nahnevaná
18.03.15,13:12
Dobrý deň, od začiatku tohto roka bývame v novostavbe a dožadujem sa smetného koša. A od začiatku roka mi tvrdia, že žiadne smetiaky nemajú, čakajú kým prídu, zobrali si kontakt že ihneď zavolajú, keď prídu. Odvtedy tam chodím pravidelne, jak na klavír! Bola som tam minimálne päťkrát. Dnes som tam prišla naozaj nahnevaná a oni mi opäť tvrdili, že smetiaky neprišli. Tak som zaklamala, že mi iný zamestnanec tvrdil, že smetiaky prišli. A zrazu áno smetiaky mali no odmietli mi ho vydať! Že si to mám vybaviť so starostom. Tak som mu volala, nebol ochotný mi ho vydať ani to so mnou inak riešiť, nebol ochotný ani stretnúť sa. Na koniec z neho vypadlo, že si mám zaplatiť a potom ho dostanem. Je toto v poriadku? Ako mám postupovať? Kam sa mám na novozvoleného starostu sťažovať?
Ďakujem!
evuš
18.03.15,12:16
Za smetný kôš sa platí v každej obci...je to upravené vo VZN
sito
18.03.15,13:49
Nie len za kôš, ale aj za jeho vyprázdnenie a dovoz jeho obsahu.

Ak nemáš, hnevaj sa pred zrkadlom a odpad, ktorý si vyprodukovala, zadarmo, si strč do ... p. nahnevaná!
bjuty smis
18.03.15,14:11
a čo by si ešte od starostu potrebovala ?

kuchyňu máš už zariadenú ??
buchač
18.03.15,14:23
Nooo, máš možnosti :

1. Zaplatiť za nádobu
2. Kúpiť si vlastnú
3. Vynášať smetie na oficiálnu skládku
4. Vyšmariť do niekde do čiernej diery
5. Dávať to smetie do nádob, ktoré sú umiestnené pred obecným úradom

Body 3 a 4 vyškrtávam s patričných dôvodov pre normálneho jedinac.
Bod 1 a 2 taktiež, viď nižšie uvedený zákon.
Osobne by som šiel do bodu 5 už len z princípu...lebo ako vravíš "Tak som mu volala, nebol ochotný mi ho vydať ani to so mnou inak riešiť, nebol ochotný ani stretnúť sa."
Mimochodom...poplatky za vývoz smetia boli vyrúbené a aj platíš ? Lebo ak hej, tak viď zvýraznené :

Zákon o odpadoch č. 223/2001 Z.z. hovorí:

§ 39 ods. 3 pís. a)
Obec je okrem povinností podľa § 19 ods. 1 a 2 povinná zavedením vhodného systému zberu odpadov
zabezpečiť alebo umožniť zber a prepravu komunálnych odpadov vznikajúcich na jej území na účely ich zhodnotenia alebo zneškodnenia v súlade s týmto zákonom vrátane zabezpečenia zberných nádob zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov v obci a zabezpečenia priestoru, kde môžu občania odovzdávať oddelené zložky komunálnych odpadov v rámci separovaného zberu,

