pmaria
18.03.15,08:48
Dobrý deň! Pri ročnom zúčtovaní dane zamestnankyni môžem uplatniť nezdan. časť na manžela keď je invalidný dôchodca?
Tweety
18.03.15,07:50
Pozri priamo do §11 upravujúceho NČZD:

(4) Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za

a) manželku (manžela), na ktorú si môže daňovník uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, manželka (manžel) žijúca s daňovníkom v domácnosti, ktorá sa v príslušnom zdaňovacom období starala o vyživované (§ 33 ods. 2) maloleté dieťa podľa osobitného predpisu,63a) žijúce s daňovníkom v domácnosti alebo ktorá v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie63b) alebo bola zaradená do evidencie uchádzačov o zamestnanie63c) alebo sa považuje za občana so zdravotným postihnutím63d) alebo sa považuje za občana s ťažkým zdravotným postihnutím63e) a súčasne

b) vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do vlastného príjmu manželky (manžela) sa nezahŕňa zamestnanecká prémia podľa § 32a, daňový bonus podľa § 33, zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky64) a štipendium poskytované študentovi, ktorý sa sústavne pripravuje na budúce povolanie.125)

(5) Daňovník, ktorý si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť základu dane zodpovedajúcu jednej dvanástine nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane.
pmaria
18.03.15,07:56
Ďakujem! Do vlastného príjmu manžela teda nezarátam invalidný dôchodok.
avalik
18.03.15,08:34
Na základe ktorého § nezarátaš ID do vlastného príjmu manžela???
pmaria
18.03.15,08:51
Ďakujem za reakcie, ale som už inde zistila, že to tam patrí. Len som si myslela, že tu skorej dostanem odpoveď!
Doteraz som nemala takýto prípad.
Tweety
18.03.15,08:53
veď aj v tom paragrafe je uvedené, že patrí
pmaria
18.03.15,09:50
Mám ďalší nový prípad, môže si zamestnankyňa uplatniť nezdan. časť ZD na manžela ak ten bol do konca marca SZČO (nemal žiadne príjmy) a od 1.4. už bol zaevidovaný do evidencie uchádzačov o zam.?
Tweety
18.03.15,10:11
prečítala si si spomínaný paragraf?
pmaria
18.03.15,10:36
Som na stránke "porada"?, lebo sa mi zdá že len ironicky odpovedáte!
Tweety
18.03.15,10:41
veď som sa pýtala či si si prečítala odpoveď, čo je na tom ironické?, zrejme si si nedala ani tú námahu prečítať, inak by si sa nepýtala, v tom § to máš uvedené, kedy áno, a kedy nie, postup je ten istý