Fekiačová
16.05.06,10:31
Prosím o radu!
Podľa zákona o účtovníctve § 11 ods. 2 musia byť účtovné zápisy vedené priebežne, t.j. chronologicky.
Musí byť číslovanie vydaných faktúr vzostupné podľa dátumu ich vystavenia?
Alebo je prípustné nedodržať sled číslovania, za podmienky že nebude chýbať ani jedno číslo vystavenej faktúry???

Pustili ste sa do debaty o vynechaní čísla, ale ja som skôr myslela dátumový nesúlad v číselnom slede. Tým sa predíde vynechanému číslu faktúry a tak aj podozreniu zo zatajenia príjmov. Je až taká veľká chyba, keď preskočené číslo faktúry obsadím faktúrou, ktorá má dátum vydania napr. o týždeň neskôr ako pred ňou a za ňou?

Napr.
2600101 - 10.5.2006
2600102 - 11.5.2006
2600103 - 16.5.2006
2600104 - 12.5.2006

Ďakujem za odpovede...
Zita5
16.05.06,08:36
Prosím o radu!
Podľa zákona o účtovníctve § 11 ods. 2 musia byť účtovné zápisy vedené priebežne, t.j. chronologicky.
Musí byť číslovanie vydaných faktúr vzostupné podľa dátumu ich vystavenia?
Alebo je prípustné nedodržať sled číslovania, za podmienky že nebude chýbať ani jedno číslo vystavenej faktúry???


Ja viem že občas sa chybička vloudi pri číslovaní OF , ale treba dodržať vzostupné číslovanie vyšlých faktúr podľa dátumu vystavenia .

Ak tam jedno číslo chýba , už to vzbudzuje nedôveru zo zatajenia príjmov . Takže treba dávať na to pozor . Čiže minimalizovať chyby .;)
Marianna01
21.05.06,13:25
Ja viem že občas sa chybička vloudi pri číslovaní OF , ale treba dodržať vzostupné číslovanie vyšlých faktúr podľa dátumu vystavenia .

Ak tam jedno číslo chýba , už to vzbudzuje nedôveru zo zatajenia príjmov . Takže treba dávať na to pozor . Čiže minimalizovať chyby .;)

Ja k Zitke len doplním - ak sa mi stane nejaká takáto chyba, hneď k chybnému čislu faktúry napíšem doklad, kde sa snažím vysvetliť, prečo sa mi takáto chyba stala, resp. že uvedené číslo faktúry som zabudla priradiť, takže neexistuje faktúra s takýmto číslom.
durisovad
21.05.06,15:28
Ja taketo pripady riesim tak, ze vystavim "akoze" zalohovu fakturu s cislom, ktore chyba, ziadna zaloha nepride a na fakturu potom napisem, ze zakaznik nasu ponuku neakceptoval. Ciselny sled je zachovany a nikto ma nemoze obvinit, ze sa nieco predalo bez faktury.
KEJKA
21.05.06,18:11
Ja taketo pripady riesim tak, ze vystavim "akoze" zalohovu fakturu s cislom, ktore chyba, ziadna zaloha nepride a na fakturu potom napisem, ze zakaznik nasu ponuku neakceptoval. Ciselny sled je zachovany a nikto ma nemoze obvinit, ze sa nieco predalo bez faktury.
Ty nečísluješ zálohové faktúry v osobitnom číselnom rade?
durisovad
21.05.06,18:58
Faktury vediem v jednom rade, nariadil to auditor a danovy urad to nenamietal. Ak zakaznik zalohovu fakturu akceptuje, obchodnu fakturu vystavim s rovnakym cislom, takze mam zalozenu aj zalohovu aj ostru.
ondrejvla
21.05.06,19:00
Ty nečísluješ zálohové faktúry v osobitnom číselnom rade?

Ani ja nečíslujem preddavkové faktúry osobitne, knihu faktúr robím ešte aj ručne, odoslanú faktúru dám číslo v poradí a na konci X.
Nie je žiadne číslo vynechané.
Vo firme, ktorú som prebrala nie sú číslované ani faktúry došlé, ani pokladňa, dokonca nie je číslované nič!
Takže si myslím, že dôležité je, aby vôbec bolo číslovanie chronologicky a tým je preukázateľné, že nebolo úmyslene krátenie príjmu.
Melnick
21.05.06,19:08
mimotemy Vlasti,Ty keď si po tomto nepodarenom účtovníctve vydýchneš tak to bude tuším počuť aj u nás v RBK.:)
ondrejvla
21.05.06,19:12
mimotemy Vlasti,Ty keď si po tomto nepodarenom účtovníctve vydýchneš tak to bude tuším počuť aj u nás v RBK.:)

No to áno, aj kamene bude počuť padať...
Marianna01
21.05.06,20:06
Ani ja nečíslujem preddavkové faktúry osobitne, knihu faktúr robím ešte aj ručne, odoslanú faktúru dám číslo v poradí a na konci X.
Nie je žiadne číslo vynechané.
Vo firme, ktorú som prebrala nie sú číslované ani faktúry došlé, ani pokladňa, dokonca nie je číslované nič!
Takže si myslím, že dôležité je, aby vôbec bolo číslovanie chronologicky a tým je preukázateľné, že nebolo úmyslene krátenie príjmu.

No vidíš, ja som zas prebrala podvojné účto, kde bolo na výdavkových a príjmových vypísané číslo riadku v peňažnom denníku...:p
Niekedy ani prílišné chcenie nie je dobré. Zlatá, stredná cesta :rolleyes:
Marianna01
21.05.06,20:10
Faktury vediem v jednom rade, nariadil to auditor a danovy urad to nenamietal. Ak zakaznik zalohovu fakturu akceptuje, obchodnu fakturu vystavim s rovnakym cislom, takze mam zalozenu aj zalohovu aj ostru.

Mne ani soft nedovolí číslovať zvlášť. resp. dovolí, ale pracne a ako sa poznám, stalo by sa mi, že by som práve kvôli tomu vynechala nejaké číslo. Takže nepokúšam čerta. Len s tým rozdielom, že zas ostrú nemôžem vystaviť s tým istým číslom, hlási mi duplicitu. takže zálohová je napr. č. 7, ostrá 9. Na ostrú hodím poznámku pod čiarou - vyúčtovanie zálohovej fa č. 7.
KEJKA
21.05.06,20:14
mna ruší, ked nájdem síce akože súvislý rad OF, potom vynechané čísla v účtovnom denníku vysvetľujú..že je to neakceptovaná preddavková faktúra.
Nesúhlasím. Ale ak je to zavedený systém, akceptujem.
Podľa mňa preddavková faktúra je skôr korepondencia, nie účtovný doklad.
A vystaviť možno po dvoch týždňoch "ostrú " faktúru s rovnakým číslom, inými dátumami..... hm , kde je tu chronologický sled?
ondrejvla
22.05.06,07:37
mna ruší, ked nájdem síce akože súvislý rad OF, potom vynechané čísla v účtovnom denníku vysvetľujú..že je to neakceptovaná preddavková faktúra.
Nesúhlasím. Ale ak je to zavedený systém, akceptujem.
Podľa mňa preddavková faktúra je skôr korepondencia, nie účtovný doklad.
A vystaviť možno po dvoch týždňoch "ostrú " faktúru s rovnakým číslom, inými dátumami..... hm , kde je tu chronologický sled?

