matthew_tv
16.03.15,19:04
Dobrý večer.

Do 13. 1. 2014 som pracoval na Slovensku, od 31. 1. pracujem v CZ, kde sa vlastne od tohto dátumu zdržiavam a zarobil som za rok 2014 viac ako 1 901,67€. Na Slovensku mám trvalý pobyt v byte, ktorého som vlastníkom.

Po mnohých diskusiách som sa dopátral k tomu, že by som mal podať daňové priznanie na Slovensku a zdaniť si aj príjmy z CZ, no dopátral som sa aj k tomu, že si ho môžem podať aj v zahraničí, avšak nepochopil som všetko ohľadom dvojitého zdanenia. V zahraničí musím zdaniť aj slovenské príjmy? Musím niečo žiadať od daňového úradu na Slovensku, aby som mohol podať DP v zahraničí? Od zamestnávateľa v CZ už mám potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, to isté si vyžiadam teda od zamestnávateľa, u ktorého som pracoval na Slovensku do 13. 1.

Ďakujem za Vaše rady.
Katy a R
16.03.15,18:30
Ak si daňovým rezidentom SR ? - podávaš tu DP zo všetkých zdaniteľných celosvetových príjmov.
zrejme ti aj poslal slovenský zamestnávateľ potvrdenie? povinné prílohy k DP sú potvrdenia o zdaniteľnej mzde od všetkých zamestnávateľov.
....
V česku (z českého príjmu) si mohol požiadať zamestnávateľa o RZD - ale vraj to veľmi nerobia - tak by bolo dobre podať tam DP - podľa ich predpisov - to už záleží od príjmu a možno dačo dostaneš aj späť? potrebné potvrdenie máš.
keď použiješ vyhľadávanie - aj tu na porade nájdeš presný postup vhodný pre tvoj prípad :)
matthew_tv
16.03.15,18:38
Nuž, nakoľko mám trvalý pobyt na Slovensku, som rezidentom Slovenska. Nuž, či poslal, to neviem, nezdržiavam sa v mieste trvalého bydliska, ale myslím, že by nemal mať problém zaslať mi to potvrdenie znovu (snáď aj na inú adresu). Zamestnávateľa som o vypracovanie RZD nechcel požiadať, ten už na nás-zamestnancoch ryžuje aj tak dosť a snaží sa odrbávať vo všetkom, v čom len ide...známy si ho dal vypracovať akýmsi finančným poradcom a dostal potom späť celkom peknú sumu.

Je tu za poslednú dobu asi milión tém a diskusií ohľadom DP a pod. a prehľadávať to ešte s kritériami, ktoré by vyhovovali mne, by zabralo zrejme niekoľko hodín, tak som sa rozhodol založiť novú tému.

DP nemôžem podať aj v ČR aj v SR, len v SR s tým, že si zarátam aj príjmy z CZ...to viem...neviem však, čo robiť, ak by som mal záujem podať DP v CZ, keďže sa tu zdržiavam viac ako 183 dní, tým pádom to sedí aj na rezidenta ČR.
Katy a R
16.03.15,18:43
ešte raz - DP si spravíš - resp dáš spraviť v ČR - ako nerezident ČR (len český príjem)
A ako rezident SR si spravíš DP tu - zo všetkých celosvetových príjmov.
matthew_tv
16.03.15,18:55
DP ale nemôžem podať v dvoch štátoch, aby nevzniklo dvojité zdanenie v zmysle zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia, nie? Fakt som z toho už zmätený...
Katy a R
16.03.15,19:00
nuž - pozri zákon (žiadne dvojité zdanenie nebude - možno ti aj niečo vrátia?). a už je to tu x krát písané. ak sa ti nechce hľadať - daj si niekomu spraviť - aj na stránke FS nájdeš info
Anik
16.03.15,19:00
Katka Ti napísala na SVK podávaš DP z celosvetových príjmov - ČR + SVK
v česku - ČR a určite máš aj povinnosť podať v ČR