Slaven Belupo
18.03.15,10:56
Pekny den, som SZCO a platim si mesacne socialne + zdravotne poistenie.

Od 15.4.2015 nastupujem do normalneho pracovneho pomeru, kde zamestnavatel za mna bude socialku+zdravotne a vsetko platit.

Predpokladam teda, ze uz nebudem musiet ako SZCO platit danu sumu, je to tak?

Od 15.4.2015 nerusim zivnost, ostanem SZCO, lebo este nejake faktury aj v buducnosti budem riesit.

-----------------------

Prisla mi odpoved zo socialnej v tvare:

ak zamestnanec súčasne vykonáva aj činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby (SZČO), poistné na nemocenské poistenie a poistné na dôchodkové poistenie sa platí vždy prednostne z vymeriavacieho základu dosiahnutého z výkonu činnosti zamestnanca.

Ak súčet vymeriavacích základov neprekračuje maximálny vymeriavací základ (4120,-- eur), odvod za zamestnanca sa platí v plnej výške a samostatne zárobkovo činná osoba platí poistné tak isto v plnej výške z vymeriavacieho základu.

V prípade, ak už ako zamestnanec budete prekračovať maximálny vymeriavací základ na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti budete platiť ako samostatne zárobkovo činná osoba len rezervný fond solidarity.

O spracovanie súbehu je potrebné požiadať písomne priamo pobočku Sociálnej poisťovne Košice, Festivalové nám. 1, 041 84 Košice, t. č. 0906174471, ktorá Vás registruje ako povinne poistenú SZČO a ktorá Vám v prípade potreby poskytne aj ďalšie potrebné informácie.

------------------------------

Nerozumiem tomu rezervnemu fondu, viete mi to vysvetlit niekto? Kolko tam akoze mam platit a ci vobec mam? V zamestnani bude plat cca 1700eur/mesiac, takze ten vymeriavaci zaklad za 3 mesiace preskocim, ak to dobre chapem.

Dakujem