sam3
17.03.15,17:00
Zamestnanec ma zakomponovane v PZ, ze :

"Výška mzdy je dohodnutá už aj s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas v rozsahu hodín, ktorý je stanovený v ustanovení § 121 ods. 2 Zákonníka práce s tým, že v týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda vrátane mzdového zvýhodnenia za prácu nadčas podľa ustanovenia § 121 ods. 1 Zákonníka práce a nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno."

1.otazka: Mozem inzinierov kvality, procesnych inzinierov, asistentky vyroby povazovat za zam-cov, ktori vykonavaju koncepcne, systemove cinnosti, riadia, organizuju koordinuju zlozite procesy?

2. otazka: Ak vzniknu nadcasy uz nad ramec 150 hodin, maju sa likvidovat najneskor do 4 mesiacov od ich vzniku? bud cerpanim NV alebo preplatenim? co robit ak mam zam-cov ktori maju viac nadcasov a len sa kumuluju a prenasaju z mesiaca na mesiac, ak sa teda chceme vyhnut ich preplacaniu.

3.otazka: ak vznikne nadcas v trvani viac ako 4 hod, ktory nebude mat preplateny z dovodu uvedenom v par. 121 ods.2, patri mu stravny listok v taky cas (ak zavodne stravovanie nefunguje) ?

Dakujem.
Zuzanka_ba
17.03.15,22:58
(2) Zamestnávateľ môže písomne dohodnúť s vedúcim zamestnancom v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu alebo člena štatutárneho orgánu, s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca, a so zamestnancom, ktorý vykonáva koncepčné, systémové, tvorivé alebo metodické činnosti, riadi, organizuje alebo koordinuje zložité procesy alebo rozsiahle súbory veľmi zložitých zariadení, že vo výške mzdy bude zohľadnená prípadná práca nadčas, najviac však v úhrne 150 hodín v kalendárnom roku. V týchto prípadoch zamestnancovi za prácu nadčas nepatrí mzda ani mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas podľa odseku 1 a zamestnanec nemôže za túto dobu čerpať náhradné voľno.

1. Keď kukneš prílohu 1 k ZP http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2015-a.html , tak tento popisok zodpovedá zamestnancom zaradeným do 4., 5., a 6. stupňa náročnosti práce. Posúdenie je na zamestnávateľovi, samozrejme nemá práce zaraďovať bársjak. Môj odhad je, že asistentka výroby alebo akákoľvek asistentka hocičoho rozhodne nemôže mať túto klauzulu. Pri inžinieroch a manažéroch hocičoho treba pozrieť, čo tí ľudia robia, čo majú v popise práce.

2.
A) Pozri si § 121 ZP; v prvom rade, "default" nastavenie ZP je preplácanie nadčasu. Takže, ak nemate v pracovnej, či kolektivnej zmluve dohodnuté, že nadčasy riešia NV, treba si to s tými zamestnancami dohodnúť. Mali by ste mať nejaký súhlas na tie nadčasy, treba to tam spomenúť. Ak nemáte dohodnuté, treba preplatiť.
B) Ak poskytujete NV, máte likvidovať do 4 mesiacov od mesiaca kedy nadčas vznikol. Napr. nadčas vzniknutý počas marca 2015 - treba dať NV do konca júla 2015.
C) S preplatením by to podľa mňa nemalo bežne fungovať tak, že počkám 4 mesiace, a keď sa mi nepodarí dať NV, potom preplatím. Mzda a súvisiace položky nie sú splatné XY mesiacov po vykonaní práce.
D) Čo robiť? Nedávať im toľko nadčasov robiť, zefektívniť prácu, zamestnať ďalších, atď, sa mi ľahko radí :D

3. Stravné pozri § 152, to nesúvisí so mzdou. Ak pracovali viac ako 4 hodiny majú nárok. Ak je zavretá jedáleň, dajte gastrolístky, alebo zabezpečte dodávateľa.