Lida, ja mám súvislý rad OF, len s tým, že zál.faktúru mám označenú ako X a číslo faktúry, taktiež pri konečných faktúrach uvádzam odvolávku, ktorá zálohová faktúra sa týka konečnej.Samozrejme faktúru mám vytlačenú, k tomu aj príjem buď v pokladnici, alebo na BÚ. Ak nie je príjem, k vytlačenej predfaktúre priložím korešpondenciu, z akého dôvodu bol obchod zrušený.
Ale pri konateľoch, pre ktorých účtujem je priam nemožné dávať iný číselný rad pre zálohové a pre konečné, žiaľ! Som rada, že aspoň takto si to u nich vysledujem, lebo keď som u nich začínali tak mali napr. fa číslo 40 vystavenú v marcii a číslo 18 v auguste, a presvedčiť tých, čo majú peniaze, ale nie správne zaradený kvocient je nad ľudské sily. To potom radšej treba od nich cúvať, a niekedy pri cúvaní si namiesto zadnej časti rozbiješ čelo... vtedy zistíš, že práve otvoril dvere opäť iný konateľ ale tiež s nesprávne zaradeným kvocientom. Závidím všetkým, čo takéto problémy nemajú, i keď nie všetci majú v sebe namontovanú i brzdu.
Marianna01
24.05.06,20:24
Ale pri konateľoch, pre ktorých účtujem je priam nemožné dávať iný číselný rad pre zálohové a pre konečné, žiaľ! Som rada, že aspoň takto si to u nich vysledujem, lebo keď som u nich začínali tak mali napr. fa číslo 40 vystavenú v marcii a číslo 18 v auguste, a presvedčiť tých, čo majú peniaze, ale nie správne zaradený kvocient je nad ľudské sily. To potom radšej treba od nich cúvať, a niekedy pri cúvaní si namiesto zadnej časti rozbiješ čelo... vtedy zistíš, že práve otvoril dvere opäť iný konateľ ale tiež s nesprávne zaradeným kvocientom. Závidím všetkým, čo takéto problémy nemajú, i keď nie všetci majú v sebe namontovanú i brzdu.

Presne!!!
A to je ešte celkom dobré číslovanie - najprv 40 a potom 18. Ja som mala najpr. (vymyslený zmätok, ale niečo podobné bolo skutočne) OFV-25/2005/314. ďalšia faktúra bola KLI - 14/31. :eek:
Heni
20.10.06,07:00
Presne!!!
A to je ešte celkom dobré číslovanie - najprv 40 a potom 18. Ja som mala najpr. (vymyslený zmätok, ale niečo podobné bolo skutočne) OFV-25/2005/314. ďalšia faktúra bola KLI - 14/31. :eek:
Marianna, a ako si to riešila? dala si mu všetky faktury prepísať a prečíslovať?
mám totiž podobný problém... szčo skúšal rôzne demoverzie programu, takže vo vyšlých faktúrach má aj trojaké číslovanie... tak teraz čo s tým, má to všetko prepísať aby bol jeden chronologický rad, či čo s tým... :confused:
Kirk
20.10.06,07:37
My máme 5 číselných radov vyšlých faktúr, ktoré sa však zaúčtujú v jednom číselnom rade napr. VF1/06, VF2/06, VF3/06. Teda variabilný symbol sa nezhoduje s číslovaním v účtovníctve. Platí však, že každý variabilný symbol musí byť obsadený (vo všetkých 5. číselných radoch) a taktiež žiadne číslo VF v účtovníctve nesmie chýbať. Číselné rady zapisujeme a každý sledujeme, aby žiadne číslo neostalo voľné. Dátumy však nemáme striktne dodržané, lebo na kolobehu dokladov v našej (stredne veľkej) firme, ešte je čo vylepšovať. Tomu by sa však dalo vyhnúť, ak by fakturant mohol faktúru vystaviť len s tým dátumom vystavenia aký je práve v ten deň.Tak by mal byť fakturačný program nastavený.
Vianocka
26.10.06,07:58
Poprosim o nazor, ci si myslite, ze nasledovnym cislovanim porusujem nieco z hladiska zakona o uctovnictve :
- faktury vystavene v januari roku 2006 maju cisla: 20060101, 20060102, ...
- faktury vystavene vo februari roku 2006 maju cisla: 20060201, 20060202, ... atd
T.j. z cisla kazdej faktury je zrejmy rok, mesiac a poradove cislo v prislusnom mesiaci. Cislovanie som zvolila z viacerych logickych dovodov vo firme, ktoru uctujem niekolko rokov a ktore sa mi vyspecifikovali aj s ohladom na formy interneho riadenia majitelov (v hrubych rysoch sa daju zhrnut do slov: " otravuj nas co na najmenej, ak vobec"), co pri takom kolose so sirokym zaberom cinnosti firmy nie je absolutne mozne. Navyse firma ma pobocky po celom Slovensku, uctovnictvo ktorych sledujem ako jednotlive strediska, takze kazde stredisko ma este ako predcislie svoj ciselny kod (ktory som tu neuviedla). Tento sposob cislovania mi poskytuje rychlu orientaciu v mnozstve pohladavok v prislusnom uctovnom obdobi (nehovoriac o mnozstve pohladavok v jednotlivych rokoch spatne, aj zahranicnych). Pre ilustraciu - mesacne uctujem 3000 az 4000 poloziek.
Ako nevyhnutnu sucast rocnej zavierky samozrejme predkladam cislenik spracovanych dokladov, kde rozpisem podrobnu tabulku s poctom spracovanych dokladov podla jednotlivych typov, stredisk, cislenych radov a kodov dokladov.
Dakujem za vas nazor.
Jara
26.10.06,08:33
Myslím, že nič neporušuješ. Máš to perfektne v ažurite a to čo si rozpísala tu daj si aj ako internú smernicu pre daný účtovný rok. Ak prídu na kontrolu tak im ju dáš. Myslím že budú vďační ak je to kolos, že ich nasmeruješ aby z toho prehľadne vyšli. Tiež sa snažím o takéto formy aby sme si pomohli, lebo každý soft má nejake nedostatky a tak si pomáhame ako vieme...
lenkak
26.10.06,17:14
nevidím žiadny problém, je to OK.
romanpp
27.10.06,16:59
Môj spôsob číslovania (JÚ aj PÚ) je nasledovný:

Vydané faktúry: VFrrmmddčč
Došlé faktúry: DFrrmmddčč
Výdavkové doklady: PVrrmmddčč
Príjmové doklady: PPrrmmddčč

Tento systém zabezpečuje, že postupnosť číselnej rady sa takmer nedá porušiť. Ide len o to, aby si človek na to zvykol.
Fany
01.12.06,11:47
Ja sa spýtam: môžu byť faktúry, príjmové a výdavkové doklady číslované aj ceruzkou? Súhlasí to s evidenciou v PC, praktizujeme to takto iba z dôvodu, že niekedy, hlavne u pokladničných dokladov musíme spätne zaradiť nejaký doklad, v PC sa to dá opraviť a ceruzka sa ľahšie opraví na doklade. Môže byť toto pri kontrole vytknuté?
Daska
01.12.06,12:07
Ja sa spýtam: môžu byť faktúry, príjmové a výdavkové doklady číslované aj ceruzkou? Súhlasí to s evidenciou v PC, praktizujeme to takto iba z dôvodu, že niekedy, hlavne u pokladničných dokladov musíme spätne zaradiť nejaký doklad, v PC sa to dá opraviť a ceruzka sa ľahšie opraví na doklade. Môže byť toto pri kontrole vytknuté?

