alica230
16.03.15,21:33
Dobrý večer, chcem sa opýtať, či si môžu zamestnanci platiť zamestnanca, v tomto prípade ide o upratovačku, ktorú si platíme z naších tringeltov.

A môže zamestnávateľ dávať pokuty??

ďakujem
Anik
16.03.15,20:38
Nie nemôžu zamestnávateľ má povinnosti voči svojim zamestnancom a zároveň voči sociálnej a zdravotnej poisťovni, voči DÚ - kontrolu z inšpektorátu práce - by ste potom tiež zaplatili vy ak by prišla pokuta za čiernu prácu ?
alica230
16.03.15,20:46
no ja som len chcela vedieť, či nám zamestnávateľ môže prikázať, aby sme si my ako zamestnanci platili sami z tringletov upratovačku. A ešte by som chcela vedieť, či nám môžu dávať za všetko pokuty..napríklad za neporiadok na pracovisku každej strhne 20 € ... Ďakujem
kn-alka
16.03.15,20:46
ešte raz: NIE !!!!
alica230
16.03.15,20:49
A čo si myslíte,keby prišla kontrola z Inšpektorátu práce, čo z toho možu mať??
kn-alka
16.03.15,20:51
alica230
16.03.15,20:57
Ďakujem
terezamaria
16.03.15,21:34
Zamestnávateľ je povinný upratovačku zamestnávať na pracovnú zmluvu, resp. dohodu o pracovnej činnosti. V žiadnom prípade to nie je Vaša záležitosť, aby ste ju Vy platili "z tringeltov". Pokiaľ sa to od Vás vyžaduje, nahláste uvedenú skutočnosť Inšpektorátu práce, ktorý vykoná určite nápravu.
Dav
16.03.15,22:10
Upratovačku si zamestnanci platiť nemôžu a nesmú. Na to, aby niekto mohol niekoho zamestnať,musí mať oprávnenie na podnikanie s predmetom činnosti upratovacie práce. A samozrejme splniť všetky povinnosti zamestnávateľa. Či už ako SZČO, združenie, alebo ako právnická osoba. Upratovačku vlastnej prevádzky môže zamestnať bez tohto predmetu činnosti.
"Pokuty" môže dávať, ale musí mať vypracovaný presný pracovný a mzdový poriadok, aby každý zamestnanec vedel, za čo má zrážku zo mzdy. A ku každej takejto "pokute" musí byť vyhotovený záznam s vyjadrením zamestnanca. Ak sa tak nerobí, môže pomôcť len inšpektorát práce.
Zamestnávateľ je zrejme veľmi kreatívny a spolieha sa na to, že zamestnanci budú ticho za akýchkoľvek podmienok. Na druhej strane, vyžadovanie práce na pracovisku a udržiavanie pracoviska v čistote je samozrejmosť. Ale ak to charakter prevádzky vyžaduje, je potrebné zamestnať aj upratovačku. Už len z hygienického hľadiska je neprípustné, aby napr. osoba, ktorá servíruje a podáva jedlá zároveň aj upratovala WC.
Llívia
17.03.15,13:24
Zamestnávateľ NESMIE dávať pokuty. Nič také Zákonník práce nepozná.
Llívia
17.03.15,13:26
Zamestnávateľ vám nemôže dávať pokuty, nič také Zákonník práce nepozná. Ak máte pohyblivú zložku mzdy, môže vám ju krátiť. Aj tak musíte dostať aspoň minimálnu mzdu.
veronikasad
17.03.15,13:29
Alicka, čo je to "neporiadok na pracovisku" ? Akú prácu vykonávaš ? Lebo ak ide o administratívu a upratovačka má po Vás umývať šálky - tiež by som Vám to asi dala zaplatiť ...
IvetaH
17.03.15,17:43
Ja si myslím, že zamestnanci by mali zverejniť takýchto zamestnávateľov a ich praktiky. Nech chodia kanálmi. Pokuty nesmie dávať, upratovačku si platiť nemôžete, ale ak máte v náplni práce aj upratovanie- to je zas iné kafé. Ale pracovnú náplň si "dohodujete" pri nástupe do zamestnania.
Zuzanka_ba
17.03.15,22:15
Tak v prvom rade, zamestnávateľ vám dáva príkazy úplne v rozpore s právnymi predpismi, a ak niekoho hotovostne platíte, aj vy zákonník práce..
Čo sa týka nelegálneho zamestnávania, tak to by padlo aj s pokutami na hlavu zamestnávateľa. Lebo jeho priestory upratuje, pre neho pracuje, t.j. vykonáva závislú činnosť. Aj podľa zákona o nelegálnom zamestnávaní 82/2005, nelegálny zamestnávateľ je definovaný ako právnická osoba alebo FO-podnikateľ.
...
§ 1 Zákonník práce
(2) Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom.
...
Žiadne pokuty si vymýšľať nemôže, aj keby ste niečo neurobili snáď k jeho vôli. Čo môže zraziť, je nasledovné
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-311#f5822366
Zuzanka_ba
17.03.15,22:20
Pokutu by mohol dostať len zamestnávateľ (firma alebo živnostník..). A tá upratovačka. Vy ako zamestnanci ste fyzické osoby - nepodnikatelia, aj keby ste chceli, nemôžete niekoho nelegálne zamestnávať.
Oliwa
18.03.15,09:26
Samozrejme, že nie. A čo keď zákazníci prestanú dávať tringelty? Upratovačka by bola bez výplaty, či ako? A kto za ňu platí odvody? S kým podpísala zmluvu? Alebo žiadnu nemá? To čo je za zamestnávateľa - reštika alebo kaderníctvo?

