infochcem
18.03.15,06:50
SVB-niekolko majitelov ma zaujem o kopiu vypisov domovych uctov, Je nutne o tom hlasovat? Banka posiela vypisy internetbankingom statutarovi SVB.
Chobot
18.03.15,07:09
§ 11 ods. 6 zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov:

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

Netreba o tom hlasovať. Každý vlastník bytu v bytovom dome má právo nahliadnuť do dokumentácie. Štatutár nie je povinný vyhotovovať kópie. Najjednoduchšie bude, keď mu tie pohyby na účte vytlačí za obdobie, ktoré ten majiteľ chce.
mackoivan
18.03.15,07:11
tak neviem-- je rozdiel zverejniť všetky čerpania z účtu a zverejniť aj to koľko ten. ktorý byt platí. Je to predsa len zasahovanie do súkromia. U nás má rada aj predseda pasívny prístup k účtom SVB cez internet. (veľmi odporúčam). To čo sa čerpá z účtov by mal vedieť každý člen SVB a to až o každom cente. Predseda vytlačí a dá každému v dome- je to veľmi jednoduché. U nás neposkytujeme informácie o cudzích bytoch jednotlivým vlastníkom- informáciu dostane len ohľadom jeho bytu. Samozrejme súhrne vyúčtovanie za dom dostane každý byt- tak ako sa to robí všade. alebo?
mackoivan
18.03.15,07:18
(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.

chobot- ja si to vysvetľujem tak, že čo sa FPÚaO týka tak sa zverejňuje, ale čo sa služieb týka to nie- máme tu aj nejaký zákon o ochrane osobných údajov
Chobot
18.03.15,08:02
Ak sa budeš zubami nechtami držať litery zákona, tak sa z toho zblázniš. Zákony to často komplikujú.

A keď už - tak aj tak je tam uvedené, že má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy. Pod správou môžeme rozumieť všetko, čo sa domu týka. A ak sa aj dozvie, koľko platí jeho sused - no a čo sa stane? Veď to si vie aj sám vypočítať. Poplatky za osoby sú v rovnakej výške, ako má on, príspevok do FO je tiež rovnaký na m2. Čo také tajné sa môže dozvedieť zo zálohového predpisu?

A výpise z účtu sú len pohyby týkajúce sa financovania domu - zálohové predpisy, úrokové výnosy a náklady a platby dodávateľom. Tam nič tajné ani osobné nevidím. Nie je tam žiadny osobný údaj.

Nehľadaj problémy a komplikácia tam, kde nie sú.
Chobot
18.03.15,08:06
O akom súkromí to píšeš? Však ste spoluvlastníci!!

Predstav si, že si s kamarátom zoberieš úver a dohodnete sa, že budete spolu platiť. Raz sa ho opýtaš, či on svoju polovicu platí. Odpovie ti, že nestaraj sa, lebo je to jeho súkromie?

Raz si si kúpil byt a máte nejaké spoločné vlastníctvo. Zálohová platba nie je žiadne tajomstvo ani osobný údaj. No mne by to bolo veľmi podozrivé, že mi nechceš ukázať aké platby sú uhrádzané.

