petacuckova
16.03.15,20:08
Dobrý večer... Zamestnanec 13.3 dosiahol vek 62 rokov. Požiadal k tomuto dátumu o výplatu starobného dôchodku, ostáva naďalej pracovať... mám otázky :
- budem automaticky krátiť vz na invalidné a poistenie v nezamestnanosti za obdobie od 13. do 31.3 podľa počtu kalendárnych dní ? Potrebujem od neho prefotenú žiadosť, nakoľko rozhodnutie ešte nebude mať ?
- je potrebné oznámiť registračným listom aj zmenu, vzhľadom k tomu, že sa nebude platiť toto poistenie?

ďakujem za odpoveď
veronikasad
16.03.15,19:49
žiadosť nestačí, zmeny môžeš urobiť až keď budeš mať rozhodnutie o priznaní SD.
petacuckova
17.03.15,04:49
Takze bude platit cele poistenie kym nedonesie rozhodnutie zo sc a potom? Niekedy davno sa pisala ziadost na vratenie poistneho bez naroku do socialky. A teraz? Donesie rozhodnutie a co potom?
Zuzanka_ba
17.03.15,23:51
Opravíš mesačné výkazy - PvN, IP neplatí odkedy je dôchodca. Rozdelíš mesiac, zo mzdy za čas do 12.3. sa platí, od 13.3. sa neplatí. Treba okrem opravneho výkazu poslať žiadosť http://www.socpoist.sk/491/1226s "Žiadosť o vrátenie poistného". Zamestnancovu časť čo je spravidla polovica potom keď ti vrátia poistné vyplatíš zamestnancovi, treba to zdaniť. Ak by to mali byť drobné tak sa dohodni s poisťovňou nech to započítajú.
petacuckova
22.03.15,17:46
Aha, lebo predtým sa písala len žiadosť a oni vrátili poistné, teraz sa teda musia zaslať aj opravné výkazy... super :-(
truch
22.03.15,18:07
keď donesie rozhodnutie, budeš musieť spätne vypočítať odvody a pri najbližšom výplatnom termíne mu ich vrátiť a poslať menej eur aj za zamestnávateľa :( nezávidím ti, už som to raz robila a stále som si nebola istá, či to mám dobre :(
ErikaPav
23.03.15,07:09
ja mám asi tiež podobný problém....takže ak tomu chápem dobre ty mu nemôžeš hned v tom mesiaci dať že je dôchodca od toho dátumu? čo by znamenalo že by sa to hned odzkadlilo vo VZ? a ako si to robila? urobila si v SP opravné výkazy a žiadala to cez formulár ktorý na to majú určený? alebo si poslala len opravné výkazy a ten rozdiel si si vykompenzovala v dalšom mesačnom výkaze?