2003me
16.03.15,12:13
zdravim,

ako mam postupovat prosim: zistila som, ze zamestavatel neplati za mna soc a zdr. odvody, pritom na vyplatnych paskach to mam strhnute..

dakujem
Tweety
16.03.15,11:14
Za odvody je zodpovedný zamestnávateľ.Neplatenie zamestnáv. nemá nijaký vplyv na uplatnenie tvojich nárokov z poistení.
ivka70
16.03.15,11:15
Ak si prihlasena v poistovniach (to si vies overit), cize nepracujes na cierno, tak ty nemusis robit nic.
Dlznikom je zamestnavatel a to, ze za teba nepalti ,nem,a vplyv na tvoje naroky ci uz na nemocenske davky alebo dochdok ci osetrenie u lekara.
2003me
16.03.15,11:16
zdravim, to viem..dakujem za info..ale ide mi o to, ze co sa stane ak to nezaplati- mozu to vymahat odomna?
Tweety
16.03.15,11:16
Nie, nemôžu, dlžnikom je zamestnáv. nie zamestnanec..
2003me
16.03.15,11:17
dakujem..wauu- fakt ste tu rychli :)
este k otazke: meni sa nieco natom, ked ukonci podnikanie? (ma asi totiz dost velke dlhy)
thx
ivka70
16.03.15,11:20
Ak ukonci podnikanie, dlhy si musi vysporiadat sam.
Tebe ale skonci zamestnanie a teda aj poistenie z neho, za poiastenie po skonceni zamestnania uz zamestnavatel nezodpoveda, to si riesis ty (evidenciou na UP, zamestnanim sa inde a pod.)
Mária27
16.03.15,11:34
Pozri napr. zákon 461/2003 o sociálnom poistení
§ 60
Obdobie dôchodkového poistenia

(1) Obdobie dôchodkového poistenia je obdobie povinného dôchodkového poistenia, obdobie dobrovoľného dôchodkového poistenia, ak za tieto obdobia okrem období uvedených v § 140 bolo zaplatené poistné na dôchodkové poistenie podľa tohto zákona a ak tento zákon neustanovuje inak. Ak zamestnávateľ nesplnil povinnosť platiť a odvádzať poistné na dôchodkové poistenie, podmienka zaplatenia poistného na dôchodkové poistenie u zamestnanca sa považuje za splnenú; to neplatí, ak si túto povinnosť nesplnil zamestnávateľ uvedený v § 7 ods. 2 alebo zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je štatutárnym orgánom zamestnávateľa a má najmenej 50 % účasť na majetku zamestnávateľa alebo ktorý je členom štatutárneho orgánu zamestnávateľa a má najmenej 50 % účasť na majetku zamestnávateľa.