A ak tak veľmi chceš - v internetbankingu sa dajú vyfiltrovať iba debetné pohyby, takže ak už chceš byť veľmi tajnostkár, tak mu daj iba debetné položky.
mackoivan
18.03.15,08:10
"najchúlostivejšie" sú platby za kúrenie a teplú vodu- v našom dome si to ľudia neprajú zverejňovať
mackoivan
18.03.15,08:25
Zálohové platby- práveže mýlia ľudí- niekto si v banke nezníži trvalý príkaz a platí dobrovoľne celý rok viac ako má predpísané a samozrejme, že mu vznikne preplatok. Na druhej strane niekto neotvorí radiátory aj celú zimu a vznikne mu preplatok lebo používa deku. Pravdaže ak si vlastníci odsúhlasia, že zverejňovať- potom je to na nich či im vyhovuje dusno a osočovanie pre "kradnutie tepla a podobne. Niekto minie 100 m2 teplej vody a niekto len 10 m2 - Jeden sa hanbí, že si vo vani chodí " čítať" a druhý , že sa "neumýva" - nie je to až tak jednoduché...
Kvaka
18.03.15,08:53
Mackoivan, ale z výpisu v banke nevidíš, koľko kto míňa vody, koľko platí za teplo. Tam sú len zálohové platby a vyplatené preplatky. Ak ale pochybujem o správnosti vyúčtovania u suseda, tak mám právo to vedieť. U nás sú dva účty, jeden je účet FO, druhý je ten, kde prichádzajú zálohové platby a platí sa z neho za služby, spojené s užívaním bytu.
Chobot
18.03.15,09:10
Prosím ťa, čo zase riešiš? Tu hovoríme o výpise z účtu a o pohyboch na ňom - kreditných a debetných. Tie kreditné sú zálohové predisy - je to jedno číslo. Ako z toho chceš vydedukovať, koľko dotyčný platí za teplo a teplú vodu? Načo sem splietaš kúrenie?
mackoivan
18.03.15,09:17
nevidíš priamo ale vidíš že jeden platí 100 eur za byt a druhý 180 pritom byty sú rovnaké aj počet osôb
vo výpise vidíš napr.číslo účtu majiteľa a to je osobný údaj
Kontroluje predsa správca ekonomických služieb, kontroluje rada, kontroluje predseda- ak týmto nedôverujeme prečo ich volíme? Ja som neposkonným dal aj údaje z iných bytov, ale mena som začiernil- (keď sa sťažovali na platby za teplo ( zľavy, veľkosť radiátorov a platby.)
mackoivan
18.03.15,09:51
vy v dome máte asi veľmi tolerantných ľudí čo aj mňa teší- ale máte rozdiely aj dvojnásobných platieb za rovnaký byt? Práve tieto veľmi rozdielne súhrnné platby nerobia dobrú krv-- ale je to na ľuďoch ako si to odhlasujú, aj na tých, ktorý to poženú aj pred súd, lebo vraj sa nenakladá podľa zákona s ich osobnými údajmi... pozri aj odpoveď pre kvaka
čo myslíš čo zapríčiňuje tieto rozdiely? aj tomu poslednému v dome dôjde, že je to teplo a voda- práve že zverejnenie jedného údaja zverejní všetko
a je tiež rozdiel ak do papierov nahliadneš, alebo ti ich dajú domov vytlačené- potom to môžeš trebárs zavesiť na veb - tebe by sa páčilo keby so si napríklad tu pozrel tvoje výpisy z banky? ľudia sú všeliakí--
nunenko
18.03.15,10:57
Žiaľ vysvetľuješ si to správne. Avšak som sa pýtal toho úradu, ako sa dá spojiť osobný údaj so spotrebou vody v byte, keď byt nie je primárne určený len na to, aby v ňom býval jeho majiteľ. Tak isto mi bolo záhadou, ako môžem z toho vydedukovať koľko vody spotrebovali na osobnú spoztrebu pri kúpaní, sraní, či varení. Potom je najosobnejší údaj aj spotreba spoluvlastníkov domu ako celku.
Logika hovorí, že ak nemajú merače vody, tak si ich jednotlivý náklad na vodu viem vypočítať, a preto by malo byť utajené aj koľko vody spotrebuje dom, a aj koľko ho to stojí. To isté je aj s teplom.
Úrad pre ochranu osobných údajov by mal trvať na tom, že tieto náklady sa rozpočítajú pomocou lotérie.
No ale zasa by sa nemohlo aj tak zverejniť kto v nej vyhral JACKPOT, bol by to osobný údaj.
nunenko
18.03.15,11:00
kontroluje rada, kontroluje predseda-...
...a čo tam zvoliť všetkých členov za radu?
Už majú nárok kontrolovať?
mackoivan
18.03.15,14:09
pozri - so správcom ekonomických služieb sme museli podpísať dohodu o nakladaní s osobnými údajmi- inak nám nechcel zverejniť ani neplatičov (majú firemný informačný systém o ochrane osobných údajov a ten nepustí). Museli sme dať oprávneným osobám (rada a predseda) podpísať poučenie o nakladaní s osobnými údajmi. To isté sme absolvovali keď sme si dali vypracovať IS pre SVB Nakladať s osobnými údajmi môžu len oprávnení členovia SVB! nie všetci.
sito
18.03.15,14:17
--- Ivanko, toto sú v bytovom dome osobné údaje zo Zákona 182/1993.---

" Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu !!! meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky. !!! Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účel ochrany majetku vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zverejňovať zoznam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenie aspoň 500 eur. V zozname sa uvedie meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome a suma nedoplatku na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo na úhradách za plnenie. Zoznam sa zverejňuje na mieste obvyklom na oznamovanie informácií v dome."