Ja si to tiez cislujem ceruzkou a po uzavreti celeho ucta a podani DP to prepisem perom
Anja111
01.12.06,12:14
Číslovanie ceruzkou určite neobstojí pred daňovou kontrolou. Treba to prečíslovať perom, aspom dodatočne.
ALDA
14.01.08,11:41
Lekárka, ktorej spracovávam účtovníctvo mi oznámila, že firma ktorej používa program poslala novú verziu pre vyšlé FA, kde je potrebné zvlášť číslovať VFA a dobropisy. Niečo mi ušlo v zák. o účtovníctve?
Tweety
14.01.08,11:43
Lekárka, ktorej spracovávam účtovníctvo mi oznámila, že firma ktorej používa program poslala novú verziu pre vyšlé FA, kde je potrebné zvlášť číslovať VFA a dobropisy. Niečo mi ušlo v zák. o účtovníctve?
No veru na dobropisy mám zvlášť číselný rad. Aj na dodáv. aj na odb. Je tak lepší prehľad.
Zoltán Kovács
14.01.08,11:43
Lekárka, ktorej spracovávam účtovníctvo mi oznámila, že firma ktorej používa program poslala novú verziu pre vyšlé FA, kde je potrebné zvlášť číslovať VFA a dobropisy. Niečo mi ušlo v zák. o účtovníctve?

Heli nič ti neušlo. To je asi iniciatíva dodávateľ programu.
ALDA
14.01.08,11:47
No veru na dobropisy mám zvlášť číselný rad. Aj na dodáv. aj na odb. Je tak lepší prehľad.


Ale to neznamená, že musíš.
ALDA
14.01.08,11:48
Heli nič ti neušlo. To je asi iniciatíva dodávateľ programu.

Zoli ďakujem, už som sa ľakla, že niečo nestíham, alebo neviem čítať.
emula1
16.01.08,12:06
to je vsetko rec o vyslych fa. A co dosle fa, ja tam nedodrziavam casovy sled, ale priradujem cisla tak ako dostanem fa, ci uz je tam aj datum skor ci neskor, dufam ze je to ok?
comodo
17.01.08,12:50
Aj ja poprosim o nazor na cislovanie. V jednej obchodnej firmicke mame maly obrat a kedze chceme vyzerat vacsi , je nam trapne davat napr. v novembri fakturu c. 200706. Ideme zatial asi takto
200649
200750
200751
200752
200753
200754
200755
200856
a.t.d. Je to „stravitelne“ ?
romanpp
18.01.08,08:59
Určite to je stráviteľné. Ovšem pokiaľ vystavíš tri VF pre toho istého odberateľa, tak si si nepomohla.

Ja už roky číslujem faktúry pre svojich klientov nasledovne:

1 fakt. vystavená 10.01.2007 -> VF07011001
1 fakt. vystavená 12.01.2007 -> VF07011201
1 fakt. vystavená 15.01.2007 -> VF07011501
2 fakt. vystavená 15.01.2007 -> VF07011502
atď.

Podľa tohto číslovania nikto nedokáže určiť, či daný klient vystavil za rok 5 faktúr alebo 365 faktúr.
Daniari pri kontrolách nikdy nič nenamietali -> je to jednoznačné číslovanie, dokonca je to vzostupne => všetky účtovné programy to správne zoraďujú.
99Bejka
18.01.08,12:11
Neviem či je dobré takto označovať faktúry .Počula som teraz na školení že jedna firma dostala pokutu 1% z majetku za to že mala zle označované faktúry a to len preto , že každý mesiac začínali znovu od jednotky teda mali 010108 teda faktúra mesiac a rok .Kontrolóri im vytkli že nedodržali postupnosť číslovania .
koňo
18.01.08,15:20
Číslovanie faktúr by malo preukázať úplnosť číselnej rady. Je tiež vhodné odlíšiť číslovanie podľa druhu, ale to nie je podmienkou (je to však praktickejšie).
Postup podľa romanpp nepovažujem za správny.
dracica
18.01.08,17:54
Ja som sa zase stretla s tým že živnostník pokračoval v čislovaní od roku 2006 naďalej... začal v roku 2006 od 01/2006 a v roku 2007 pokračoval 18/2006 atď
enad
24.01.08,15:49
Ja sa tiež momentálne trápim s číslovaním vystavených faktúr.
Ide o to, že ako už bolo vyššie popísané, občas sa stane obchodnikom, že vytvoria OF, "chytia" číslo a z nejakého dôvodu fa nakoniec nevystavie. Napr. omyl. Medzitým už ale ďalší obchodníci robia faktúry a tak ostane faktúra s nulovou hodnotou. Nie je problé na nu niečo dať ale už s dátum neskorším.
teda
10.1: 20070018
11.1: 20070019
9.1.: 20070020
12.1.:20070021

Viem, že zákon hovorí o chronologickom číslovaní, ale ja som chronologiu číslovania neporušila, len chronologia datumu...:)

Skúste prosím nájsť nejaké záväzne pravidlo, že takto to nemôže byť.

Ďakujem
nadka1
25.01.08,17:05
A nemusí od 1.1.2008 už byť číslovanie aj slovným opisom dokladu,teda napr. vydaná fa VF2008001? Ako ste začali číslovať od nového roku?
Marianna01
27.01.08,16:11
Musí byť už aj so slovným označením. Len sa k tomu vyjadrím - mám klienta, ktorý presne tak označuje faktúry, ako píše romanpp. Z jednoduchého dôvodu - má viacerých obchodných zástupcov, a aby nevytvárali duplicitné doklady, vystavujú faktúry napr 07071002 a pod. Čo je strašne mätúce. Ja si jeho faktúry zoradím a priraďujem im čísla do poradia. Označím to ako číslo účtovného dokladu. Nie je to správne riešenie, ale aspoň aký-taký prehľad na DU týmto získajú. Predchádzajúci štvrťrok som mala u neho kontrolu - dosť som tŕpla, čo na to číslovanie povedia - ale tým, že boli fa mnou označené do poradia, nič nevytkli.
Marianna01
27.01.08,16:16
Ja sa tiež momentálne trápim s číslovaním vystavených faktúr.
Ide o to, že ako už bolo vyššie popísané, občas sa stane obchodnikom, že vytvoria OF, "chytia" číslo a z nejakého dôvodu fa nakoniec nevystavie. Napr. omyl. Medzitým už ale ďalší obchodníci robia faktúry a tak ostane faktúra s nulovou hodnotou. Nie je problé na nu niečo dať ale už s dátum neskorším.
teda
10.1: 20070018
11.1: 20070019
9.1.: 20070020
12.1.:20070021

Viem, že zákon hovorí o chronologickom číslovaní, ale ja som chronologiu číslovania neporušila, len chronologia datumu...:)

Skúste prosím nájsť nejaké záväzne pravidlo, že takto to nemôže byť.

Ďakujem
A čo sa týka chronológie dátumov -na to mám expertov, ktorý nie že nedodržia chronologicky dátumovo, ale bez problémov vystavia faktúru 30 dní po dátume vzniku daňovej povinnosti... Účtujem ich už niekoľký rok, opakovane ich na to upozorňujem - nepomôžem si. Jednoducho si na tom nedajú záležať, robia s tým zmätky- už s tým viac nenarobím nič. Musia sa polepšiť v prvom rade oni. V začiatkoch som strašne tŕpla a dbala na to, aby všetko moji klienti robili 100%ne. Po rokoch skúseností viem, že sú to zbytočné stresy, pretože aj tak to nikdy tak nebude. Upozorním ich niekoľko krát a ak to aj tak nepomôže - nevzrušujem sa. Raz za čas ich upozorním opäť, prípadne pripomeniem možnú pokutu... to je všetko, čo je v mojich silách pre nich urobiť.
romanpp
28.01.08,04:54
Prosím vysvetlite niekto podrobnejšie o čo to ide s tým slovným označením.
Ivankaa
25.03.08,13:43
Vie mi niekto poradiť - SZČO pokračovala v číslovaní vyšlých faktúr v roku 2008 s minuloročným číslom roka:
r. 2007 - FV070058
r. 2008 - FV070001
Čiže nezmenila rok na FV08....., poradie faktúr má správne od 01...

