Zimama
17.03.15,18:33
Pracujem v školstve, odmeňovaní sme podľa 553, funkčný plat = základný plat + osobný príplatok (žiadne iné ďalšie príplatky). Na januárovej výplatnej páske som si všimla, že hrubú mzdu mám cca o 15€ nižšiu než mesačný funkčný plat – keď som si to prepočítavala, zistila som, že odpracované hodiny mám platené podľa jednej priemernej hodinovej mzdy, ale 2 sviatky a rovnako aj 2 dni dovolenky som mala vyplatené podľa inej, cca o 1€ nižšej priemernej hodinovej mzdy.

Keď som si potom náhodne vybrala 2 výplatné pásky z roku 2014 a jednu z roku 2013, zistila som, že všetko bolo počítané podľa rovnakej priemernej hodinovej mzdy – bolo jedno, či som v danom mesiaci „x“ hodín odpracovala, „y“ hodín boli sviatky, „z“ hodín som mala dovolenku a „m“ hodín som bola u lekára, a súčet „x+y+z+m“ bol v každom mesiaci presne môj funkčný plat.

Kedysi som sa práve tu na Porade dozvedela, že my nemáme „priemerku“ (z predchádzajúceho kvartálu, do ktorej sa zarátavajú napr. aj odmeny), ale že sme platení stále a furt len funkčným platom – z tých prepočítavaných výplatných pások mi to tak aj vychádza, ale riaditeľ aj mzdárka mi tvrdia, že dovolenka sa aj u nás počíta „priemerkou“.

Ako je to vlastne???
A môže byť hrubá mzda nižšia ako mesačný funkčný plat, keď som nemala ani PN-ku ani absenciu?

Ďakujem! :)
Papierniková
17.03.15,21:55
Priemerným zárobkom alebo priemernou mzdou na účely uvedeného zákona je funkčný plat podľa § 4 ods. 4 až 6 zákona. To znamená, že ak je v akomkoľvek právnom predpise používaný pojem priemerný zárobok alebo priemerná mzda, na účely zákona č. 553/2003 Z. z. je to funkčný plat. To znamená že plat by mal byť stále rovnaký bez ohľadu na počet odpracovaných dní ... Hrubá mzda by sa v zásade rovnať funkčnému platu, pokiaľ nie je vyplatená mimoriadna odmena, nadčas alebo iné zložky nad rámec ...