--- Je aj ten o ochrane osobných údajov. V ňom je toto. ---

"Spracúvanie osobných údajov bez súhlasu dotknutej osoby

(2) !!! Prevádzkovateľ ďalej spracúva osobné údaje bez súhlasu dotknutej osoby, ak účel spracúvania osobných údajov, okruh dotknutých osôb a zoznam osobných údajov ustanovuje osobitný zákon. !!! ( Zákon 182/1993 je osobitný!) Prevádzkovateľ spracúva osobné údaje len v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanovuje osobitný zákon. ( na rozpočítanie spoločných nákladov. ) Spracúvané osobné údaje možno z informačného systému poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť len vtedy, ak osobitný zákon ustanovuje účel poskytovania, sprístupňovania alebo zverejňovania, zoznam osobných údajov, ktoré možno poskytnúť, sprístupniť alebo zverejniť, ( Na základe toho zákona je správa domu povinná umožniť nahliadnuť do všetkých dokladov týkajúcich sa správy domu. A zverejniť v dome, len v dome, ak je vlastník spoluvlastníkon dlžný viac ako 500 €, že?) ako aj tretie strany, ktorým sa osobné údaje poskytujú, prípadne okruh príjemcov, ktorým sa osobné údaje sprístupňujú, ak tento zákon neustanovuje inak."

--- Takže, koho Ty chceš chrániť, tých lotrov? Že by ich nejaký zákon ochraňoval pred tými, ktorých okráda, ak neumožní odpis spoločných údajov na spoločných meracích zariadeniach v bytoch, nenahlási skutočný počet osôb, ktoré užívali byt a teda aj služby s ním spojené? Prípadne inak poškodzuje spoločné záujmy domu, jeho spoluvlastníkov?

Napíš aké, ktoré osobné údaje máš na mysli? Za elektrinu spotrebovanú v byte, za plyn spotrebovaný v byte?

Pre tie platí toto. ---

" Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. !!! Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi. !!!"

--- Pre ostatné toto. ---

"Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."

--- Či nie, či nie je to tak v zákone napísané, či čo človek, to iný zákon s rovnakým číslom? ---
infochcem
18.03.15,15:18
O tom,ci bude predseda SVB musiet chciet kopirovat vypisy,podla musia hlasovat majitelia, ulozit ulohu predsedovi a ulohu zapisat do zapisnice. S nahliadnutim je to tak, ze predseda ma PC v byte !!! Neumoznuje ziadne uradne hodiny!!!Ale tento dom ma mandatara - otazka je ci mandatar ma povinnost nahliadnutie do vypisov umoznit?
tannenkau
18.03.15,15:42
Kvaka myslím , že týmto
" Ak ale pochybujem o správnosti vyúčtovania u suseda, tak mám právo to vedieť "
prekračuješ hranicu :
o svojom byte všetko
o BD všetko
vzorce pre výpočty áno
o susedovom byte nič
To aj mne rozprávala jedna (čo si nacápali 28 článkov na radiátor - - odhadujem, že povodne bolo max 19 )
- no ale ja vždy ráno zavriem všetky radiátory
- ale tá je stále doma a má ich otvorené

