mončah
15.03.15,11:48
Dobrý deň, mamina bola do aprila nezamestnana, potom pracovala 3 mesiace na Slovensku na zmluvu a nasledne pracovala v Rakusku tiez na zmluvu. Ako si ma vyratat danovy bonus v priznani? Ma narok na DB za celych 12 mesiacov, alebo ako to uviest do priznania. Dakujem :0)
hryby prijem SK 870,13 €
HP AT 4017,77 €
v potvrdeni o zdan prime z SK ma za kal. mesiac 5-6 priznany a vyplateny dan. bonus vo vyske 42,82 €.
veronikasad
15.03.15,10:50
doplň výšku hrubých príjmov zo zamestnania (SK+AT)
kn-alka
15.03.15,10:56
Daňový bonus

Ak daňovník poberal v zdaňovacom období 2014 zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 2 112 eura alebo príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti aspoň vo výške 2 112 eura a vykázal základ dane (čiastkový základ dane z príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti), môže si na toto vyživované dieťa uplatniť daňový bonus v ročnej výške 256,92 eura (12 x 21,41) resp. vo výške za počet mesiacov, v ktorých sa považovalo dieťa za vyživované (nezaopatrené).

Na uplatnenie daňového bonusu musia byť splnené tieto podmienky:

ide o dieťa, ktoré daňovník vyživuje vo svojej domácnosti - vlastné, osvojené, dieťa manželky, v náhradnej starostlivosti, ktoré sa (podľa zákona o prídavku na dieťa) považuje za nezaopatrené, pričom sa nemôže jednať o dieťa družky,
daňovník dosiahol príjem aspoň 2 112 eura (musí ísť o príjem zo závislej činnosti alebo príjem z podnikania alebo z inej samostatnej činnosti; do príjmov sa nezahŕňajú tzv. pasívne príjmy, napr. príjem z prenájmu nehnuteľností, príjem z nepeňažnej výhry, príjem z predaja nehnuteľností, príjem z vyplatenia podielového listu),
daňovník nevykázal daňovú stratu z príjmov z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti,
doloženie príslušného dokladu, ktorým je rodný list dieťaťa, príp. potvrdenie o návšteve školy na príslušné školské roky, ak sa dieťa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom na strednej alebo vysokej škole, potvrdenie príslušného úradu o tom, že dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti sa považuje za vyživované a nemôže sa sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.




Je jedno, či príjmy boli z SK, alebo zo zahraničia, podmienkou je výška príjmu.
mončah
15.03.15,14:12
doplnila som , dakujem :0)
veronikasad
15.03.15,15:19
Podmienku príjmu splňaš, máš nárok na doplatenie DB za ostatné mesiace. DP typu A treba správne vyplniť.
Prílohou DP je rodný list dieťaťa a ak dieťa už ukončilo povinnú školskú dochádzku, potvrdenie o návšteve školy.
mončah
15.03.15,17:06
doplnila som, budete mi vediet poradit? dakujem
kn-alka
15.03.15,17:07
však som ti už napísala, že treba príjem vyšší ako 2112 € - to aj máš, takže áno, máš nárok na DB
Silkov
17.03.15,20:54
Občan SK zamestnaný v DE ( 1-12/2014) môže si uplatniť DB na dieťa?
veronikasad
17.03.15,20:55
ak splňa ostatné podmienky - môže
Silkov
17.03.15,21:16
Príjem má (7000 eur). Aké iné podmienky ešte má spĺňať?
veronikasad
17.03.15,21:31
napr. spoločná domácnosť s otcom dieťaťa (spoločná domácnosť nerovná sa spoločný trvalý pobyt), študent denného štúdia ...