luluhaha
16.05.06,10:51
Prosím neviete mi poradiť latinský názov pre "tlsticu" - rada by som si o nej našla nejaké info na nete. Ďakujem
bendži
16.05.06,08:57
v tomto článku

http://obyvani.centrum.sk/clanek.phtml?id=2312

je tlstica označovaná ako Money tree
bendži
16.05.06,09:01
Ale toto je už určite konkrétne o tej tvojej hľadanej rastlinke :)

http://jiho.ceskestavby.cz/rostliny/polozka.html?kid=117
bendži
16.05.06,09:02
A malý obrázok k tomu...
luluhaha
17.05.06,10:43
Ďakujem veľmi pekne bendži
kukučka
17.05.06,19:03
slovenský názov je tučnolist
tu je debata o pestovaní: http://forum.living.cz/read.php?155,1489345
kukučka
27.06.06,12:41
Minule som písala na šuťáku, že som si kúpila krásny neznámy kvet, potom som hľadala v knihách názov a niečo o pestovaní. Mám z neho veľkú radosť, mám v kvetináči tri cibule za 300 sk a volá sa nolina

http://forum.living.cz/read.php?155,1143768,page=1
tina76
27.06.06,17:32
vola sa kalanchoe
rosnička
29.06.06,17:03
ak je to na čo asi tipujem Portulaka zeleninová - Portulaca oleracea
kukučka
15.07.06,19:29
Tlustice Crassula portulacea - bonsaj to miloučká, kvetoucí, nejodolnější, nejoblíbenější, krásná, pokojová. Pokud má být z tlustice již za tři až čtyři roky bonsaj, splňte co nejvíce tyto podmínky:

Dostatek světla po celý rok: Čím více světla bude tlustice mít, tím rychleji poroste, bude kompaktnější a "stromovitější". Bude-li v polostínu, neporoste, na bonsaj budete čekat i 100 let.
Chladné a naprosto suché přezimování: Nezalévejte od listopadu 3 až 5 měsíců při teplotě 0 až 15C. V zimě musí tlustice vypít a shodit většinu spodních listů (až na 3 - 4 páry na větvičce), zbaví se tak nadváhy. Jedině tak v následujícím létě větve unesou nové listy a nebudou převislé. Pokud tlustici v zimě nevysušíte, získáte nikoliv bonsaj zvící prastarého stromu, ale rozkydnutou "chcíplou medůzu".
Co nejdelší letnění: Pokud v noci nemrzne, může být tlustice venku, dělá jí to velmi dobře po těle. V chladných měsících ale téměř nezalévat!!! Voda s chladem vraždí! Od poloviny května do konce září zalévejte i dvakrát týdně a krmte hnojivy, dvoutýdenní přestávka v červencových hicech prospěje.
Malý květináč: Dobře je tlustici v ploché bonsaj misce, nejlépe vynikne v originální modelované keramice.
Tvarujte: Rozporkami postupně a opatrně, zaštipováním jen v době růstu, ve směru dvojice nejmladších listů narostou nejbujnější větvičky. Nebojte se!
Excise Duty
15.07.06,20:03
mimotemy
Táto vaša diskusia o latinských názvoch mi pripomenula jeden ošúchaný vtip, je to síce mimo predebatovávanej témy ale nemôžem sa ubrániť, ak sa neurazíte.

Do lekárne príde chlapík a osloví lekárnika:

Prosím si Acidum Acetylsalicylikum.
Máte na mysli Acylpyrin, pýta sa lekárnik.
Áno, áno, to je ono ale stále zabúdam, ako sa to volá...
skhanka
23.07.06,21:20
Tlstica=tučnolist=Crassula
chelsea87
19.10.11,16:12
Ahojte, viem, že diskusie na túto tému tu existujú, prečítala som ich, ale stále neviem ako by som mohla rozmnožiť tučnolist. Písali ste, že sa to dá aj z jedného lístočku, ale mne nejako nechce pustiť korienky. Mám ho na mokrej vate a začína už hniť... Bojím sa, že prídem o moje dva odrezky tučnolistu, pretože začali hrozne opadávať. Viem, že ide zima a vtedy púšťajú lístky, lenže mám vážnu obavu, tak som chcela aspoň ten lístoček nejako rozmnožiť. Poraďte mi prosím, ako na neho. Lebo ani v lete mi nejako extra nepúšťa nové výhonky. Stále je na tom svojom minime.. dakujem.
arizona
19.10.11,16:30
Ked si nasla uz temu, stacilo v nej pokracovat,nech su prispevky pohromade.Netreba zbytocne zakladat nove temy.
Temu som Ti pripojila k starsej.

