdny priklad, ale na to, ze sro si moze do nakladov hodit aj to, co realne nepotrebuje, ale FO si nemoze do nakladov dat to, co realne ako naklad k svojej praci potrebuje, od napriklad perfektne kvalitu obuv, alebo cestovne naklady, az po banalitu ako reprezentativne osatenie a/alebo kozmetiku/hygienu.
ved konieckoncov, je to nutnost, ktora dava ako ultimatum samotna praca - ak pridem smradlavy, vyhodia ma. ak si kupim kozmetiku, som v strate.
Ono by sa nejednalo o taktuto temu, pokial by platy boli europske, alebo aspon poslanecke, avsak percentualny naklad na danu kozmetiku pri priemernom median plate je uz znacne citelny.
zaujimal by ma Vas nazor.
dakujem

nad týmto sa dosť často zamýšlam. čo je výhodnejšie. bud ako sro alebo szčo. Ja vidím ešte jeden dosť zásadný rozdiel v tom, že ako szčo aj ked nezarobí v mesiaci nič, musí platiť min.odvody do sp a zp. A ked nezarobí druhý, tretí, štvrtý mesiac - je to katastrofa. Ved z čoho by mal vlastne platiť aj tie odvody? V sro ked sa v mesiaci nezarobí nič , neplatí povinne mesačne odvody do sp a zp. Rozdiel je ešte aj v tom, že ak sa konateľ alebo spoločník zamestná vo svojej sro ako zamestnanec trebars na 2 hod.týždenne-skrátený prac.uvazok, tak do ZP od 1.1.2015 neplatí nič akurát do SP zaplatí odvody čo je cca-zhruba 50 eur. Problém však jediný ktorý je je v tom, že v sro si nemôžeš len tak vyberať peniaze bez zdokladovania, ako szčo na osobnú spotrebu.. ale vždy je možnosť nákladovo rovnako v precestovaní ako szčo a aj u sro. A sro zaplatí na konci roku aspon tú min.danovú licenciu podla výšky obratu, kdežto szčo danovú licenciu neplatí. No výhoda je asi len v tých odvodoch.
Dáša_
15.03.15,06:13
ahoj, ale on poukazoval na rozdiel v platení odvodov ako szčo a rozdiel v platení ako keby si založi PO. aspon tak som to pochopila ja z otázky.

a prečo potom hovorí o tom, ako si FO nemôže dať veci do nákladov a PO môže? Zákon o dani z príjmu je v časti nákladov úplne rovnaký aj pri DO aj pre PO. A hovorý - ke´d prídem smradľavý vyhodia ma....
Dáša_
15.03.15,06:16
nad týmto sa dosť často zamýšlam. čo je výhodnejšie. bud ako sro alebo szčo. Ja vidím ešte jeden dosť zásadný rozdiel v tom, že ako szčo aj ked nezarobí v mesiaci nič, musí platiť min.odvody do sp a zp. A ked nezarobí druhý, tretí, štvrtý mesiac - je to katastrofa. Ved z čoho by mal vlastne platiť aj tie odvody? V sro ked sa v mesiaci nezarobí nič , neplatí povinne mesačne odvody do sp a zp. Rozdiel je ešte aj v tom, že ak sa konateľ alebo spoločník zamestná vo svojej sro ako zamestnanec trebars na 2 hod.týždenne-skrátený prac.uvazok, tak do ZP od 1.1.2015 neplatí nič akurát do SP zaplatí odvody čo je cca-zhruba 50 eur. Problém však jediný ktorý je je v tom, že v sro si nemôžeš len tak vyberať peniaze bez zdokladovania, ako szčo na osobnú spotrebu.. ale vždy je možnosť nákladovo rovnako v precestovaní ako szčo a aj u sro. A sro zaplatí na konci roku aspon tú min.danovú licenciu podla výšky obratu, kdežto szčo danovú licenciu neplatí. No výhoda je asi len v tých odvodoch.

