M77
16.03.15,13:24
SZČO štvrťročný platiteľ dph, vedie JÚ: kúpil osobné auto z firemných peňazí v 12/2014. Auto nezaradil do podnikania keďže mal ešte prenosné ŠPZ a technický preukaz vybavil až v januári 2015. Pre istotu či som to účtovala správne:
- DPH z dodávateľskej faktúry za auto sme odpočítali v 12/2014
- cenu bez DPH sme dali do VNZD.
- Auto zaradíme do používania dňom začatia používania napr. 22.01.2015 do 1. odpisovej skupiny = 48 mesiacov odpisov. Odpisy začnem uplatniť od 01/2015. Ten 1 mesiac odpisov za december 2014 nám "prepadne" - nemôžeme uplatniť keďže auto bolo kúpené z firemných peňazí.
- Cestnú daň sme povinný platiť za rok 2015 (od dátumu zaradenia) - ohlasovacia povinnosť je iba v daňovom priznaní za rok 2015.
- Keďže SZČO nechce viesť knihu jázd, začiatočný stav KM zaevidujeme pri zaradení auta do používania. Všetky bločky o výdavkoch spojené s týmto autom (PHM, opravy, povinné poistné...) zaevidujeme do peňažného denníka do stlpca VOZD s tým že 20% z toko "odúčtujeme" s interným dokladom keďže do nákladov môžeme dať iba 80%. Takisto z týchto dokladov môžeme odpočítať iba 80% z DPH.
Niečo som písala zle alebo niečo som vynechala? Môžte ma opraviť prosím?
A ešte jedno:
čo je rozdiel medzi: §19 ods 2 písm l bod 3. a §19 ods 2 písm t? V oboch sa píše o paušálnych výdavkoch vo výške 80%. Ani v jednom prípade nevediem knihu jázd takže neviem preukázať v akej miere používam to auto na podnikanie, či na 100% alebo 80%...