Má prerobiť všetky vyšlé fa, alebo urobiť zápis a pokračovať s novým číslovaním FV08002?

Ďakujem.
romanpp
26.03.08,11:54
Má prerobiť všetky vyšlé fa, alebo urobiť zápis a pokračovať s novým číslovaním FV08002?

Podľa toho ako to číslujete tak v roku 2007 existuje VF 070001
a v roku 2008 existuje VF 070001. To by som rozhodne nedoporučoval. Radil by som prerobiť faktúry (teda upraviť ich číslovanie).
lubenaj
26.03.08,15:19
Kde je napísané že faktúry musia mať aj slovné označenie. je to len v rámci účtovníctva, alebo ak si ich podnikateľ vystavuje sám musí mať aj na vystavenej faktúre slovné označenie? týka sa toto slovné označenie aj iných dokladov? ďakujem za odpoveď
lu_lu
26.03.08,16:51
Zákon o účtovníctve, účinnosť od 1.1.2008:
§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
lu_lu
26.03.08,16:54
vyššie uvedené platí od 26.4.2007 (t.j. skontrolovat a v pripade doplnit v minulom roku)
lubenaj
26.03.08,17:21
no ale na faktúre je napísané slovíčko faktúra tak ako na PPD je toto predsa slovné oznacenie alebo nie?
alfabioslovakia
26.03.08,20:24
vystavená fa musí byť očíslovaná a číslovanie musí nasledovať podľa dátumu vyhotovenia. číslo fa nemusí obsahovať slovný text, to je predsa uvedené na doklade že je to faktúra.
Dodávateľská faktúra sa zaeviduje číselne podľa dátumu, kedy prišla. Nie podľa dátumu vyhotovenia.
lu_lu
27.03.08,17:14
Zákon ošetruje prípady, kedy by účtovník vystavil všeobecný (interný) účtovný doklad a označil by ho len napr. ID 08/01 namiesto "Interný doklad: ID 08/01"
great.zv
09.01.09,11:58
takže, "chaotické" číslovanie VF - neobstojí a ani sa nečudujem....:rolleyes:
číslovanie "kľúčom" VFrrmmddčč (ES zabezpečuje čč - chronologicky, ostatné čísla - dátum, sa dá prepísať) + VS chronologicky vzostupne, to preukazuje náväznosť číslovania dokladov - tak takéto číslovanie obstojí :confused:, aké s tým máte skúsenosti?
romanpp
10.01.09,15:20
Ja teda reálne takéto číslovanie používam (VFrrmmddčč) - už roky. Doteraz mi žiadna kontrola z DÚ (v PP) nič nevytkla.
Rozalka
10.01.09,16:02
Pokiaľ to "čč" ide zaradom, prečo by namietali.
Ja som sa stretla s takým číslovaním, že to "čč" bolo poradové číslo z príslušného dňa, takže vždy začal od 1. :rolleyes:
optimistka
11.01.09,10:58
podľa mňa pri číslovaní VF rr mm dd čč je možné, že DU bude mať pripomienky pokiaľ bude každý nový deň začínať od 1
joki
11.01.09,11:36
Každá kniha v účtovníctve má jedinečné číslovanie od 1 po x, prefix musí byť slovný - DF. OF. INT, prípadne koľko písmenkový dovolý príslušný program. Normálne knihy majú jedinečné číslovanie strán od 1 po xxx. Aj preto sa to volá kniha a nie zbierka. Môže byť zakomponovaný aj označenie roku. OF080001, OF08/001, OF09001, OF 8/0023, INT 9/0123. Ide o to, že pracovníčky DÚ to vedia jednoznačne préčítať aj z Účtovného denníka, a potom aj o to , že sa nedá dokladať faktúra do "krátkeho" číslovania. Ale to my všetci vieme. Ja tvorým číslovanie "dlhé" niekoľko rokov v každej knihe, nemám problém sa rýchlejšie orientovať v účte. Mal som fi., kde počet núl v dľžke číslovania určovalo o akú fa. vlasne ide. Je tu veľa príspevkov na tento problém, je pravdou aj to, že zákon tiež presne neurčuje postupnosť tvorby číslovania, ale to je na každom z nás, ako si to svoje budeme vedieť obhájiť. Toto je môj výklad zákona o spôsobe číslovania účtovných dokladov.
romanpp
11.01.09,18:14
Pokiaľ to "čč" ide zaradom, prečo by namietali.
Ja som sa stretla s takým číslovaním, že to "čč" bolo poradové číslo z príslušného dňa, takže vždy začal od 1. :rolleyes:

Ale presne tento systém používam ja.
Rozalka
11.01.09,18:24
A myslíš, že ťa daňová kontrola pochváli?
Podľa mňa porušuješ základné princípy účtovníctva, minimálne ustanovenie o pravdivom a vernom zobrazení.
STRELEC
11.01.09,18:32
Myslím, že "dátumové číslovanie" používajú hlavne dva typy subjektov:
a) subjekty, ktoré chcú niečo vkladať alebo si chcú nechať otvorené zadné dvierka
b) subjekty malé, ktorú chcú robiť "dojem veľkofirmy s bujnou fakturáciou"

a možno sa vyskytnú aj tí, ktorým sa to jednoducho páči = c).

"Dátumový" spôsob číslovania VF neuznávam a nepraktizujem, ale pri kontrolách prechádza. U jedného klienta (PO) sme tento systému používali na jeho želanie z dôvodu b). Každej faktúre sme pridávali interné zúčtovacie číslo, ktoré sme potom uvádzali aj na výpisoch BÚ, aj na pokl. dokladoch. mali sme zoznam VF s uvádzaním oboch číselných radov, ako východisko z núdze. Doplním: pri identifikácii úhrad niekedy vznikal zbytočný guláš, najmä ak si odberateľ trochu pozmenil to dátumové číslo faktúry, alebo vystavovateľ vystavil 3! faktúry s jedným číslom ako alternatívy a všetky dal na zúčtovanie (alternatívy=rôzne sumy, čiastočne rôzne predmety fakturácie ... fuj).
Našťastie, potom ho to prešlo (konateľa) a už niekoľko rokov číslujeme normálne - neprerušený číselný rad za sebou od 01.01. do 31.12.xx.
Odporúčam aspoň zaviesť interné číslovanie, keď už "musí byť" dátumové číslovanie.
Maxinka
26.02.09,08:32
K číslam FA:-) - môže mať predfaktúra a aj ostrá FA to isté číslo FA? ale každá je vystavená na iný druh činnosti?a potom keď vystaví na tú zálohovú FA ostrú tak znova je to isté číslo - je to možné??
AIMA
15.04.09,08:44
Zákon o účtovníctve, účinnosť od 1.1.2008:
§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.