No, keď porovnávaš FO podnikateľa a PO, tak potom treba rozmýšľať aj o inom. Napríklad o tom, že FO si môže v istých prípadoch uplatňovať aj paušálne výdavky, má odpočitateľnú čiastku. sro zdaňuje výnosy, t.j. vystavené faktúry, fo len zaplatené. A to vie byť riadny rozdiel.
Naviac, keď sa rozhodneš zrušiť FO, tak nič sa v celku nedeje. Zrušiť PO je už zložitejšie a hlavne drahšie. A samozrejme, aj založenie sro je drahšie....
AneAne
15.03.15,08:59
No ako zamestnanec to nie je ruzove. Stane sa, ze sef ti da ultimatum, bud urobis nieco nemoralne, alebo ti to pekne ohreje a zneprijemni pracu. Nevyberas si kolegov. Nevyberas si cas, kedy tam si.
Ale musim uznat, ze mate pravdu v tej dovolenke, avsak, je to take pol na pol. Mate jej 20-25 rocne, ak mate fakt blbu pracu, nestaci toto na regeneraciu (a teraz aj to, ze bude obtiazne sa objednat na termin u lekara, vybrat drahocennu dovolenku? alebo ist k sukromnikom..)
Tj, sice mam "isty" plat, ale som aj "otrokom"
szco, sro, moze vypnut, aj na pol roka, ak ma uspory, zamestanniec nie :/
zial, je to krute u oboch, kedze ste napisali viaceri dobre argumenty, ako zaplat dan z neuhradenej FA, to je FAmozne...

Ale cely tento system je podla man na hlavu postaveny. priklad. Zamestnanec zarobi 5000 EUR, chce si zrekonstruovat byt. (zamestnavatela nestal len 5000, ale povedzme +-8000, ak pocitam 1 rok). Da tych 5000 zivnostnikom/sro a oni hned musia odovzdat 1/3 statu.. a oni si kupia tovar/sluzbu len za 3300.. a tak dalej :) ale co uz no.. len ked sa nad tym zamyslam, pride mi to sialene :) ale o tomto som nechcel..

kazdopadne, konieckoncov je to mozno jedno, ci FO alebo PO, alebo cokolvek. jeden je otrok za malo penazi a druhy riskuje daleko viac. pricom v konecnom dosledku obaja vytvaraju nieco prospesne (vacsinou), ale su zatazeni systemom najviac :)

cize defacto sa da povedat, ze hodnotu vytvarajuci clovek, ci uz FO/PO, to vzdy schyta najviac. a musi to trpiet, aby nenastali nepokoje.
veronikasad
15.03.15,09:05
ak neberiem do úvahy povinné platenie odvodov do SP pri prekročení obratu - bez rozdielu či je v zisku alebo v strate - čo sa týka daní je FO naopak zvýhodnená oproti PO, pretože si môže uplatniť NČZD. Daňové výdavky (v PU náklady) sú rovnaké u FO aj PO.
AneAne
15.03.15,09:13
Este by ma zaujimala jedna taka vec.. ked sro musi platit dan aj z faktur, ktore neboli uhradene, moze si sro dat do nakladov fakturu, ktoru neuhradil?
veronikasad
15.03.15,09:14
Este by ma zaujimala jedna taka vec.. ked sro musi platit dan aj z faktur, ktore neboli uhradene, moze si sro dat do nakladov fakturu, ktoru neuhradil?
Ano, môže. V PU sa účtuje o nákladoch a výnosoch, zatial čo v JU o príjmoch a výdavkoch.
Dáša_
15.03.15,09:51
No ako zamestnanec to nie je ruzove. Stane sa, ze sef ti da ultimatum, bud urobis nieco nemoralne, alebo ti to pekne ohreje a zneprijemni pracu. Nevyberas si kolegov. Nevyberas si cas, kedy tam si.
Ale musim uznat, ze mate pravdu v tej dovolenke, avsak, je to take pol na pol. Mate jej 20-25 rocne, ak mate fakt blbu pracu, nestaci toto na regeneraciu (a teraz aj to, ze bude obtiazne sa objednat na termin u lekara, vybrat drahocennu dovolenku? alebo ist k sukromnikom..)
Tj, sice mam "isty" plat, ale som aj "otrokom"
szco, sro, moze vypnut, aj na pol roka, ak ma uspory, zamestanniec nie :/
zial, je to krute u oboch, kedze ste napisali viaceri dobre argumenty, ako zaplat dan z neuhradenej FA, to je FAmozne...
.