Vychádzajúc zo zadania otázky, je táto upratovačka zamestnancom firmy rovnako ako Vy /resp. pracuje na dohodu/, len s tým rozdielom, že na jej "mzdu" sa skladáte???
Niektorí zamestnávatelia realizujú skutočne svojsky Zákonník práce...
fortunka
18.03.15,09:32
No ku korenu... zamestnavatel vam nedava "pokuty"... nemoze vas ani nechat niekoho si "zamestnat"... ale moze od vas pozadovat, ze si budete upratovat sami napr. okolo baru, alebo jedna casnicka po skonceni prace uprace prevadzku... da vam to do pracovnej zmluvy a teda neda vam napr. odmeny ak bude neporiadok. Moze taktiez zatrhnut tringelty ;) Velmi lahko, vsetko pojde do kasy a nebudete disponovat hotovostou vo firme a tringelty vecer vezme z nich a zaplati tu upratovacku oficialne cez mzdu ;)
Inak na pracovisku nemoze byt nikto kto tam oficialne podla papierov nema co robit.
fortunka
18.03.15,09:33
a čo takto vetička v zmluve "... a ďalšie práce podľa dohody so zamestnávateľom, podľa potreby a pod...", ktorá sa v zmluvách veľmi často vyskytuje?
karakul
18.03.15,10:09
... konečne aj príspevok k veci - pohľad z druhej strany...
už aj Veronika položila otázku "Alicka, čo je to "neporiadok na pracovisku" ?" ale odpovedi sa nedostalo... dnes je docela bežné, že veľa profesií si musí po sebe upratať a udržiavať čistotu - nielen čašník, holič, ale robí to i maliar, obkladač, a veľmi veľa iných profesií...
Llívia
18.03.15,10:27
Čo podľa tvojej predstavy zahŕňa "upratovanie okolo baru" a čo "upratanie prevádzky"?
fortunka
18.03.15,10:31
myslim ze je to uplne jasne pre toho co s tym pracuje... okolo baru znamena okolo ich pracovneho miesta, tam casnici patria (cize pult, pohare, policky, riady, ak nieco vykydnu podlahy, a podlahy ked zacinaju/alebo koncia pracu) a maju si tam pocas celej pracovnej doby udrziavat poriadok, prevadzka je jasna vec: CELA prevadzka.
buchač
18.03.15,10:41
fortunka

Odhliadnuc od zákonov poďme ku koreňu veci...
Dovolím si totiž tvrdiť jedno....NEPOZNÁŠ asi zákulisie reštaurácie. Ten pohľad od stola s plným tanierom totiž neprejde cez tie lietačky do tej samotnej kuchyne.

Jedným slovom povedané, zamestnávateľ by mal zamestnať upratovačku - umývačku.