§ 39 ods. 6
Náklady na činnosti nakladania s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi hradí obec z miestneho poplatku podľa osobitného predpisu okrem prípadov podľa § 18 ods. 7 alebo 9 a okrem nákladov na systém oddeleného zberu odpadu z elektrozariadení (ďalej len "elektroodpad") z domácností (§ 54a ods. 4). Výnos miestneho poplatku sa použije výlučne na úhradu nákladov spojených s nakladaním s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi, najmä na ich zber, prepravu, zhodnocovanie a zneškodňovanie.
Peggynka
18.03.15,15:52
Poslala by som doporučenú žiadosť na obec o pridelenie nádoby a pokiaľ sa tak nestane,sťažnosť na Obv.úrad životného prostredia.
pmajap
18.03.15,16:26
Nádoby na odpad nie sú v každej obci spoplatnené, môžu byť majetkom spoločnosti, ktorá odpad likviduje, alebo ako u nás združenia obcí, ktoré vlastní skládku.
Pozri si VZN o komunálnom odpade v tvojej obci.
misoft
18.03.15,18:33
" Môže si starosta vymýšľať poplatky pre občanov? "
Nuž pravdu povediac - môže..... ale len do tej doby, kým mu niekto po grni riadnu nenaloží..... Potom možno bude pár dní OFF a prestane debiliny vymýšľať....
bjuty smis
19.03.15,05:46
kde tam vidíš, že jej má dať starosta bezplatne nádobu na smetie ?
nahnevaná
19.03.15,06:14
Ďakujem za odpoveď, bod 5 bol zrealizovaný už dávno :-) Na koniec som včera zistila, že návrh na platbu za smetné nádoby ešte nie je schválený, takže aj tak starosta ešte nie je oprávnený pýtať poplatok. A v zákone je napísané, že je povinný zabezpečiť mi smetnú nádobu, ale mňa dva mesiace klamali, že tie smetiaky nemajú! Ide o ten princíp a prístup, tiež ma nebaví robiť haló za jeden smetiak. Ale na mňa tiež nikto neberie ohľad tiež si musím plniť svoje povinnosti ako všetci. A keď s tým nikto nič robiť nebude, o chvíľu sa nám s prepáčením aj vy*erú na hlavu.
bjuty smis
19.03.15,06:49
ale však píšeš :
... že si mám zaplatiť a potom ho dostanem....

tak ??
misoft
19.03.15,14:37
bjuty - ja by som v tom skôr videl "vychcanosť" starostu.....
Peggynka
19.03.15,14:51
Jasné,že je...nemá logiku :eek: Ak by si mali občania tú nádobu kúpiť,tak asi ťažko od obce,či? Obec nakúpi a potom predáva občanom? Čo,majú obecné železiarstvo? :D
pmajap
19.03.15,15:58
Peggynka obce kupujú vo väčších množstvách a sú cenovo zvýhodnené, napr. ferex ponúka nádoby cca o štvrtinu lacnejšie a neúčtuje ani dovoz, Obce potom môžu svojim občanom odpredať lacnejšie.
nahnevaná
19.03.15,19:50
Slušnú odpoveď na slušnú otázku a minimálne to, čo by malo byť medzi ľuďmi normálne- hovoriť pravdu. Ďakujem, že ste taká starostlivá, mám, stavím sa, že lepšie ako Vy. :-)
nahnevaná
19.03.15,19:53
No už som spomínala, že ide o postup nie peniaze. Na koľko vidím, že Vaša inteligencia minimálne pri vyjadrovaní vypovedá o tom, že ste to pri čítaní neregistroval, mali by ste byť pozornejší. Ďakujem za radu, rada by som riešila problémy inak ako pozerala sa na seba nahnevaná do zrkadla. Máte doma svoje postupy, ja si ponechám tie svoje. Pozdravujem
nahnevaná
19.03.15,19:55
Týmto štýlom by sme o chvíľu platili za parkovanie pred vlastným domom, na koľko ten kúsok medzi cestou a pozemkom je obecný majetok. Možno naloží, typujem, že prví jeho zamestnanci :-)
arizona
19.03.15,20:16
nahnevaná
19.03.15,20:46
Ďakujem.
bjuty smis
20.03.15,13:26
áno presne tak...
ja som kúpil u nás 120l od obce pri prihlasovaní za 15....v železiarstvách a pod. okolo 35....
bjuty smis
20.03.15,13:28
prepáč, ked si si dala nick nahnevaná, myslel som, že sa už nenahneváš :))
sito
22.03.15,17:14
No, zaujala ma tá nahnevaná. Na koniec som si prečítal, prišiel na to, že pre odpad, svoj sa hnevá. Že nemá kôš, svoj odpad kam strčiť. Že ťa tiež tie tri bodky nahnevali, doplním do čoho, do koša. Že ty si nemyslela na kôš, jasné, potom máš dôvod byť nahnevaná, aj zostaň. Aj s odpadom ...
sito
22.03.15,17:17
nahnevaná (19.03.15 21:47) No o peniaze nejde, ide o princíp, penazí mám aj na smetiak aj inteligencie určite viac ako ty, minimálne aby som sa vedela vyjadrovať. Zaujímavé ako riešite doma problémy, pozeráte sa na seba nahnevaný do zrkadla. Kľudne v tom pokračujte, ďakujem za radu, nájdem si svoj postup. :-P
nahnevaná
23.03.15,06:27
Smetiak mám, verte či nie zadarmo (na rozdiel od ostatných, ktorí sú ochotní platiť za niečo čo ešte nie je schválené- na niekom predsa zarobiť musia. A pomohlo mi k tomu to, že som bola nahnevaná :-) Viem, že som od väčšiny čakala múdru radu, ktorá mi bude na niečo prospešná, ale zjavne je kopec občanov, ktorí sa sem chodia zabávať a anonymne zo seba robiť frajerov, čo im v skutočnom živote asi nefunguje. Hrajte sa tu so slovami naďalej, možno na niekoho urobíte dojem ;-) pekný deň :-)
buchač
23.03.15,07:15
Nahnevaná očúvaj...