no ale keď máš úspory, môžeš ísť kľudne na neplatené voľno. Aj na dlhšie. Staneš sa nezamestnaným - istý čas dostávaš podporu.

a si myslíš, že zákazníci neotravujú aj podnikateľov? Možno ešte viac, ako si dokážeš predstaviť - čokoľvek, hneď sa vyhrážajú soi, daňovým úrad, živnostenským, bločkovou lotériou.....

No a niekedy je na nezaplatenie to, že nemusíš o ničom rozhodovať. Niekto rozhoduje za teba. V tých hlavných veciach - čo sa ide robiť, z čoho sú peniaze..


A na otázku, či si Po môže dať do nákladov fakturu, ktorú nezaplatil - áno, môže. Ale ak ju nezaplatí v lehote, teraz neviem presne 3-4 rokov, tak ju musí dodaniť. Proste tomu sa navyhne, že by nabral faktury, ktoré nikdy nezaplatí.
renča1
15.03.15,10:09
nad týmto sa dosť často zamýšlam. čo je výhodnejšie. bud ako sro alebo szčo. Ja vidím ešte jeden dosť zásadný rozdiel v tom, že ako szčo aj ked nezarobí v mesiaci nič, musí platiť min.odvody do sp a zp. A ked nezarobí druhý, tretí, štvrtý mesiac - je to katastrofa. Ved z čoho by mal vlastne platiť aj tie odvody? V sro ked sa v mesiaci nezarobí nič , neplatí povinne mesačne odvody do sp a zp. Rozdiel je ešte aj v tom, že ak sa konateľ alebo spoločník zamestná vo svojej sro ako zamestnanec trebars na 2 hod.týždenne-skrátený prac.uvazok, tak do ZP od 1.1.2015 neplatí nič akurát do SP zaplatí odvody čo je cca-zhruba 50 eur. Problém však jediný ktorý je je v tom, že v sro si nemôžeš len tak vyberať peniaze bez zdokladovania, ako szčo na osobnú spotrebu.. ale vždy je možnosť nákladovo rovnako v precestovaní ako szčo a aj u sro. A sro zaplatí na konci roku aspon tú min.danovú licenciu podla výšky obratu, kdežto szčo danovú licenciu neplatí. No výhoda je asi len v tých odvodoch.

No, keď porovnávaš FO podnikateľa a PO, tak potom treba rozmýšľať aj o inom. Napríklad o tom, že FO si môže v istých prípadoch uplatňovať aj paušálne výdavky, má odpočitateľnú čiastku. sro zdaňuje výnosy, t.j. vystavené faktúry, fo len zaplatené. A to vie byť riadny rozdiel.
Naviac, keď sa rozhodneš zrušiť FO, tak nič sa v celku nedeje. Zrušiť PO je už zložitejšie a hlavne drahšie. A samozrejme, aj založenie sro je drahšie....

ano má to aj výhody aj nevýhody. Nebudem to tu hlbšie rozoberať čo sa viac oplatí, pretože každí kto ovláda trochu zákony, tak si vie sám dobre premyslieť čo si dá a čo nedá do nákladov a prepočíta čo sa viac oplatí. Asi tak.
AneAne
15.03.15,18:23
Lenze ak to musi dodanit o x casu, tak ten, co vystavil fakturu a nikdy nedostane zaplatene, vratia sa mu dane ?

a neplatene volno - nemusia ma pustit, takze nie je to take jednoduche, keby bolo, tato tema by pravdepodobne nebola otvorena. a plus, pri tabulkovych ide clovek udajne od nula, cize mu zrazia plat. ak mam teda korektne informacie.