vronk
16.05.06,13:11
neviem celkom ci to patri sem,
+ toto je cela pravda k mojej predchadzajucej teme "Ako nepodnikat"
(zdalo sa mi to prilis komplikovane naraz, "Ako nepodnikat" mala byt teda zjednodusena hypoteticka situacia):

Uz dlhsie zijem (studujem a pracujem) v Rakusku.
Zaroven ale mam trvaly pobyt este stale nahlaseny aj na Slovensku a mam tu aj zivnost a platim odvody.

Odhliadnuc od toho, ze to je, predpokladam, formalne nespravne (dufam, ze nie trestne), platim takto dvojnasobne odvody.

Uvazujem teda zrusit zivnost a trvaly pobyt v SK.

Znamenalo by to, ze by som nemusel v SK nic odvadzat?
Na co sa viazu odvody (socialne a zdravotne poistenie) = ak to nechcem platit musim sa "odhlasit z republiky" (zrusit trvaly pobyt)?
Alebo staci prislusnym slovenskym instituciam povedat (dokazat?), ze platim v Rakusku.
Ked prestanem platit v Rakusku (nezamestnany), musim hned utekat na Slovensko a zase platit tu?
Mohli by vzniknut problemy, keby som sa chcel vratit na Slovensko?
Viaze sa obcianstvo na trvaly pobyt?
plavčík
16.05.06,11:28
No myslím, že je zbytočné platiť 2x odvody.Asi by bolo zájsť do zdrav.poisť. a tam sa odhlásiť z dôvodu dlhodobého pobytu v Rakúsku ale potom pozor ak ochorieš ošetrenie si musíš dať urobiť tam, alebo tu ako samoplátca. Zo SP sa môžeš odhlásiť úplne / ale zase pozor....ak by si do SP nič neplatil tak samozrejme nemôžeš od nej nič čakať: PN, dôchodok.../
Tak si to zváž.
jaja99
16.05.06,11:38
Postupovala by som asi nasledovne:
- zrušenie živnosti
- odhlasenie SZCO z titulu ukoncenia podnikania v SP a ZP - v ZP staci ze preukazes, ze mas na aspon 6 mesiacov zmluvu v zahranici, z ktorej je platene na zdravotne poistenie
- zrušenie trvaleho pobytu
- po uplynuti roka, v ktorom som zrusila zivnost naposledy podam DP na Slovensku /napr. rok 2006/
- od roku 2007 je stredisko mojich zaujmov Rakusko a nie Slovensko - teda nepodavam z celosvetovych prijmov DP na Slovensku, ale v Rakusku
- co sa tyka obcianstva, pas Ti zostane slovensky - si stale obcan SR /dufam, ze sa nic nezmenilo/, takisto obciansky preukaz, volebne pravo ...

Co sa tyka odvodov, ci musis platit len z titulu trvaleho pobytu v SR tak do SP z titulu SZCO platis, ak tvoj prijem presiahol zakonom stanovenu hranicu t.c. 82800,- Sk /mysli sa tym hruby prijem/, ak si nepresiahol tento prijem mozes si platit ako dobrovolne poistena osoba na nemocenske a dochodkove poistenie / aj kazde zvlast/. Zdravotne poistenie si povinny platit, ak nepreukazes platenie v inom state - musis sa stat zo zakona dobrovolne poistenou osobou /po zruseni zivnosti/. Ak ti bude zivnost trvat, tak si povinny platit preddavky na verejne ZP aspon z minima.

Prispejte, ak nieto vie este ine podrobnosti
vronk
16.05.06,12:59
este chcem extra zdoraznit otazku:

Je to s "kostolnym" (pravnym) poriadkom
ked zijem viac-menej v Rakusku (mam na Slovensku rodinu, ktoru obcas navstevujem), a zaroven vediem zivnost na Slovensku?

Povodna motivacia boli nizsie dane (SK: 19, A: progresivne (min 21))
(Aj ked sa to teraz ukazuje (spolu so vsetkymi odvodmi) ako nie lacnejsie)
A tiez som mal pocit, ze je dobre ostat "jednou nohou doma",
keby sa mi znepacilo v Rakusku, popripade keby som sa im znepacil.
Inymi slovami, neviem ci je rozumnejsie teraz akoze odist a prinajhorsom sa dakedy po rokoch vratit (ako strateny syn), alebo ci sa stale tvarit, ze som tu.

A tiez: pri DP plati ohladom dvojiteho zdanovania s Rakuskom metoda vynatia prijmov..
Chapem spravne, ze prijmy zdanene v Rakusku, do slovenskeho DP vpisem, ale vynimem ich zo zakladu, tj dan z nich uz neplatim?
Maju tieto prijmy ale vplyv povedzme na ine odvody (do poistovni) = zvysuju mi vymeriavaci zaklad?
(Alebo na co sa potom uvadzaju?)
vronk
18.05.06,10:58
ked predpokladam, ze sa v buducnosti (ale skor az za par rokov) vratim na slovensko,
je lepsie zivnost pozastavit/prerusit alebo zrusit?

ako dlho moze byt zivnost prerusena?
treba na to nejake specialne dovody?
Milan Benka
18.05.06,11:19
Prerušiť živnosť :
min 6mes , max nie je určené, pokiaľ ma pamäť neklame.
jaja99
23.05.06,18:02
Je pravda, ze zivnost moze byt pozastavena najmenej 6 mesiacov a maximalna doba nie je urcena. Ak vsak pozastavenie je prilis dlhe, moze zacat ŽÚ zacat konanie o zruseni zivnosti.
K zdanovaniu - treba si uvedomit, kde je :
1. trvaly pobyt
2. stredisko zaujmov
Ak mas na SLovensku rodinu, byt ... tvoje stredisko zaujmov je urcite Slovensko.