Musí byť na faktúre odtlačok pečiatky?
lenkam68
15.04.09,11:18
Nemusí
tonkat
06.06.09,10:05
Mám problém s číslovaním dokladov. Prešli sme na nový program a naša materská firma (zahr.) trvá na tom, aby sme číslovali doklady od 1 ....x v dátume od 01.01 ...31.12. My však máme hospodársky rok a teda začínali sme číslovať od 01.05. .. 30.04. vždy od 01. Teraz som v rozpakoch, či môžem začínať účtovný rok 01.05.2009 a začínam faktúrou vyšlou napr. č. 0900105. A podobne je to u ostatných dokladov. Nebude to v rozpore so zákonom o účtovníctve? Ďakujem vám.
Muška
06.06.09,10:09
Tonka myslím, že neporušíš. Ja som mala teraz daňovú kontrolu a číslujem dodávateľské faktúry, tak ako píšem v dotaze na drsr.sk a nemala som k tomu žiadne pripomienky.

Dopyt:

Dobrý deň,
Nakoľko mi klienti neporiadne nosia doklady na zaúčtovanie, chcela by som tento rok zvoliť číslovanie "došlých faktúr", "výdavkových pokladničných dokladov" takto:
DF 2008 mesiac poradové číslo, napr. za január DF20080101, za február DF20080201 atd., len mi nie je jasné zo zákona o účtovníctve či tak môžem urobiť.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z platného zákona o účtovníctve jednoznačne nevyplýva, akým spôsobom má účtovná jednotka číslovať jednotlivé účtovné doklady.
Náležitosti, ktoré má obsahovať účtovný doklad sú vymedzené v § 10 zákona o účtovníctve.
Účtovné doklady majú mať svoje slovné a číselné označenie a majú byť zaúčtované chronologicky.
Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.
Je na účtovnej jednotke aký spôsob číslovania účtovných dokladov si zvolí, pre účely výkonu daňovej kontroly dane z príjmov musí daňovník vedieť preukázať zahrnutie zaúčtovaných nákladov do základu dane na základe účtovných dokladov.

Odbor služieb pre verejnosť
Lianka
06.06.09,10:19
Muska, ja takto cislujem pokladnu - kazdy mesiac od 1, t. j. januar od 1/1, 1/2...1/x, december 12/1, 12/2...12/x. Kontrolu som na to nemala, ale na skoleni raz jedna auditorka povedala, ze oni to nemaju radi, lebo potom nevedia, ci bolo nieco neskor do predchadzajucich mesiacov dodane alebo nie. Tento sposob cislovania som tiez zvolila kvoli neporiadnosti klientov.
Muška
06.06.09,10:42
Lianka,
predtým ako som tak začala číslovať som dala dotaz na drsr.

Teraz pri kontrole sa ani "nepozastavili" nad číslovaním. Hoci som už mala pre istotu prichystaný tento list.

A tá "tvoja" pani auditorka dosť trepla.....veď kontrolu hlavne zaujíma či je pravdivý výdavok, či má naň nárok, či spĺňa všetky náležitosti.... a v tomto zmysle myslím je aj odpoveď drsr.

P.S.
Asi pred polrokom mala jedna poraďáčka problém pri kontrole ohľadne takéhoto číslovania, preposlala som jej do mailu túto odpoveď z drsr.....a poslala mi poďakovanie, že to potom už kontrola nenamietala ;)
tonkat
06.06.09,10:59
Tonka myslím, že neporušíš. Ja som mala teraz daňovú kontrolu a číslujem dodávateľské faktúry, tak ako píšem v dotaze na drsr.sk a nemala som k tomu žiadne pripomienky.

Dopyt:

Dobrý deň,
Nakoľko mi klienti neporiadne nosia doklady na zaúčtovanie, chcela by som tento rok zvoliť číslovanie "došlých faktúr", "výdavkových pokladničných dokladov" takto:
DF 2008 mesiac poradové číslo, napr. za január DF20080101, za február DF20080201 atd., len mi nie je jasné zo zákona o účtovníctve či tak môžem urobiť.

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Z platného zákona o účtovníctve jednoznačne nevyplýva, akým spôsobom má účtovná jednotka číslovať jednotlivé účtovné doklady.
Náležitosti, ktoré má obsahovať účtovný doklad sú vymedzené v § 10 zákona o účtovníctve.
Účtovné doklady majú mať svoje slovné a číselné označenie a majú byť zaúčtované chronologicky.
Účtovná jednotka je povinná viesť účtovníctvo správne, úplne, preukázateľne, zrozumiteľne a spôsobom zaručujúcim trvalosť účtovných záznamov.
Je na účtovnej jednotke aký spôsob číslovania účtovných dokladov si zvolí, pre účely výkonu daňovej kontroly dane z príjmov musí daňovník vedieť preukázať zahrnutie zaúčtovaných nákladov do základu dane na základe účtovných dokladov.

Odbor služieb pre verejnosť
Muška, ďakujem pekne. Aj tak by som radšej číslovala tak, aby mi nový rok účtovný začínal pri všetkých dokladoch s číslom 1. Pracujeme v Navisione a že vraj tam ich technici neodporúčajú meniť v priebehu roka číslovanie dokladov. Neviem, čo je na tom pravdy, či to nieje len výhovorka. Preto to aj skúmam z hľadiska účtovníctva, že by som sa "vyhovorila" na náš zákon. No ale ten to umožňuje, ako hovoríš, tak budem musieť číslovať podľa nich.
Ďakujem ešte raz a prajem pekný deň.
karcoolka1
05.08.09,18:47
Takéto letné dni by som otvorila ešte túto tému.
Hlavný odberateľ je iniciatívny a začal robiť za SZčO faktúry 1x mesačne a to od 5/09.
Príklad:
mesiac 1/09 faktúra č. 0901
mesiac 2/09 faktúra č. 0902
mesiac 3/09 faktúra č. 0903
mesiac 4/09 faktúra č. 0904
mesiac 5/09 faktúra č. 910405006

Čím mu mám argumentovať, že to nie je ok. Teda nie je to ok?
Lenka1979
05.08.09,19:36
Takéto letné dni by som otvorila ešte túto tému.
Hlavný odberateľ je iniciatívny a začal robiť za SZčO faktúry 1x mesačne a to od 5/09.
Príklad:
mesiac 1/09 faktúra č. 0901
mesiac 2/09 faktúra č. 0902
mesiac 3/09 faktúra č. 0903
mesiac 4/09 faktúra č. 0904
mesiac 5/09 faktúra č. 910405006

Čím mu mám argumentovať, že to nie je ok. Teda nie je to ok?

...no je to teda od veci, ale keď Ti napíšem ako čísluje jeden môj známy a z roka na rok ho na to upozorňujem, padneš na zadok :D
Od roku 2006, mal každý mesiac jednu FA, čiže začal číslovať: 01/2006.... 12/2006
Rok 2007, nie žeby začínal pekne od začiatku 01/2007, ale on pokračoval 13/2007... a tak to išlo až do roku 2008, kým som mu nepovedala aby už s tým blbým číslovaním prestal, on že OK, začne rok 2009 pekne od jednotky. Tak sa teším keď mu budem robiť v marci 2010 DP a on mi dá faktúru s číslom 37/2009:D:confused:
macula
06.08.09,07:27
Takéto letné dni by som otvorila ešte túto tému.
Hlavný odberateľ je iniciatívny a začal robiť za SZčO faktúry 1x mesačne a to od 5/09.
Príklad:
mesiac 1/09 faktúra č. 0901
mesiac 2/09 faktúra č. 0902
mesiac 3/09 faktúra č. 0903
mesiac 4/09 faktúra č. 0904
mesiac 5/09 faktúra č. 910405006

Čím mu mám argumentovať, že to nie je ok. Teda nie je to ok?

