Askero
15.03.15,15:23
Zdravim,

viem, ze tato otazka je velmi casta, no napriek tomu by som si rad vypocul vas nazor na nasledovnu situaciu:

Podnikat ako zivnostnik alebo zalozit si SRO?
Som externy manazer, obcasne programator. Robim vylucne z domu, prakticky nemam ziadne realne naklady. Nemusim nikde jazdit autom ani kupovat specialny software.
Prijem - 2000-3000€ mesacne. Ratajme s 2500€ mesacne.

Momentalne mam zivnost + pausalne vydavky. Zatial platim len zdravotne odvody, no toto obdobie mi zachvilu skonci. Co potom?

Moj pohlad:
SRO:
1) zamestnat sa na dohodu vo vlastnej sro za povedzme 5€ mesacne, z toho platit odvody = na zdravotnych + socialnych odvodoch neodvediem prakticky nic, ak teda neberieme do uvahy to 1-2 € z tych 5€ :)
-prakticky ziadne odvody

2) cely rok by som bol prakticky bez platu, na konci roka by som si vyplatil zisk, z ktoreho by som zaplatil 22%+14% dan/zdravotne odvody. Cize prakticky 36% fuc. Da sa tomu nejako legalne vyhnut, minimalne tym zdravotnym odvodom?
-36% statu

3) danova licencia cca 500€ + uctovnicka povedzme 300€ rocne (mam 1-2 faktury mesacne)
800€ fixne naklady na podnikanie

4) kedze nemam realne naklady, tak prakticky moj prijem=zisk pred zdanenim. Alebo to riesit kusok "kreativne" a pisat si napriklad cestaky, i ked tie by ma asi najskor nejako nespasili.

Takze realne na konci roka
Prijem 30 000
Naklady: danova licencia + uctovnicka = 800€
Danovy zaklad 29 200
--
Dan z prijmu + zdravotne odvody = 29 200 x 0,36 = 10 512 €
--
V cistom by mi teda realne ostalo 18 688€. Mesacne teda 1557€. Tato suma by mohla ist teoreticky smerom hore, kebyze si viem najst nejake naklady.
Je to takto spravne?

Zivnost:

1) Viem, ze zdravotne a socialne odvody sa vypocitavaju z minuleho roku, ale tak skusme to teda vyratat ak uz budem "rozbehnuty" po viacerych rokoch. Budem zaokruhlovat
Prijem: 30 000
Pausalne vydavky: 5000 (resp. maximum, zaokruhlil som to)
Odvody (zdravotne+socialne) - 47,15%?? cize mesacne 1179€?
Dan z prijmu - 19% z zo sumy (30 000 - 5000 - 12*1179) = 10 855€ x 0,19 = 2062€
Cize keby som to preratal na mesiac pri plate 2500€ a zaratal by som si tam uz aj dan z prijmu (kedze si tu sumu musim realne odkladat) tak by som v cistom mal:
2500€ - 1179€ (odvody) - 172 € = 1149€ mesacne v cistom. Je to tak spravne?



Prosim o kontrolu vypoctov a mojich uvah :)



Mam este 3 dodatocne otazky:

1) Ak by som v buducnosti chcel hypoteku (ja ako fyzicka osoba), ako by ku mne pristupovala banka v pripade sro? Brala by do uvahy to rocne vyplacanie zisku ako moj plat?

2) Existuje moznost, ze by som si dal vsetko na firmu? Povedzme, ze dom by som si postavil na moju firmu. Niekto mi povedal, ze ja si mozem dat do nakladov uplne vsetko, len mi to nemusia uznat ako danovo uznatelnu polozku = prakticky z tej sumy zaplatim potom dan z prijmu, ale vyhnem sa zdravotnym odvodom. Je to tak? Mozem si dat do nakladov aj veci nesuvisiace s mojim podnikanim, len mi ich neuznaju ako danovo uznatelne polozky?

3) kombinacia sro + zivnost (pausalne vydavky) - ma to cenu?

Ma takyto pristup nejake nevyhody?
KEJKA
15.03.15,15:45
v tomto období nemám priestor na tak široko položenú otázku - jedna chyba tam však je.
Pri svojom príjme a reálne vysokej dani z príjmu už nepočítaj daňovú licenciu (DL) - tá sa týka stratových firiem a firiem s extrémne nízkym ziskom pod hranicou DL.
A účtovníčka ti asi nespracuje účtovníctvo, komplet uzávierku a ešte prípadne poradenstvo za 300e ročne.
Askero
15.03.15,15:55
Ok, tak v tom pripade mozeme tych cca 500€ z licencie presunut na uctovnicku. To by uz mohol byt dostatocny rozpocet, alebo sa mylim? Tymto by sa vo vysledku rozpocet nijako nezmenil, naklady by ostali rovnake.