Tak ako, že my máme platiť viac ako ona

a nedá sa jej vysvetliť, že keď pred 2 rokmi montovali rádiové, tak znovu mapovali všetko
(a ona má na tomto koef. tep. výkonu 3,5
potom sú asi 3ks 2,9
pár kusov 2,4
a ostatné do 210 ks pod 2 !!!!!!!!!!!!!!!!! )
mackoivan
18.03.15,16:06
radiátory by mala kontrolovať odborná firma, ktorá robí odpisy spotreby- nemôžu to robiť hašterivé babky- pre tie je nejaký koeficient len nejaký výmysel ako ich vraj odžubať.
Kvaka
18.03.15,16:22
Možno som to nenapísala správne, ale ak som zistila chybu u seba, tak som chcela vidieť, či aj iní ju majú, veru aj mali a všetkým nemálo vrátili. odvtedy kontrolujem, náš správca je slabý. Vlastníci bytov mi ukážu svoje vyúčtovanie, ak majú pochybnosti, aj sami.
mackoivan
18.03.15,16:25
sito- asi si podrobne nečítal čo som k tejto téme napísal- rozporujem to, že sa budú tlačiť a rozdávať všetkým ľudom v dome všetky údaje o jednotlivých bytoch aj o tom koľko čoho spotrebujú. Nahliadnuť do dokladov nie je to isté ako to zverejniť všetkým v dome na papieri.
ešte sa ťa opýtam- v tom zozname osobných údajov nie je spotreba za služby a energie aj s týmto údajom možno nakladať aj bez súhlasu člena SVB, tak ako s tými zo zoznamu?
nunenko
19.03.15,06:25
mackoivan (Včera 16:09) pozri - so správcom ekonomických služieb sme museli podpísať dohodu o nakladaní s osobnými údajmi- inak nám nechcel zverejniť ani neplatičov (majú firemný informačný systém o ochrane osobných údajov a ten nepustí). Museli sme dať oprávneným osobám (rada a predseda) podpísať poučenie o nakladaní s osobnými údajmi. To isté sme absolvovali keď sme si dali vypracovať IS pre SVB Nakladať s osobnými údajmi môžu len oprávnení členovia SVB! nie všetci.
...A opakujem, čo takto oprávniť všetkých čo chcú nahliadať? Podpíšu poučenie o nakladaní s osobnými údajmi a môžu nahliadať.
mackoivan
19.03.15,06:34
je tu ešte problém, že zo samostatného výpisu z banky neuvidíš , kto platbu poslal, ak platí cez SIPO - dokonca pošta tieto platby od viacerých majiteľov z druží do jednej a vidíš tam napríklad 653 eur a je to od piatich majiteľov
predseda nie je váš zamestnanec - nemôžeš od neho vyžadovať úradovanie ako u mandatára- ten je na to určený nie predseda.
mackoivan
19.03.15,07:37
kvaka to je dobrý postup- upozorňovať na chyby aj susedov- supluješ ale prácu iných, ktorí by to mali robiť aj zo zákona a sú za to aj vami platení.
mackoivan
19.03.15,07:41
nuneno- za každým podpisom je aj zodpovednosť zaň- veľmi pochybujem že by to po prečítaní aj povinnosti podpísalo 10% ludi z domu
nunenko
19.03.15,08:12
Podpíše=nahliada, nepodpíše=nenahliada.
Každý vlastník v bytovom dome má rovnaké práva.
Ak má právo nahliadať jeden, musí to byť možné umožniť každému.
Teda ten, čo je povinný osobné údaje chrániť(správca), je ich zároveň zo zákona 182/93 dať k nahliadnutiu. Preto je povinný zabezpečiť, aby vlastníci mali právo nahliadať do VŠETKÝCH dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
Ak sú niektoré doklady aj osobným údajom musí zabezpečiť aby vlk bol najedený a aj ovca celá. Teda zabezpečiť to, aby bol vlastník oprávnený nakladať z osobnými údajmi v rozsahu "nahliadnutie". Je to na ňom, ako to urobí, či vlastníka vyškolí, poučí, či niečo podpíše, tak aby to bolo v súlade zo Zákonom o ochrane osobných údajov...ináčporušuje zákon182/93.
infochcem
20.03.15,05:12
Plne suhlasim,a nezabudnime,ze nahliadnutim do vypisov si kontrolujeme aj to, ci peniaze za dodavatelske sluzby pre dom presli az po preberacom a odovzdavom protokole,ci boli odstranene vsetky zavady a ci je investicia v takej sume ako jev zmluve......
mackoivan
20.03.15,07:16
ejha!! infochcem- to chceš tvrdiť, že každý mesiac robíte preberacie protokoly za každú zálohovú faktúru od teplárni, vodárni, že takto "protokolujete" každú platbu pre správcu, vyťahárov , havarijnú službu, Požiarneho technika, upratovaciu službu atď... však sa uprotokolujete
Orim
14.04.15,11:02
Zákon 182/1993
§ 9
odstavec