Ak by mali SZČO spísanú s odberateľom dohodu o samofakturácii, tak by mohol odberateľ vystavovať faktúry so svojimi číslami.Alebo sa v 5 mesiaci pomýlil a treba ho na to upozorniť
Lianka
06.08.09,07:51
...no je to teda od veci, ale keď Ti napíšem ako čísluje jeden môj známy a z roka na rok ho na to upozorňujem, padneš na zadok :D
Od roku 2006, mal každý mesiac jednu FA, čiže začal číslovať: 01/2006.... 12/2006
Rok 2007, nie žeby začínal pekne od začiatku 01/2007, ale on pokračoval 13/2007... a tak to išlo až do roku 2008, kým som mu nepovedala aby už s tým blbým číslovaním prestal, on že OK, začne rok 2009 pekne od jednotky. Tak sa teším keď mu budem robiť v marci 2010 DP a on mi dá faktúru s číslom 37/2009:D:confused:

Ale aspon nemoze nikto namietat, ze nedodrzal ciselny rad :D. Ved zakon nehovori, ze mas cislovat od cisla 1. ;)
Lenka1979
06.08.09,08:03
Ale aspon nemoze nikto namietat, ze nedodrzal ciselny rad :D. Ved zakon nehovori, ze mas cislovat od cisla 1. ;)

...:D to áno, číselný rad dodržaný, len keď sa registroval za platcu DPH a na DU odnášal zoznam faktúr, nešlo im do hlavy kde sú chýbajúce faktúry od č. 1..... atď.:D
No pravdou je, že číslovanie faktúr neprikazuje žiadny zákon.
karcoolka1
06.08.09,08:12
Vďaka za reakcie.
Predstavte si, dnes ráno ustúpil obderateľ, asi je iniciatívny v inej sfére.
jipro
06.08.09,11:25
ja číslujem fa nasledovne FaV2009001/fa vystavená/, FaD2009001/fa došlá/, v januári si prestavím rok, a tak mám presný prehľad v ktorom roku mi fa došla a kedy som nejakú vystavila
Lianka
06.08.09,11:33
ja číslujem fa nasledovne FaV2009001/fa vystavená/, FaD2009001/fa došlá/, v januári si prestavím rok, a tak mám presný prehľad v ktorom roku mi fa došla a kedy som nejakú vystavila

Ty si "prestavis" rok, ale ver tomu, ze nie kazdeho to napadne :D alebo nie kazdy si to vie v pc prestavit :confused:. Niektori su ozaj od pocitacovej gramotnosti daleko - a to mam na mysli podnikatelov... (by som ocakvala u nich aspon uziovatelske znalosti beznych pc programov)... :confused: Ja im tiez prizvukujem, ako pisala Lenka, ze po 1.1. od cisla 1 a rok zmenit na aktualny, ale casto mam este januarove faktury s decembrovym ciselnym radom... :mee:
ajale
12.08.09,05:43
Ahojte, poprosim vas o radu... Potrebovala by som vystavit fakturu pre ceskeho zakaznika. moje otazky su...
1. musi byt napisana v CJ, v SJ alebo v CJ a zaroven v SJ?
2. ma byt na nej aj vypocet ceny v EUR podla aktualneho kurzu NB?
Respektive, co by mala obsahovat navyse alebo menej. A ako to riesite vy, uctovnici, ked treba? Dakujem
ZuzanaP
12.08.09,05:48
Ahojte, poprosim vas o radu... Potrebovala by som vystavit fakturu pre ceskeho zakaznika. moje otazky su...
1. musi byt napisana v CJ, v SJ alebo v CJ a zaroven v SJ?
2. ma byt na nej aj vypocet ceny v EUR podla aktualneho kurzu NB?
Respektive, co by mala obsahovat navyse alebo menej. A ako to riesite vy, uctovnici, ked treba? Dakujem


Pozri: http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#75 konkr. § 75
je to o dohode medzi vami a odberateľom, ja fa v slovenskom jazyku a v mene eur
ajale
12.08.09,06:12
diky
anjelgabriel
29.03.11,12:35
ahoj,

my sme pred rokom otvorili živnosť. Predtým som s vystavovaním faktúr nemala žiadnu skúsenosť, začali sme faktúry číslovať podľa dátumu objednania t.j. podľa čísla objednávky, ktoré máme číslované nasledovne: rok,mesiac,deň,číslo objednávajúceho v danný deň - tým pádom žiadna chronológia - upozornila ma na to účtovníčka teraz pri robení daňového priznania, ibaže tých faktúr je veľa, mám ich všetky prerobiť?! :confused:
vyzerá to asi takto: 2010032801 - rok 2010, marec, 28. deň, prvý objednávajúci v danný deň... a nasledovný deň by bol 2010032901 - čiže opäť sa faktúra končí jednotkou.... ja v tom logiku mám, ale to asi pred kontrolou neobstojí, že? musí to byť bezpodmienečne chronologicky?

Vopred Vám ďakujem za pomoc.
romanpp
30.03.11,04:37
ahoj,

my sme pred rokom otvorili živnosť. Predtým som s vystavovaním faktúr nemala žiadnu skúsenosť, začali sme faktúry číslovať podľa dátumu objednania t.j. podľa čísla objednávky, ktoré máme číslované nasledovne: rok,mesiac,deň,číslo objednávajúceho v danný deň - tým pádom žiadna chronológia - upozornila ma na to účtovníčka teraz pri robení daňového priznania, ibaže tých faktúr je veľa, mám ich všetky prerobiť?! :confused:
vyzerá to asi takto: 2010032801 - rok 2010, marec, 28. deň, prvý objednávajúci v danný deň... a nasledovný deň by bol 2010032901 - čiže opäť sa faktúra končí jednotkou.... ja v tom logiku mám, ale to asi pred kontrolou neobstojí, že? musí to byť bezpodmienečne chronologicky?

Vopred Vám ďakujem za pomoc.

Ale veď to je chronologicky!!!

Podstatné je, aby dve rôzne faktúry nemali to isté číslo.

Inak je to v poriadku.
mondes
07.04.11,20:46
Prosím Vás, čo mám robiť v prípade, ak živnostník má číslovanie faktúr nasledovné: 03/2011, 05/2011, 06/2011,07/2011, ale podľa dátumu sú evidované chronologicky, . To vyzerá, akokeby mu chýbali faktúry 01, 02 a 04. Ako to opraviť? Vďaka.
romanpp
08.04.11,05:10
Prosím Vás, čo mám robiť v prípade, ak živnostník má číslovanie faktúr nasledovné: 03/2011, 05/2011, 06/2011,07/2011, ale podľa dátumu sú evidované chronologicky, . To vyzerá, akokeby mu chýbali faktúry 01, 02 a 04. Ako to opraviť? Vďaka.

Po rokoch skúseností, kedy som sa snažil každého klienta naučiť, ako má číslovať svoje faktúry, som sa na to vykašľal a jednoducho každej jeho faktúre, ktorú mi prinesie, pridelím vlastné jedinečné číslo a pod týmto číslom ju aj zaúčtujem.