Či si nahnevaná alebo nenahnevaná nahnevaná, to máš jedno.
Aby bolo jasno, v princípe máš pravdu, lebo v princípe v práve ide práve o hru so slovíčkami.
Ver alebo never, možno si myslíš, že ty ako nahnevaná máš smetiak zadarmo, no myslíš si,že tí ostatní-nenahnevaní niečo platili...nebuď bláhová.
------------------------------------------------------
K tej poznámke o očakávaní múdrych rád.

Nie raz,nie dva krát sa tu objaví nejaký nahnevaný alebo nenahnevaný jedinec s určitou otázkou, ktorá nemá hlavu a ani pätu a tudíš sa následne pár občanov, ktorí sa v dobrej vôli snažia odpovedať normálne-nenahnevane.
No práve tieto otázky a prípadné komentáre nahnevaných zadávateľov spôsobia, že s nenahnevaných frajerov sa stávajú nahnevaní občania,ktorí sa začnú zabávať...a plným právom.
-------------------------------------------------------

Taká poznámočka z praxe dnešnej doby.
Nie iba tí jedinci na tých postoch sú nahnevaní a nezodpovední.
Občas je potrebné pozrieť sa aj na druhú stranu mince, do zrkadla a spýtať sa, či tí občania sú právom nahnevaní a nemali by byť nenahnevaní...


....a ozaj nahnevaná...ako Ťa zovú ?...keď už tú anonymitu spomínaš ???
sito
23.03.15,07:28
"Viem, že som od väčšiny čakala múdru radu, ktorá mi bude na niečo prospešná,"

A načo by ti bola rada z porady. Veď ti stačilo sa nahnevať. No a keby si sa rozzúrila, možno by ti ho starosta aj na chrbte odniesol, ten tvoj odpad.

Chyba bude niekde inde, nie v starostovi, v obci, jej zastupiteľstve. No musí to byť divoká dedina, keď nemá doriešené takéto základne veci.

Potom sa niet čo diviť, že v takých dedinách toho starostu nechce nikto robiť. No ak sa jedná o lukratívnu dedinu, o ten post je riadna bitka, niekedy aj reál. Podľa tvojho postoju k veci, tiež by si sa mohla stať starostkou a nebyť nahnevaná. Každému dať košom, zadarmo a zadarmo aj odpad po občanoch vyvážať, že?

A tiež pekný deň prajem. Tu slniečko vyšlo, takže je dôvod na úsmev.

https://www.youtube.com/watch?v=_8Vly_Kl4Qs