Neviem,odklial to mas, ze tucnolist sa ma davat do mokrej vaty. Akurat ti zhnije...

Kaktusy a sukulenty sa rozmnozuju a zakorenuju "nasucho". Tzn.,ze vetvicku nechas par dni len tak volne zaschnut a potom vlozis do zeminy. Nezalievat!!!!
Zaliat staci az o tyzden, dva, aj to iba trosicku.
Ja som rozmnozovala teraz v lete z konarika. Zabudla som na nu, takze nebola vobec poliata. Ked som si po par tyzdnoch na nu spomenula, tak uz bola pekne zakorenena :-)

Ak chces rozmnozovat listom, tak treba co najvacsiu plochu listu postavit do zeminy.
chelsea87
19.10.11,16:44
V pohode, že si ju presunula... Skúšala som list dať do suchej pôdy, aby sa zakorenil, a to mi akurát tak vyschol, i keď som ho dodatočne poliala po tom týždni a pol a skúšala som ho dať i do mokrej pôdy a to mi akurát tak zhnil... Tu na porade som čítala, že sa dá zakoreniť i na mokrej vate a to sa tiež nejako nepodarilo. Som už z toho zúfalá, neviem ako s tou rastlinkou narábať...
ShakirM
19.10.11,18:09
V pohode, že si ju presunula... Skúšala som list dať do suchej pôdy, aby sa zakorenil, a to mi akurát tak vyschol, i keď som ho dodatočne poliala po tom týždni a pol a skúšala som ho dať i do mokrej pôdy a to mi akurát tak zhnil... Tu na porade som čítala, že sa dá zakoreniť i na mokrej vate a to sa tiež nejako nepodarilo. Som už z toho zúfalá, neviem ako s tou rastlinkou narábať...
ahojte tak ja som svoj tucnolist musela radikalne zrezat nakolko sa na nom objavilo nejake zvieratko alebo choroba alebo co to bolo a nedalo sa toho zbavit, zdrave odrezane konariky som postavila do poharika s cistou vodou a pravidelne som dolievala a oni hrozne rychlo zacali pustat korienky, takto som to mala asi mesiac a potom ked uz mal dost korienkov som to zasadila do pody pre sukulenty a ziaden problem, krasne si rastie a nic mu nechyba...tato rastlinka sa velmi lahko zakorenuje :) dufam ze som svojou skusenostou pomohla
Chokma
19.10.11,19:01
V pohode, že si ju presunula... Skúšala som list dať do suchej pôdy, aby sa zakorenil, a to mi akurát tak vyschol, i keď som ho dodatočne poliala po tom týždni a pol a skúšala som ho dať i do mokrej pôdy a to mi akurát tak zhnil... Tu na porade som čítala, že sa dá zakoreniť i na mokrej vate a to sa tiež nejako nepodarilo. Som už z toho zúfalá, neviem ako s tou rastlinkou narábať...

Tak ja som nevedela, ze tucnolist je to tam, co mi ujo google prezradil, ale kazdopadne je to to, co som mala pred rokmi a mne sa to mnozilo uplne jednoducho, oddrapila som list, strcila tam do zemi pri matersku rastlinu (zem som mala normal zo zahrady) a islo to. Skus to svacnut tak a ani sa na to neobzri, mozno zaberie... :)
Silvernola
20.10.11,04:18
V úplne suchej pôde ti nezakorení nič. A teraz na jeseň je to trošku náročnejšie, ale práve crassula je považovaná takmer za burinu. Asi to chce na ňu zabudnúť a na jar nájsť nové rastlinky :-)
helpmeplease
28.05.12,17:43
ahojte...

nevie mi prosim niekto poradit? kupila som si tučnolist, a chzcem ho skusit pestovat ako bonsaj... Mam ho presadit do nejakeho crepnika na bonsaje alebo nepresadzat? a ako casto ho treba strihat? dakujem za kazdu odpovd :)
deni10
28.05.12,17:55
http://www.bonsai-kai.cz/forum/viewtopic.php?f=18&t=89

Ja to tiež pestujem ako bonsaj. Mám ho zasadený v bonsaj miske, a vždy nové výhonky odštikávam. Podstatné je aký základ /tvar/ mu dáš. ;)