zuzana
31.05.04,08:09
Mám 2 otázočky.
1. Na výdavkových a príjmových poklad.dokladoch je kolónka Schválil:....
Musí byť podpísaná? Mal už niekto kontrolu DÚ a sú s tým problémy ak podpísaná nie je?
2. Podľa zákona o účtov., každý účt.zápis by mal byť podpísaný účtujúcim.Doteraz čo som prevzala účtovníctvo nikto sa pod tie účt.zápisy nepodpisoval ani na faktúrach, ani na pokladničných dokladoch. Je to potrebné? :rolleyes:
ekin
31.05.04,08:22
podla mojich skusenosti dan.urad sa netrapil, ci bolo viac podpisov na doklade, ale podpis osoby, ktorá je zodpoved. za úcto, alebo ktora uctovala, tam musi byt

Auditorka vsak trvala na dvoch podpisoch, cize aj schvalil....
tak som to vyriesila tak, ze po dohode s naj, naj vacsim sefom, tam davam "jeho podpis" vo forme prvého pismena z priezviska... cize ako keby on šifroval, lebo urcite niekolko sto dokladov nebuude podpisovat..a mam po probleme :-)
Beata
31.05.04,09:02
Ja dávam vždy dva podpisy na doklady. Pred cca desiatimi rokmi mi daňovák pohrozil a odvtedy to dodržiavam, aby som predišla problémom. Od tej doby som sa stretla s pár daňovákmi, ktorí vyslovene kontrolovali, či sú na dokladoch dva podpisy.
Braňo
31.05.04,09:10
Keď to rátam, ja mám až tri - môj, komu dávam peniaze a na konci mesiaca dávam na schválenie konateľovi. :-)
Luna
31.05.04,09:11
2 podpisy určite.zúčtoval a schválil.
ZuzanaA
31.05.04,10:38
A keď sa všade podpíšem ja, je to zle? Som len jeden zamestnanec okrem majiteľov vo firme, takže si to aj vyhotovím aj schválim.
Beata
31.05.04,11:04
Ja keď som podnikateľka a sama si aj účtujem, samozrejme, že mi nemôže podpísať doklad nikto ďalší, takže mám na svojich dokladoch dva moje podpisy. Ked však účtujem pre inú firmu, kážem podnikateľovi, nech sa na každý doklad podpíše aj on. Má to svoje opodstatnenie.
ANNA
31.05.04,11:07
To kto podpise schválil, by si mala účtovná jednotka stanoviť v interných smerniciach ( na tejto stránke je téma rozobratá, dokonca aj s prílohami ). Ja mám takú skúsenosť, že pri kontrole DPH mi to nekontrolovali, ale pri kontole dane z prijmu áno. Ale tiež myslím, že to hlavne záleží od kontrolóra z DU
iva
31.05.04,12:50
Ja na pokladničných dokladoch mám vždy podpis príjemcu, podpis vyhotoviteľa a podpis na účtov.predpise. Podpis pri "schválil" nemám a zrejme naozaj závisí od kontrolóra, lebo mi doteraz ohľadom týchto dokladov nič nevytýkali.
jess
31.05.04,13:01
Je to v poriadku. ak si robis uctovnictvo sám tak stačí iba tvoj podpis. Mne to povedali danovaci. Ináč by mal byt podpis toho kto robí ucto a šefa.
AdaG
01.06.04,19:19
A čo v prípade, že si robím pokl. doklady cez program. Pri vyhotovil je moje meno už natlačené, mám to aj tak podpisovať? A čo druhý podpis?
tibor
02.06.04,09:58
neviem ako si na to s kontrolou - ale prvá vec keĎ som prišiel do každého zamestnania bola tá, že som si pripravil internú smernicu ohľadom vedenia účta a v nej prvý bod:
Záasada 4 očí!
to jest - účtoval - verifikoval (kontroloval)...každý sme omýliteľný!
to platí samozrejme aj pre PC zadávanie
AdaG
04.06.04,19:29
Možno je to smiešne, ale môjho šéfa zaujíma len daňový základ pred podaním daňového priznania, mesačne výška DPH alebo v lepšom prípade odpočet a výška pohľadávok a záväzkov. Takže-čo poradíte?
ekin
04.06.04,21:42
ja som svojho bývaleho šefa šifrovala...už sme obaja vedeli, ktorá šifra je jeho, ktora moja - boli odlišne, ale na dokladoch nechybal podpis - a bol pokoj :-)
juko
05.06.04,13:22
plne súhlasím s názorom Beaty. Keď robím doklady pre seba, podpisujem ich ja, keď to však robím pre iného podnikateľa, môj podpis figuruje iba v kolonke zaúčtované a na doklade si ho podpisuje podnikateľ sám.