apo
16.05.06,14:37
Vystavil som zálohovú faktúru za prepravu tovaru do ČR v presnej sume.
Tovar bude prepravený z SR do ČR. Odberateľ služby je český podnikateľ registrovaný v ČR na DPH.
Čo musím urobiť z titulu nášho zákona o DPH v týchto prípadoch:

1. Platbu dostanem v tom istom mesiaci ako som vystavil zálohovú faktúru a v tom istom mesiaci som aj poskytol službu.
2. Platba príde v naledujúcom mesiaci a v ktorom som aj poskytol službu.
3. Keď službu poskytnem až v nasledujúcom mesiaci ako som prijal platbu z ČR na základe zálohovej faktúry.

Hľadal som odpovede na porade, ale o službách som nenašiel rozdiskutovaný tento okruh otázok.


Poraďte prosím.

Ďakujem

apo
ALBO
16.05.06,15:33
Vystavil som zálohovú faktúru za prepravu tovaru do ČR v presnej sume.
Tovar bude prepravený z SR do ČR. Odberateľ služby je český podnikateľ registrovaný v ČR na DPH.

Z tohto vyplýva, že robíte službu podľa §16/1 druha veta, takže DP sa prenáša na odberatela a miesto dodania je česko.

Čo musím urobiť z titulu nášho zákona o DPH v týchto prípadoch:

1. Platbu dostanem v tom istom mesiaci ako som vystavil zálohovú faktúru a v tom istom mesiaci som aj poskytol službu.
2. Platba príde v naledujúcom mesiaci a v ktorom som aj poskytol službu.
3. Keď službu poskytnem až v nasledujúcom mesiaci ako som prijal platbu z ČR na základe zálohovej faktúry.

Vy s daňou nerobíte nič.
vystavíte zálohovú Fa, na základe ktorej on vám uhradí zálohu. Po uhradení zálohy mu vystavíte doklad podľa § 73 najneskor do 15 dní od prijatia platby, aby čech vedel, ku ktorému dňu pri vopred prijatej platbe má odviesť daň (deň prijatia platby u vás na účet).
Následne mu vystavíte vyučtovaciu po zrealizovaní prepravy.

Ak česi maju rovnaké pravidlá ako my, tak je pre nich dôležité poznať deň zaplatenia ak je skôr ako dodanie. Možno v prípade 1. by stačil aj jeden doklad vyučtovací ak tam bude aj datum uhrady.





Hľadal som odpovede na porade, ale o službách som nenašiel rozdiskutovaný tento okruh otázok.


Poraďte prosím.

Ďakujem

apo

Z praxe môžem povedať, že sme ešte nedostali doklad k platbe vopred a vždy zisťujemetelefonicky, kedy bola uhrada pripísaná na účet zahraničnému dodavatelovi. Takže fa k prijatej platbe vystaviť mate.
apo
16.05.06,18:52
Z praxe môžem povedať, že sme ešte nedostali doklad k platbe vopred a vždy zisťujemetelefonicky, kedy bola uhrada pripísaná na účet zahraničnému dodavatelovi. Takže fa k prijatej platbe vystaviť mate.

Asi sme sa nerozumeli. Ja dostanem na svoj BÚ úhradu za službu vopred. Mám problém či českému podnikateľovi mám vystaviť faktúru po prijatej úhrade a ešte aj po poskytnutí služby. A za ďalšie či sa v mojom priznaník k DPH premietne faktúra za zahraničnú prepravu tovaru.

Ďakujem.

apo
ALBO
17.05.06,07:31
Asi sme sa nerozumeli. Ja dostanem na svoj BÚ úhradu za službu vopred. Mám problém či českému podnikateľovi mám vystaviť faktúru po prijatej úhrade a ešte aj po poskytnutí služby. A za ďalšie či sa v mojom priznaník k DPH premietne faktúra za zahraničnú prepravu tovaru.

Ďakujem.

apo

Rozumeli sme sa , na vasu otazku som sa snažila odpovedať v texte. Kedže to nie je predmetom dane u nas tak to do DP nedate (len do evidencie podľa § 70)

To čo ste z toho prispevku vybrali, je len pohlad z druhej strany, že ako je to zlé, keď tu Fa k zálohe vevystavíte. My sme odberatel takýchto služieb, preto pohľad z druhej strany.
Vy ste dodavatel, takže by bolo dobre doklady im vystaviť, aby vedeli správne a včas odviesť daň podľa ich zákona.
Dufam , že si teraz rozumieme k čomu bola ta poznámka.
apo
17.05.06,08:52
Albo, ďakujem pekne. Teraz je už všetko jané. Ja som čakal odpoveď a tú Vašu som nevyhodnotil v širších súvislostiach. Teraz mám už celkom jasno.

Ďakujem.

apo