Ako som povedal, islo by o 1-2 faktury mesacne, nic zlozite. Samozrejme potom koncom roka uzavierka a ine pripadne povinnosti.
KEJKA
15.03.15,15:59
a tá mesačná odmena?, odvody, prehľady mesačné výkazy, ročné hlásenie?
Askero
15.03.15,16:02
Ok, spytam sa takto - kolko tak uplne zhruba by vysla externa uctovnicka pri takomto vytazeni?
Mila123
15.03.15,16:03
nenapísal si kde pracuješ,? pretože ja by som brala takého, kto má málo dokladov a platí veľa.....a to nebola by som sama,,,,,
veronikasad
15.03.15,16:03
Pri práci na dohodu a výške odmeny, ktorú si uviedol, sa nevyhneš plateniu preddavkov na zdr.poistenie ako samoplatitel. Výkon práce totiž musí trvať každý deň a odmena vo výške aspoň hodinovej minimálnej mzdy.

Ak zostaneš ako SZČO, bez dokladovania si môžeš uplatniť paušálne výdavky v čiastke 5040€+zaplatené poistné do ZP a SP + ročnú NČZD, ktorá v závislosti od výšky základu dane môže byť krátená

Vzorec pre výpočet odvodov je Základ dane/1,486/12 = mesačný vymer,základ,
(mesačné platby budú podstatne nižšie ako si vypočítal)
Askero
15.03.15,16:09
Ako som pisal hore, som v podstate manazer/koordinator, presnejsie pre jednu IT firmu z Nemecka + pre druhu zo Svajciarska. Vystavim mesacne jednu fakturu a hotovo, kvazi ako keby moj plat. Neviem ale no, predtym som robil vo firme kde bolo tych faktur daleko viacej a externej uctovnicke sa platilo 50€/mesiac. Tak teda neviem kolko by bola primerana suma na jednoosobovu firmu s absolutnym minimom dokladov... Kazdopadne je to uz detail, ci to je 300€ alebo 900€, podstata otazky je inde :-)
Askero
15.03.15,16:33
Ďakujem za odpoveď.

Tak by som patricne upravil odmenu, aby som pracoval kazdy den za minimalnu hodinovu mzdu, co najmensi pocet hodin... Asi by sa to oplati, alebo nie?

SZCO - dakujem, to som potreboval pocut.
Tak podme to preratat:
Prijem 30 000€
-----
pausalne vydavky - 5000€
zaplatene poistne - skusme to ratat pre rok kde platim minimalne odvody (SP+ZP) - zaokruhlene 200€ x 12 = 2400€
rocna NCZD - uplne nahrubo by to bolo 3100€ (po krateni)
Zaklad dane = 30 000 - 5000 - 2400 - 3100 = 19 500€

Tak som si cital, ze mesacny vymer, zaklad pre odvody sa rata bez odratavania platieb na odvody. Cize realne v nasledujuce roky:
30 000 - 5000 - 3100 = 21 900
21 900 /1,486/12 = 1228€ - zaklad na vyratanie odvodov
Odvody su spolu 47,15%. Takze mesacne na odvodoch zaplatim 580€. Tak?

580€ + dan z prijmu.
Askero
15.03.15,16:37
Este som tam zabudol vyratat dan z prijmu. (19% z 19500)/12 = 308€ mesacne. Viem, ze sa to neplati mesacne, ale musim si tuto sumu odkladat.

Cize vo vysledku sme na 308€ + 580€ = 888€ mesacne.

V cistom mi teda ostane 1612€ z povodnych 2500€.

Je to spravne? Samozrejme, ze som kusok zaokruhloval...
veronikasad
15.03.15,16:48
Doplň výšku základu dane (rozdielu medzi príjmami a výdavkami) a sumu zaplatených odvodov za rok 2014, môžeme vyrátať skutočné dane a odvody. A potom sa môžeš rozhodnúť či zostaneš ako SZČO, založíš s.r.o., alebo si príjmy rozdelíš medzi SZČO a s.r.o.
Askero
15.03.15,16:59
Dakujem este raz. Nuz, ako som pisal. Moje realne vydavky su nulove. Odvody za rok 2014 - zalozil som zivnost v juni, odvtedy som platil len minimalne zdravotne odvody, zaokruhlene to bolo teda za pol roka nejakych 330€. Do konca roku som mal este pomerne male prijmy. Bolo to okolo 5000€ spolu (ostatok som nemal cez zivnost).

