erko27
17.03.15,19:11
Zdravím, počul som o nasledovnom probléme. Chcem sa spýtať aké by ste odporúčali riešenie. Osoba živnostník, ktorý podnikal v oblasti predaja. Potrebuje zrušiť živnosť a nejak na to nemyslel a vyskytol sa z jeho nezodpovednosti problém. V účtovníctve má ešte tovar na sklade, ale fyzicky ho už nemá. Problém je že ak chce ukončiť živnosť musí zaplatiť DPH za tovar ktorý ma na sklade. DPH sa vypočítava z nákupnej ceny tovaru. Tovar už samozrejme nemá, takže nemá čo predať ale daň zaplatiť musí. Neviete o niečom čo by mohol urobiť, nejaká ulička...? Či proste nie je inej cesty len riadne zaplatiť daň za tento tovar?

Mal som s kolegami diskusiu na túto tému a nevedeli sme nájsť odpoveď.
veronikasad
17.03.15,18:15
Pri skončení podnikania musí nielen odviesť DPH, ale aj upraviť základ dane z príjmu FO o nespotrebované zásoby. (ak nezodpovednosť=predaj tovaru bez dokladov)
erko27
17.03.15,18:22
To je jasné, ale čo sa robí v prípade ak, je tovar nepredaný pretože je po záručnej dobe, alebo bol poškodený a nie je možné ho predať. Alebo zákazník doniesol tovar na reklamáciu pretože prestal fungovať a predajca reklamáciu uznal ale dodávateľ ktorý predajcovi tovar dodal reklamáciu zamietol. Predajca zákazníkovi platbu za tovar vrátil, pretože iný tovar na výmenu nemal a predajca mal späť tovar, ale už v nepredajnom stave.
Radka08
18.03.15,08:25
A cez normy prirodzených úbytkov by do nešlo?
Marikaby
18.03.15,10:23
Neviem, ako viedol skladovú evidenciu. Nerobil v minulosti tzv. precenenie tovaru ? Ak by mal súpisy preceneného tovaru a vedel by dokázať, že určitý tovar predal za nákupnú cenu, resp. pod cenu..... Takto by mohol čiastočne znížiť zásoby tovaru. Ďalšiu časť by som odpredala - vystaviť riadnu faktúru s tým,že ide o starší tovar, nepredajný tovar, .... a predá ho hoci aj pod cenu,aby sa zbavil zásob.
erko27
18.03.15,10:27
Super nápad. :)
fortunka
18.03.15,10:51
Ale v týchto prípadoch, čo opisuješ ten tovar NEMAL byť už na skalde... ak je tovar poškodený, reklamovaný, po spotrebe a pod. mal byť hneď vyradený/zlikvidovaný. A teda na sklade nebude ;) Aj to sa stalo, že išiel do smetného koša, ale niekto to zabudol uviesť v účtovníctve, že?
erko27
18.03.15,10:55
Zrejme to tak bude.
Marikaby
18.03.15,17:59