Nemal som s tým nikdy žiadne problémy pri kontrolách u nás (DÚPP, DÚKK, DÚSV).
batorek
10.08.11,11:53
Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať ohľadne došlých faktúr, či každá faktúra napr.
zaplatená v hotovosti sa musí zaevidovať do knihy faktúr.Mám kopu faktúr ktoré platíme v hot. a niekto mi povedal, že môžem ich účtovať priamo do pokladne k výdavkovému dokladu pripojiť faktúru nedočítala som sa o tom, čiže tá fa nemá číslo.
Prosím o radu či je to správne alebo nie. Dakujem batorek
Tweety
10.08.11,11:58
Dobrý deň.
Ja by som sa chcela spýtať ohľadne došlých faktúr, či každá faktúra napr.
zaplatená v hotovosti sa musí zaevidovať do knihy faktúr.Mám kopu faktúr ktoré platíme v hot. a niekto mi povedal, že môžem ich účtovať priamo do pokladne k výdavkovému dokladu pripojiť faktúru nedočítala som sa o tom, čiže tá fa nemá číslo.
Prosím o radu či je to správne alebo nie. Dakujem batorek
Ak Ti niekto vyfakturoval prácu alebo službu, máš voči nemu záväzok, takže by to malo byť v knihe záv., rovnako ako keď fakturuješ Ty, a vzniká Ti pohľadávka, tak ju máš v knihe pohľ. Pokl. je už len o ich úhrade.
batorek
10.08.11,12:20
jedná sa väčšinou o faktúry za tovar mi sme reštaurácia a pepsico donesie faktúru a na spodku fa je aj príjmový doklad o uhradení čiže tam zapíše úhradu. Ja k tomu vypíšem výdavkový doklad a o takéto faktúry som sa informovala. a sú aj také faktúry kde je pripojený doklad ERP, že sme ju zaplatili.
topp
10.05.12,11:37
Ahojte, mám takú teoretickú otázku, doteraz za posledných pár rokov som čísloval doradu od 1 až po napr. č. FA 864, ale už dlhšie (napr. od marca) nič nefaktúrujem a teraz (v máji) potrebujem prejsť na nové číslovanie - 2012000001, 2012000002... z dôvodu nového biznisu, kde sa nedá nastaviť staré číslovanie, ktoré aj tak nebolo najšťastnejšie...
Môžem teda takto začať číslovať?
Haira
10.05.12,11:39
radov faktur mozes mat niekolko, tak myslim, ze kludne mozes zacat cislovat od 1, pokial sa ti teda cele cislo nebude zhodovat s tymi, co si mal doposial
topp
10.05.12,11:44
jasne, doteraz to boli iba cisla a potom budu vlastne s rokom...
JAJA11
10.05.12,11:48
jasne, doteraz to boli iba cisla a potom budu vlastne s rokom...

možno by bolo dobré k číslovaniu dokladov urobiť smernicu a v nej postup, ako sa doklady číslujú....
L-M
12.06.12,08:26
Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Tento rok sme vystavili prvú PF- ale omylom sa stalo, že číslo uviedli Z 022011, odoslali emailom- pod týmto číslom bola aj fa uhradená- môžem teraz zmeniť čiselný rad na správny ( Z012012 ),originál fa s takýmto zmeneným číslom- ja si založím obe faktúry- text, suma sa všetko zhoduje, len číslo je iné? Dám si tam poznámku- že omyom uvedené iné číslo.

Vopred ďakujem
Zita5
12.06.12,08:30
Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Tento rok sme vystavili prvú PF- ale omylom sa stalo, že číslo uviedli Z 022011, odoslali emailom- pod týmto číslom bola aj fa uhradená- môžem teraz zmeniť čiselný rad na správny ( Z012012 ),originál fa s takýmto zmeneným číslom- ja si založím obe faktúry- text, suma sa všetko zhoduje, len číslo je iné? Dám si tam poznámku- že omyom uvedené iné číslo.

Vopred ďakujem

Ak zmeníte číselný rad resp.poradové číslo FA, bolo by potrebné oznámiť to aj odberateľovi .

Neviem čo by som spravila.....ale asi by som to nechala tak s priloženou poznámkou, že prečo sa tak stalo a za touto FA by som už dala číslo 012012 .
topper1
12.06.12,08:43
Dobrý deň, rada by som sa opýtala. Tento rok sme vystavili prvú PF- ale omylom sa stalo, že číslo uviedli Z 022011, odoslali emailom- pod týmto číslom bola aj fa uhradená- môžem teraz zmeniť čiselný rad na správny ( Z012012 ),originál fa s takýmto zmeneným číslom- ja si založím obe faktúry- text, suma sa všetko zhoduje, len číslo je iné? Dám si tam poznámku- že omyom uvedené iné číslo.

Vopred ďakujem

Podľa mňa, číslovanie zálohových faktúr nie je vôbec dôležité ...kedže sa účtuje len o platbe
L-M
12.06.12,08:55
Ak zmeníte číselný rad resp.poradové číslo FA, bolo by potrebné oznámiť to aj odberateľovi .

Neviem čo by som spravila.....ale asi by som to nechala tak s priloženou poznámkou, že prečo sa tak stalo a za touto FA by som už dala číslo 012012 .

Samozrejme, že odberateľovi by sme to oznámili, už mám aj napísaný lístoček k opravenej fa, že prečo je zmena číslovania, ale ešte som to neposlala, že sa s Vami poradím. Ale asi urobím , tak ako píšeš Zitka, to je lepší nápad. Bola som na OCR a takto to dopadlo :-) , neva stáva sa.
Dakujem Zitka
L-M
12.06.12,08:59
Podľa mňa, číslovanie zálohových faktúr nie je vôbec dôležité ...kedže sa účtuje len o platbe

Dakujem za názor,ked ja som rada, ked je všetko naporiadku, ako má byť :-). Inak účtujeme v JÚ, PÚ sa veru nerozumiem, neviem či je to pri účtovaní PF iné :-)?
evinka33
15.11.12,09:34
prečítala som si túto tému a chcem poprosiť o názor, keď v číslovaní vystavených faktúr od začiatku roka ktorých je cca 60 chýba 8 čísiel, napr. chýba VF 5, 14, ... ako to napraviť? keď ich všetky nanovo vystavím a prečíslujem nebudú sedieť úhrady z BÚ a samozrejme aj odberatelia už majú tieto faktúry zaúčtované - takže táto možnosť asi neprichádza do úvahy, potom som rozmýšľala že na každú navrch perom napíšem vlastné chronologické číslovanie a tak aj zaúčtujem - ale čo na to povedia daňováci pri kontrole? mali ste niekto už kontrolu s takýmto prípadom? prosím poradte ...
JAJA11
15.11.12,09:42
prečítala som si túto tému a chcem poprosiť o názor, keď v číslovaní vystavených faktúr od začiatku roka ktorých je cca 60 chýba 8 čísiel, napr. chýba VF 5, 14, ... ako to napraviť? keď ich všetky nanovo vystavím a prečíslujem nebudú sedieť úhrady z BÚ a samozrejme aj odberatelia už majú tieto faktúry zaúčtované - takže táto možnosť asi neprichádza do úvahy, potom som rozmýšľala že na každú navrch perom napíšem vlastné chronologické číslovanie a tak aj zaúčtujem - ale čo na to povedia daňováci pri kontrole? mali ste niekto už kontrolu s takýmto prípadom? prosím poradte ...