To čarovné slovíčko je HYGIENA.
Llívia
18.03.15,11:57
Ak má niekto v pracovnej zmluve napísané, že je čašníčka alebo barmanka, nie je upratovačka. Udržiavanie poriadku na bare beriem, ale nie napr. umývanie podlahy. Samozrejme, záleží aj na tom, akú majú v pracovnej zmluve určenú pracovnú náplň, ak ju vôbec majú, o čom pochybujem.
Llívia
18.03.15,13:06
Máš na mysli takú DOHODU, kedy zamestnávateľ povie a očakáva, že zamestnanec splní? :D
Llívia
18.03.15,13:14
Myslíš si, že ak má niekto v pracovnej zmluve dohodnuté napr. že je stavbyvedúcim, môže mu zamestnávateľ na základe tejto vetičky prikázať umývanie záchodov? A ak to zamestnanec nesplní, môže z toho zamestnávateľ vyvodiť dôsledky? Omyl.
fortunka
18.03.15,14:08
ja som len napisala ze toto je bezna veta v pracovnych zmluvach, podla dohody/albeo podla potreby... velmi casto to tam je :) upratanie si svojho pracovneho miesta je samozrejmost :) upratovanie zachodov pochybujem ze ma nieco s pracou stavbyveduceho... ale kludne sa moze zamestnavatel touto vetou nasledne ohanat (NETVRDIM, ze kona spravne... ale stava sa ze za tu vetu uz skryvaju vsetko.. a potom je kopec dievcat na vsetko vo firmach ;))
fortunka
18.03.15,14:12
buchac, POZNAM a velmi z blizka a nie len jednu.... a viem velmi dobre ako to tam chodi... upratovacku by mal zamestnat to je jasne, ale on si na to kludne moze zamestnat aj tu casnicku, nic mu v tom nebrani.. staci to dat do zmluvy. Upratovacka neupratuje restiky cely den... to je fakt, pride na zaciatku alebo na konci a to je tak vsetko ;)
Llivia a vies na kolko chodi upratovacka do prace... na cely den nie, ak sa nieco za barom vyleje, tak kto to uprace? ci ju zavolaju? NIE upratuju to casnicky... inak by po tom asi nechodili... z dalsieho hladiska a to je hmotna zodpovednost za tovar, nesmeli za bar chodit ine osoby ako casnici... a aj dlazku si tam umyvaju... no a?
buchač
18.03.15,14:42
fortunka

Nie všade je to rovnako a nie všade je to tak ako vravíš.
A nie je to správne...
---------------------------------------------------------
Tu ide (a aj inde) v podstate o to, že pán podnikateľ je obyčajné prachsprosté HOVADO !!!
---------------------------------------------------------
Naši podnikatelia ???

Nedať poriadnu výplatu, vyžadovať veci mimo zákon, porušovať zákon všeobecne...atď.
...a hlavne si dať do roka zo tri pekné dovolenky a raz do mesiaca výletík na nákupy ...
fortunka
18.03.15,15:46
ved zacni podnikat ty :)) a ukaz ako sa to ma robit :)))
buchač
18.03.15,16:05
fortunka...

...a Ty si si dala asi nejaký dobrý matroš ...či ? ;) :D :D :D

Šak neblázni, ja už mám veget... :)
Myslím si, že dosť stačí, že moja 1/2 robí v jednej prevádzke reštauračného typu...občas pení jak malé pivo.
-------------------------------------------------------

Ale pravdu ?
Ak by som bol mladší a mal potrebné financie... tak neviem, neviem...
Nie raz som si zasníval, že ako by som zariadil podnik a akým smerom by som sa vybral.

Jedno je isté, že zameranie môjho podniku by bolo na bežné jedlá a nie tie všeliaké vyumelkované drísty a pizze.

Taká inšpirácia ??? Tak tento podnik nemá chybu...bol som tam, niečo neskutočné..
http://www.porada.sk/album.php?albumid=31&attachmentid=134295
IvetaH
18.03.15,17:32
Tá všeobecná veta je podľa iná práca súvisiaca s vykonávanou profesiou. Napr. ako účtovník nemám v náplni práce chodiť pre poštu, ale ak mi šéf povie, že pre tú poštu pôjdem, tak si myslím, že nič neporuší. Ale keby mi kázal ako účtovníčke napr. umyť okná na poschodí, tak by asi ťažko pochodil na súde, keby som sa šla súdiť. Ak si okno umyjem vo svojej kancelárii a dobrovoľne tak to je tiež iná vec. Otázka je ak si pri tom zlomím nohu, kto je zodpovedný.
Llívia
19.03.15,06:01
Fortunka, ty nevidíš rozdiel medzi utretím niečoho, čo čašníčka rozliala - už len z dôvodu bezpečnosti to treba utrieť, a umývaním podlahy?
Llívia
19.03.15,06:05
Fortunka, myslím si, že Alica v zmluve nemá zakotvenú povinnosť upratovať prevádzku a v tom zmysle aj odpovedám.