Zuzanka_ba
18.03.15,17:58
Ahojte,
mám taký komplikovanejší prípad s ktorým si zatiaľneviem rady. My sme zamestnávateľ zriadený a prevádzkujúci činnosť v SR. Zamestnanec-dohodár je občan SR, trvalý pobyt má v SR, a podlieha českým právnym predpisom sociálneho zabezpečenia, pričom podľa potvrdenia jeho hlavná činnosť je na území ČR (percentuálne vyjadrenie) a súčasne vykonáva okrajovú činnosť na území SR (percentuálne vyjadrenie).
Vznikla taká situácia, že zamestnanec-dohodár mi o tomto neposkytol informáciu, takže odmenu /menší jednorazový príjem/ som spracovala bežným spôsobom, t.j. odviedla do ZP aj do SP, potom zdanila. V ZP sa stalo, že sa nejak zabudol odhlásiť, alebo čo, takže som v tom čase nezistila, že tam už nie je poistencom.
O príslušnosti som zistila až po vydaní potvrdenia o príjmoch za 2014, ktoré bolo "reklamované". Zamestnanec-dohodár spravil nápravu v slovenskej zdravotnej poisťovni, odhlásil sa (asi spätne) a údajne mu vrátili preplatok (dúfam že len to, čo bolo za zamestnanca, a nie aj sumu za zamestnávateľa).
Takže otázky
1. Ako mala byť správne spracovaná mzda (ak by som to potvrdenie o príslušnosti mala načas)?
2. Či a ako mám vydať opravné potvrdenie zamestnancovi? Daň bola odvedená ako bola odvedená, mala by som však opraviť riadok 03b - poistné na ZP (dať nulu). Ak mu to teda vrátili. Neviem čo so Sociálnou poisťovňou.
3. Nemala by som podať aj opravný daňový prehľad za mesiac kedy som ho vyplácala? Aj keď, potom by vznikol nedoplatok. Alebo daň nechám ako je, a to čo mu vrátili zo ZP (poistné za zamestnanca asi) nech si zdaní sám?
Čo sa týka paragrafov, z potvrdenia ktoré mám... "podlieha na základ článku 11(3)(a) nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 českým právnym predpisom sociálneho zabezpečenia a to v súlade s ustanovením článku 14(5b) nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009" Potvrdenie vydala ČSSZ, preložila som z češtiny.
Viem že všetky materiály sú k téme voľne dostupné, no je to pre mňa celkom ťažká úloha, okrem toho termíny horia. V podstate teraz nejde o tie peniaze, ale o to aby sme to mali my ako zamestnávateľ aj on ako daňovník správne.
Ďakujem veľmi za pomoc
avalik
18.03.15,17:01
Zuzanka_ba
18.03.15,17:10
omylom, chcela som ešte upraviť nadpis a omylom som ju druhýkrát zadala, pozerám či je možnosť zmazať otázku