KloferHladny
17.03.15,17:24
§ 17 odst 29 pojednáva aj o nákladoch, ktoré boli príslušné k "starému" zdaňovaciemu obdobiu. Ak zistím v roku 2014 že som do nákladov 2013 nezaúčtoval napr. faktúru za služby (telefón), zaúčtujem ju v roku 2014 do nákladov (ú 518). Úprava výsledku hospodárenia o tento náklad z roku 2013 je podľa § 17 odst 29 daňovo uznateľná.
Čo ale, ak v roku 2014 zistím, že v roku 2014 uplynula premlčacia lehota u obchodnej pohľadávky a k tejto som mal povinnosť účtovať 100% opravnú položku (547/391) a podľa § 20 odst 14 som mal právo ju uplatniť v daňových nákladoch roku 2013? V roku 2014 už je premlčaná a toto právo zaniká.
Môže sa teda § 17 odst 29 aplikovať aj na "zabudnutý" účtovný prípad tvorby 100% opravnej položky 547/391 k obchodnej pohľadávke premlčanej v roku 2014 ktorá bola k 31.12.2013 1080 dní po splatnosti ? T.z. v roku 2014 zaúčtujem 547/391 ako dodatočný náklad roku 2013 a podľa § 17 odst 29 to bude daňovo uznané ?
karakul
17.03.15,16:42
... no ak právo daňovo uplatniť zaniklo premlčaním pohľadvky, tak §17 ods. 29 na daňovä uznateľnosť asi uplatniť nemožno. Mňa v tejto veci zaujíma, kedy v roku 2014 uplynula premlčacia lehota? lebo ak napr. 1.5.2014 tak čo mi bráni účtovať o opravnej položke daňovo uznateľnej napr. 30.4.2014, teda v čase, kedy pohľadvka ešte nebola premlčaná? rovnaka otázka je asi v prípade odpisov, ak som neuplatnil daňové odpisy v správnej výške, tiež si nem§žem uplatniť §17 ods. 29 (aspoň si to myslím) tu je to však trochu pritiahnuté za vlasy, lebo daňové odpisy sa posudzujú vždy k 31.12.
karakul
17.03.15,17:35
musím komentovať svoj príspevok, lebo úprava mi to celkom rozhádzala - medzitým som našiel pokym FRSR k odpisom pohľadávok - citujem z neho:

"4. 5 Zdaňovacie obdobie, v ktorom je odpis pohľadávky podľa § 19 ods. 2 písm. r) ZDP uplatnený ako daňový výdavok
Podľa § 3 ods. 1 zákona o účtovníctve účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď boli skutočnosti zistené. Za deň uskutočnenia účtovného prípadu v prípade odpisu pohľadávky možno považovať deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva, a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti, čo je v súlade s § 2 ods. 1 postupov účtovania.
Z hľadiska určenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom má byť odpis pohľadávky podľa § 19 ods. 2 písm. r) ZDP zahrnutý do základu dane, je podstatný nielen odpis pohľadávky v účtovníctve, ale aj splnenie všetkých podmienok potrebných pre hypotetickú tvorbu opravnej položky uvedených v § 20 ods. 4 a 14 ZDP ku dňu, kedy dochádza k odpísaniu pohľadávky v účtovníctve.
Ak daňovník odpíše menovitú hodnotu pohľadávky v účtovníctve ku dňu, v ktorom nie sú splnené podmienky pre tvorbu opravnej položky podľa § 20 ods. 4 a 14 ZDP alebo sú splnené len čiastočne (napríklad uplynie lehota od splatnosti pohľadávky kratšia ako 360 dní, dlhšia ako 360 dní, resp. dlhšia ako 720 dní a menej ako 1 080 dní), pohľadávka odpísaná v účtovníctve nie je daňovým výdavkom, resp. daňovým výdavkom je len jej pomerná časť do výšky 20 % , resp. 50 % menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva v závislosti od uplynutia doby od jej splatnosti. Zostávajúca časť v účtovníctve odpísanej pohľadávky nie je daňovým výdavkom.
Ak daňovník účtoval o odpise pohľadávky v zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom boli splnené podmienky pre tvorbu opravnej položky k pohľadávkam podľa § 20 ods. 14 písm. c) ZDP (do výšky 100 % menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva), jej odpis je uznaným daňovým výdavkom aj v tomto zdaňovacom období za predpokladu, že vznikol dôvod na jej odpis v účtovníctve."


http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0CFQQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.danovepriznanie2014.sk%2Fpoky ny%2Fpokyn_mf_sr_k_posudzovaniu_odpisu_pohladavky_ ako_danoveho_vydavku.pdf&ei=4m8IVeXeLI_TaJa7gtAF&usg=AFQjCNFjlw5BZTeo7gdbEoOAtctWjUx-NA
KloferHladny
17.03.15,18:10
ďakujem za link a odpoveď. Upravia tento pokyn aj do zákona ? neodporujú si vzájomne § 17 odst 29 a § 20 ods 14 ?
karakul
17.03.15,18:13
... otázku musíš položiť kompetentným... ja len sa snažím existovať v spleti tých §§