(3) Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účely správy domu spracúvať osobné údaje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v rozsahu meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo, adresa trvalého alebo prechodného pobytu, číslo bytu, telefónne číslo, elektronická adresa, číslo účtu a kód banky. Správca alebo spoločenstvo je oprávnené na účel ochrany majetku vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome zverejňovať zoznam vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorí majú úhrnnú výšku nedoplatkov na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu a na úhradách za plnenie aspoň 500 eur. V zozname sa uvedie meno a priezvisko vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome a suma nedoplatku na preddavkoch do fondu prevádzky, údržby a opráv domu alebo na úhradách za plnenie. Zoznam sa zverejňuje na mieste obvyklom na oznamovanie informácií v dome.
tannenkau
14.04.15,11:13
u mňa bol 1 z 5 zástupcov zvedavý na (už zrušený) účet

predtým na schodzi klamal iný zástupca, že sa na tom účte dlhodobo miešali moje financie a BD (mojich bolo 16 € BD ročne 110 000 € )

tak som mu nechal vytlačiť v banke výpis za 2,5 roka / stál 58 €

za 6 týždňov sa nehlási, že niečo našiel

kto vie, či tých niekoľko nebudú takýto rypáci :D
mackoivan
18.04.15,07:00
a ten účet bol zrušený už red 5 rokmi? To už ste mali skartované výpisy z banky. ktoré predsa každý správca musí mať vytlačené? Nebolo tých 58 eur škoda? a nemal to zatiahnúť správca? My si napríklad tlačíme výpisy aj sami v dome + si ich tlačí náš správca ekonomických služieb. Nebolo by dobre umožniť ľuďom z domu pasívny internetový prístup k účtom SVB?
tannenkau
18.04.15,08:51
účet založený cca 6 rokmi pre mňa ako szčo
v 06/2012 som ho vyčistil (až na 16 € ako prípadnú rezervu na 1 mesačné poplatky )
od 07/2012 do 10/2014 používaný (a zmluvou o správe daný ako vlastníctvo vlastníkov)
10/2014 zrušený
v 10/2014 som si ho vytlačil komlet
v 11/2014 mi už IB nedovolil vstup, aby som vytlačil komplet

A kedže NEDODRŽAL zákon ( že chce nahliadnuť = u mňa ) a chcel ho celý !!!!!!!!!

tak mi vari nedrbe, aby som mu zbytočne hľadal kade tade výpisy za 30 mesiacov

samo, že 58 € bolo vyhodených, ako včera priznala 1 staršia pani (vraj 20 rokov robila ekonomiku) , lebo vraj zo samotného výpisu nič neskontroluje

ja som to vedel aj vtedy
ale keď chlapec pýtal výpis, tak ho aj dostal :D

PS1
A aj na základe toho, (argumentoval iný zástupca ) že sa na tom účte dlhodobo miešali moje súkromné financie ( 16 € ) s ich (za 2,5 roka nad 280 000 € ) nahovorili ľudí, aby hlasovali za výpoveď zmluvy o správe

PS2
výpovedná lehota uplynula na Silvestra 2014

PS3
nového správcu nemajú doteraz

PS4
V akom sme stave ??? Nezákonnom ????? ! :D

PS5
Včera vraj zháňali po hodine ľudí, aby si odhlasovali písomné hlasovanie o novom správcovi (kandidáti 2 )

PS6
Už z úveru šfrb (nečerpaného) zaplatili 2 splátky

PS7
Keď si zákonne zvolia nového správcu, ten začne vybavovať komerčný úver (aby dodržali podmienku šfrb preinvestovať pred čerpaním úveru šfrb 25% vlastných peňazí)

PS77
Myslíš, že toto je norma, alebo sú títo nejako EXTRA vyšinutí ????????

PS88
"pasívny " ????
To by sa najprv aspoň 1 z 5 zástupcov za cca 11 mesiacov musel u mňa hlásiť, že on by ho chcel :D
tannenkau
18.04.15,08:52
Ja ti dám, že za sprosté požiadavky zástupcov, aby platil správca , teda JA :D
mackoivan
18.04.15,09:27
nuž náš správca si tlačí výpisy z banky vo svojej réžii- ja len preto(-: