Ivana Skočejová Zacharská
18.03.15,12:36
Chcem sa spýtať na takýto prípad: 01/2014 - 11/2014 bol zamestnanec(má potvrdenie o príjme), 12/2014 si otvoril živnosť, pričom príjmy zo živnosti boli nulové, mal len výdavky (odvody 57 eur). Tieto odvody boli uhradené v januári 2015. Vyplním tlačivo B? aké prílohy k tomu je potrebné doložiť? A ešte jedna otázka, ak počas pracovného pomeru maródoval, je potrebné to doložiť nejakým potvrdením? Ďakujem
veronikasad
19.03.15,08:32
Ak okrem odvodov žiadne iné výdavky zo živnosti nemal, môže za rok 2014 podať DP typu A a v osobitných záznamoch daňovníka uvedie, že z podnikani nemal v roku 2014 žiadne zdanitelné príjmy, ani výdavky.

Nemocenské nie je zdanitelný príjem, neuvádza sa v DP ani žiadne potvrdenie neprikladá. Môže mu z tohto dôvodu vzniknúť preplatok na dani.
jarsza
19.03.15,08:54
ja som mala tiež takého zamestnanca, avšak on ukončil živnosť v septembri 2014
a všetko mal nulové a bol aj zamestnancom, kde doniesol potvrdenie. Volala som s DU a povedali, že si má podať DP B kde v § 6 teda zo živnosti uvedie v príjmoch a výdajoch nulu a od zamestnávatela podla potvrdenia. takže neviem, či by nemala urobiť DP B. Podla mna B a doloží potvrdenie o príjme ktoré mal zo zamestnania.
kn-alka
19.03.15,08:58
a na našom DÚ zasa brblali, že načo podávam B, keď má zo živnosti nulu - odvtedy podávam DP typu A s tým, že v poznámkach uvediem: za kal.rok 2014 som nemal zo živnosti žiadne príjmy ani výdaje
kn-alka
19.03.15,08:59
Záver:
obe riešenia sú správne - buď podá typ A s poznámkou, alebo podá typ B a živnosť nechá prázdnu.
kn-alka
19.03.15,09:01
veronikasad
19.03.15,09:27
súhlasím, len B-čko má viac strán, ak ho tlačíš zo SW. V každom prípade ale treba DU informovať, že zo živnosti žiadny zdanitelný príjem ani výdaj nemal.
Ivana Skočejová Zacharská
19.03.15,09:53
Ďakujem Vám :-D
jarsza
19.03.15,10:10
krásne meno
michaela329
30.03.15,08:56
a čo ešte komplikovanejší živnostník - zamestnanec, mal aj živnosť, vyfaktúroval 1000 eur za práce - mal príjem aj zo živnosti a keď som si od neho pýtala potvrdenia o platení odvodov, tak zadrel, že však on neplatil, lebo bol PN - babo raď, lebo ja neviem, či vôbec mohol na PN fakturovať a ak vyfakturoval, mal aj platiť odvody...či? Lebo keď mu všetko pekne spočítam, tak mu výjde daňová poinnosť (ale však to je jeho problém) ako však tie odvody, ak ich neplatil, tak má asi problém. Zo strany zamestnávateľa mám všetky potrebné veci, avšak z jeho živnosti len tie dve faktúry - môžem mu výdavky dať paušálne? A ešte jedna otázka - možno hlúpa, ale ako je to s nezdaniteľnou časťou na daňovníka, ak si ju u zamestnávateľa uplatňoval mesačne, tak v daňovom si ju už neuplatňuje? Ale čo ako živnostník? Tam sa uplatňuje len pri podávaní DP. Ako postupovať?