určite nie je možné spraviť prečíslovanie dokladov....
pri kontrole by mohli vytknúť nesprávne vedenie účtovníctva, nakoľko v zákone je povinnosť viesť faktúry v poradí, žiaden doklad nesmie chýbať.... prečo tie čísla chýbajú? je na to objektívny dôvod? alebo je to len neporiadnosť toho, čo vystavuje faktúry.... ?
jedná sa o platcu DPH ?
evinka33
15.11.12,10:08
nie je to platca DPH a je to neporiadnik, začal vystavovať faktúru, pomýlil sa, potom sa už do nej nevrátil ale vystavil dalšiu s novým číslom - aspon tak mi to zdôvodnil keď som sa ho na to pýtala .. nejde o zatajovanie príjmov, všetky faktúry mu uhrádzajú na účet, k týmto chýbajúcim číslam nemá ani úhrady na BÚ - fakt neviem ako mu to opraviť resp. čo sa stane keď to nechám tak, hrozí mu veľká pokuta? chcela som to dať nejako do poriadku kým nebude koniec roka ...
zuzana164
20.11.12,11:16
mám rovnaký problém na ktorý som prišla dnes... a teda dosť neskoro
začala som učtovať firmu, ale pôvodná účtovníka tam vystavila prvu fakturu s číslom 1/2012... tak už som pokračovala aj ked sa mi toto číslovanie nepáči lebo program mi hádže nové číslo na konci čiže by mi dával 1/2013, 1/2014.... a teda pracne ručne vypisujem číslo každej faktúry. Ibaže mam tých faktúr 200 ks do mesiaca a robené tak že ked mi príde faktúra za energie od dodávateľa tak hned v ten den ju refakturujem nájomníkom (lekárom, Poliklinika) a teraz pri kontrole som si všimla že mi chýba dohromady 50 čísel!!! islo čislo 329/2012 a malo nasledovať 330/2012 a je tam číslo 350/2012 a to isté potom este další mesiac... zabijem sa? ked mám urobiť za pol dňa 200 faktur a program mi este sám nehádže číslo tak si ho musíte zapamätať aké nesleduje resp poznačiť... a potom si pomýlite 3 s 5... uhrady k týmto fakturam nam už prišli takže nemá zmysle ich opravovať, ale poradili mi dať k tomu nejaký záznam, že došlo k vynechaniu tých čísel z dôvodu prekliku na numerickej klávesnici a dalej sa už pokračovalo podla toho číslo 350... neviem ani či to obstojí, ani čo s tým... aku formu má mať taký záznam, neviete mi poradiť čo tam mám napísať? ... dám si už pozor na to, idú tie faktury tak rýchlo od nás do pošty že to nestiham ani odkontrolovať... poradte, dakujem
JAJA11
20.11.12,12:43
mám rovnaký problém na ktorý som prišla dnes... a teda dosť neskoro
začala som učtovať firmu, ale pôvodná účtovníka tam vystavila prvu fakturu s číslom 1/2012... tak už som pokračovala aj ked sa mi toto číslovanie nepáči lebo program mi hádže nové číslo na konci čiže by mi dával 1/2013, 1/2014.... a teda pracne ručne vypisujem číslo každej faktúry. Ibaže mam tých faktúr 200 ks do mesiaca a robené tak že ked mi príde faktúra za energie od dodávateľa tak hned v ten den ju refakturujem nájomníkom (lekárom, Poliklinika) a teraz pri kontrole som si všimla že mi chýba dohromady 50 čísel!!! islo čislo 329/2012 a malo nasledovať 330/2012 a je tam číslo 350/2012 a to isté potom este další mesiac... zabijem sa? ked mám urobiť za pol dňa 200 faktur a program mi este sám nehádže číslo tak si ho musíte zapamätať aké nesleduje resp poznačiť... a potom si pomýlite 3 s 5... uhrady k týmto fakturam nam už prišli takže nemá zmysle ich opravovať, ale poradili mi dať k tomu nejaký záznam, že došlo k vynechaniu tých čísel z dôvodu prekliku na numerickej klávesnici a dalej sa už pokračovalo podla toho číslo 350... neviem ani či to obstojí, ani čo s tým... aku formu má mať taký záznam, neviete mi poradiť čo tam mám napísať? ... dám si už pozor na to, idú tie faktury tak rýchlo od nás do pošty že to nestiham ani odkontrolovať... poradte, dakujem

myslím, že ten zápis by mal postačovať... forma akákoľvek, na hlavičkovom papieri a podobne....
len mi nejde do hlavy, že sa nedá zmeniť číslovanie faktúr.... myslím že každý dobrý software toto dokáže, len sa treba obrátiť na dodávateľa programu http://www.fler.cz/sys/ui/ext/modules/tiny_mce/3392/plugins/emotions/img/premyslim.gif
tinkas
20.11.12,12:51
ahojte...my sme prepravná spoločnosť a čísla faktúru nie su podľa dátum vystavenia, ale snažím sa robiť chronológiu podlľa dátumu výkladky, tz, podľa dátumu dodania? je to tak správne?
zuzana164
20.11.12,12:52
Dakujem pekne, ani sa s tým vedeniu nepriznávam... napísala som taký zaznam, kde som vysvetlila ake čislo malo nasledovať a aké nasleduje a ktoré čísla su vynechané...
dá sa zmeniť číslovanie ale vždy mi bude číslovať iba koncovku nie predné číslo... ja to viem lebo v programe robím už 10 rokov ale túto firmu som prebrala... ale nedá sa nastaviť hociaké číslovanie, napr vydané maju určitý predfix 1201xxx prijaté 1211xxx, zalohové 1208xxx ale ked už ona začala s tým číslom 1/2012 tak čo už... je to na nervy, od nového roka začnem normálne podľa seba a podľa programu a už sa mi to stávať nebude...
JAJA11
20.11.12,12:56
Dakujem pekne, ani sa s tým vedeniu nepriznávam... napísala som taký zaznam, kde som vysvetlila ake čislo malo nasledovať a aké nasleduje a ktoré čísla su vynechané...
dá sa zmeniť číslovanie ale vždy mi bude číslovať iba koncovku nie predné číslo... ja to viem lebo v programe robím už 10 rokov ale túto firmu som prebrala... ale nedá sa nastaviť hociaké číslovanie, napr vydané maju určitý predfix 1201xxx prijaté 1211xxx, zalohové 1208xxx ale ked už ona začala s tým číslom 1/2012 tak čo už... je to na nervy, od nového roka začnem normálne podľa seba a podľa programu a už sa mi to stávať nebude...

čo je to za program.... takému by som sa vyhla :o firmy majú rôzne číslovania a môj program sa vie prispôsobiť každému...
zuzana164
20.11.12,13:00
POHODA...
samm
01.02.13,08:31
Som zaciatocnik SZCO a chcem si byt isty ci nerobim chybu. Mozem cislovat FA tak, ze dam rok-mesiac-poradie FA v dannom mesiaci, napr. za januar 2013 prva FA 201301001, druha FA 201301002 atd. Potom za februar 2013 by islo 201302001 atd. vzostupne by sa menili koncovky? Dakujem za rady!!
Katarina-fa
01.02.13,08:42
Som zaciatocnik SZCO a chcem si byt isty ci nerobim chybu. Mozem cislovat FA tak, ze dam rok-mesiac-poradie FA v dannom mesiaci, napr. za januar 2013 prva FA 201301001, druha FA 201301002 atd. Potom za februar 2013 by islo 201302001 atd. vzostupne by sa menili koncovky? Dakujem za rady!!
samozrejme, že si môžeš nastaviť aj takéto číslovanie, tiež mám klienta, ktorý takto čísluje faktúry
Dav
01.02.13,08:45
Oveľa jednoduchšie je číslovať faktúry v celom roku jedným číselným radom 20130001.....20139999.
samm
01.02.13,09:12
Dakujem za odpovede!:)