Inac nasiel som tuto kalkulacku, je sice kusok starsia, ale daju sa tam navolit take moznosti, aby to vyhovovalo sucasnej legislative (ak sa nemylim):
http://alianciapas.sk/tag/prijem/
Je tam rovno aj porovnanie s sro.
KEJKA
15.03.15,17:04
dodám, že z hľadiska odvodov nemusíš denne pracovať hodinu, možeš aj polhodiny 1/4 hodiny, takže tá mesačná odmena môže byť taká ako si napísal.
len treba primerane skrátiť úväzok, aby to "vyšlo".
veronikasad
15.03.15,17:07
Kejka, 5€/mesiac, to je niečo cez dve hodiny. To by si ako chcela rozdeliť na celý mesiac ? Nepísala som, že musí denne odrobiť hodinu, len mzda nesmie byť nižšia ako hodinová min.mzda ... PS : Píše o dohode, nie pracovnej zmluve !
Askero
15.03.15,17:16
Ci uz ide o dohodu alebo pracovnu zmluvu, je to technicky detail, podstata je taka, ze by som sa vyhol odvodom.
veronikasad
15.03.15,17:18
Kolko si mal teda príjmy (uhradené fa) do konca roka 2014 ? A kolko boli zaplatené preddavky na zdr.poistenie ?
KEJKA
15.03.15,17:24
v poriadku, viem, že máš pravdu, ale mala som na takéto prípady aj kontrolu a prešlo to.v SP aj v ZP.
dochádzka a denná práca napr. 0,16hod, ale formálne náležitosti boli dodržané, čo si o tom myslím, je druhá vec.
nebola tam práve 5eur odmena, ale vyšia len o málo.
Iný prípad - konateľská odmena 8eur mesačne a aj tam výkazy SP, ZP kryjú odvodovo celý mesiac.
Askero
15.03.15,17:35
Prijmy do konca roka - 5500€, preddavky do ZP - 330€. Ako som pisal, v ten rok som len zacal a este som nefakturoval velke sumy, kedze som väcsinu veci nerobil cez moju zivnost.

Inac, vyratal som to priblizne takto, pomocou online kalkulaciek:
Od polovici tohto roka, ked zacnem platit aj odvody do SP, teda minimalne odvody do SP a ZP, tak by som mal mat mesacny cisty prijem (aj po odratani dani z prijmu) po dobu jedneho roku 1996€.

Rok na to, ked uz budem platit "nie-minimalne" odvody, tak by mal byt moj mesacny prijem 1629€.

Otazka - da sa zrusit zivnost presne ked mi skonci ten rok s minimalnymi odvodmi (ZP+SP) a potom prejst na SRO? Budem musiet doplacat nejake odvody, alebo nie?

Dakujem.
veronikasad
15.03.15,17:38
do júna si bol zamestnancom ?
Askero
15.03.15,17:45
Nebol, pracoval som na dohodu za nejaku minimalnu ciastku, cca 100€. Nechce sa mi to rozpisovat podrobne, ale povedzme, ze peniaze som si nenechal vyplatit.

Este tak premyslam nad moznostou:
Zivnost ale vykaslat sa na pausalne vydavky a viest uctovnictvo. Povedzme, ze by sa mi "objavili" nejake cestovne vykazy, resp. sluzobne cesty do zahranicia (obhajitelne, za zamestnavatelom) autom, mozno este nejake dalsie naklady by som nasiel.
Vedel by som sa dostat povedzme na mesacne naklady vo vyske 1200€.

Oplati sa takto zivnost?
UctoPRO
20.03.15,14:21
Kejka má pravdu, účtovníčka Vám nespracuje účtovníctvo, závierku a ešte poradenstvo za 300€.

Čo sa týka otázky č.1:
Dá sa to nastaviť tak, aby ste platiť odvody čo najnižšie a legálnou cestou - u mňa myslené to znamená - blízko k nule.

ot:2:
Tu sa tiež dá pracovať, minimálne tým 14% sa dá legálnou cestou vyhnúť a neplatiť, takže nám zostane 22%.

ot:3
Daňová licencia nebude váš problém pri týchto príjmoch, skôr by som videl váš problém - ako znížim legálne náklady.

Ak máte záujem o viac informácií, napíšte mi mail - obchodovanie@gmail.com a môžme si dohodnúť stretnutie tu v Ba a prejednať váš problém a poskytnúť riešenia. Používam gmail nakoľko krasne vidím všetky maily v telefone.
chandler
23.03.15,07:57
navyhodnejsie je zacat na zivnost, prvy rok a pol neplatis socialne poistenie len 50eur zdravotne. ked uz budes musiet zacat platit tak ukoncis zivnost, zalozis sro a zamestnas sa tam za minimalny plat - platis nizke odvody ale mozes si uplatnit nezdanitelnu cast. keby si nebol zamestnany tak si ju platnit nemozes. mozno su aj lepsie a vyhodnejsie riesenia, ale toto vyuziva vacsina ludi. danove licencie ta netrapia. hypoteku ti da banka kde mas podnikatelsky ucet. vidia kolko realne zarabas a nie je s tym problem.