Johnny25
16.03.15,14:31
Dobrý deň

Chcel by som sa spýtať ako sa berú oskenované dokumenty pri úradnom styku, poprípade ako to berie súd pri konaní, ak predložíte len kópie originálov oskenované, alebo je lepšie predložiť originály lebo teraz robím také poriadky z papiermi a niektoré si chcem odložiť keby niečo a niektoré by som o skenoval a originály vyhodil nakoľko zaberajú veľa miesta. Keďže sa môže stať, že by sa takéto predloženie týchto dokumentov v budúcnosti vyžadovalo.

Ďakujem za odpovede
Zuzanka_ba
16.03.15,15:14
Na jednotlivé druhy "papierov" sú rôzne predpisy.. Napríklad také účtovné doklady sa musia odkladať dosť dlho.. nehovoriac o mzdových papieroch... Takže ak chceš odpoveď treba presnejšie popísať o čo ide. Ak si myslíš, že by tie dokumenty mohli jedného dňa byť potrebné za účelom predloženia súdu tak by som neodporúčala ich skartovať, ak sú to vykopávky, môžeš ich archivovať, aby nezavadzali pri bežnej činnosti. Skenovanie ale nie je zlý nápad, jednak lepšie sa v tom hľadá keď máš dokumenty prehľadne zorganizované a sken sa môže hodiť, ak by sa originál náhodou stratil alebo znehodnotil.
Čo sa týka uznania či neuznania skenov/fotokópií, súd posudzuje individuálne... Moja skúsenosť je že bez problémov akceptoval a bral do úvahy predložené fotokópie (neboli notársky overené), to však bola situácia keď protistrana nenamietala pravosť dokumentov.. Zrejme, ak by nastala nejaká pochybnosť je lepšie mať originál.
Zuzanka_ba
16.03.15,15:54
Však áno, to už som uvažovala fakt doďaleka, že by snáď prišlo až k predkladaniu znalcovi (napríklad v prípade takých sfalšovaných podpisov) ..čo snáď pisateľovi nehrozí a fakt má len dáke faktúry :)
misoft
16.03.15,16:03
To sa robí inak. Ak je potrebné nejaký doklad predložiť (a následne niekam uložiť) - dáva sa kópia. Originál dokladu je majetkom toho, komu je určený a vystavený, je to doklad a dôkaz o nejakej skutočnosti - preto originál sa NIKDY nevydáva z rúk. Dá sa kópia. Ak by niekto namietal, že kópia nie je z originálu, môže sa predložiť overená kópia, alebo sa preukáže originál a vydá kópia.
Zuzanka_ba
16.03.15,17:02
šak ja rozumiem, len dneska samé komunikačné šumy, hluboké nedorozumění :)
misoft
16.03.15,18:21
mimotemy
Mladíku - prečo si vymazal svoj komentár? Vymazal si takto i komentáre ostatných.
To sa nerobí!
O 18:03 som pridával komentár - teraz už tu nie je. Histórie neklame!