Jana G.
16.05.06,11:43
Vlani sme ukončili stavbu a 12/05 sme vystavili konečnú faktúru. Ale v roku 2006 ešte mám nejaké náklady, ktoré vznikli na dokončenie prác. Tieto náklady mi vznikli v apríli 2006, o ktorých som nevedela do uzávierky r. 2005. Čo s nimi? Ako to zaúčtovať? Ďakujem pekne a prajem pekný deň.
Jara
16.05.06,09:55
Myslím že pokiaľ ide o opravy po kolaudácii tak nemusíš dávať na náklady minulých období. Vznikli teraz. Záleží ako máš dokumentáciu, keď bola vystavená konečná faktúra. Niekedy som robila ekonómku stavebnej firmy, ale počítali sme tam s nejakou %-tuálnou čiastkou na takéto prípady a tie boli účtované na konci roka ako náklady budúcich období. V novom roku sme to odúčtovavali. No možno je niekto a poradí lepšie keď to robí v súčasnosti.
zlatica76
16.05.06,09:55
Ak sú faktúry z r. 2006 (t.j. všetky relevantné dátumy) môžeš to dať kľudne do nákladov. Akurát by si si mala prehodnotiť konečnú kalkuláciu, aby si vedela, koľko ťa stavba skutočne stála. Možno by ešte stálo za úvahu, či by zákazník nepreplatil aj tieto dodatočné náklady.

Teoreticky by si si mala robiť rezervu (nedaňovú) na takéto prípady, ale ak sa ti to stalo po prvý raz, skutočne si to nemohla vedieť. Nie je to oprava minulých období.
Martinella
16.05.06,10:01
Podľa môjho názoru, ak ide o významnú položku nákladov, tak potom sa to musí zaúčtovať cez 428/429 do nákladov roku 2005 a podať opravné daňové priznanie. Aj keď ste o tých nákladoch do uzávierky nevedeli. Ak je to nevýznamná položka tak v tomto roku na nákladový účet ale daňovo neuznaný.
Orsz
16.05.06,10:02
Z dotazu nie je jasné,či sa jednalo o opravu alebo novopostavenie,či TZ. Ak je to druhá možnosť,v podstate až do kolaudácie budovu nemožno zaradiť do majetku a odpisovať.Predpokladám,že ku kolaudácii ešte nedošlo,alebo došlo až v r.2006.Takže dokončovacie práce zaúčtujete na 042 a spolu so všetkými nákladmi zaradíte na 021 dňom nadobudnutia právoplatnosti kolaudácie - dňom zaradenia do užívania v r.2006. Ak kolaudácia a zaradenie prebehlo v r.2005, dodatočné náklady vzniknuté v 04/06 - budú zaúčtované podľa povahy na 511 - oprava,údržba, alebo ak je to suma do 30000,- - ako TZ majetku do 30000,- v roku jednorázovo do nákladov - 501...,ak je to nad 30000,- zúčtovať na 042 - a zaradiť na 021 ako TZ stavby.
Jana G.
16.05.06,10:14
Milé dievčence,
doplním moju otázku. Ide o dokončovacie práce, ktoré boli zarátané vo výnosoch r. 2005. Nejde o stavbu ako takú, neúčtujem o zakázkovej výrobe. Tá stavba bola deklarovaná ako oprava alebo úprava vylepšenie niečoho ... čo sme robili. Čo by bolo výhodné pre mňa, keby som mala nejaký zápis, že sa jedna o odstránenie závad. To by som dala na triedu 5. Ale ako to bude ukončenie takže asi nedaňové náklady. Neviem či je to dosť zrozumiteľne ale aj tak ďakujem pekne.
zlatica76
16.05.06,10:19
Martinella, Orsz - ste trochu mimo. Tu ide o stavbu na kľúč - t.j. uplatňujú sa zásady účtovania o zákazkovej výrobe. Tá stavba nie je v majetku spoločnosti.
V r. 2005 sa účtovali rôzne náklady na zákazku (stavbu) a v 12/2005 sa stavba vyfakturovala s tým, že už mali všetky náklady zaúčtované.
V r. 2006 ale sa "zjavila" (kde sa vzala-tu sa vzala) faktúra, ktorá súvisela s touto stavbou - buď to bola oprava v rámci garančnej doby (v tom prípade je to daňovo uznaný náklad), alebo to bola ešte nejaká dodatočná práca (ale pokiaľ je faktúra z r. 2006 - dátum dodania, termíny prác, atď atp) - tiež to ide o nákladov bežného roka. Nie je to oprava minulých období a to ani v prípade, ak by išlo o významnú položku. Ako môžem dávať do nákladov r. 2005 niečo, čo vzniklo v r. 2006? A je to preukázateľné? Akurát pre vnútropodnikovú kontrolu by som si upravila konečný rozpočet.
Jana G.
16.05.06,10:39
Ešte pridám takú malú podotázku. Kedy sa účtuje o zákazkovej výrobe, pretože si myslím, že mi to tohto roku bude asi hroziť. Poraďte.
zlatica76
16.05.06,10:58
Janka, toto som už s tebou preberala. O zákazkovej výrobe hovorí § 30 postupov.
V stručnosti. O zákazkovú výrobu ide ak sú splnené tieto podmienky (tuším všetky):
- ide o výrobu aktíva alebo súboru aktív (budova, most, elektráreň...)
- nie je dôležité ako dlho trvá zákazky (deň, mesiac, rok - ale dôležité bude ak ta ten mesiac chytí v decembri-januári)
- ide o výrobu aktíva na špeciálnu požiadavku odberateľa (t.j. už druhé také nevyrobíš - napr. most postavíš jeden, a aj keď staviaš druhý sú tam iné podmienky - napr. cesta, pôda)
- je uzavretá písomná zmluva na túto dodávku

Dávala som síce príklad na most, ale napr. naša firma stavia teplárne (elektrárne), tzn. že každá tepláreň je svojím spôsobom špecifická, je to zákazka, aj keď sa tam použije rovnaký materiál, možno aj postup, ale sú iné podmienky odberateľa, iný štát, atď.